Как се прехвърля майчинство?

  • 47 749
  • 150
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 87
Здравейте,
искам да задам следния въпрос - Месец май дъщеричката ми става на 1 година и искам да прехвърля майчинството на свекърва ми. Принципно тя е пенсионер, но отделно се води на трудов договор  - за 5 дни в месеца /или 40 часа/. Освен това тя е с различна адресна регистрация от тази на детето. Имам ли право да й прехвърля майчинството при това положение и ако да къде трябва да се подадат документите (там, където е адреса на детето или адреса на свекърва ми)? Благодаря предварително!  bouquet

# 76
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 311
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?

не,прехвърля се на роднина по права линия-баба,дядо,баща
можете да наемете страничен човек по програмата на социалните-направете справка в соц служба

# 78
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 311
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?
Здравей те,моя проблем е следния.Ще прехвърля майчинството на дядото и искам да напусна досегашното си работно място и да започна на друго.Но между двете може и да имам 3-4 прекъсване и се притеснявам дали това ще е проблем за получаването на майчинството?Благодаря

# 79
Здравейте. Искам да попитам следното: На 1 юли синът ми навършва 1 годинка. Искам да прехвърля майчинството на майка ми до двете годинки на детето. Разбрах, че 410-те дни се смятат от датата на термина, а не от самото раждане - в моя случай трябва да се върна на 8 юли, когато ми беше термина, а не на 1 юли, когато се роди бебо. И още нещо - знам, че за да се актуализира заплатата ми е необходимо да работя 10-тина дни, след което мога ли да си пусна платения отпуск от миналата година и да се явя на работа към м. септември? Моля да потвърдите дали съм права, защото много се обърках вече.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
. Разбрах, че 410-те дни се смятат от датата на термина, а не от самото раждане -смятат се 410 календарни дни от първия ден на 45 дневния болничен,а не от термина ти  в моя случай трябва да се върна на 8 юли, когато ми беше термина, а не на 1 юли, когато се роди бебо. И още нещо - знам, че за да се актуализира заплатата ми е необходимо да работя 10-тина дни-да,10 дни в един месец и следващия месец да ползваш отпуска , след което мога ли да си пусна платения отпуск от миналата година и да се явя на работа към м. септември?-да,може Моля да потвърдите дали съм права, защото много се обърках вече.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Здравейте!
Детето ми ще навърши 1 годинка на 21 август. Смятам да се върна на работа от 1-ви септември.  Четох по-назад в темата, но отговора който търсих не можах да намеря.
Мога ли да прехвърля майчинството на баща си, т.е дядото на бебето, който е ЕТ?
Бабата, т.е моята майка е пенсионерка. За да мога на нея да прехвърля майчинството, от това което прочетох разбрах, че трябва да има поне 1 ден на трудов договор? Това така ли е?
Благодаря предварително за отговорите.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мога ли да прехвърля майчинството на баща си, т.е дядото на бебето, който е ЕТ?
Бабата, т.е моята майка е пенсионерка. За да мога на нея да прехвърля майчинството, от това което прочетох разбрах, че трябва да има поне 1 ден на трудов договор? Това така ли е?
Благодаря предварително за отговорите.

може на дядото,ако се осигурява на високия процент

може на баба пенсионерка като отработи един ден

интересувай се също от програмите на сациалните и бюрото по труда

# 83
  • Мнения: 173
Ако след изтичане на 410 дни отпуск по майчинство започна работа, мога ли на по-късен етап да прехвърля отпуска за отглеждане на малко дете на бабата или трябва да е непосредствено преди да започна работа да го прехвърля?

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако след изтичане на 410 дни отпуск по майчинство започна работа, мога ли на по-късен етап да прехвърля отпуска за отглеждане на малко дете на бабата или трябва да е непосредствено преди да започна работа да го прехвърля?

след 410 те дни можеш по всяко време да прехвърлиш на бабата и после пак да си го възстановиш

# 85
  • Мнения: 173
Благодаря! Мога ли да го прехвърля дори ако съм започнала работа?

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,можеш

# 87
  • Мнения: 649
Здравейте, искам да прехвърля майчинството на майка ми, но тя се води на трудов договор от 3 месеца, преди това 4 години живееше в чужбина и през това време е плащала само здравни осигуровки. При това положение възможно ли е да прехвърля майчинството.

В прил. № 3 МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО, която тя трябва да подаде пише:

Данни от осигурителя:

1. Към деня на разрешения отпуск за отглеждане на дете лицето е осигурено за съответния риск да/не; (ненужното се зачертава)
2. Към деня на разрешения отпуск лицето има 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не; (ненужното се зачертава)

3. Към ден .............. месец ................. година ................ лицето придобива изискуемия се стаж.

(данните се попълват, когато лицето придобива осигурителния стаж през периода на разрешения отпуск)

Това означава ли, че тя трябва да има 6 месеца осигурителен стаж преди прехвърлянето или последните 6 месеца да е била осигурявана?

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
При това положение възможно ли е да прехвърля майчинството-да,разбира се-трябва да има 12 м стаж прези живота си и към момента на прехвърлянето да работи
Това означава ли, че тя трябва да има 6 месеца осигурителен стаж преди прехвърлянето или последните 6 месеца да е била осигурявана?-трябва да има 12 м стаж през целия си живот
в новата бланка месеците в т 2 са така 6/12 месеца


Деси,линка който ти дадох за чл 53 сга виждам,че отваря бланката с 6 м стаж в т 2
изтегли от тук http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6 прил 3 /чл 53/-тук вече е 6/12 м

# 89
  • Мнения: 649
Много ти благодаря, Елфи  Hug златна си

И още две въпросчета:

моят работодател трябва ли да внесе някакви документи в НОИ?
и всички приложения и справки, които се изготвят ли трябва да бъдат заверени от него?

Последна редакция: чт, 17 юни 2010, 10:47 от ^desika^

Общи условия

Активация на акаунт