КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 281 498
  • 1 422
  •   1
Отговори
# 1 185
  • София
  • Мнения: 1 345
Евка, извади ги  от тавата топли и ги завий с кърпа докато изстинат. За да не превтаса, сложи го на по-хладно място, ще втаса по-бавно.
на хладно са ама с печенето на вторият ще му станат около 2часа и половина втасване и се притеснявам при това и прозореца съм му отворила на козунака  Laughing

# 1 186
  • Мнения: 832
Моля ви,помогнете ми.Тези козунаци втасали ли са според вас? Аз мисля,че вече мога да ги слагам да се пекат, но според баба ми трябва още да втасват, докато напълнят тавичката.

http://picasaweb.google.com/dionvarna/DropBox?authkey=Gv1sRgCLDv … 26020336525004226

Аз обаче се притеснявам да не превтасат...Какво да ги правим според вас?


# 1 187
  • София
  • Мнения: 7 874
Момичета и Дядо Хаджия, моля, кажете на каква стайна температура може да втаса добре козунакът. Вкъщи е към 21-22 градуса. Да ползвам ли фурната за втасването се чудя.  Thinking

Извинявайте, ако въпросът ми вече е обсъждан в темата  Embarassed

Значи аз за омесване и първо втасване си използвам хлебопекарната (работя с Мулинекс) след това плетене и оформяне и второ втасване в печката.  И още нещо - малко съм нещо като чешит и строго по рецепти и по специално в частта им на начина на приготвяне не работя.

Тези например, които ви показвам по-долу са месени на машината под мой избор (не на някаква определена програма на машината, а комбинация от две програми). Първо понеже моят Мулинекс няма опция за загряване, пуснах програмата за печене за около 5 минути докато се загрее. Оставих я малко да се охлади (като си сложа ръката в контейнера да ми е приятно топло. След това заредих продуктите и пуснах програмата само за месене, която омеси тестото за около 15 минути, като през това време си следях консистенцията и ако е необходимо добавям брашно (винаги го почвам с една идея по рядко, защото ми е по лесно да го втвърдявам отколкото да го разреждам после). След това правя нещо, което не съм сигурен че е нужно, но си го правя за мое успокоение. Хващам тестото и почвам да го "раздърпвам" или накъсвам на парчета. После пак пускам програмата само да месене. След това пак повтарям процедурата с "раздърпването" и пускам програмата за месене и втасване (за моята машина тя има следната последователност: меси 5 минути, почива 5 минути, меси още 10 минути и втасва около час). Впрочем аз никога не оставям тестото да втасва за определено време. Просто си го следя и като ми доближи горния ръб на контейнера прекъсвам втасването. След като тестото ми е втасало първия път в хлебопекарната го вадя оплитам и слагам вече във фурната отново да втасва. Аз ги пекох във форми за кекс като преди това сложих хартия за печене. Стремях се обема на тестото да ми е между 1/3 и 1/2 от височината на формите. Втасването прекратих, когато козунаците достигнаха ръба на формата и пуснах да се изпичат.  

Не мога да препоръчам на каква температура във фурната да втасва тестото, защото всяка фурна си е различна (аз например веднъж пробвах на моята на 50 градуса и абсолютно нищо не се получи).

Сега след като изстинат хубаво козунаците, ще ги увия с домакинско полиетиленово стреч фолио и утре живот и здраве на Възкресение Христово ще ги опитаме.

Не твърдя, че моят начин на правене на козунаци е правилен и е по канон, просто той ми върши работа, козунаците си ни харесват такива каквито са и затова си го предпочитам. Обърнете внимание, че при мен месенето е приблизително около 45 минути (но не меся аз, а меси машината, пък и досега не съм забелязал това да е навредило на козунаците). Вероятно технологията на другите момичета е по-правилната и сполучливата, но не съм компетентен да я коментирам.

Та значи ето днешната първа продукция:

Цялата продукция отгоре

Малкия козунак отстрани

От тази доза ми излязоха два големи и един малък. Не мога да Ви кажа как изглеждат от вътре. У нас до полунощ на велика събота се пости и няма начин как да ги разчупя и опитам. Затова утре ако намеря време и ако успея да ги снимам ще Ви ги покажа и от вътре.

Моля ви,помогнете ми.Тези козунаци втасали ли са според вас? Аз мисля,че вече мога да ги слагам да се пекат, но според баба ми трябва още да втасват, докато напълнят тавичката.
...
Аз обаче се притеснявам да не превтасат...Какво да ги правим според вас?

Съдейки и по други мнения тук приблизително най-добрия начин за преценка на доброто втасване е просто тестото да удвои обема си.

---------------------------------------------------------------------

Допълнително:

Два часа по-късно все пак единия козунак беше разчупен за качествен контрол. Ето ви две снимки:

Първи изглед

Втори подобен изглед

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 18:20 от дядо хаджия

# 1 188
  • Мнения: 115
dion iи според мен баба ти е права,мисля че им трябва още да втасат докато напълнят съвесм тавичката

 Все пак нека се включи някой по-вещ в занаята


  Успех !   Peace


  дядо хаджия ,козунаците ти са просто перфектни   bouquet

# 1 189
  • Мнения: 324
Дядо Хаджия, благодаря ти!     bouquet  Точно като теб ще направя и аз сега, пък дано и резултатът да е толкова апетитен Grinning
Само още един въпрос. Във фурната ми се побират кръгла форма с диаметър 26 см и една от продълговатите. Мога ли да пека козунаците заедно, като ще са с различна големина и височина?

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 16:43 от Слънчогледка

# 1 190
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Моля ви,помогнете ми.Тези козунаци втасали ли са според вас? Аз мисля,че вече мога да ги слагам да се пекат, но според баба ми трябва още да втасват, докато напълнят тавичката.

http://picasaweb.google.com/dionvarna/DropBox?authkey=Gv1sRgCLDv … 26020336525004226

Аз обаче се притеснявам да не превтасат...Какво да ги правим според вас?





Малко късно се включвам,но и аз мисля,че още му трябва на тестото.


дядо хаджия ,чудни са ти козунаците. Peace

Дядо Хаджия, благодаря ти!     bouquet  Точно като теб ще направя и аз сега, пък дано и резултатът да е толкова апетитен Grinning
Само още един въпрос. Във фурната ми се побират кръгла форма с диаметър 26 см и една от продълговатите. Мога ли да пека козунаците заедно, като ще са с различна големина и височина?

Да ти кажа,аз така пека.Не съм имала проблем.Ползвам фолио,когато е необходимо и така.

# 1 191
  • София
  • Мнения: 1 819
Такааааа, кузонака, който се юрнах да правя по тази рецепта: http://vkusnoikrasivo.com/recepy/270/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0 … D0%BD%D0%B0%D0%BA е в печката и мирише страхотно. За първи път ми се случва да ми мирише хубаво докато меся Simple Smile

Има и двойна доза куфлички по рецептата на Джемма  Hug, които втасват. Малко ме притеснява да не превтасат, но няма какво да направя.

После ще докладвам какво се е случило...  

# 1 192
  • Мнения: 1 394
Ето ви и моят козунак.Единият само,другият още се пече.Топъл,топъл е още:

# 1 193
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 448
аз приключвам -това е последната ми доза много съм доволна всичките ми козунаци се получиха Laughing

 дядо хаджия -и аз процедрам точно като теб с единствената разлик че последното ми втасване е на 50 градуса във фурната за около 1час-1ч и 15 мин

 Алекси -козунаците ти са перфектни браво  bouquet

Нека Великденските празници бъдат изпълнени с радост и много щастливи изненади! Желая Ви много мир и надежда, сбъднати пролетни обещания и щастливи нови спомени! Нека този Великден бъде специален за Вас!

# 1 194
  • Мнения: 1 168
Евка, извади ги  от тавата топли и ги завий с кърпа докато изстинат. За да не превтаса, сложи го на по-хладно място, ще втаса по-бавно.
на хладно са ама с печенето на вторият ще му станат около 2часа и половина втасване и се притеснявам при това и прозореца съм му отворила на козунака  Laughing
Ами ти друг вариант нямаш, всъщност. Чак в хладилник да ги сложиш не става. Между другото и моите така престояха и аз също се притесних да не превтасат, ама станаха. Стискам палци и твоите да станат.

# 1 195
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Много хубави козунаци сте показали,момичета Peace.Няколко часа ме нямаше и сега гледам ли,гледам.

# 1 196
  • Мнения: 257
Момичета, дайте някъква идея, как да спася козунаците си! За пръв път ми е, направих "Козунак на Тандоори по рецепта на Скарлет О`Хара" от тази тема, но нещо обърках с захарта, сложих много малко, докато месих тестото, го пробвах, и ми се стори сладичко, ама сега, като се изпекоха - изобщо не са сладки Sad Как мога да ги намажа-поръся отгоре, да станат по ядливи?

# 1 197
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Момичета, дайте някъква идея, как да спася козунаците си! За пръв път ми е, направих "Козунак на Тандоори по рецепта на Скарлет О`Хара" от тази тема, но нещо обърках с захарта, сложих много малко, докато месих тестото, го пробвах, и ми се стори сладичко, ама сега, като се изпекоха - изобщо не са сладки Sad Как мога да ги намажа-поръся отгоре, да станат по ядливи?

Една съфорумка беше питал за рецепта за сиропиран козунак,не се намери,но ти можеш да направиш нещо подобно.
Или пък,друга съфорука каза,че инжектира течен шоколад ли беше,крем ли беше,във вече изпечен козунак.
Можеш да направиш някаква глазура,да надупчиш козунака и да го залееш.
Нещо такова можеш да направиш.

# 1 198
  • Варна
  • Мнения: 153
А ето и обещаните рецепти:

ШУМЕНСКИ КОЗУНАК

2 кг брашно,10 яйца,1/2 литър пр. мляко,1 пак. масло,1/2 кг захар, 1 ч.ч олио, 2 кубчета мая, кората на 1 лимон,1 с.л коняк или ром, бадеми, стафиди

Маята се разбърква с 1 чйце, 2 с.л захар, малко затоплено мляко и брашно. Да стане гъста каша. Докато втасва разбиваме яйцата и захарта и разтопеното масло. Прибавяме втасалата мая, ломоновата кора, коняка, прясното мляко. Пресяваме брашното и правим кладенче. Изсипваме сместта и започваме да месим. Като се оформи тесто, топим ръцете си в олио и продължаваме да месим, докато го поеме цялото. Месим докато се появят плюски и се получи меко, пухкаво тесто. Добавят се стафидите. Оставяме на топло да втаса, покрито с кърпа. Обилно се намазват тавите с мазнина. Оформят се козунаците и се оставят да втасат.  Мажат се с жълтък, ръси се със захар, бучват се бадеми и се пече в умерено загрята фурна.
   
Здравейте,момичета и аз почнах,но имам спешно въпросче-по тази рецепта маслото малко или голямо да е ?
Стоя и чакам с миксера Crazy

# 1 199
  • Мнения: 257
Момичета, дайте някъква идея, как да спася козунаците си! За пръв път ми е, направих "Козунак на Тандоори по рецепта на Скарлет О`Хара" от тази тема, но нещо обърках с захарта, сложих много малко, докато месих тестото, го пробвах, и ми се стори сладичко, ама сега, като се изпекоха - изобщо не са сладки Sad Как мога да ги намажа-поръся отгоре, да станат по ядливи?

Една съфорумка беше питал за рецепта за сиропиран козунак,не се намери,но ти можеш да направиш нещо подобно.
Или пък,друга съфорука каза,че инжектира течен шоколад ли беше,крем ли беше,във вече изпечен козунак.
Можеш да направиш някаква глазура,да надупчиш козунака и да го залееш.
Нещо такова можеш да направиш.
Благодаря ти за идея! моите са дълги и плоски, на плитка, няма да стане да ги инжектирам, сигурно ще успея да ги разрежа на две по дължина и да ги залея със сироп, а после пак да ги събера... А как се прави сироп?

Общи условия

Активация на акаунт