Часът на Земята - ще изключите ли осветлението за един час?

  • 6 518
  • 173
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 5 539
Щях да го направя, но по-прагматичната ми половинка се възпротиви. Каза, че нямало нужда от подобни показни упражнения. Аз не настоявах, защото смисълът наистина леко ми се губи, ползата също.
И макар че не се съмнявам, че в този форум е събрана будната съвест на нацията, искам да ви питам, нямахте ли проблеми с останалите хора от вашето домакинство?

# 151
  • Мнения: 77
Лилита, да ти отговоря...

При мен мъжът ми дори не забеляза. Той си щракаше на компютъра на тъмно!  Но все пак нямаше нищо против.
На детето обяснявах, че така допринасяме за опазване на околната среда, обяснявах му как производството на ток замърсява въздуха и ние винаги, когато не ползваме уреди и осветление трябва да ги гасим. (тук се възползвах да му втълпя да не пуска ел.уредите вкъщи  Mr. Green ) и разни подобни. Но малкия ми зададе въпроса "А защо другите хора не помагат за опазване на природата?"  Tired (и наистина навън всичко светеше). Фантазирах му там нещо и така.....

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Загасихме за 1 час и децата страшно се радваха, особено малката  Laughing Каза, че на свещи е страхотно и съм сигурна, че и всяка вечер да гасим няма да имам проблеми  Laughing Компютрите и телевизорите също изгасихме  Peace
Мисля да го направим традиция  Whistling

# 153
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ами далеч съм от това да се смятам за будната съвест на човечеството, но и вкъщи никой не се възпротиви.

# 154
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Ние също загасихме осветлението, останахме само по телевизор. Около нас доста бяха изгасили лампите, виждаха се само отблясъци от сините екрани. Един съседен блок почти целия беше тъмен. 

newsm10
браво, при нас не видях подобно нещо.
Ние в къщи изгасихме осветлението за 1 час Peace

# 155
  • София
  • Мнения: 15 486
Загасихме за час,обясних на внука защо, но той тичаше от прозорец на прозорец и питаше защо другите не пазят Земята.Не видях и един прозорец да загасне.

# 156
  • Мнения: 1 817
Аз си мисля, че тази  инициатива е не толкова,за да допринесем за опазването на земята в истинския смосъл.
Това, което направихме /тези които се включихме в 'мисията'/  по-скоро е да покажем, че сме СЪПРИЧАСТНИ  за бъдещето  на земята.
 Включих се, защото ми пука и това е най-малкото , което мога да направя.

# 157
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
И сега ако всеки от вас, направили жертвата да стоят без осветление цял един час, вземе да посади дръвче (пролет е, най-сетне!) наистина ще допринесе нещо за планетата.

Не се заяждам.
Просто предлагам нещо малко по-трудно, но смея да твърдя - по-смислено и ефективно.

Страх ме е да предложа и други елементарни неща, надявам се след като вече сте се размислили на тема "Reuse, Reduce, Recycle" сами да си измислите ежедневни, немедийни акции.

Надявам се...

# 158
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може би сме помислили и най-вероятно ще ги осъществим.
Няма да се хваля какво съм решила, но дръвчето е в плановете ми, дори няма да е само едно, а найлона го ограничавам доколкото мога и т.н.

# 159
  • Мнения: 6 999

И макар че не се съмнявам, че в този форум е събрана будната съвест на нацията, искам да ви питам, нямахте ли проблеми с останалите хора от вашето домакинство?
Ами аз си дойдох в Пловдив, цял ден навивах нашите, те мрънкаха, а аз после излязох на екофеста и там прекарах Часа на Земята, но като се прибрах, майка ми каза, че баща ми угасил, за да не му е съвестно пред мен  Shocked

# 160
  • Мнения: 1 517
единият час без светлини не е просто начин да покажем, че сме съпричастни, а по-скоро цели да побутне мислите ни в една определена посока
сигурна съм, че повечето хора, които са загасили лампите си, са се замислили дали не хабят прекалено много излишна енергия, вода... дали не могат да направят и нещо друго за Земята....има ли смисъл да работи телевизора, когато никой не го гледа, по-хубаво ли е да висим пред компютъра вместо да играем с децата си и други такива неща...

# 161
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен всичко това е една голяма залъгалка за хората, че от тях нещо зависи. Какъв е смисълът да изгасиш осветлението, а в същия момент да си издул климатика, пералнята, сушилнята, хладилника, телевизора и компютъра? Или докато населението гаси осветлението големите заводи гълтат електроенергия (от същите тези изчерпаеми енергоизточници).  Каква съпричастнот към Земята? Ако еко-организациите искат съпричастност първо да се обърнат към големите компании, които са най-големите потребители на енергия и най-големите неприродни замърсители.

# 162
  • Мнения: 110
добър ден!

Загасихме за 3 часа - за времето в България, Франция и Мароко и направо си легнахме!

Имаче се опитваме да живеем екологично.

За електрическите уреди - преди да излезем сутрин, имаме навика да гасим телевизор, лаптопи, печки, зарядни... от контакта. Причината е и ужасната ми паника и това, че няколко пъти се сещам, че може би съм оставила котлона включен, взимала съм такси и  по никои време се връщам у дома, виждам, че всичко е изключено. А и не на последно място - да пазим природата. Хладилникът е включен само.

На ток е и вратата с чип, но мисля, че има акулуматорче.

Когато сме у дома, гасим лампите в помещенията, в които няма никой.

На деца в родата - а те в Мароко са много, купуваме дървени моливи и други естествени играчки, макар че те умират за пластмасови джаджи или електронни игри.

Има един кашон, в който събираме хартия - за съжаление работата ми е свързана с потребление на хартия, "защипваме" ги с цветни клипси и пишем на гърба. Така и у дома, и на работа правим, опитваме се и сред племенниците да въведем този почин, макар че те умират за нови лъскави тетрадки от Европата.

В Мароко и по-лесно. Там живеем скромно и готвенето и бойлера са на газ, на ток е хладилника, сателитната система и DVD-то. Осветлението...като се живее скромно в домакинството, по-лесно се пести.

Ходенето на ресторанти сме свели до минимум, купуването на подаръци в луксозни опаковки - също, а също така и - малки разфасовки от продукти.
В Мароко на пазара продават доста неща насипно - теглят ти колкото искаш като това се отнася за сапун, сладки, маслини, козметична глина, къна. Като съм с мъжа ми, си носим кутии от нас, но свеки и зълва ми не се задълбочават чак толкова.

Във Франция и Мароко - когато може се привдижваме с колела, но в София не мога да се подложа на този риск. Поне мен ме е страх. Нямаме кола все още.

Дрехи се износват до последно възможно - не скъсано де, после родата в Мароко ги доносва или ги раздава.

Битова химия за почистване почти не ползваме - оцет и хлебна сода.
Козметика - естествена, или такава, която не е тествана върху животни.

Но смея да кажа, че и двамата сме манияци в използването на платнени торби за пазар и носенето на храна и напитки в работата от дома.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 15:13 от safar_maktoub

# 163
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Загасихме, никой нямаше нищо против, а сме бая народ вкъщи.
 В отговор на Реза - садя дървета, детето също. Тази година тепърва започва сезона и се надявам отново да успеем да се включим. Миналата година заедно с други доброволци засяхме над 3000 дървета над село Дълбоки, които бяха изгорели при пожар.  Peace

# 164
  • Мнения: 448
Загасихме осветлението и компютъра-всички останаха само пред телевизора,а аз се къпах на тъмно.Децата бяха щастливи ,че се включихме и разочаровани като погледнаха навън-никъде наоколо не загасиха.

Общи условия

Активация на акаунт