МАРТенски хлапета

  • 65 687
  • 556
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 747

Чара, Гого от кои връстници е по-назад с писането, от нас или от първокласниците  Shocked
Габи смята до 10 и пише букви (около 20), за четене, не говорим. Аз ли изоставам в преподаването или вие взимате петилетката в три години?!  Joy


Ами с две учителки наоколо детето живо да го ожалиш... Grinning Grinning Grinning
Сега сериозно- смятането му е най-любимото нещо, никога не съм го накарвала закавото и да е, той просто много пита. След като се научи да познава цифрите и да брои до някъде си, започна да пита написани цифрите една до друга какво означават- 2 и 0 е 20, 4 и 5 е 45 и т.н. После се научи да брои по десетици до сто, като може да сметне 4+5 не е проблем да сметне 34 +5... по същия начин и с по-големи числа- просто разбра, че единици се събира с единици, а десетици с десетици, ако има получена децетица от сбора на единиците се прибавя към десетиците и готово. Само да доуточня, че основно смятането упражнява в игра на карти "На война". Разделяме 52-те карти по равно, започваме да даваме по една и по-силната печели и взема по-слабата. Когато се паднат еднакви казваме "Война". Който пръв каже има право да определи по колко карти ще се дават. Когато аз кажа война, казвам по 8, 9, 10 карти Grinning и започва смятането, защото, който има по-голям сбор прибира всичките Grinning
За четенето- не са му интересни буквите, признавам, чел е и от буквар т.е целенасочено сме сядали да ги учим, но повечето пъти гледам да е нещо по-незабелязано- например буква от табелка някаква, или опаковка от сладкиш, или надпси по коли...
А за писането- "писане' е много сино казано  Grinning Както и друг път ъм споделяла Георги мрази да рисува, а оцветяването му е най- голямата мъка на света. При него няма случайно да хване молив или химикал и да драска или да рисува нещо. Много трудно държи молив правилно, което децата на неговата възраст, които рисуват и оцветяват нямат никакъв проблем с това. Той не може едно къгче да затвори, да не говорим, че кръгчето изобщо не е кръгче. За оцветяване- излиза много, много бели полета оставя, все едно е надраскана картинката отгоре. Дори в градината ме бяха викали, за да ми кажат, че при него е проблем това. Ако рисуваше и оцветяваше хич нямаше и да помисля за писане, но понеже не си развива моториката на ръката, а трябва, пише по няколко редчета чертички в тетрадка с квадратчета- много повече му допада да напише 3-4 редчета, отколкото да оцвети една топка от картинка.
Габи ако оцветява добре, дори никога да не е писала чертички в тетрадка, ако пробваш, ще видиш, че ще се справи много по-добре. За мен не е важно в бъдеще да пише красиво, само да е четливо и вярно, макар че и за краснопис ще го тормозят- 95% от учителите го правят.

Флайбъл, много често си спомням вратовръзките на Дариа, които преди 3 години рисуваше Grinning Колко ли е прецизна вече Grinning

Последна редакция: вт, 07 сеп 2010, 13:38 от tchara

# 406
  • Мнения: 1 639

Само да доуточня, че основно смятането упражнява в игра на карти "На война". Разделяме 52-те карти по равно, започваме да даваме по една и по-силната печели и взема по-слабата. Когато се паднат еднакви казваме "Война". Който пръв каже има право да определи по колко карти ще се дават. Когато аз кажа война, казвам по 8, 9, 10 карти Grinning и започва смятането, защото, който има по-голям сбор прибира всичките Grinning

   Ето за съпоставка - същата игра я играем и ние, но по съвсем друг начин.  Simple Smile
При нас войната си е война, няма първи видял, факт си е и толкова. След  това даваме по 3 карти и печели този, чиято 3-та карта  е по-силна. Та смятане няма.  Mr. Green Но ще взаимстам идеи. Simple Smile
Цитат
Флайбъл, много често си спомням вратовръзките на Дариа, които преди 3 години рисуваше Grinning Колко ли е прецизна вече Grinning
През лятото игрите бяха основно навън, даже и на рисуване не сме ходили. От няколко седмици  рисува този пейзаж , понякога идват и деца на полянката.
От по-старите й неща е тази риба с мехури въздух, ето и друга риба, вече оцветена. Това са някакви абстракции.
Едната й приятелка е вече ученичка, сега ще е 2-ри клас. Не обича да пише и като се съберат да играят явно споделя трудностите си в учлище. Дариа   след това пък, влиза в ролята си на ученичка и как имала да пише домашни и сътворява нещо такова.  Laughing
Ето и рисунка с акварел от края на зимата.
Преди няколко месеца се научи да рисува пеперудa и тук и имаше период на  пристрастяване. За рожденните дни на близки винаги рисува по нещо. Simple Smile

# 407
  • София
  • Мнения: 747
Браво на Дариа! Браво Grinning

# 408
  • Мнения: 644
Здравейте момичета! Аз откакто съм родила моя Ангел само се вясвам от време на време тук и сега като се зачетох в писанията ви се сетих да предложа е-маила на сина си. Той чете /срича/ и пише. Ако се учите да пишете и имат желание децата ви да пишат писма /кореспондират с друго дете/ с удоволствие ще ви отговорим! Ако има грешки в писмото- значи наистина ще е от Ангел.  Wink Основната цел ще е да се научим да пишем правилно и да се изрязяваме писмено и да се запознаем с нови деца! Очакваме писмата ви с нетърпение! Grinning

veselangel@gmail.com

# 409
  • Мнения: 1 639
sneji20, добра идея.
Но Дариа не пише все още.  Wink
Освен това и на компютъра почти не сяда.
Може би след някоя и друга година....

# 410
  • София
  • Мнения: 2 958
Здравейте, ние с Дара се по загубихме от вашите редици, но сега мисля е време да се завърнем.  Laughing
Ще ви чета с интерес   bouquet

Виждам, че обсъждате смятане и писане. Аз не знам дали сме добре с материала, но да споделя и аз.
Смята до 10 с плюс и минус, решава задачи с по-голямо и по-малко, знае да брои до 100 /разбира се понякога пропуска някое число/.
Последната и гордост е, че знае месеците и дните от седмицата. Още миналата година научи кои букви са гласни. Бърка само някои букви Ц, Щ, ъ и ер голям /нямам го на клавиатурата  Confused /. Много ми е странно, че Н не може да го запомни и това е. Постоянно му казва И. Не може да сглоби думичка като "чете", но може да ги спелува. Най-голямата радост сега е да преписва книжки. За съжаление не мога да и намеря подходяща книжка с печатни буквички, за да и е лесно.
За друго не се сещам в момента, ако има въпроси ще отговарям  Laughing

Лек ден!   bouquet

Последна редакция: пт, 24 сеп 2010, 15:04 от джуджанка

# 411
  • Мнения: 1 639
 джуджанка kiss !!!
Много се радвам, че се появихте!
Ще покажеш ли Дара, да я видим колко е пораснала ?  Flutter

# 412
  • София
  • Мнения: 2 958
Вече има снимки на джуджето в албума. Имам в мен снимки само от една сватба, на която беше шаферка. Исках да пусна вчера снимки и с кучето да я видите какви ги върши, но нета ми беше много бавен и само грешки излизаха. Ще има още снимки, ако ми се пооправи нета Simple Smile

# 413
  • Мнения: 1 639
Вече има снимки на джуджето в албума.

Много пораснала и много красива е  Дара !  Heart Eyes

# 414
  • София
  • Мнения: 2 958
Благодаря, на майка си се е метнала Simple Smile Циганката, която ни хвалеше още е жива, но съм я пуснала отпуска  Mr. Green

# 415
  • София
  • Мнения: 747
Джуджанка, радвам се, е се появихте  Grinning
Щом Дара обича да преписва книжки, мисля, че тази поредица е подходяща:
http://egmontbulgaria.com/knigi-3/obrazovatelni-knigi-121/ljuboz … 147/az-cheta-189/
На всяка страница има картинка, която илюстрира изречението отдолу.

Снежи, хубава идея, ще я споделя с Георги. Той от няколко дни има собствен компютър, много е щастлив, ако прояви интерес ще ви пишем  Grinning

# 416
  • София
  • Мнения: 2 958
Чара, благодаря за идеята, но не ми харесва шрифта, с който са написани думите. Ще взаимствам идеята и ще разпечатам картинки и отдолу ще ги пиша с подходящ шрифт!   bouquet

# 417
  • София
  • Мнения: 472

Здравейте мами! Качих малко снимки от лятото, да ни видите с Борко ( и бате и татето) на морето.
Много се надявам да се го копнала правилно. Simple Smile

http://www.facebook.com/album.php?aid=32372&id=1000012746568 … &l=f805262405

# 418
  • Мнения: 445
Мамо Бубе, много хубави летни снимки - доста места сте обходили и разгледали. Браво на Вас!
Аз също не съм писала много отдавна - покрай работата ми не ми остава време за бг мама.
Какво се случва около нас - последната новина е публикацията на моето слънце като Цар Лъв на първа страница на Вестник Позвънете за Варна на 02.10.2010 г. , а това е снимката:
http://pozvanete.bg/images/gallery/3040.jpg
Групата на Марти печели I място във фестивала "Златна есен", провел се в природен парк Златни Пясъци на 01 октомври 2010 с участници на всички детски градини и начални училища, с насоченост към Екологията.

Това е прекрасна интерпретация, наречена "Слънчево възраждане", която показва победата на доброто над злото и разцъфването на всички цветя и животни в гората. Това беше подготвено от Групата на Марти за 30 годишнината на детското заведение, в което ходи, провело се на 25 април 2010 година във ФК Варна. Вижте нашите снимки тук:
http://www.facebook.com/album.php?aid=48743&id=1625735338&l=46065ad433


А това са снимки от представянето на Марти във фестивала "Шарена китка", облечен в народна носия. Чудесни изпълнения на всички представили се дечица!
http://www.facebook.com/album.php?aid=50542&id=1625735338&l=37a9bbd8a6

Много се радвам за всички наши дечица, за тези които ще стават каки и батковци също и се надявам и ние скоро да сме сред тях!!!!!!

Целувки от мен и Марти!

Последна редакция: ср, 06 окт 2010, 12:03 от didi77

# 419
  • София
  • Мнения: 2 958
Браво на Марти   bouquet 
Диди, малкия ти е "одрал" кожата! Много сте хубави на всички снимки Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт