Задграничен паспорт за дете

  • 15 687
  • 107
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 521
Личната карта трябва да се подменя при смяна на постоянния адрес.
Другото понятие е настоящ адрес.
Не вярвам някой всеки месец да си мени постоянния адрес, .... освен ако не му е тръпка! Laughing

# 61
  • Варна
  • Мнения: 10 799
За мен темата е актуална - на детето изтича този месец паспорта и трябва да го подменяме.

 По лични карти и двамата с мъжа ми сме на един адрес, но в момената живеем на друг, който се очертава също да сменим в близките 6 мес. - това ще се яви ли като проблем? Ще ни искат ли удостоверение за адресна регистрация?  newsm78

Преди 5 год. като подадохме документи за изкарване на паспорт на детето, също идва кварталния да види дечко, дали отговаря на снимката, която беше лепната на заявлението. Учудихме се тогава с мъжа ми, защото не знаехме, че има такава процедура. Нито си имам идея дали е обикалял по комшиите. Но го приехме съвсем нормално.

# 62
  • Мнения: X
За мен темата е актуална - на детето изтича този месец паспорта и трябва да го подменяме.

 По лични карти и двамата с мъжа ми сме на един адрес, но в момената живеем на друг, който се очертава също да сменим в близките 6 мес. - това ще се яви ли като проблем? Ще ни искат ли удостоверение за адресна регистрация?  newsm78

Преди 5 год. като подадохме документи за изкарване на паспорт на детето, също идва кварталния да види дечко, дали отговаря на снимката, която беше лепната на заявлението. Учудихме се тогава с мъжа ми, защото не знаехме, че има такава процедура. Нито си имам идея дали е обикалял по комшиите. Но го приехме съвсем нормално.

При преиздаване на паспорт няма проверки, нито се изисква удостоверение за постоянен адрес.

alpha_beta, за съжаление, паспорт на дете се вади по постоянен адрес, така ми казаха в РДВР-то ни. И на този постоянен адрес детето трябва да живее.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 21:08 от Анонимен

# 63
  • София
  • Мнения: 2 521
По лични карти и двамата с мъжа ми сме на един адрес, но в момената живеем на друг, който се очертава също да сменим в близките 6 мес. - това ще се яви ли като проблем? Ще ни искат ли удостоверение за адресна регистрация?  newsm78


Ако там, където живеете сте го обявили за настоящ адрес, там ще Ви проверят.
Затова на заявлението има графа и за настоящия адрес.

Да, при преиздаване /подмяна/ на документ за самоличност, не се проверява, освен ако детето не е доста променено за тези 5 години и служителката на гишето не е сигурна в идентификацията на детето.

Жасмин, вярвам, че така са ти казали, но смятам, че не е правилно.
По закон не си длъжен да живееш на постоянния си адрес.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 21:13 от alpha_beta

# 64
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ако си прочела по-горните ми постинги, нямаше да си вадиш такива прибързани заключения. Както вече казах, живели сме в бяла държава, в която личните ни карти, включително и тази на 3-годишната ни дъщеря, бяха с пръстови отпечатъци. Както и на всички жители на тази държава, както и на постоянно пребиваващите там лица. Не виждам нищо унизително в това.  Peace
Напротив, лично за мен този контрол до голяма степен значи сигурност и ред!

Да, пръстовите отпечатъци са сигурен идентификатор.
Скоро и при нас ще ги събират.
Но нали се сещаш колко е важен момента с издаването на първия документ за самоличност.
Тогава трябва да бъде най-строгия контрол. И може би са оправдани такива проверки, че даже и по-тежки.
Преди да полу4и тука6но гражданство дъъ6теря ми съ6то  бе6е с раре6ително за престой с пръстов отпе4атък,
А за паспорта като ви 4ета направо  #Crazy
Ние го правихме 4рез упълномо6тено лице, и пълномо6тно заверено в тука6ното посолство...Дори не искаха да водим детенце(бе6е на 20 дни) за6тото бебетата вдигали  вдигали много 6ум ....Та за какъв контрол говорим...Трябва6е да представим на6ите паспорти, и испанския акт за раждане и номера на ли4ната карта и егн то на упълномо6ения да движи документите в България.
на приятелката ми, която движе6е не6тата, не са искали никакви други документи регистрации , други 6туротии, тя извади ЕГН,  български акт за раждане,  и после паспорта на дъ6теря ми.
За разре6ителното за престой, в тука6ната полиция искаха адресна регистрация  и  да видят детенцето,  и да му вземат отпе4атък
Когато вадихме тука6ния паспорт и тука6ната ли4на карта,  за която съ6то се дава отпе4етък, и цялата информация се вкарва в 4ип, промрънкаха 4е  на снимката не била много ясна след сканирането, но когато им извадих  българския паспорт със снимка не беб4е на 20 дни и валидност 5 години, изумяха, казаха ми 4е на практика  мога да изведа, което и да е дете с тази снимка(което си е 4иста истина)
Сага , като  подадохме документите за смяна на паспортите  4рез   бг посолството  за детенце(ве4е на 5 години) ни искаха 4 снимки  на6ите паспорти, ли4ните ни карти, нейният паспорт и българският и акт за раждане.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 21:29 от sl

# 65
  • Мнения: X
Жасмин, вярвам, че така са ти казали, но смятам, че не е правилно.
По закон не си длъжен да живееш на постоянния си адрес.

След няколко дни ще отида да взема готовия паспорт на детето, пак ще попитам в Районното за тези временни и постоянни адреси и на кой адрес се вади паспорт на дете. Но съм сигурна, че така ми казаха първия път - че задграничен паспорт на дете се вади в паспортна служба на РПУ-то по постоянно местоживеене. Трябва ти удостоверение от същата община, че това е постоянният адрес на детето. И от същото РПУ изпращат районен инспектор да провери детето на този адрес. Иначе как от това РПУ ще пратят районен инспектор в друг район? Или град?

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 21:42 от Анонимен

# 66
  • Варна
  • Мнения: 10 799
По лични карти и двамата с мъжа ми сме на един адрес, но в момената живеем на друг, който се очертава също да сменим в близките 6 мес. - това ще се яви ли като проблем? Ще ни искат ли удостоверение за адресна регистрация?  newsm78


Ако там, където живеете сте го обявили за настоящ адрес, там ще Ви проверят.
Затова на заявлението има графа и за настоящия адрес.

Да, при преиздаване /подмяна/ на документ за самоличност, не се проверява, освен ако детето не е доста променено за тези 5 години и служителката на гишето не е сигурна в идентификацията на детето.



Със сигурност трябва да носим нови снимки.  Laughing Паспорта го изкарахме малката като беше бебе на 5-6 мес. Сега е на 5,5 год.

# 67
  • Мнения: 25 712
и на кой адрес се вади паспорт на дете.

На постоянния адрес на майката. И за паспорта, и за личната карта.

# 68
  • Мнения: X
и на кой адрес се вади паспорт на дете.

На постоянния адрес на майката. И за паспорта, и за личната карта.

Значи, правилно съм разбрала. И там търсят детето, нали?

# 69
  • Мнения: 25 712
Ами сигурно, не виждам логика да го търсят другаде.

ПП Обаче, в заявленията може да се укаже и постоянен, и настоящ адрес. Не знам в такъв случай как процедират. Трябва да се пита в конкретното РПУ, че май има големи разлики между методите им.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 521
Да, издаването на паспорта е в РПУ-то по постоянен адрес,
но по закон можеш да живееш на друг адрес - настоящ.
И защо да не могат да проверяват когато настоящия адрес е в друг град?
Какво им пречи?
В ерата на комуникациите сме все пак....

Киса, носенето на нови снимки е неизбежно,
тук се вихрят коментари за проверките за самоличност,
дали детето което водим на гишето е нашето дете.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 22:30 от alpha_beta

# 71
  • Мнения: X
Ами сигурно, не виждам логика да го търсят другаде.

ПП Обаче, в заявленията може да се укаже и постоянен, и настоящ адрес. Не знам в такъв случай как процедират. Трябва да се пита в конкретното РПУ, че май има големи разлики между методите им.


Настоящ адрес могат да укажат хората, които са регистрирани на него.
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2585&sectio … 31&id=0001601

"Освен постоянен всеки има и настоящ адрес, на който пребивава. Той се заявява чрез подаване на адресна карта до общинската администрация. "

А в случая, който разисквахме по-горе, хората нямат адресна регистрация на настоящия си адрес. Десетки, да не кажа стотици хиляди хора, живеят в София по този начин.

# 72
  • София
  • Мнения: 2 521

А в случая, който разисквахме по-горе, хората нямат адресна регистрация на настоящия си адрес. Десетки, да не кажа стотици хиляди хора, живеят в София по този начин.

А не би трябвало!
Тогава тези хора няма от какво да се оплакват, щом не спазват закона и не се регистрират адресно.

# 73
  • Мнения: X

А в случая, който разисквахме по-горе, хората нямат адресна регистрация на настоящия си адрес. Десетки, да не кажа стотици хиляди хора, живеят в София по този начин.

А не би трябвало!
Тогава тези хора няма от какво да се оплакват, щом не спазват закона и не се регистрират адресно.

Не би трябвало, разбира се. По закон, живееш ли някъде повече от 30 дни, си длъжен да се регистрираш адресно.
"При промяна на настоящия адрес всяко лице е длъжно да заяви това в срок от 30 дни. Адресната карта се подава в общината или кметството, където пребивава лицето. Смяната струва също под 2 лв. Ако някой не заяви промяна в настоящ адрес, а пък живее на друго място повече от 30 дни, го грози глоба от 20 до 200 лв."
Проблемът в този случай е и това, че детето се води с адресна регистрация на съвсем друго място, където ще го търсят и където то не е живяло от 5 години. Разбира се, че при тази проверка полицаите ще напишат, че детето не живее на адреса и ще му откажат паспорт.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 521

Проблемът в този случай е и това, че детето се води с адресна регистрация на съвсем друго място, където ще го търсят и където то не е живяло от 5 години. Разбира се, че при тази проверка полицаите ще напишат, че детето не живее на адреса и ще му откажат паспорт.

Следователно детето ще остане без паспорт в необходимия момент заради немарливостта на своите родители!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт