Какво мислите за името Матия?

  • 3 879
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5
Много харесвам Матиас, и точно от него избрах Матия, за да звучи по-християнско - Матиас си е чуждо име. И за Матео мислих, но и то ми е прекалено чуждо като звучене.

# 16
  • Мнения: 4 519
Бих избрала Матиас или Матей. Матия, Матю или Матео не ми допадат.

# 17
  • Мнения: 12 666
Мисля, че е идиотско.

# 18
  • Мнения: 25 634
Проблемът е, че името изобщо не е женствено, типично мъжко име е, не зная защо така се приема в България.  Cry


Защото в България е прието имената, завършващи на и да са женски. Както и фамилните да завършват на -ов, -ев, -ски. Това е. Матия звучи и всъщност е съвсем женско име у нас. Както пък името Ваня е съвсем мъжко в Русия. Какво да правиш, обичаи.
И не съм съгласна, че Матия е по-християнско. Не си ли чела българския превод на Библията? Матей е по нашенски. Много хубаво и рядко срещано днес име.  Peace

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не ми харесва. В последните дни се начетох на странни идеи за имена във форума.

# 20
  • Мнения: 5
Проблемът е, че името изобщо не е женствено, типично мъжко име е, не зная защо така се приема в България.  Cry


Защото в България е прието имената, завършващи на и да са женски. Както и фамилните да завършват на -ов, -ев, -ски. Това е. Матия звучи и всъщност е съвсем женско име у нас. Както пък името Ваня е съвсем мъжко в Русия. Какво да правиш, обичаи.
И не съм съгласна, че Матия е по-християнско. Не си ли чела българския превод на Библията? Матей е по нашенски. Много хубаво и рядко срещано днес име.  Peace

Ами Тома и Илия? И те трябва да са женски по тази логика, но не се приемат така. Зная, че по нашенски е Матей, но пък оригиналното си е Матия, и си е билейско все пак. По-християнско от Матиас имах предвид.

# 21
  • Мнения: 7
Ами явно на теб много ти допада.Затова го кръсти,както прецениш.Личното ми мнение е,че на мен не ми харесва и би станало обект на подигравки от към гледна точка на една цинична дума,приличаща на името,даже една буквичка е,но не мога да го напиша.Незнам дали някой се е досетил затова.Просто си казвам всички съображения.А и живеейки в едно общество,пълно с хора с различни сексуални наклонности може да се приеме неправилно.Иначе наистина Матиас или Матей са по-добре.

# 22
  • Мнения: 25 634
По-християнско от Матиас имах предвид.

Защо? И двете са едно и също име, просто на различните езици се произнасят различно. Като Иван, Йоан, Жан, Джон и прочие.
Тома и Илия са дадени така в българския превод на Библията, затова звучат "нормално". Има и други мъжки имена, завършващи на -а, но едва ли ще ти харесат. Би ли нарекла детето си Стоица? А това е често срещано име в Пловдивско, може би и по други краища.
Естествено, ти си решаваш как ще си наречеш детето, аз само ти обръщам внимание, че не ти, а то ще си носи името цял живот. Ако не реши да го смени след като навърши 18 години, естествено.

# 23
  • Мнения: 5
Ами явно на теб много ти допада.Затова го кръсти,както прецениш.Личното ми мнение е,че на мен не ми харесва и би станало обект на подигравки от към гледна точка на една цинична дума,приличаща на името,даже една буквичка е,но не мога да го напиша.Незнам дали някой се е досетил затова.Просто си казвам всички съображения.А и живеейки в едно общество,пълно с хора с различни сексуални наклонности може да се приеме неправилно.Иначе наистина Матиас или Матей са по-добре.

Да, точно там е проблемът. Това, че на мен ми харесва много, не е достатъчно силна причина да го кръстя така, ако ще трябва да понася после подигравки заради моето решение. За това с Д-то не се бях сетила, нали не съм от хората които обичат да се подиграват на останалите, но на децата сигурно лесно би им хрумнало.  Sad

# 24
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
На мен повече ми харесва Матей.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 242
А къде точно го срещнахте това име в точно този вариант?

# 26
  • Мнения: 25 634
Имаше една италианска група навремето - Матиа базар.  Laughing

Я да попитам, че ми стана интересно, как беше английският вариант на Матей - Матю ли? И това е християнско.  Peace

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 337
Такааа- моите имена преди да родя бяха Ана за моми4е и МАтю за мом4е- живот и здраве,ако имам някой ден мом4е ще е Матю..

Ли4но на мен ми допада и Матей и Матия,ноо то4но в страна като България,то4но в общество като нашето,където всяко разли4но нещо и "не като хората" е подсъзнателно отбягвано и скепти4но гледано...рискуваш едно съпътствано с подмятания (нелепи) детски...рискуваш да създаден на детето си комплекс от името си (не задължително разбира се)...рискуваш цял живот да е един от онези хора,които си измислят производно на собственото и се представят с него ,а не с реалното си име...Това са рисковете..

Положителната страна е ,4е може да кръстиш детето си с едно 4удесно име,да им бииип на хората и мнението им ,и да видиш реакцията на сина си след години...


Аз не съм толкова смела,но евала на онези ,които са Peace

# 28
  • Мнения: 5
А къде точно го срещнахте това име в точно този вариант?

От Матиас, за да звучи по-нашенски (ако мога така да се изразя изобщо, защото се оказа доста неприемливо за повечето хора), си го измислих. После с един сърч в нета излезе, че Матия е бил един от апостолите на Христос.
http://www.pravoslavieto.com/life/08.09_sv_ap_Matija.htm#2

# 29
  • Мнения: 2
Помислих че е женско име!Не ми допада!

Общи условия

Активация на акаунт