Задграничен паспорт за дете

  • 15 688
  • 107
  •   1
Отговори
# 75
  • софия
  • Мнения: 25 639
Жасмин, Как 'Сийка и всички с полезна и конкретна информация, благодаря много  bouquet Май ще се разходя до общината. Никога не ми се е налагало до сега да се занимавам с адресни регистрации. Хубавото е, че и квартала и РПУ-то на настоящия и постоянния ми адрес са едни и същи.
alpha_beta, ако не си прочела добре, да кажа - не се оплаквам. Питам. Използването на квалификации (особено, когато не четеш внимателно и не знаеш конкретните факти) ще оставя на теб да определиш за какво е признак.

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 23:50 от zvanche

# 76
  • София
  • Мнения: 2 521
звънче, не съм целяла никакви квалификации спрямо теб, сега ти виждам ника даже.
Какво съм квалифицирала ........ даже няма значение.
Коментираме теоретично как стоят нещата, за да има добре информирани хора
и да няма неприятно изненадани родители!

# 77
  • софия
  • Мнения: 25 639

А в случая, който разисквахме по-горе, хората нямат адресна регистрация на настоящия си адрес. Десетки, да не кажа стотици хиляди хора, живеят в София по този начин.

А не би трябвало!
Тогава тези хора няма от какво да се оплакват, щом не спазват закона и не се регистрират адресно.


Проблемът в този случай е и това, че детето се води с адресна регистрация на съвсем друго място, където ще го търсят и където то не е живяло от 5 години. Разбира се, че при тази проверка полицаите ще напишат, че детето не живее на адреса и ще му откажат паспорт.

Следователно детето ще остане без паспорт в необходимия момент заради немарливостта на своите родители!

Пишеш под коментар, който се отнася за зададен от мен въпрос. И не даваш нищо конкретно като инфо, а просто "разсъждаваш" на глас. Много оспамих, но много се ядосах. Какво питаме, какво се пише...

# 78
  • София
  • Мнения: 2 521
звънче, ако беше прочела и предните постинги, щеше да разбереш, че по тях коментирам.

Нещо не ти разбирам проблема!

Забележи, че никъде не се обръщам поименно към теб.

# 79
  • Мнения: X
Жасмин, Как 'Сийка и всички с полезна и конкретна информация, благодаря много  bouquet Май ще се разходя до общината. Никога не ми се е налагало до сега да се занимавам с адресни регистрации. Хубавото е, че и квартала и РПУ-то на настоящия и постоянния ми адрес са едни и същи.
alpha_beta, ако не си прочела добре, да кажа - не се оплаквам. Питам. Използването на квалификации (особено, когато не четеш внимателно и не знаеш конкретните факти) ще оставя на теб да определиш за какво е признак.

Звънче, при всички положения е добре да се регистрирате на адреса, на който живеете. Ако не искате да си сменяте личните карти, го регистрирайте като настоящ (временен адрес).
Просто отивате в общината и подавате по една адресна карта. По този начин ще си запазите постоянния адрес и ще имате и временен адрес.
Така, в заявлението за паспорт на детето ще впишете и двата адреса. При вас това е хубавото, че и двата ви адреса са към едно РПУ - значи няма проблем да дойдат да ви проверят на настоящия.
А най-добре, отидете до паспортния отдел на вашето РПУ и питайте какво да направите.
Или пък направо подавайте документите за експресна поръчка в СДВР - Паспортен отдел на "Мария Луиза".

Пък и нещо друго, много важно, с което ни сюрпризираха - при излизане от България, паспортът трябва да е валиден поне още шест месеца, иначе ще ви върнат.
Проверете си и вашите паспорти, ако ще ходите в държава извън ЕС (например в Турция). Ако планирате там ваканция там, то от деня, в който трябва да тръгнете, паспортът ви трябва да е валиден още 6 месеца напред.

Последна редакция: сб, 04 апр 2009, 11:47 от Анонимен

# 80
  • София
  • Мнения: 2 521
Жасмин, на мен са ми казвали в СДВР, че при смяна на постоянен адрес /ПА/ трябва да се подмени само личната карта
и то в срок от 30 дни от обявяването на новия ПА, иначе има глоба.
Върху паспорта и шоф книжка няма изписан адрес и те си се ползват
до изтичане на валидността, нищо че са издавани от района на стария адрес.
При подмяната им обаче се отива в районното на новия адрес.

Жасмин, като отиваш за паспорта на детето, би ли ги попитала пак в РПУ-то за това?

# 81
  • Мнения: X
Жасмин, на мен са ми казвали в СДВР, че при смяна на постоянен адрес /ПА/ трябва да се подмени само личната карта
и то в срок от 30 дни от обявяването на новия ПА, иначе има глоба.
Върху паспорта и шоф книжка няма изписан адрес и те си се ползват
до изтичане на валидността, нищо че са издавани от района на стария адрес.
При подмяната им обаче се отива в районното на новия адрес.

Жасмин, като отиваш за паспорта на детето, би ли ги попитала пак в РПУ-то за това?


Да, права си, грешката е моя и си коригирах постинга. Сега питахме един познат полицай. При смяна на постоянен адрес се сменят личните карти. Питах и за настоящите адреси, каза, че може и там да се направи проверка, но трябва да се регистрираш с адресна карта. Бе пълна каша ми стана, затова нека всеки да си пита в неговото районно.  Sick

# 82
  • Мнения: 3
И аз да попитам нещо Simple Smile
Значи валидноста на паспортът на дъщеря ми изтече и трябва да го подновя.Разведена съм,а таткото е в чужбина и ще отнеме повечко време докато пълномощното/да подновя паспорта/пристигне,та мисълта ми е дали мога да подам документите за паспорт,а пълномощното да представя като го получавам/малко ме съмнява,но да питам/ Mr. Green То и едно объркано стана...аз си смених личната карта,защото живея в друг град вече,детето е с аресна регистрация/при мен/,бащата със жителство в "предишния ни" град,а живее в чужбина....дано да нямам проблеми,че искам за празниците /1-6-ти май/да отидем до Гърция и трябва по най-бързия начин да изкарам паспорта.
Благодаря ви предварително Peace

# 83
  • Мнения: X
И аз да попитам нещо Simple Smile
Значи валидноста на паспортът на дъщеря ми изтече и трябва да го подновя.Разведена съм,а таткото е в чужбина и ще отнеме повечко време докато пълномощното/да подновя паспорта/пристигне,та мисълта ми е дали мога да подам документите за паспорт,а пълномощното да представя като го получавам/малко ме съмнява,но да питам/ Mr. Green То и едно объркано стана...аз си смених личната карта,защото живея в друг град вече,детето е с аресна регистрация/при мен/,бащата със жителство в "предишния ни" град,а живее в чужбина....дано да нямам проблеми,че искам за празниците /1-6-ти май/да отидем до Гърция и трябва по най-бързия начин да изкарам паспорта.
Благодаря ви предварително Peace


Най-добре попитай на следния тел. (02) 982 33 16
СДП - Български документи за самоличност
Адрес: 1202  гр. София,  бул. Княгиня Мария Луиза, № 48
http://www.sdp.mvr.bg/structure/structure.htm
(това е паспортният отдел на "Мария Луиза")


При подновяване на паспорта няма да ви искат никакви документи за адресната регистрация. Само снимки, стария паспорт, акта за раждане на детето, както и вашите лични карти.
Но трябва да присъстват и двамата родители, или изрично упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно.

Ето закона за издаване на документи за самоличност: http://www.mfa.bg/bg/files/docs/ZBDS.rtf



Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 19:01 от Анонимен

# 84
  • Мнения: 4 916
...дали мога да подам документите за паспорт,а пълномощното да представя като го получавам...

Не.
По изключение могат да задържат заявлението и документите докато представиш декларация и чак след това да отпечатат паспорта, което не ти върши голяма работа.

# 85
  • Мнения: 411

Лорейн Няма никакво значение, че детето е родено извън София, то се води по адресната регистрация на майката /освен в АГ ако си дала друго/. Водещо от къде си взе акта за раждане на детето, най - вероятно от есграунда по твоята адресна регистрация.
Относно паспорта на детето ти може в районното управление, НО мой съвет, в паспортна служба на бул. Мария луиза ще Ви обслужат по-добре, имат повече опит в подобни процедури от тези в районното. Аз лично вадих паспорта на дъщеря ми в централно управление паспортна служба на бул. М.Луиза. Изискването е и двамата родители по акт за раждане да присъстват, освен заявлението за издаване на паспорт, се подава още една декларация нея ви я дават самите служители, носите акта за раждане на детето в оригинал и копие, снимки на детето да са от преди ден, два,  и водите задължително детето при подаване на документите. Искат да го видят. Таксата в момента не знам колко е но може да си я проверите на сайта на паспортна служба. При получаване за всеки случай си направете пълномощно от съпруга Ви, че имате неговото съгласие да вземете паспорта на детето.  Ако бащата не присъства при подаване на документите задължително пълномощно с нотариална /консулска/ заверка.
Успех

# 86
  • Мнения: 3
Благодаря на момичетата,които ми отговориха....ще си изчакам пълномощното-дано да успея на време Hug

# 87
  • Варна
  • Мнения: 10 799

 Изискването е и двамата родители по акт за раждане да присъстват, освен заявлението за издаване на паспорт, се подава още една декларация нея ви я дават самите служители, носите акта за раждане на детето в оригинал и копие, снимки на детето да са от преди ден, два,  и водите задължително детето при подаване на документите. Искат да го видят.
Успех

Навремето във Варна заявлението не можеше да си го попълниш сам на ръка, искаха да е на печатна машина и пред съответната стаичка имаше сумати народ. Това нещо поне промени ли се?

И дано някой от Варна се включи, за да каже има ли много опашки в момента  Crazy и става ли за 1 ден да се подаде всичко? (нашето е подновяване на изтичащ паспорт)

# 88
  • Мнения: 686
Онзи ден на Мария Луиза казаха, че за вадене на първи паспорт на дете е необходимо да присъстват и двамата родители с лични карти, плюс попълнена декларация, дадена ни от тях, плюс снимки на детето и неговия акт за раждане.

Сигурни ли сте, че са ни нужни и актовете за раждане на родителите и някакъв документ за адресна регистрация?

Може ли някой с прясна информация да ми каже със сигурност? Много ми е важно, защото паспортът ни трябва за следващата седмица и ще подаваме документи за най-експресната поръчка, но, ако трябва да ходя преди това до общината за адресни регистрации, ще ми е много необходимо да зная.

Благодаря предварително!

# 89
  • Мнения: X
Онзи ден на Мария Луиза казаха, че за вадене на първи паспорт на дете е необходимо да присъстват и двамата родители с лични карти, плюс попълнена декларация, дадена ни от тях, плюс снимки на детето и неговия акт за раждане.

Сигурни ли сте, че са ни нужни и актовете за раждане на родителите и някакъв документ за адресна регистрация?

Може ли някой с прясна информация да ми каже със сигурност? Много ми е важно, защото паспортът ни трябва за следващата седмица и ще подаваме документи за най-експресната поръчка, но, ако трябва да ходя преди това до общината за адресни регистрации, ще ми е много необходимо да зная.

Благодаря предварително!

Ще ви трябва удостоверение за постоянен адрес на детето, вади се в общината, в която е записано с акта си за раждане. Скоро вадихме пръв паспорт на сина ни, затова знам.
Но най-добре питай на този телефон, това е Паспортния отдел на Мария Луиза: (02) 982 33 16
СДП - Български документи за самоличност
Адрес: 1202  гр. София,  бул. Княгиня Мария Луиза, № 48

Общи условия

Активация на акаунт