Искам декоративен заек, имам въпроси...

  • 97 932
  • 251
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Изчетох темата за домашните любимци но честно казано не разбрах каквото ми трябваше. Търсих информация и в гугъл но както обикновено "научните " статии по въпроса са доста ...изкелифирчени. В смисъл предварително аха аха да те откажат.
Кажете ми кой от вас има декоративно зайче в къщи и бихте ли ми отговорили конкретно на следните въпроси:

1. Каква храна яде заека, освен специални гранули тъй като ние нямаме зоо магазин и вероятно не всеки път ще мога да поръчвам по интернет.
2. В какви количества яде на ден.
3. Неприятно миришешти ли са?
4. Колко струва "оборудването" необходимо за отглеждането на заек...клетка, поилки и т.н.
5. Носители на какви болести са и колко са те опасни за малко дете или бременна жена.
6. Какви са месечните разходи по отглеждането на заека.
7. Добър домашен любимец ли е, може ли да се научи на нещо, да се играе с него.
8. Колко струва самият декоративен заек.

Благодаря предварително на всички !  bouquet

# 1
  • Мнения: 957
2. Имам чуството ,че може да яде денонощно...ние му даваме сутрин и вечер ,а на обяд сено.
5. в нас имаше 2 малки деца...и определено никакви проблеми нямаме.
7. за игри...малко трудно ...единствено за мачкане и галкане стават според мен и да тичаш подир тях..за да не изгризкат нещо.

# 2
  • Мнения: 504

1. Каква храна яде заека, освен специални гранули тъй като ние нямаме зоо магазин и вероятно не всеки път ще мога да поръчвам по интернет.Яде семена, сушени и сурови плодове и зеленчуци, трева, млади клонки. Обаче не можеш дълго да го държиш само на тях. Може и по малко хляб да гризе.
2. В какви количества яде на ден. Не много, по една шепа спец. храна
3. Неприятно миришешти ли са? Мирише си. Твърде често трябва да му се сменят триците, което е досадно
4. Колко струва "оборудването" необходимо за отглеждането на заек...клетка, поилки и т.н. Не помня вече точно - ок.50лв. май
5. Носители на какви болести са и колко са те опасни за малко дете или бременна жена.Евентуално само токсоплазмозата може да е проблем. И алергии.
6. Какви са месечните разходи по отглеждането на заека.10-15лв мах.
7. Добър домашен любимец ли е, може ли да се научи на нещо, да се играе с него. Много са добри, учат се на много неща - моят ми вървеше по петите, тичаше в кръг около мен, закачаше ме когато му се играе
8. Колко струва самият декоративен заек. Вече не знам - 30 лв., предполагам.

Благодаря предварително на всички !  bouquet

# 3
  • Мнения: 301
Имахме заек около 1 година и после го подарихме.
1. освен гранулите сме давали и сено, но пак от магазина сме го купували (екологично пишеше на него Laughing)
3. през 3 дни им сменяхме талаша и не миришеше, но на 4 дни вече си става гадно
4. голяма клетка за заек съм виждала по 30 лв, а по-малката май беше 18 лв. За поилката не помня.
7. не е като котка или куче (поне за мен) и ми се вижда скучен - гледаш ги, погалваш ги и ако ги изпуснеш из къщи става неприятно.  Laughing

Детето първоначално му се радваше, но постепенно загуби интерес - предпочита котки и кучета. При бабите има - у нас едва ли скоро друго освен риби бих взела.

# 4
  • Мнения: X
Колко бързо се разколебах май Peace Благодаря:)

# 5
  • Мнения: 631
Не искам да ти се меся, но заека е най - отвратителното животно, което някога съм гледала. Яденето го остави наистина яде денонощно, но с другите неща  е направо ад. Мирише ужасно, независимо колко пъти сменяш талаша на ДЕН той влиза вътре и веднага маркира всичко. Яде кабели където и каквото стигне, не се къпе, цапа - много съм разочарована и иска разходки между другото трябва да го пускаш на вън, което значи, че с излизането веднага почва да ака и да пишка и съответно каквото докопа яде безмилостно.

# 6
Заекът е много сладко животно, много по-сладко от котето, например. Но за съжаление е гризач и не можеш да го пускаш свободно вкъщи - кабелите отиват. Другото е, че мрат много лесно. Не можеш един прозорец да отвориш на спокойствие - малко да го духне вятъра и умира. Иначе е зверски сладко животинче.
Порови в специализираните форуми за домашни любимци, много добри съвети ще намериш. Имай предвид че често пъти животните в зоомагазините са болни.

# 7
  • Мнения: X
Както си и знаех, темата и форума за пореден път ми помогнаха в решението си и то със сигурност. Ктегорично реших - заек няма да си взема Peace Поне не скоро, докато не ме прихване някоя лудост пак ooooh!
Еднственото което ме привлича в тях е естествено външния вид. Но на фона на всичко което изчетох, само за един вид не си заслужава ама никак Naughty
Благодаря още веднъж Hug

# 8
  • Мнения: 2 175
Вземи си чинчила..изобщо не миришат и не гризе толкова..))

# 9
  • Мнения: 25 620
Чинчилата също иска доста грижи и о! ужас! - също прави бели вкъщи.
Авторката явно иска животинче, което да се гледа само и да не изисква много грижи за себе си. Бих и препоръчала да гледа някое квартално птиче или дворна котка - да им хвърля храна, когато и кефне, без да им чисти или да има други ангажименти по тях.  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 7 191
Оф топик, но по дяволите всеки път като мерна темата, я разчитам като: Имам декоративен запек...

# 11
  • Мнения: 1 844
няма животно,което да не изисква грижи,внимание,разходи.на който не му се занимава или просто си търси нещо за игра,по-добре изобщо да не се захваща.
колкото до заека..никога не съм имала,и не бих си взела-мой познат имаше заек и е голяма досада-с извинение към любителите на зайчета. Laughing
но аз съм фен на кучетата и признавам само тях..така че мнението ми е доста пристрастно.
към авторката-вземи си лабрадор. Laughing Laughing Laughingвъзпитан е,игрив,много се гушка и е много верен другар.
недостатъци-трябва обучение,прахосмукачката да работи често,и доста финанси за храна и витамини.
ама си заслужава.  bouquet

# 12
  • Мнения: 25 620
А разходките навън къде ги забрави?  Mr. Green
Точно куче в апартамент никога няма да си причиня.

# 13
  • Мнения: 1 849
Чак пък отвратително животно... Всяко животно иска грижи и всяко иска дресировка. Моят заек е на три години, живее на терасата и не е имал проблеми с ниските температури. Слагам котешка тоалетна и си ходи само на мястото. Талаша винаги мирише и го ползвам само зимата смесен с котешка тоалетна. Вкъщи влиза само под зоркия ми поглед и само за малко, защото отиват кабелите.
Кучетата не искат по-малко грижи, като сложиш и това, че трябва по два пъти на ден да ги извеждаш. Живях в студентски град с куче в стаята и когато не го изведяха съквартирантките отиваше и се изхождаше навсякъде... Да не говорим за космите навсякъде... А лабрадора дето го предлагате иска толкова много разходки и яде толкова много... смешно е да се сравнява със заек...
Нашия заек му слагаме веднъж на ден, като нямам възможност да купя храна давам сухари и трева и не е имал проблеми...
Но на който не му се занимава с грижи си купува плюшени играчки...

# 14
  • Мнения: 2 175
Како, аз явно съм случила на послушно животинче..
Не прави бели вече като се разхожда, само си се прибира..
 1 път на ден храна и пясъчна баня, 1 седмично смяна на талаша..Кое му е сложното? newsm78

# 15
  • Мнения: 224
Много си зависи от животинката.
Купихме на малката, но първия ни любимец оживя само 1 месец - много плакахме всички. Грешката ми беше че не бях чела в нета почти нищо - малката все го гонеше, изтърва го няколко пъти от високо, и за капак решихме да го изкъпем - милото животинче не издържа и 1 ден след това, после разбрах че много от тях умирали от стрес - не трябва да се стряскат. Иначе беше много дружелюбно - обичаше като коте да си играе с чехлите ни - все ни следваше където отидем. М/у другото въобще не миришеше/за самото животно говоря/. Втория го взехме веднага след като си замина първото-разликата е огромна. Не се заиграва с нас - и козинката му мирише...иначе много сладурско животинче Hug
А каква е тази пясъчна баня???

# 16
  • Мнения: 25 620
Како, аз явно съм случила на послушно животинче..
Не прави бели вече като се разхожда, само си се прибира..
 1 път на ден храна и пясъчна баня, 1 седмично смяна на талаша..Кое му е сложното? newsm78

Не прави бели вече, ама е правило.  Laughing
Виж, аз не подценявам чинчилите, много сладки животинки са, просто уточнявам, че всяко животинче си иска грижи - даже и най-обикновените рибки, не ги ли обгрижваш, ще мрат, ще мирише водата, ще има разходи... Какво остава за бозайник.
Хубаво е, че жената първо пита, после купува. Че ми е писнало от обратния вариант - поддаде се някой на чара на добичето, пък после - ау, ма то мирише! Ау, ма много яде! Ау, ма то трябвало и да му се чисти!? Ау, ма болно, как сега ще се дават пари за лекар...
Нека всеки, който иска да гледа животинка вкъщи, да има предвид, че това е голяма отговорност и ангажимент. Животът му се променя коренно и вече не е същият - даже една обикновена почивка става проблем, ако няма кой да се грижи за животното. Да не говорим за емоционалното привързване, не само от страна на човека, но и от страна на самото животно. За някои е много лесно да се отърват от животинките, щом им омръзнат или досадят, но как се чувстват самите те - не си дават сметка. Че те също се привързват и страдат...
Да имаш животно вкъщи е равнозначно да имаш бебе, което никога не пораства. И също като бебето даже не може да каже, когато нещо го боли или не му е наред. Ако не се вглеждаш постоянно в поведението му, ако не разпознаеш признаците на заболяване, ако не го заведеш веднага на лекар...

# 17
  • Мнения: 2 175
Да, за това си напълно права..
Грижа си е - и ако не можеш, по-добре недей..
На мен най-голямата ми мъка е ако няма никой в къщи 2 дни..горкото животинче..ама издържа засега..
Иначе синът ми заради него идва всеки ден до къщи, когато ме няма за да я храни..
Според мен в началото правеше бели, щото му беше нова обстановката, стресирано и тн..  и като го изпуснехме по 2-3 дена не можем да го хванем..голям купон, чак и ранени имаше..Сега вече свикна и спокойни си щъка

# 18
  • Мнения: 511
и ние си имаме зайче,и съм доволна от него
сладичко,чистичко и кротичко
нашето не яде много,даваме му по веднъж на ден и си има до следващото хранене
похапва си по малко,не е от ящните
гранулирана храна и сено давам и купуваме само от зоомагазин
ваксинира се веднъж годишно и на 3-4 мес. му се ражат ноктите
болестите по зайчетата  не ходят по хората
талажа му се сменя веднъж седмично,нито  го мокри,нито мирише

# 19
  • Мнения: X
Грижила съм се до сега в живота си за 3 броя кучета /не едновременно разбира се/  и 2 официално мои котки с които раздялата ми беше много тъжна....Имам предвид че емоционалното обвързване е наистина много важен фактор, но пък каточе ли именно това ме подтиква, нуждата да даваш любов на още някой! Първата ми котка я откраднаха, а втората - сеамка , умря при раждане с цезарово сечение от голямата доза упойка. Получи се много неприятен инцидент....тя забременя много малка по стечение на обстоятелствата..... Tired и раждането протичаше много трудно. Баща ми /лека му пръст/ беше ветеринарен лекар /от него ми е любовта към животните, в къщи винаги нося каквото видя малко и бездомно по улицата Crossing Arms До преди да стана майка де  Wink Mr. Green  Та баща ми сложи упойка на котката и я занесе във ветеринарната за да я остави при негов колега, и приятел защото спешно трябваше да пътува. Каза му само че неможе да роди и трябва да се отвори. Но по ирония на съдбата не му каза че и е бил упойка.....При което те я взеха и веднага сложиха още една доза , направиха операцията, извадиха 4 живи и здрави котенца но майката не оцеля заради свръх дозата.... Confused
Нямала съм други животни от тогава....
Исках куче или котка но ме притесняват болестите...притеснява ме това че искам още едно детенце а неискам да свиквам с някое животинче и после да се зарделям с него... Сина ми пък хвана на главичката микоза от една улична котка и е с едно петно вече почти година! Всичко мина вече де, но скоро.....Страх хвахан от тия животни....
Затова ми се искаше нещо по-безобидно, и по-издръжливо....заека определено не е за мен в този случай
, от това което прочетох останах с впечатление, че първо са с доста слаба имунна система, което означава че вероятно не живеят дълго, а никак не желая да си причинявам излишни стресове на себе си и на детенце в емоционален аспект. 2-ро боледуват от токсоплазмоза както и котките, което не ме устройва никак. И вероятно също могат да причинят някакви подобни гъбични инфекци...
 А иначе за обичта и грижата за животинката, не сте ме разбрали - отдавам се на 100 % Peace Наследствена ми е любовта към животните Whistling

# 20
  • Мнения: 1 849
Мое мнение е, че имунната система зависи от вида на заека. Моят не е много декоративен и много държи на температурни инверсии и е здрав. Не го храня много разнообразно, откакто вдигнаха цените на храната със сто процента, но не е имал проблеми. В нета пише, че живеят около 7 години.

# 21
  • Мнения: X
Категорично се отказах от заек. Благодаря на всички които се включиха  Hug Вероятно като поотрасне малкия и живот и здраве ако имам друго детенце, ще си взема и куче и коте Heart Eyes

# 22
  • Варна
  • Мнения: 336
Четох от заешката тема  Hug
Вземи си мини пинчер! Аз много искам, сина ми ще е много доволен  Hug

# 23
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 358
Въпреки,че авторката се отказа от идеята да си взима зайче,ми се иска да споделя и моето мнение. Отглеждаме си такова от 2 месеца и мога да ви кажа, че за мен това е идеалният домашен любимец.Грижите за него са почти минимални - сменяне на талаша на 3-4 дни, хранене може сутрин и вечер, разходки в хола(нашия не гризе кабели, само прави таратонки Laughing)Чистя след него,но не ми тежи - приемам го наистина като едно бебе, на което не можеш да се сърдиш, че ака.Много е обичлив и гален.Голямо предимство е че е тих, а това ме устройва, понеже детето ми е шумно  Laughing.Дъщеря ми го обича, а мисля, че и той показва привързаност.Вече се чудя, как сме живяли толкова време без зайче Grinning.Но както каза кака Сийка , няма животинче, което да не изисква грижи, средства и време.Просто това, което ти дава е много повече от това, което ти коства.Поне за мен.

# 24
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Имам заЯк, декоративен, клепоух.
Голямо сладурче е, никога не ми е
гризкал кабелите, но изяде на децата
учебници и тетрадки, а последния път
се изпика върху учебника по математика.
Не знаех, че може да се научи да пишка
в котешка тоалетна, та всичко се върши
на пода и пада голямо чистене. Изобщо
не съжалявам, че го имам. Хапе децата,
но мен никога, яде на корем, ноктите не
са му рязани, не сме го къпали, мирише
единствено, когато се разгони. Обичам го.

# 25
  • Мнения: 25 620
Не знаех, че може да се научи да пишка
в котешка тоалетна, та всичко се върши
на пода и пада голямо чистене.

Има специални за зайци.

 Много бързо се научават - те също обичат да им е сухичко. Но ги ползват предимно за пишкане, барабонките май не ги броят за проблем.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 1 849
Моят си ходи в една подложка от голяма саксия, барабонките са малко и обикновено около съда. Омазва всичко само в редките дни когато има разтройство. И разбира се чисти се всеки ден.

# 27
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Много бързо се научават - те също обичат да им е сухичко.

 newsm62 Моят пикае на пода, няма мокро при него.
Пази си постелката в клетката суха.
Когато иска да си отмъсти пикае върху леглата на децата. Mr. Green
Ще потърся заешката тоалетна, изобщо не бях чувала за нея.
Сийче, ти си сладур  newsm51

# 28
  • Мнения: 25 620
Когато иска да си отмъсти пикае върху леглата на децата. Mr. Green

А за какво отмъщава? Че предпочитат математиката пред него ли?  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 2 229
Зайчета, чинчили и всякакви такива гадинки, са ми сладки само да ги гледам и гушкам, но не и да се грижа за тях. Освен всички минуси, едно такова дребно, да ми щъка насам натам - опасността да бъде смъртоносно настъпано, е доста голяма. Confused

# 30
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237

А за какво отмъщава? Че предпочитат математиката пред него ли?  Mr. Green

Леле какъв майтап  rotfImbo

Тя и химията замина Mr. Green
Обича само мен и това е. Heart Eyes
Другите му служат за компания Mr. Green

Последна редакция: сб, 02 май 2009, 08:34 от Иванка Тръмп

# 31
  • Мнения: 25 620
Освен всички минуси, едно такова дребно, да ми щъка насам натам - опасността да бъде смъртоносно настъпано, е доста голяма. Confused

А, защо? Човек бързо се научава да си гледа в краката, докато върви - много полезно качество за съвременните градски условия.  Laughing

# 32
  • Мнения: 2 229
Освен всички минуси, едно такова дребно, да ми щъка насам натам - опасността да бъде смъртоносно настъпано, е доста голяма. Confused

А, защо? Човек бързо се научава да си гледа в краката, докато върви - много полезно качество за съвременните градски условия.  Laughing

Бе не мога да се науча аз - поне 3-4 пъти съм настъпвала със засилка котарака - добре, че е дебело добиче, 7 кила, и няма поражения, че иначе не ми се мисли Crazy!

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а колко вида биват декоративните зайци и кой вид е за предпочитане?

Иначе наистина и те се оказват доста крехки (здравословно имам предвид) създания. Ох, не знам къде е истината вече...
Знам само, че след като някое дом. животинче умре, се побъркваме от рев и мъка. Ми не мога на няколко години (или месеци) да си го причинявам... ама май и без гадинка не можеме  Rolling Eyes

# 34
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Никога няма да забравя предсмъртните писъци на моето зайче - все едно бебе реве, как оттекваха в гарсониерата и как със задавен глас пробвах да обясня на дъщеря ми какво се случва. Друго зайче - никога.

# 35
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Шани, моят е клепурник. Има порода лъвска
глава. Те са с рунтави бузи, леле колко са
сладки. Мачкаш, мачкаш и не може да докоснеш
бузките - само снопове косми.


 Иренка, побърка ме  cry

Последна редакция: сб, 02 май 2009, 19:26 от Иванка Тръмп

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Щани, не ти трябва заек.
Те са си за двора на село.

какво искаш да кажеш?

# 37
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
 Hug Извинявай, сега виждам, че е прозвучало
двусмислено. Та мисълта ми е, че зайчето е
животно, което не е за отглеждане в апартамент.
То си е диво животно, за сред природата.
Моето например тича по мозайка и балатум.
Ако го питаме ще каже, че иска да тича сред
треви и дървета. Декративното зайче е измислица.
Дивото си тъпи зъбките в кората на дърветата,
а моето с гранули.

Исках да те откажа от зайче.


Шани  Hug

# 38
  • Мнения: 262
Никога няма да забравя предсмъртните писъци на моето зайче - все едно бебе реве, как оттекваха в гарсониерата и как със задавен глас пробвах да обясня на дъщеря ми какво се случва. Друго зайче - никога.

Това е много неприятно  Cry

Аз днес получих като извинение един малък ушатко. Много е сладък , обаче много ме е страх да не го уморим.

В хола е и цяла вечер ходя да пуша на терасата , че не искам да го правя пасивен пушач  Mr. Green

Та да питам : може ли да пуша в стаята където е той (няма да му издишвам в муцунката все пак) , мога ли да отварям прозореца (няма да отварям вратата , че да не става течение) ?

На земята ли да оставим клетката , или да я вдигнем на по-високо ?

Ако се сетя още нещо ще питам , че ми е притеснено за мъника.

Мерси предварително   bouquet

# 39
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Честито зайче. Ето ти малко съвети:
Пази го много от течение. Клетката
сложи нависоко. Моята е на ниво 1 м.
Има тоалетна за зайци, някъде в тази
тема май имаше картинка. Гледай да
го научиш да пишка в нея. Когато е
студено покривам клетката от три
страни с парче дебело одеало, все
пак е по-топло така. Храната в купичка
в клетката, сено и твърди гранули за-
дължително, никакви моркови, краставици
и други такива, само заешката храна.
Сладолед, шоколад, вафли - забранени
заради захарта. Водата се сменя всеки
ден. На една-две седмици мий легенчето
на клетката с вряла вода, подсушаваш
с кърпа само за тази цел, не с вестници.
Еми това е засега. Имай предвид, че може
и да гризне някого, моят хапе всички с
изключение на мен. Но я гризне, я не.
И те са различни като хората.Пролет и есен сменя
козинката, но това са само няколко дни,
не е кой знае какъв проблем, ако е мъжки
е разгонен непрекъснато и може да ви
преследва с цел ... Не му позволявайте да
ви скача заради това, отпъждай го лекичко
с ръка.
Питай, ако още нещо не ти е ясно. И никаква
прясна, сочна и нитратна храна.
Целувки на ушатко.

# 40
  • Мнения: 262
Ясно !

Видях за тоалетната , ще потърсим.

Милият сигурно още е наплашен. Има си сено , храна , витаминки и някакво морковено хлебче уж за да си точи зъбките.

Още не си е избрал ъгълче за тоалетна , или поне не надушвам  Mr. Green

Водата каква да е ? Предполагам не направо от чешмата , а престояла , или минерална ?

# 41
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Водата е чешмяна, със стайна температура
докато е мъничък. Моят Зайко е на три години
и му давам и студена вода. Не знам какво да те
посъветвам за тоалетната. По-нагоре има
мнения, питай тези момичета. Зъбките не се
точат, напротив, подкъсяват се, иначе лошо.
Сигурно знаеш, че на гризачите зъбките растат
напрекъснато, затова ти казах за гранулите. Има
кракери, на Витакрафт са много добри. Има пресована
люцерна с моркови, на кубчета на същата фирма.
Минерална или изворна вода не. Ми стискам палци.
Зайко ще се отпусне, спокойно. Не го пипайте,
не го милвайте, оставете го да се успокои сам поне
до други ден. Макар че аз веднага награбих моя
Зайко да го мачкам и целувам.

# 42
  • Мнения: 25 620
За пиленето на зъбките слагайте дървесни клонки. Не знам за зайци, но за свинчета подходящите са върба и ябълка. Предполагам, че и за зайчетата ще са също добре. Начупете парчета около 10 см дълги, с дебелината на пръст или по-тънки. Да си гризкат там.  Laughing

# 43
  • Мнения: 262
За пиленето на зъбките слагайте дървесни клонки. Не знам за зайци, но за свинчета подходящите са върба и ябълка. Предполагам, че и за зайчетата ще са също добре. Начупете парчета около 10 см дълги, с дебелината на пръст или по-тънки. Да си гризкат там.  Laughing

Да , и аз четох , че си падат по върбата.

И последно , да не ставам нахална  Blush

Да му оставям ли купичката с храната на разположение през целия ден ? Че нали уж не трябвало да преяждат , а той си дъвче честичко нещо.

Сеното няма да му го махам , то си стои отстрани , и морковеното хлебче , на което трябва да си  точи зъбките и него няма да му махам.

Ама купичката с храната ?  Thinking

Също да питам , четох че най-добрата играчка за тях било ролката от тоалетната хартия. Някой пробвал ли е да дава ?

# 44
  • Мнения: 802
Здравейте Simple Smile
The_Sunrise, аз на моето момченце я оставям, храня го веднъж на ден, всъщност той като се нахрани си я обръща и си ляга в нея (вече само наполовина се побира). На мен вета ми каза, че може да му давам морков, ябълка и зеле, но по-малко. Само, че ябълката обелена и да няма от семките, защото са отровни за зайчетата. За ролката и аз съм чела, но не давам.

# 45
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Здравейте Simple Smile
The_Sunrise, аз на моето момченце я оставям, храня го веднъж на ден, всъщност той като се нахрани си я обръща и си ляга в нея (вече само наполовина се побира). На мен вета ми каза, че може да му давам морков, ябълка и зеле, но по-малко. Само, че ябълката обелена и да няма от семките, защото са отровни за зайчетата. За ролката и аз съм чела, но не давам.


Бейби, не искам да ти се опъвам, но ветеринарите нищо
не разбират от зайци. Дай им кучета, котета, морски
свинчета. Зелето специално за декоративните е опасно,
защото прави газове и може да се подуе стомахчето,
което си е сигурна смърт. Поне на наш Зайко никога не съм
му давала "мокра" храна. Само заешката, задължително гранули
и сено. От готовите храни, понеже има много различни, купувам
по 100 грама да опита и ако яде вземам редовно. Т.н. бонбони с кисело мляко,
ванилия, морков и зелена салата не давайте. Храна давам
през целия ден, паничката му е на пода и Зайо е извън клетката
целодневно. Обръща я, сипвам отново по малко. Има си и ролка
тоалетна хартия, но не играе с нея. Къса учебници, тетрадки и
пликовете с преждите ми. Сега се е научил да мъкне чехлите.
Сънрайз, как изкарахте със зайчето почивните дни? Непрекъснато
те мислех? Дай снимка да го видим де  Joy Не мисли, че е нахално да
питаш когато и каквото се сетиш, напротив много е добре  Grinning

# 46
  • Мнения: 262
Ами , вече е късно за снимки.

Зайо се спомина  Confused

Беше много мъничък , една шепа. От магазина казали , че бил на 2 месеца.

Четох , че на зайчета до 2-3 месечна възраст не трябвало да се дава сено , а той милия много си го хапваше.

Човекът от магазина казал на приятеля ми да му сложим и сено и храна и му дал от тези , с които той ги храни по принцип в магазина.

Вчера е имал разстройство , беше оакал пейзажа и след като прочетох за сеното му го махнахме , но явно е било късно. Приятелят ми каза , че коремчето му било подуто.

Кажете кога почнахте да давате сено на вашите зайковци ?

Аз така или иначе май ще се преориентирам към морските свинчета , че не  са толкова крехки.

П.С Не сме му давали хито плодове , нито зеленчуци. От петък само чета по форумите как се гледат зайчета , ама ме е страх да пробвам пак.

# 47
  • Мнения: 1 849
The_Sunrise, съжалявам за загубата ти.
Не мога да те посъветвам как се захранват малките зайчета, защото моето го вземах вече голямо.
Мисля, обаче, че е важна и породата. Аз много не ги разбирам, но бях попадала в нета на таблица с породите, може да пуснеш търсачка и да прочетеш. Има такива които стават по-големи но са по-издръжливи на заболявания и на температурни инверсии. На моят заек не му се престаравам много и е изкарал три студени зими на терасата и нищо му няма... Прочети за породите, а имаше и зайчарник около София, предполагам ако отидете на място може човека да ви обясни подробно, коя порода, как, защо... Координатите им пак бях чела в един сайт с форум за зайци... Успех!

# 48
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Сънрайз, все едно, че ме удари с камък!
Много жалко. Какво да ти кажа, май нямаш
много опит с животинки от зоомагазините.
Там те изобщо не са живи същества, а стока.
Хранят ги както им дойде докато ги продадат.
Как пропуснах да те питам за възрастта. И моят
заек беше на 1 месец, когато го купихме, май му
давахме и сено, защото по това време имахме
и морско свинче, на което давахме сено. И двамата
ядяха една храна и сено. Просто твоето заенце е
било вече болно. Ах, колко съжалявам  newsm45.
За морските свинчета питай Как`Сийка, тя е много
информирана. Прасенцата също са крехки, моето
като започна едно разстройство през май 2007 та
откара цяло лято и през октомври почина. Докторът
каза, че черният й дроб е болен. Цяло лято всяка
седмица ходехме на доктор, инжекции, хапчета...
Ту се подобряваше, ту се влошаваше. Имай предвид,
че много ги смесват - майки със синове, дъщери с
бащи и оттам се раждат нежизнеспособни животинки.
Иначе прасенцата са сладки, сладки!  Hug

# 49
  • Мнения: 262
Досега сме гледали само риби , хамстери , и приятелят ми доскоро имаше котка , но почина на доста преклонна възраст.

Знам за зоо магазините , даже си мисля , дали нарочно човека не е дал на приятеля ми толкова неща за ядене : храна , сено , витамини , морковено хлебче. Вчера гледах витамините и на тях пише за морски свинчета  Confused

Сега сме заредени със сено , талаш и храна за една година напред , ама май не искам зайче вече.

migito ще я потърся тази таблица , ако пак реша да си взема зайче.

А вашите породи какви са ? Моето си беше обикновено зайче , с къс косъм , с прави ушички. Половината му носле беше бяло , другата половина черно. Голям сладур беше  Cry

# 50
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Знам за зоо магазините , даже си мисля , дали нарочно човека не е дал на приятеля ми толкова неща за ядене : храна , сено , витамини , морковено хлебче.

Това е коронен номер  ooooh! Аз имам добър
познат в зоомагазин и винаги се съветвам с
него, но другите клиенти да му мислят! Това е
гадна работа! Моето зайче е много изкуствено -
с клепнали ушички. Май няма такава естествена
порода. Ако отново си вземеш зайче пиши, ние
имаме голяма енциклопедия за зайци, морски
свинчета, чинчили. Може да ти дам превод.
И още нещо много важно (може да ти се види глупаво,
но вярвам) - ако ти подарят животинка откупи я от
този, който ти я подарява - примерно 1-2 лева.
Не е хубаво животинче да се подарява.

# 51
  • Мнения: 48
и аз да споделя - имаме заек от година и половина
за храненето знам че по добре да стои гладен един ден отколкото да се прехрани от това най страдат нямат мярка за това го храня умерено - случвало се е да отсъстваме 2 дни и то не веднъж спокойно съм го оставяла с храната която съм сложила от сутринта преди да заминем и не е имал проблеми
малката го обожава защото го тормози разнася и тн и той кротува
мирише ако се изостави да не му се сменят стърготините
нашият е мъжки и май се разгонва през няколко месеца тогава миризмата става малко по силна но при честа смяна на стърготините не се вмирисва
живее на балкона целогодишно - остъклен балкон северен - знам че издържат при -25 градуса но при +25 не се чувстват добре - тази зима имаше студове но нямахме проблеми при затворен балкон - лесно се гледа и носи радост живее в клетката и да чукам на дърво не сме имали проблеми освен 2-3 чифта сдъвкани слушалки на компютъра прави ми впечатление че не посяга на кабели с високо напрежение явно усеще но докопа ли слушалките за секунда сме без тях
другият проблем е че ако го оставя дълго час два извън клетката има опасност да се изака или да напишка някъде но за това не го оставяме толкова дълго навън - храна има за зайци а ако забравя да купя давам сухар, сега вече обелки от краставици домати и всякакви зеленчуци които имам под ръка им се радва много - според мен се гледа лесно и носи радост на детето най важното е не хапе и понася мечешките ласки на малката

# 52
  • Мнения: 48
Кажете кога почнахте да давате сено на вашите зайковци ?


съжалявам за случилото се - и аз имам горчив опит като дете от първите ми опити да гледам подобно животинче, но си взех поука и сега се справям много добре като дете 7-8 години съм гледала морско свинче - доста са шумни квичат като прасенца щом са гладни и вдигат ужасна врява не ги интересува че може да е 4 сутринта и на някой да му се спи докато не го нахраниш ще вдига шум и врява

проблема при зайчето не е бил в сеното - сеното е полезно и задължително за храносмилането
проблема според мен е бил в количеството което е изяло зайчето - нямат мярка на стомахчето ядат буквално до смърт - за това трябва да им се дава в малко количество и храната и сеното ако е имал достатъчно в клетката си е изял прекалено много - ако не починат от реяждане получават разширен стомах което също е сериозен проблем и изхода е същият

на зайчета също прясна трева и листа не се дава резултата е същият

# 53
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237

проблема според мен е бил в количеството което е изяло зайчето - нямат мярка на стомахчето ядат буквално до смърт 

При нас няма такова нещо - яде колкото му се ще. Mr. Green
Храна и сено има винаги без мярка.
Явно са различни като хората. Моя позната хранеше
морското си свинче с ОБЕЛКИ  ooooh!от зеленчуци. И живя
здраво и право 7 години.

# 54
  • Мнения: 12 665
Съжалявам за зайчето ти.
Но не се упреквай - сено давахме от начало, а бяха на 45 дена. Поне така ни казаха.
Давам само готовите смески и сено от магазина.
За кабелите не се бях замислила, но нашия изяде кабела на интернета. То други кабели нямаме по пода.

# 55
  • Мнения: 262
Добре де , каква тогава може да е причината.

Наистина беше много мъничък , отначало като го донесохме не ядеше , явно от стреса , извадихме го за 5 минутки пошава малко , не исках да го вадим , за да не се стресира и се разбрахме да го оставим 2-3 дена на мира , да не го пипаме и вадим и на 3-тия ден да го пуснем да се поразходи. На следващия ден живна и взе постоянно да гризе. Първо му махнах купичката с храната , после след като прочетох , че не било хубаво на малки зайчета да се дава сено му махнах сеното и го оставих само на храна. Но уви вече беше с разстройство.

Няма ТВ в стаята му (нашата спалня) да го стряска шума , говорехме си тихичко , докато сме при него , не сме го стискали , мачкали или издевателствали по някакъв начин. Беше на сянка ,стаята е прохладна (знам, че не държат на жега) не става течение в стаята , първо го сложихме в хола , но го преместихме в спалнята , защото в хола исках да си отварям прозореца.

Ако някой вижда грешка , в това което сме направили да ми каже , че да не уморя още някоя животинка  Confused

# 56
  • Мнения: 48

Моя позната хранеше
морското си свинче с ОБЕЛКИ  ooooh!от зеленчуци. И живя
здраво и право 7 години.

аз също съм хранила морското свинче с доста обелки те умират и за листа от зеле зареждах се с един чувал в началото на зимата от търговците по пазара и го съхранявах на студено на балкона и хрупаше с кеф умираше и за домати но много се цапаше ставаше цялото червено точно като прасенце

и зайчето сега понеже ние без салата не сядаме на масата та всяка вечер има достатъчно обелки от краставици изрезки от домати и семки и дръжки от чушки също и обелки от моркови и цели морковчета - това му е любимото

# 57
  • Мнения: 48
Добре де , каква тогава може да е причината.

Наистина беше много мъничък , отначало като го донесохме не ядеше , явно от стреса , извадихме го за 5 минутки пошава малко , не исках да го вадим , за да не се стресира и се разбрахме да го оставим 2-3 дена на мира , да не го пипаме и вадим и на 3-тия ден да го пуснем да се поразходи. На следващия ден живна и взе постоянно да гризе. Първо му махнах купичката с храната , после след като прочетох , че не било хубаво на малки зайчета да се дава сено му махнах сеното и го оставих само на храна. Но уви вече беше с разстройство.

Няма ТВ в стаята му (нашата спалня) да го стряска шума , говорехме си тихичко , докато сме при него , не сме го стискали , мачкали или издевателствали по някакъв начин. Беше на сянка ,стаята е прохладна (знам, че не държат на жега) не става течение в стаята , първо го сложихме в хола , но го преместихме в спалнята , защото в хола исках да си отварям прозореца.

Ако някой вижда грешка , в това което сме направили да ми каже , че да не уморя още някоя животинка  Confused

не знам според мен е било болно още от там където сте го взели - на мен ми се е случвало да вземам животно от зоомагазин и да умира - доста съм чела по форуми за всякакви животни от хамстери, морски свинчета, зайчета до кучета - в магазините не ги гледат добре и доста често идват при новите стопани вече заразени - може би е въпрос на време за колко време ще се прояви болеста
инъче и моето е имало разстройство но съм давала ориз - при децата действа и при моето зайче също е помагало но може би зависи от причината

# 58
  • Мнения: 12 665
Случва се, не казвам често, след взимането.
При нас единият умря, като сме ги гледали по абсолютно еднакъв начин.

# 59
  • Мнения: 802
The_Sunrise, съжалявам за малката душичка.
Иванка Тръмп, може да си права, но аз си му давам малко обелен морков, резенче ябълка, зеле пак много малко. Иначе си хапва гранулирана храна, има си сено, всекидневно му сменям водата. Ето тук влизам http://forum.dog.bg/index.php?showtopic=12255 в темата за зайчета.
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11467003 а това е лудетината ми.

# 60
  • Мнения: 48
Baby Love - страхотно зайче - да ти е живо и здраво
направи ми впечатление че не е в дървени стърготини - кажи ми моля те в какво го гледаш как се нарича това от къде го купуваш и каква цена и на колко време се налага да му сменяш постелката 

# 61
  • Мнения: 802
m-sunny, мерси за пожеланията. Simple Smile
Това пак е талаш, пише на него "екологогично чист талаж за зайци и морски свинчета" от Зоо магазините му взимам, за цената не знам точно, защото аз като ходя купувам и за кучето и за заека нещица, но ми се върти цена около 3 лв.. Постелката сменям на три, четири дена, зависи колко си е освинил клетката. А тази постелка предпочетох пред другата, защото ми изглежда по-чисто с нея.

# 62
  • Мнения: 48
мерси ще поровя и ще потърся   bouquet
на мен ми прилича на нещо за ядене но сега ще се поровя в нета - инъче другият талаш много го пилее покрай клетката все мета въпреки че е на балкона ме дразни че всичко е в талаш

# 63
  • Мнения: 802
О, да явно повечето обичат да правят белички, диването ми обожава да разпилява, но поне този талаш не го разхвърля навсякъде. Преди го държах до спалнята и цялото легло ми беше в талаш Joy. Накрая ми писна и го преместих в кухнята, сега пък почва да става топло и пак ще го местя, горкото ми куче много странно ме гледа, като му затварям вратите на помещенията пред носа му.

# 64
  • Мнения: 12 665
Бейби, много ценна идея. Непременно ще потърся. А защо никой не ми е предложил.
Аз заради това го държа в хола, че там са плочки, поне лесно се замита.  Ама много пуша, та ме е страх за здравето му.

# 65
  • Мнения: 802
Аз гледам да не пуша около него, почва да киха от дима на цигарите. Ако можеш и ти гледай да не пушиш около зайчето си, не е хубаво. А за талаша не знам, защо не са ти предложили, мисля, че повечето хора са свикнали на стърготините. А и още нещо, внимавайте какво сено давате, по-добре да е по-скъпо, защото има и българско а то е опасно, заради дивите зайци, ако са гризкали от него и са били болни става лошо, заразяват тревата и давайки я на декоративните ни животни ги заразяваме.

# 66
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
аз също съм хранила морското свинче с доста обелки те умират и за листа от зеле з

и зайчето сега понеже ние без салата не сядаме на масата та всяка вечер има достатъчно обелки от краставици изрезки от домати и семки и дръжки от чушки също и обелки от моркови и цели морковчета - това му е любимото

Много се радвам, че животинките не се разболяват
от такова хранене.  Laughing Моят ветеринар категорично
забрани за прасето и заека зеле, защото им причинява
тимпания. Дръжките и семките от чушки също могат да
причинят големи вреди на прасчо. Много са остри за
нежното му стомахче. А съм чувала, че именно в обелките
се съдържат най-много нитрати. Но теорията си е теория,
а практиката
показва друго. Докато нашето прасе боледуваше изръчкахме
форумите за морски прасета, изчетохме купища книги,
но само се хращахме за главите - едни казват прясна храна,
другите - суха.
И ние ползваме стърготини и сеното ни е от скъпото именно
от здравословни събражения.


# 67
  • Мнения: 48
аз от личен опит гарантирам че пресните плодове, обелки и зеле но в умерени количества само им доставят витамини и са им любима храна - дори навремето на морското прасе редовно му чупех клончета с литнеца Салкъм - аз съм от провинцията там имаше в изобилие тук в София не виждам
също за хамстери и морски свинчета знам и съм ги хранила и с листа от глухарчета много им се кефеха
инъче категорично се забранява прясна трева нещо си там ферментирало в стомахчето иии причинявало бели
сега се разрових за въпросните пелети - те били същите като био-пелетите:
http://kaneff.balkanicbiofuel.com/iframes/pellets_txt.htm

а ето фирма която ги продава доста изгодно и в по големи количеста по зоомагазините същият продукт му надували цената в пъти заради по малката опаковка но ставало въпрос за едно и също нещо
http://bioplam.com/products.php

# 68
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
На прасето и ние давахме клонки от върба,
бреза. А за зайците знам също със сигурност,
че листа от салкъм са направо деликатес. В
София тук-там има салкъм, но наистина е
почти изчезнал. Нашето прасе надаваше
страшни викове за глухарче. Как ми липсват!

# 69
# 70
1. Каква храна яде заека, освен специални гранули тъй като ние нямаме зоо магазин и вероятно не всеки път ще мога да поръчвам по интернет.

- Моя заек яде всичко. Наистина всичко - хляп, вали солети и т.н. Освен специалните гранули ( има и храна за декоративни зайчета, която да ядат докато са бебета ). Моето яде и храна за обикновени зайци.

2. В какви количества яде на ден.

- Моя яде денонощно, а относно количеството. Би трябвало на пакета/кутията на храната да пише.

3. Неприятно миришешти ли са?

- Въпреки че много обичам зайчето си трябва да призная, че да - миришат неприятно, ако не им се сменя трината редовно. Но колкото и често да му се чисти си мирише и си личи, че има животно в къщатата/апартамента.

4. Колко струва "оборудването" необходимо за отглеждането на заек...клетка, поилки и т.н.

- Зайче, клетка,поилка,сол за зайци,бебешка храна, 1 пакет сено и 1 пакет трина, на мен ми излезе 82лв. и някакви ст.

5. Носители на какви болести са и колко са те опасни за малко дете или бременна жена.

- Аз си го гледам и нямам никакви проблеми, относно колко са опасни за малко дете и бременна жена не мога да ти кажа.

6. Какви са месечните разходи по отглеждането на заека.

- Не мога да ти кажа  с точност, но не вярвам да е повече от 15 лв.
 
7. Добър домашен любимец ли е, може ли да се научи на нещо, да се играе с него.

- Ами незнам какво точно имаш предвид под игра, не е като кучето, можеш да го галиш да тичаш след него за да не нагризе нещо.

8. Колко струва самият декоративен заек.

- В Козлодуй са по 40 лв.
 
И нещо допълнително много бързо растат - моя за 6 месеца порасна двойно даже и повече


# 71
Моето клепоухо зайче е на 3месеца и му дадох сено...А и е мн. страхлво Sad Как да го оспокоя??? Thinking

# 72
Зайо много се страхува...Как да го оспокоя? Sad
Понякога яде от триците си,но по малко...Това лошо ли е?
Ако преяде може ли да се спомине? Cry

# 73
  • Мнения: 802
От кога имаш заека? Защото ако е от скоро е възможно все още да не е свиканл и заради това да го е страх. Ако е на шумно място пак може да го е страх, ако го взимаш грубо от клетката, всъщност зайчетата са си страхливи, просто трябва да си мила с него.
И какви са тея трици дето му даваш? Shocked
Има си храна за зайчета. И да, може да се спомине ако преяде. Не трябва да е дебел.
На храната за зайчета си пише колко да му се дава веднъж дневно.

# 74
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Моето клепоухо зайче е на 3месеца и му дадох сено...А и е мн. страхлво Sad Как да го оспокоя??? Thinking

Поставяш клетката на земята, сваляш мрежата
и го оставяш само да си изскочи навън. Постепенно,
с търпение то ще свикне да го гушкаш и галиш.
Аз нямах търпение да изчакам да свикне с хора и започнах
да го вземам на ръце още на петия ден. От страх милото
непрекъснато ближеше ръце и лица, за да ни умилостиви.
След това го оставях на пода и ходех до него на четири крака  
и все му говорех. Започна да подскача около мен, да ме душка
и така свикна бързо с нас. Сега всяка сутрин, като го изваждам
от клетката, която е на писалището, го целувам и му казвам, че е
най-хубавото слънчево зайче на света,че много го обичам и го оставям
на пода. Давам му сутрешната купичка с храна. Зайчетата усещат
обичта към тях. Сигурна съм, че е от голямо значение за доброто им здраве.

# 75
  • Мнения: 12 665
И зайчетата си имат характер. Моят мъжки си беше хитър и нахален, а женската е доста по-свенлива. Като я пусна, гледа да се завре някъде.

# 76
 аз имам декоративен заек от 7 години. Нашя не мирише! и не цапа бог знае колко.  Пускам  си го без проблеми за сега е изял само веднъж  1 кабел . и моя обича да си играе с топки  Laughing Laughing

# 77
  • Мнения: 0
Здравейте, моя Мишо е на 7-8 месеца, а член на семейството е от 5 месеца . Правил е много бели , много изгризани кабели,списания и прочие неща, но е най-милото животинче ! Пухкав и дружелюбен , изобщо не съжалявам за това, че сме го взели и се грижим за него !

# 78
днес пуснах зайко в стаята но той се подхлъзна и се одари по корем4ето...но после му няма6е нищо...обаче тия дни изглежда го боли коремчето защото повечето време е свито ,а и не ака много както преди

# 79
как мога да разбера дали зайко е болен или не???

# 80
  • Мнения: 802
Ветеринар. Peace

# 81
  • София
  • Мнения: 1 573
Здравейте,
Имам си мъжко мини зайче "лъвска глава" от близо 5 години. Жизнено и много забавно животинче. Не е кастрирано. До скоро си играеше с котката ми, но тъй като тя почина  Cry искам да му взема ново другарче. Много ми се иска да си взема бебе клепоухо зайче. Много ми харесват, но не знам как ще се погодят двечките. Има ли опасност голямото зайче да направи нещо на малкото? Мога ли да ги оставя от самото начало заедно или по-добре не? Възрастното зайче си живее в клетката, но тя е постоянно отворена и има свобода да хоси където си поиска. Това подходящо ли би било и за ново зайче или да му взема отделна клетка на първо време? Някой от вас имал ли е зайчета на различна възраст и как се погаждаха? Трябва ли новото зайче да е задължително женско или мъжко? И ако е препоръчително да кастрирам едно от двете кое да бъде - старото или по-младото?
Извинявам се за целия куп въпроси, но съм доста афектирана от смъртта на котето си и ми се иска колкото може по-скоро да имам ново животинче, което да ме разсейва и да ме извади от депресивните мисли, особено в момента  Confused

# 82
  • Мнения: 1 849
Съжалявам за загубата ти!
Не съм имала повече от едно животно. Но съм чела, че зайците се кастрират до първата година, слад това има опасност за живота им. Ако второто животно е женско бива да е кастрано. Както вече си видяля зайците са почти постоянно разгонени. Надявам се новото животно да придобие навиците на другото и да не ходи по нужда на всякъде. Можеш да опиташ с една клетка като за начало. Но животните са като хората, имат си характери и мисля, че си е до зайче. Възможно е старото да си пази територията и да се наложи втора клетка. Но е по-добре да потърсиш съвет от по-патили ...
Желая ти много радости с новото ви животинче!

# 83
  • Мнения: 12
Здравейте, всички. Пиша ви понеже съм много притеснена за моето зайче. То вече е на 1 годинка, а забелязвам, че има гушка? Това нормално ли е според вас? ooooh!

Последна редакция: нд, 13 сеп 2009, 00:02 от .:Buku:.

# 84
  • Мнения: 5
Здравейте,
ети го и моето зайче, имам го от 5-6 дни. Послучен е и лесно свикна с обстановката вкъщи. Не стои затворен в клетката, оставям си го в стаята след като съм вдигнала всички кабели и разклонители та да няма какво опасно да гризка. Заведохме го на ветеринар и там ни казаха, че е на 2 месеца и половина. После питахме в магазина и от там ни казаха, че е на 40 дни! Чудя се дали зайчето е прекалено голямо за възрастта си или някой не си разбира от работата... Освен това, когато си подскача тича си тръска главичката. Това нормално ли е като си играят или може да му има нещо?
Ето и снимчица Simple Smile
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30645553&l=33f46e7036&id=1016867679

# 85
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз пак да се запиша в темата...  Grinning
Вече и ние имаме зайче... май е зайка. Много е красива и грациозна.

Надявам се, да ми давате ценни съвети за отглеждането й.
Преди имахме морско свинченце (също толкоз сладко и грацилно), но умря внезапно... Сигурно от инфаркт...
Едвам го преживяхе  Tired Cry Cry Cry  и аз дълго не исках подобен гризач у дома.

Но като видях зайчето в зоомагазина не се стърпях и веднага го взехме.
Там ни посъветваха, да не му даваме нищо прясно (нито зеле, нито моркови, нито зелении), а само сено и гранулки. Така й правим.
Все още не сме я пускали свободно да се разхожда в стаята.
А и много пишка, а е едно наситено жълто и едвам се чисти  ooooh! Акането се преживява.
Ми това е.

Когато я кача в нета, ще ви я покажа.
Поздрави на всички  Hug

# 86
  • Мнения: 1 849
Шани, честито!!
Дълги години да е здрава и да ви радва!
Аз пишканото на заека го чистя с кислол най-добре, но това е на цимента на терасата, не те съветвам да опитваш на други повърхности с него. Wink
Защо не пробваш да и слагаш бентонит в частта на клетката в която пишка, може да се научи да си ходи само там Не ти препоръчвам други котешки тоалетни, защото се разкашкват и цапат и смърди яко. Бентонита е бял и е безвреден и се чисти много лесно.
Каква порода вие заека?

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, честито!!Каква порода вие заека?

Благодаря  Heart Eyes
Не знам каква порода е зайчето... Къде мога да разбера?

# 88
  • Мнения: 1 047
Любимите ми животинки са зайците.
Преди време имахме и декоративен.
Макар и късно, отговарям на авторката с цел ако някой друг го интересува, да прочете.
Какво казват ветеринарите и зоотърговците не знам. Това, което пиша е от личен опит.

1. Каква храна яде заека, освен специални гранули тъй като ние нямаме зоо магазин и вероятно не всеки път ще мога да поръчвам по интернет. Първоначално купувах пакетирана храна по 6-8лв., после купих един чувал гранули за обикновени зайци. Излиза доста по-изгодно от икоомическа гл. точка. Давал съм изсушен хляб, дръжки от краставици, чушки, ябълки, листа от зеле, треви, но завехнали, да не са пресни. Най-важното при храненето е да се захранва постепенно. Ако цяла зима е ял сухо сено, да не му тупнете цяла прясна зелка. По малко и полека.
2. В какви количества яде на ден.Храната стоеше при него и ядеше на корем. Не съм имал заек, който да е умрял, щот е преял. Водата също е на разположение.
3. Неприятно миришещи ли са?Ако не му почистваш, мирише.
4. Колко струва "оборудването" необходимо за отглеждането на заек...клетка, поилки и т.н.Казали са ти.
5. Носители на какви болести са и колко са те опасни за малко дете или бременна жена.Щерка ми е алергична към зайци и котки.
6. Какви са месечните разходи по отглеждането на заека.Зависи колко звезди ти е предлаганото заведение. Wink
7. Добър домашен любимец ли е, може ли да се научи на нещо, да се играе с него.Фабрично научени са да ядат и пият. На кумовете заека, като видеше балон или топка и го яхваше да го клати. Малката мислеше, че си играе. Ако го оставиш, се празнеше. Много учуден оставаше, когато любимата гръмнеше. Какво ли си мисли?
8. Колко струва самият декоративен заек.Пазарна икономика, пазарлък и късмет. Нашия ни го подариха.

Гуша се образува на добре хранените възрастни зайци.
Хубаво е да се слагат ваксини, че мрат кат' мухи, като ги хване чумата.
Да не се пуска/ изпуска от високо и да не се мокри. От студ няма да умре, ако е в добро здраве, сух и не е на течение.
Ако няма къде да си точи ноктите, трябва да се подрязват, ако станат големи.
За зъбите трябва да има "острилка" някъде, където да ги точи. Изсушен хляб, клонки всякакви вършат чудесна работа. Ако се храни само с меки храни и на клетката няма твърди стърчащи ръбове, където да наточи зъбите си, те стават големи, захапката се изкривява и заека умира, поради невъзможност да яде.

Пожелавам хубави мигове на всички със техните любимци!

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 16:47 от Mr Bean

# 89
  • Мнения: 1 849
Mr Bean, само с някои неща не мога да се съглася. Гледачите на зайци пишат, че преяждането е пагубно за зайците. Завехнали неща не се дават, защото са започнали да ферментират. Аз не съм го спазвала това, но моят заек не ги яде като завяхват. И не всички клонки са полезни. Не се дават клони от праскова и кайсия, защото са отровни за тях.

# 90
  • Мнения: 1 047
Mr Bean, само с някои неща не мога да се съглася...
Както казах по-горе, пиша на база на опита си, а не в съгласие с гледачите и научните статии.
Ако държиш даден заек или група зайци гладни известно време и след това им позволиш да се натъпчат - може и да опънат петалата. В хранилките на моите зайци винаги имаше гранули, зърно, сено, вода. Никога не съм има давал определено количество с цел да не преядат. Ако даден ден си изядат всичко, на следващия им сипвам повече и така коригирам количеството, докато стигна баланс.
Не съм запознат, но досега си мислех, че дадено растение като се откъсне и остави на проветриво място (на сянка или слънце) започва да изсъхва, а не да ферментира. За клонките знам - чел съм го, но съм давал всичко, но не постоянно. Най-много се кефят на салкъма. Пролетта съм давал всякакви леторасли. Оставял съм те да си преценят сами от кое да ядат. Давал съм им и отровни гъби. Познават ги - ги не ядат. Peace

Декоративния ми заек цяла година жива на терасата. Не вали, но не е остъклена. Понякога навява сняг.
Нескуика го събирах и поставях в саксиите.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 573
  Аз да се похваля, че въпреки спорната информация, която намерих из нета се реших да си купя ново малко зайче за компания на моя дърт Пухи. Погодиха се прекрасно просто  Grinning Мъникът веднага забрави за стреса от новата обстановка като видя паничката с храна. Завря глава вътре и докато не изяде всичко и не разпиля цялото сено от яслата из клетката не миряса. Пухи пък през това време го гледаше доста стреснато отстрани и всичките му опити за комуникация бяха напълно игнорирани докато не се опразни паничката с храна  Laughing След това обаче се започна една игра... дребчото се оказа много общителен и нахакан и търчи из целия апартамент като бесен и се закача с хората като им дърпа връзките на обувките. Пухи, който до скоро беше доста асоциален и апатичен и въпреки, че клетката ми беше нон стоп отворена си седеше само вътре в нея, сега започна да излиза и да ходи след малкия клепоушко и да разглежда наоколо. Много се радвам, че реших да си взема второ зайче. Така и двете изглеждат много по-щастливи и жизнени отколкото като са самички, а и е двойно по-забавно Simple Smile

По съвет на migito още преди време замених триците в клетката с котешка тоалетна Бенто и съм много доволна. Няма абсолютно никаква миризма (освен ако не оставя неизчистено повече от 2-3 седмици) и зайчетата си ходят само и единствено в клетката да пишкат, а и рядко акат извън нея. Да не говорим, че самата тоалетна е по-тежка и не я разхвърлят извън клетката когато ровят или като излизат защото не им  полепва по козинката каткто триците.

# 92
  • Мнения: 1 047
Къде изхвърляте въпросните тоалетни, когато им дойде време за смяна?
За рециклиране дума не може да става, нали?

# 93
  • Мнения: 1 849
Бентото е чист бентонит. Той е безвреден, може да се използва за тор и може да се изхвърля на всякъде (не в канализацията). Другите тоалетни не знам от какво са но са кошмарни, стоят кашкави и си мирише. Всичко изхвърлям в контейнера. Специално пише на опаковките да не се допуска попадане в канализацията. Дори когато мия кутията от тоалетната изливам в саксиите на терасата.

# 94
  • Мнения: 12 665
Когато я кача в нета, ще ви я покажа.
Поздрави на всички  Hug

 Joy Joy Joy
Представих си как я буташ по задника да се качи в интернет.
Да ти е жива и здрава .И аз като Мистър Бийн - винаги има храна и сено. Не са преяждали.
Обаче ми изядоха кабелите на нета, а на високоволтовите не посягат- умни животни.

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 89
Здравейте,и аз имам зайче от една седмица  Simple Smile.Искам да попитам по-опитните осван тези трици,друго може ли да се измисли да му се застила,че наистина много ги разпилява Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 1 047
Здравейте,и аз имам зайче от една седмица  Simple Smile.Искам да попитам по-опитните осван тези трици,друго може ли да се измисли да му се застила,че наистина много ги разпилява Rolling Eyes
Сено.

# 97
  • Мнения: 1 849
Начин да не разпилява няма, та са толкова активни...

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 89
Малеее,ама това са страшни гризачи бе-нагриза ми зарядното за телефона на три места и то пред очите ми Grinning

# 99
  • Мнения: 1 047
Малеее,ама това са страшни гризачи бе-нагриза ми зарядното за телефона на три места и то пред очите ми Grinning
Пази си очите от надиране, а ноктите от нагризване.

# 100
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Моят заек и клетката му дори не миришат. Подлагаме талаш, който се сменя на 4-6 дни.
Обаче ТЯ (щот' е мома) много пишка... И вече няма ненапикано място от нея. Омръзна ми да пера... Колко завивки, чаршафи и одеяла изпрах...  ooooh! И е едно такова, доста жълто... и си е значително количество (сравнявам го с морското ни свинче, което имахме).
Кога ще спре и ще се научи къде се пишка  Laughing?

Хайде акото не е болка... Хващаш и изхвърляш - не цапа и не мирише. Но пишкането  ooooh!
Вече я пускаме да си обикаля свободно в хола... Бели не прави, но ние я контролираме. Социализира се, не се плаши от нас и постоянно ни е в краката.
Аз също гледам да има винаги сено и суха храна. И прясно налята вода. Обаче тя винаги всичко си е изяла...  Crazy
Аааааа и един крекер има в клетката... да си чеше зъбите. Наскоро й рязахме ноктите.
Отчет даден  bowuu
Само така и не знам, каква порода е...?  Thinking
Естествено, че е аристократка, разбира се... Дори е супер грациозна.

# 101
  • Мнения: 802
С това пишкане май няма справяне. ooooh!
И моя си пишка където иска, а в клетката си има ъгълче, което ползва за тоалетна. Там си пази чисто.
Шани, пусни снимки на пиклата, може дружно да й разгадаем породата.

# 102
  • Мнения: 1 047
На моята Мими, й бях сложил спалня. Сандъче, изолирано отвсякъде с малък отвор за вход.
Постлах слама и се надявах да влиза там ако й е студено. Тя обаче предпочете да го ползва за тоалетна. Явно нещо в интериора съм сгафил. Ползваше терасата за тундра, а иглуто за кенеф.

# 103
  • София
  • Мнения: 1 573
Здравейте,и аз имам зайче от една седмица  Simple Smile.Искам да попитам по-опитните осван тези трици,друго може ли да се измисли да му се застила,че наистина много ги разпилява Rolling Eyes

Аз вместо трици слагам котешка тоалетна Бенто. В цялата клетка, не само в едно ъгълче. На Бенто по магазините се предлагат два вида -  по-ситна и по-едра. Слагам по-едрата защото ситната като ровят и я разпрашават. Пробвах и с тези изкуствената котешка тоалетна (бели и сини камъчета), която е и доста по-скъпа, но тя се вмириса по-бързо и от триците, а зайците пък решиха, че могат да я ядат и си докараха разстройство  Laughing Иначе гледам зайче от 6 години почти, а отскоро си взех и второ и честно казано откакто смених триците с Бенто направо се родих. Не мирише изобщо, сменям го много по-нарядко и не им залепва по козинката и не го разнасят като излизат, по тежко е от триците и когато ровят не се разхвърча около целия кафез.  Като ми идват хора на гости винаги се изумяват как няма никаква миризма в апартамента все едно не гледам никакво животно за разлика от периода когато имах котка или както беше преди време с хамстерите  Sick

Колкото за пишкането... май си е до характер на конкретния заек. Моите и двата са уникално възпитани джентълмени (и двамата са мъжки, но се погаждат прекрасно)  Laughing Пишкат и акат само и единствено в клетката (това от около 6 месеца откакто са с котешка тоалетна вместо трици, преди е имало и издънки), а по цял ден им седи отворена вратичката и си тичат свободно където искат. Единия е малко темерут и предпочита да си седи вътре и да дреме, но по-малкия е направо като торпедо из апартамента  Laughing В общи линии си ги третирам като котета, а не като зайци - имат си място за хранене и тоалетна, а си живеят, играят и спинкат където искат. Най-любимото място им е на дивана естествено заровени между възглавниците. Просто не знам кога ще седна върху някой от двамата.

Който има Фейсбук и иска да гледа снимки Simple Smile
http://www.facebook.com/home.php#/photo.php?pid=727713&id=1050831250

Последна редакция: сб, 10 окт 2009, 12:47 от Addri

# 104
  • Мнения: 150
Моят заек също не пишка навън Simple Smile
Преместихме се и доста се стресира, но след няколко дни реши да излезе на разузнаване, беше много смешен, защото на новото място има паркет и той седше на килима и го беше  страх да "прекрачи границата"
Иначе за зарядни и други кабели-ами гризачи са все пак , според мен си е нормално.И ние имаме няколко прегризани зарядни, но ги лепим с изолирбан и толкова, не е болка за умиране  Wink
Ужасно много му се радваме и го обичаме, все пак си ни е  късметче, чудесно е, че точно ние го намерихме онази сутрин.. Simple Smile
Сега обаче си мисля друго..решихме, че трябва да му изберем рожден ден, но го намерихме на 4ти август, а това си е далеч,така че ще е някой друг 4ти Simple Smile
Та, онзи ден по анимал планет даваха един голям, стресиран зайо и жената, която се грижеше за него му направи нещо като кошарка с площадка за игра вътре- умален модел на големите пластмасови, онези със многото дупки, пързалка и тн.Стори ми се страхотна идея, защото нашия е доста голям и никоя играчка за декоративно зайче не е достатъчно голяма за него..но не мога да намеря такова нещо тук, мислех за ибей, или за някоя детска играчка, която да се пригоди, не знам, чудя се..  newsm78 Имам предвид нещо такова- http://911.bg/monitrade/pi/bi_2124959.jpg, но с тунели вместо люлката..

# 105
  • Мнения: 1 849
nurfeyster  Shocked

# 106
  • Мнения: 1 047
Не съм чел случая с намирането на зайчето. би ли споделила?
Мисля си,че няколко дупки ще му допаднат, но пързалка????
Евентуално кутия с дупка, имитираща бърлога. Да може да скача върху нея.

# 107
  • Мнения: 150
Да, нещо с дупки също върши работа, въпросът е, че искам да го отуча от това да лежи зад дивана, защото там дъвче кабелите, но трябва да му пригодя достатъчно голямо скришно място за да си лежи там Simple Smile
А за намирането-
на 4ти август минавахме с колата сутринта към 7 покрай една градинка и видях клетка.Спряхме, приближихме се и вътре беше той- уплашен, свил се на топчица..и въобще не сме се двоумили- почакахме малко за да видим дали не е на някой, макар че вероятност- никаква, оставих си телефона на един картон,защипах да не го отвее вятъра и взхеме клетката.
И така вече 4 месеца е при нас, порастнал е доста и мисля, че е щастлив Simple Smile

# 108
Абе кви работи прочетох особенно на първите страници...заека бил отвратително животно, искал много грижи......боже боже...Имам заек от 3 години, живее главно на терасата праз лятото и по цял ден си щъка насам-натам, гушкам го, не е страхлив, през зимата е в клетката вътре. От време на време го пускам из апартамента и изобщо не гризе нищо, оставям му клетката отворена и там си пикае  Whistling Grinning Талаша се сменя на 3-4 дни. Храня го със гранули, зеленчуци, трева, сено, сухарчета и др. Разходите за гледането му за много малки и е много сладко животинче  bowuu

# 109
  • Мнения: 1 047
...много сладко животинче  bowuu
Аз го предпочитам солен.

# 110
  • Мнения: 0
Моя вдига много шум през нощта... Снощи не издържах и го изнесох в коридора. Пие вода по 7-8 пъти през нощта ( а поилката е такава http://bg-pet.com/Rodent/images/Drinky600-L183.jpg и си трака зъбите в това металното) и гризе решетките на клетката. Много обича да яде слънчоглед, но не знам дали соления не е вреден за него.

А за това, че не издържа на топло не знаех... Даже специално заради него климатика в моята стая по цял ден е на 30 градуса.. Да не умре Шанел от студ  ooooh!

# 111
  • Мнения: 1 849
 LoLi_PoPpPp, то си е много просто решението, слагаш вода в купичка. Wink
Моят заек е на свобода на терасата и издържа на -20 С, но е решил, че трябва да гризе прозорците и вратите нощем, не зависимо колко дървени неща има навън. Simple Smile

# 112
  • Мнения: 1 047
Зайчето не трака със зъбите си в металното, а с езичето си избутва металната сфера, която е в поилката и при това движение се чува звука, който ти си мислиш, че е от зъбите му.
А гризе метала, понеже е гризач и има нужда да си поддържа дължината на зъбите, както ние ноктите.
Соления слънчоглед е полезен, ако смяташ да сготвиш Шанел в скоро време. Иначе не.
Това с климатика ме прави да се  #2gunfire.

# 113
  • Мнения: 6 390
Привет
между морското свинче, малкото зайче и хамстера кое е най гальовно да ви попитам?
Искам за децата някое от тези животни и искам да се ориентирам - а никога не съм имала животно в къщи...

Последна редакция: сб, 31 окт 2009, 23:03 от Eli_cz

# 114
  • Мнения: 802
Най-гальовно е зайчето, но пък то е толкова крехко, че ако се гушне малко по-силно може да е фатално.

# 115
  • Мнения: 6 390
Пуснах тема за децата и животните - който иска да даде глас  Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=441466.msg12955862#msg12955862

# 116
Аз имам 2 декоративни заека-
1. Ядат сено, съшена жаревица, всякакви зърна, зален4уци ако някое при4инява остройство ве4е да не се дава.И като ябълките без кора както така и морковете трябва да се обелят.Ако им даваш нещо като маруля я измивай.
2.Трябва да му дадеш сено поне в клетката си трябва да има по 20 4аса на ден ама не плекалявай давай му и други разли4ни храни.
3.Миришат само когато им дадеш бели гранули много миришат ако им дадеш кафеви (за тоалетна гранули) ще е по добре.Аз слагам и на двата ми заека от тези, много са добри, и вършат работа.
4.ще ти излезе около 70-80 лв. и нещо. Thinking
5.Те нямат болести, никакви да ти кажа. Grinning
6.Еми зависи ако не е страхлив моя не е и като му кажа да дойде той идва, като му кажа 4е ще му дам храна той идва, ако искаш запо4ни да го дресираш аз моя не го,,, но е много изтуштително.
7. 20 и нещо или 30 и нещо ако е малък или голям. #Crazy[move[/move]

# 117
  • Мнения: 0
зайчето ми май има запек защото днес почти не е ходил по голяма нужда  Sad

# 118
  • Мнения: 0
ЗАй4ето ми е на околко 6 месеца и незнам кога трябва да се кастрира...МОЛЯ ви кажете!!! Simple Smile

# 119
  • Мнения: 1 047
Не е вярно, че не боледуват. Имат доста болести.

Моето пък ходи по голяма нужда и вместо твоя.
Не знам дали сте чели, че зайците изяждат сутрешните си изпражнения.
Цитат
Зайците подземници нямат такива съвършени храносмилателни органи като преживните животни и част от неоползотворената храна се изхвърля от тялото заедно с изпражненията. Колонията има две отходни места:
на едното се отделят изпражненията през сутрешните часове, след което те отново се приемат, често пъти току-що. изхвърлени.
На другото отходно място се отделят изпражненията, които вече два пъти са преминали през храносмилателната система и са напълно обработени. Явлението е своеобразен заместител на преживянето, а освен това непълно обработените изпражнения са източник и на витамини от групата В.
http://zazaicite.hit.bg/harakteristika.html

# 120
  • Мнения: 0
зай4ето ми си гризе поилката защото на нея има едно пластмасово за зака4ане...може ли да стане нещо на зай4ето ми като го гризе  Sad

# 121
  • Мнения: 1 047
зай4ето ми си гризе поилката защото на нея има едно пластмасово за зака4ане...може ли да стане нещо на зай4ето ми като го гризе  Sad
Може да му се изхабят зъбите, което всъщност е целта му. Друго на зайчето не може да стане, но виж на поилката може....

# 122
  • Мнения: 0
зайчето ми има малка раничка на ухото как мога да му я управа ,а и той много си го чеша...

Последна редакция: пт, 13 ное 2009, 15:08 от bunny3

# 123
  • Мнения: 1 047
зайчето ми има малка раничка на ухото как мога да му я управа ,а и той много си го чеша...
Отрежи му ухото.

# 124
  • Мнения: 802
зайчето ми има малка раничка на ухото как мога да му я управа ,а и той много си го чеша...
Отрежи му ухото.
hahaha Joy

bunny3, заведи го на ветеринар.

# 125
  • Мнения: 0
да бе друг път ще му отрежа ухото...  Cry

# 126
  • Мнения: 1 047
Дубре, де, изфинявам са за тъпио отгувор.
Требе се види къде е и на кво се дълши. Може да е ушна краста или просту нараняване. Снимай и пукажи!

# 127
  • Мнения: 6 390
В събота си купихме две малки зайчета, едното още като си го донесохме в къщи установихме че е с разтройство, не си играеше, само се криеше... не ядеше, не пиеше...вчера го заведохме е на доктор, биха му инжекция и даде някаква прахчета да му давам няколко дена...но явно е било късно...
Днес дъщеря ми ме вика да видя как черното зайче лежи заспало...

тук някой подарява зайчета
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=447008.0

# 128
  • Мнения: 0
АЗ заведох зайчето ми на ветеринар и се оказа,че има ушна краста, но ще се оправи
 Heart Eyes

# 129
  • Мнения: 0
В събота си купихме две малки зайчета, едното още като си го донесохме в къщи установихме че е с разтройство, не си играеше, само се криеше... не ядеше, не пиеше...вчера го заведохме е на доктор, биха му инжекция и даде някаква прахчета да му давам няколко дена...но явно е било късно...
Днес дъщеря ми ме вика да видя как черното зайче лежи заспало...






Когато зайчетата имат разтройство може да са болни.Когато заведох моето зайче на ветеринар за ваксина той ми каза,че зайчетата се разболяват от плевмония когато са на течение  и получават разтройство и умират затова не ги оставяйте на течение

# 130
  • Мнения: 6 390
Въпросното зайче на другия ден ни почина, на следващия ден отидохме в магазина, тъй като на 3.тия ден от покупката ни умря, взехме си ново, продавачките казаха че сме 2.рите за деня който идват със същия проблем. Избирахме новото по чисто дупе, че първите две който ни харесаха бяха с разстройство, някаква заешка болест явно, както и да е вече 2-3 седмици си имаме здрави зайчета и им се радваме  Heart Eyes

# 131
  • Мнения: 1 047
Ушната краста е заразна и може да доведе до фатален край носителя й.

Ели, не направихте ли рекламация на търговеца?
Гаранция нямате ли?

# 132
  • Мнения: 6 390
да, новото зайче ни го дадоха без пари

# 133
  • Мнения: 0
ушната краста не е заразна поне ако се вземат необходимите мерки навреме Flutter

# 134
  • Мнения: 1 047
ушната краста не е заразна поне ако се вземат необходимите мерки навреме Flutter
Ушната краста, както и другите видове красти СА заразни.

# 135
  • Мнения: 0
еми добре щом казваш  Confused

# 136
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да ви споделя...  Grinning
Моят заек играе с балони като подивял... имаме 2 връзки с по 3-4бр. балони и пада луда и дива игра с тях. Премятане, подритване, мушкане под тях, обикаляне, побутване...
Вашите с какво си играят?

# 137
  • sofia
  • Мнения: 1 187
Нашата зайка само гледа да докопа нещо за ядене - няма засищане. Иначе обикновено си подхвърля някоя по-лека играчка на сина ми. Оня ден води битка с един трансформър  Laughing.

# 138
  • Мнения: 1 849
А нашия освен за ядене и секс за друго не мисли. Има едно плюшено мече при него и ... Не съм го виждала да играе, ама и той е вече стар, на 4 години е.

# 139
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
migito  Joy
Женските зайци имат ли мислА за секс? Колко често се разгонват и по какво да позная?
Нашата я взехме септември и да е била на 40-50 дни, макс. 2месеца. Значи сега е на 4м. и половина. Та от кога ще се разгонва?

# 140
  • sofia
  • Мнения: 1 187
Ветеринарът ми каза, че зайците достигали полова зрялост на 6 м. възраст. Честно казано не съм засичала на колко време се разгонва, но започва да й мирише повече урината, прави си гнездо за котилото - събира си сено в устата като наръч и го носи където ще си прави гнездото, също и талаш (сигурно си го тъпче в устата  newsm78 - не съм виждала как става), скубе си козина от корема - около гърдите), за да направи гнездото меко( а според мен си оголва така и зърната, за да сучат малките). Като се разгони става много нервна и агресивна (иначе не е такава). Лятото като се беше разгонила беше успяла да свали от простора една риза на мъжа ми и беше тръгнала да я влачи към гнездото - голяма борба падна докато си възвърна контрола над ризата  Laughing. И като направи гнездото седи до него и не мога да я измъкна от там (прави го на балкона зад едни дървени плоскости), явно чака да роди( въпреки, че не е бременна). Зайката ми е на 3г. и 8-9м.

Ето такива мустаци от сено си прави: http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16280630

Последна редакция: нд, 06 дек 2009, 22:26 от мирта

# 141
  • Мнения: 1 849
Шани, смей се ти...  Laughing Пролетта за пръв път и последен го оставихме сам за два дни и половина, като се прибрахме му беше свършила водата, той изнемощял едвам седи на краката си, ни жив ни умрял. Аз докато отида да налея, мъжът ми установява, че играчката не е при него и му я хвърля, няма да обяснявам какво я направи... Та щом полу умрял пак за това мисли...

Мирта, не съм знаела, че женските така се държат. Даже си мислех ако си вземаме друг заек да е женски, за да си спестя тези сцени.  Laughing

# 142
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
лелелеееее  ooooh! , ще падат емоции значи.  Simple Smile

мирта - а колко дни продължава разгонването? Търпимо ли е? И каква порода ти е зайкинята, че нашата е същта като вашата?

migito - ние нашата я оставяме сама за по ден и половина, но не в клетката й, ми на свобода. Да си обикаля в хола...
За сега се е справяла добре.

# 143
  • Мнения: 494
И ние сме горди стопани на зайче ! GrinningНашия е готов за цирка ходи на два крака ,назад  Rolling Eyes.Сам си отваря вратата на клетката и горкия е вечно гладен.
Иначе имаше по ушите гъбички .Мазахме го с някакъв спирт и се оправи.

# 144
  • sofia
  • Мнения: 1 187
Шани, не знам каква порода е зайката.
Това преставлява в цялата си прелест: http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16281630
http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16281675
Иначе разгонването трае 5-6 дена. Търпимо е. Laughing

# 145
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, не знам каква порода е зайката.
Това преставлява в цялата си прелест: http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16281630
http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16281675
Иначе разгонването трае 5-6 дена. Търпимо е. Laughing

много е красива. Нашата е подобна, но не е с черно, ми с кафяво.
И през колко време се разгонват? дано да е 2-3 пъти годишно...

# 146
  • Мнения: 1 849
migito - ние нашата я оставяме сама за по ден и половина, но не в клетката й, ми на свобода. Да си обикаля в хола...
За сега се е справяла добре.

Нашият клетка не беше виждал 3 години. Предишните собственици бяха го оставели и по цяла седмица сам. Не знам как е издържал и как не му е пресъхнала водата. Но след оня случай, купих някаква допотопна клетка, като корито с решетки, за да го возим в колата.

Ти като го оставяш в хола не ти ли изгризва кабелите?

Мирта, много е красива зайката!
http://mpetrova.snimka.bg/animals/taralej-v-gashtite.345643.10725902 - това е нашият таралеж в гащите Wink

# 147
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
. Ти като го оставяш в хола не ти ли изгризва кабелите?

и вашия "таралеж" е красавец! Той май се води клепоушко  Rolling Eyes

Не съм забелязала да гризе кабелите. Преди имахме морска свинкя и тя обожаваше да ги гризе. Заека ми гризе тапетите и стената, чат-пат килима. И понякога и дрешка подхваща.
Лошото е, че вече почти навсякъде може да се качи и тогава белите й са в кърпа вързани. И моето мърморене, естествено.

# 148
  • Бургас/София
  • Мнения: 411
Момичета, има ли нечие зайче претърпяло операция? Моето има абсцес, който се появява през 5-6 месеца и сега сме на последен курс антибиотици. Ако не помогнат, ще трябва да се оперира. Знам, че трудно понасят упойки и доста се тревожа дали ще си възстанови след това.

# 149
  • Мнения: 0
Едно момиче натисна силно без да иска мястото между ушичките на зайчето ми...може  ли да му стане нещо?

# 150
  • Мнения: 1 047
Едно момиче натисна силно без да иска мястото между ушичките на зайчето ми...може  ли да му стане нещо?
Интересно ми е как така без да иска натиска силно някого в тила?
Ако вече не му е станало нещо, не се безпокой. Нищо няма да му стане занапред.
Опитайте отново.

П.П. Извинявай bunny3 за недисктретния въпрос, но за да съм по конкретен в отоговорите си към теб бих желал да знам кой подред рожден ден ти предстои?

# 151
  • Мнения: 150
Честита Коледа от мен!
Днес стана ясно къде ще сме на Нова Година, но също така се разбра и че няма на кого да оставим  зайо за периода 30-31-1 ..Намерихме подходяща клетка, но все по онлайн магазини, които естествено не работят по празниците.
Така че вие сте ни последната надежда Simple Smile
Ако някой има такъв тип клетка-
размери на чантата: 48 х 32.5 х 29 см, като и двете са приблизителни, съгласна съм и на друг размер, друг модел, просто тази е оптимално добра за нашия зайо Simple Smile
Та, ако продавате или сте склонни да ни заемете вашата клетка за тези дни- моля, пишете ми!
От София сме.

# 152
  • Мнения: 1 047
С удоволствие бих ти услужил, но нямам такова обурудване.
От понеделник до сряда би трябвало зоомагазините да работят.
Дано намериш някоя добра душа, която да услужи.

# 153
  • Бургас/София
  • Мнения: 411
Моето приятелче почина тази сутринSad Разрязаха абсцеса, но явно това не помогна този път и за съжаление вече нямам зайче. Много ще ми липсва, 2 години той беше първото нещо, което търсех щом вляза в къщиSad

# 154
  • Мнения: X
Здравейте!
Ние май че скоро ще се сдобием със зайче. Обещах на дъщеря ми. Само обмислям кога да го взема, притеснявам се, че в апартамента, в който се местим, няма парно и ще топлим с електричество саво вечер. Страх ме е да не умре от студ зайчето или да се разболее. Как смятате, има ли опасност?
Искаме да е мъничко и женско.

# 155
  • Мнения: 1 047
Моя живя на терасата целогодишно. Ако няма влага и течение, няма проблеми.

# 156
  • Мнения: 802
облачето хей, води се, че студа не им пречи, горещината им е проблемна. Моето зайче седи на студено, не отопляваме там където е той.

# 157
  • Мнения: 1 849
И моят целогодишно е на терасата. Държи до -20, на повече не посмях да го оставям.  Laughing

# 158
  • Мнения: X
Благодаря ви!   bouquet
И още едно нещо ме притеснява - откъде да го вземем. Аз съм работила известно време в зоомагазин и лично аз много се грижех за зайчетата там, хранех ги доколкото може добре със сено и гранулки, но наистина някои от тях идваха с разстройство, други се разболяваха в последствие и измираха. Притеснява ме и ако евентуално са плод на неподходяща кръстоска между родствени зайчета.
Не искам да вземем животинче и да умре.

Разгледах по-назад в темата снимките  - страхотни са ви заенцата и да са ви живи и здрави!  Hug

# 159
  • Мнения: 6 390
като го купуваш гледаш дупето да му е чисто, тези с разстройството са с доста зацапани дупета...

# 160
  • Мнения: 150
облачето хей, имам преки наблюдения върху животни от зоомагазини и не бих препоръчала.Една моя приятелка си гледа животни вече сигурно 15 години, всякакви от кучета до богомолки през паяци, хамстери,зайци, котки и каквото се сетиш.Всяко от тях купувано от ссъботния пазар в подуене.
Първо,цените са доста надолу от магазините, второ..ох,абе гадно звучи, но качеството и здравето на животно, купено оттам е в пъти, неслучайно има супер много народ всяка събота.Нашия зайо не е оттам, а е намерен(та по логиката, пак може да е оттам),но му взимаме храна и тнт от въпросния пазар-скъсва се от ядене Simple Smile
За температурата- нашия седи вътре,но със сегашното време навън въобще не пускаме конвектора, но както са казали по-нагоре, издържа до -20.
Ако искаш да ти разкажа и покажа по-подробно какво представлява пазара- пиши ми лс.

О,забравих да се похваля..взехме такава клетка за 23лв, вместо за 38, колкото е по магазините от един склад до нас, който не знаех,че съществува Simple Smile
Зайо е абсолютен герой- издържа отиване и връщане от София до Смолян( само мисълта за което ме кара да повръщам), пиянстване и безспирна музика до дупка! Simple Smile

# 161
  • Мнения: 1 047
Понякога има обяви, че подаряват.
Ако не бързате, ослушвай се.

nurfeyster , бих желал да видя как зайо е пиянствал. Joy

# 162
  • Мнения: X
Благодаря на всички! Бях забравила за пазара в Подуене. Като вземе зайче, живот и здраве, ще се похваля тук!  Hug

# 163
Имам зайче на осем месеца и напоследък започна да хапе с голяма сила особено ако му взема играчката...На какво може да се дължи това?  Confused

# 164
  • Мнения: 1 849
разгонено е

# 165
  • Мнения: 6 390
мацки привет
искам да ви питам как им режете ноктите на зайците и на колко време горе долу...Искам да ги отрежа вече малко че много драскат, купих спец. ножичка, продавачката каза само връхчетата да им взема  newsm78

# 166
  • Мнения: 1 849
Аз ги рязах с голяма нокторезачка. Обръща се животното по гръб, казват, че по този начин се "хипнотизирали". Е не е точно така, но не ритат много. Предишните собственици на моят не му бяха рязали ноктите изобщо и се бяха подвили на страни.  ooooh! Това беше преди година, от тогава не съм ги рязала, не ми се виждат дълги. Може би хората които си държат зайците вътре трябва по-на често да ги режат.

# 167
  • Мнения: 802
На моето зайче ветеринаря му ги реже, аз не рискувам. Ако искаш заведи го на вет да му ги отреже, да видиш как става и следващия път ще знаеш.

# 168
  • sofia
  • Мнения: 1 187
Ако искаш го заведи на ветеринар да му го отреже. Ние в къщи ги режем - аз я държа зайката по гръб, а мъжа ми ги реже с голяма нокторезачка. Трябва да се внимава да не се засегне живеца на ноктите, той се вижда къде започва. Затова не ги режи много.

# 169
  • Мнения: 1 047
...Трябва да се внимава да не се засегне живеца на ноктите, той се вижда къде започва. Затова не ги режи много.
Точно това е важното. Става с ножица или нокторезачка.
Няколко милиметра от живеца клъц, клъц и готово.
За такава елементарна работа не бих се разхождал до съседа, камо ли до ветеринаря.
Трябва да следите да не порастват и зъбите, че те не се режат лесно.
Изкривяват се и заека умира, понеже не може да се храни.
Израстването на зъбите се получава вследствие на хранене с меки храни и липса на места, на които зайо да си наточи зъбчетата.
Аз давам изсушен хляб и клонки.

# 170
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Моля ви, препоръчайте ми наистина свестен ветеринар за зайци в София. От няколко дни киха, в клетката повече, може да е от постелката, днес си тръска главата наляво-надясно за кратко време, нослето е мокро, унил е, не тича, не бяга от стаята, не ме посреща, не гризка пантофите ми, все придремва, не хапе пръчките на клетката. Умирам от страх.

# 171
  • Мнения: 1 849
Хващай го и при първия ветеринар, със сигурност е болен и не е на добре...
Аз на ветеринар не съм ходила и не мога да ти препоръчам.

# 172
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
О, ветеринари! Експериментатори! Що животинки са ми погубили. Имаше един доктор Иван Попов, но в друг форум четох, че вече не практикува. Сега като го сложих в клетката се разкиха от постелката, храната или сеното. Извън клетката не киха.

# 173
  • Мнения: 1 047
Явно нещо го дразни.
Каква е постелята?

# 174
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Обикновени стърготини, но не знам от каква дървесина са. Четох, че боровите и буковите или нещо такова са вредни. Но понеже ми се виждат най-чисти ги купувам от години и много рядко зайчето е кихало от тях, обикновено когато ги сменям. Разкиха се и кгато се надвеси над кухичката, реших, че и храната се е разпрашила, смених я с по-скъпа, не киха. След това му дадох "домашно" сено, от един познат, който си го е косил и сушил за овцете и коня, зайко само го помириса и се започна едно кихане... Но пак му сложих сено, защото за зайците и морските свинчета то е изключително важно. Снощи е кихнал веднъж-дваж, нослето е сухо, храни се добре, дори малко повече, пие си водичка, потича около мен. Не знам нослето сухо или влажно трябва да бъде newsm78 В книгите не съм го чела, по животинските форуми също не пише. Вие знаете ли нещо? За котките и кучетата трябва да е влажен. Моля ви, помолете се за мой Зайко да си стане предишния сладур. Сменяше козина много интензивно - валма косми се валяха  и непрекъснато ги смуча с прахосмукачка и после с влажен парцал. Сега поспря скубането, изглежда си направи зимната премяна Laughing

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Здравейте момичета. От около 2 месеца си имаме зайче, но явно е болно. От няколко дни детето ми е с котешка микоза на ръчичката. Преди това водихме зайо на лекар- биха му ваксина, окото му беше възпалени( изписаха капки) и имаше една раничка на ушето- дадоха ни мехлем( за 5 дни свърши). Обаче от днес забелязах, че козинката около ушите е като мокра. Не ми харесва. Утре ще го водя на лекар, но исках да попитам някой лекувал ли е микоза. Колко време шпродължава лечението?

# 176
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
За котешката микоза съм чувала, че е много упорита, но е лечима, спокойно. Не разбирам как козината около ушите може да е мокра newsm78. Този мокреж постоянен ли е, случайно ли го напипа, да не би да му е капнала водичка от поилката? Подсуши мястото с бяла хартиена салфетка и следи дали ще се овлажни отново. Но моят категоричен съвет е - докато не излекувате микозата при детето то да не контактува със зайчето, лесно може да се поддържа заразата. Отидете на лекар и преди да купите лекарството потърси информация за него в нета или тук, може и да питаш Как`Сийка  от нашия форум,тя много ги разбира тези работи. Пожелавам ви успех в лечението.  Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf CloverПиши какво е казал ветеринаря.

Последна редакция: ср, 03 фев 2010, 12:50 от Котьо Тръмп

# 177
  • Мнения: 1 047
Който търси зайче, тук подаряват:
http://podariavam.com/3849/podariavam-zaiche.htm

За болестите има инфо в специализираните форуми за зайци.
Не съм запознат с микозата, но малката ми щерка имаше някакъв обрив на крачето и казаха, че е от контакт с котки или кучета. Имаше такъв момент тогава. Ходихме в кожния диспансер, сменихме два мехлема и обрива отшумя.
На следващото лято - кокоши трън, но това е др. история.

# 178
  • Мнения: 6 390
Ние сме с два заека, живяха си весело 3.м. и сега от една седмица на сам не могат да се гледат... Разделихме ги, защото козина хвърчи, гонят се в кръг като полудели, не знам какво стана, след 2. дена пак ги събрахме - пак така, след три дена единия излезе от клетката и направо при другия - блъскаха и двамата клетката му от двете страни, искаха да се захапят но не става през решетка ...
Абе нямам думи...идеи? - две зайки са
Едната постоянно упражняваше нещо като сексуален тормоз над другата- държи се като мъжки, но тормозената за тези месеци порасна почти 2х повече, и сега е май по силната и отвръща на удара...
Та така...приемам съвети всякакви

# 179
  • Мнения: 1 047
Баба ми навремето казваше: "Две жени в едно гърне не пикаят"

Разгонили са се.

Незнам дали ти говори нещо това.
Моята като се разгони и налита на всичко. Хапе, драска, скача.

# 180
  • Мнения: 6 390
и какво е решението според теб... трябва ни мъжки заек ли сега?
и колко време трае разгонването? ще отмине ли този период или не?

# 181
  • Мнения: 151
Здравейте момичета. От около 2 месеца си имаме зайче, но явно е болно. От няколко дни детето ми е с котешка микоза на ръчичката. Преди това водихме зайо на лекар- биха му ваксина, окото му беше възпалени( изписаха капки) и имаше една раничка на ушето- дадоха ни мехлем( за 5 дни свърши). Обаче от днес забелязах, че козинката около ушите е като мокра. Не ми харесва. Утре ще го водя на лекар, но исках да попитам някой лекувал ли е микоза. Колко време шпродължава лечението?

Подобна е и нашата заешка история - около седмица след закупуването на едното му ухо се появи петно и започна да пада козинката, няколко дни след това го заведохме на ветеринар, предложиха ни доста дълъг процес на лечение с посявка за точно установяване на вида гъбички за адекватно и правилно лечение, което щеше да стува и доста пари. Като начало ни дадоха някакъв доста мазен мехлем, от който нямаше никакъв ефект и проблема по ухото на зайчето продължи да се разпространява. Межувременно няколко дни по-късно на сина ми се появи петно на лицето, подобно на лишей. Кожната докторка му предписа ламизил за мазане. На малък участък на ухото на зайчето намазахме също с ламизил и след 2-3 дни забелязахме подобрение, дори започна да му расте и козинката. Тогава смело започнахме да лекуваме целия участък. Не знам за колко дни всичко се оправи, може би малко повече от седмица, но една тубичка ламизил беше напълно достатъчна.  Та по този начин кожната докторка излекува  и хлапето и заека.

# 182
  • Мнения: 1 849
Ето тук е писано за разгонването при женските.
Ветеринарът ми каза, че зайците достигали полова зрялост на 6 м. възраст. Честно казано не съм засичала на колко време се разгонва, но започва да й мирише повече урината, прави си гнездо за котилото - събира си сено в устата като наръч и го носи където ще си прави гнездото, също и талаш (сигурно си го тъпче в устата  newsm78 - не съм виждала как става), скубе си козина от корема - около гърдите), за да направи гнездото меко( а според мен си оголва така и зърната, за да сучат малките). Като се разгони става много нервна и агресивна (иначе не е такава). Лятото като се беше разгонила беше успяла да свали от простора една риза на мъжа ми и беше тръгнала да я влачи към гнездото - голяма борба падна докато си възвърна контрола над ризата  Laughing. И като направи гнездото седи до него и не мога да я измъкна от там (прави го на балкона зад едни дървени плоскости), явно чака да роди( въпреки, че не е бременна). Зайката ми е на 3г. и 8-9м.

Ето такива мустаци от сено си прави: http://galian.snimka.bg/hobby/album.357380.16280630

Аз на моят мъжки съм му сложила плюшена играча и си утолява страстите с нея. Незнам дали при женски ще върви.

idra, изследване за гъбички струва 15 лева и става за две седмици.
Ламизила може да се замести с много по-евтиния български вариант Фунгофин. Препоръчаха ми го в нашата аптека като заместител и съм много доволна от него, всякакви кожни истории лекувам с него.

# 183
  • Мнения: 6 390
мерси
ще им сложи ме по нещо да види ме какво ще стане...

# 184
  • Мнения: 151
idra, изследване за гъбички струва 15 лева и става за две седмици.
Ламизила може да се замести с много по-евтиния български вариант Фунгофин. Препоръчаха ми го в нашата аптека като заместител и съм много доволна от него, всякакви кожни истории лекувам с него.

Ами в клиниката  на  Анимо http://www.animobg.com/, от които купихме зайчето, посявката за проба струва 35лв. Не съм търсила най-евтиния , а най-бързия вариант за лечение. Доволна съм, че лечението на хлапето помогна и на зайчето.

# 185
  • Мнения: 1 047
...ще им сложи ме по нещо да види ме какво ще стане...
Воайори....

и какво е решението според теб... трябва ни мъжки заек ли сега?
и колко време трае разгонването? ще отмине ли този период или не?
Зависи дали искате поколение.
Ако всяко разгонване ще третирате със заплождане, голяма популация ще има 2010г. Laughing
Най-добрия начин е кастрация, но незнам за женски колко струва и дали се прави.
При мъжките положениети е по-тежко. те се опитват да се самокастрират, в резултат на което си причиняват сериозни травми, често фатални.
Не помня колко често се разгонваха. Май варираше в зависимост от време, храна и др., но има няма около седмица май беше.

# 186
  • Мнения: 1 849
b1, нямам наблюдения за самокастрация на мъжките. Вече втора година.
idra, радвам се, че сте се оправили бързо! Аз само споделих опит.   Hug

# 187
  • Мнения: 1 047
b1, нямам наблюдения за самокастрация на мъжките. Вече втора година...
Самокастрация може би не е правилната дума, но имах предвид, че човек не се намесва. Мъжките зайци помежду се оправят.
Един мъжки се опитва да отхапе тестисите на друг. Peace

# 188
  • Мнения: 6 390
Зълва ми има два мъжки заека, и те са ги разделили че ще има трупове ако ги оставят под един покрив... Омайваме ги да си разменим по един заек  Mr. Green

Иначе женска кастрация много рядко се прави, било сложна операцията ни обясни нашата ветеринарка, още до като не знаехме какви са им половете и единия яката налиташе на другия... Отварял се корема, а те все на корем лежат и за това било и опасно така операция. При мъжките само се рязвали тестисите и готово - горе долу това са думите на ветеринарката ни...

# 189
  • Мнения: 1 047
Ето, ти имаш решение на казуса.
Сменяте си по един заек, и си гледате порно.
Като ви омръзне да сменяте памперси, клъц топките и си имате евнуххх. Wink

# 190
  • Мнения: 1 849
Чела съм, че кастрацията трябвала да се направи до една година, след това било опасно.

# 191
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Днес заведохме зайо на лекар. Първият път като го водихме бяха изписали един мехлем, който изобщо не помогна, а и от него козинката може би стоеше като мокра, като мазна не мога да определя точно. Лошото е, че това петно се увеличи. И днес изписаха друго-имаверол. Разтваря се във вода и  се маже през ден. Дано помогне. Praynig Тъй като моето дете е с котешка микоза и още едно дете се зарази след игра със зайо, та лечението е за микоза без да правим посявка.

# 192
  • Мнения: 1 047
...моето дете е с котешка микоза...
Какви са симптомите?

# 193
  • Мнения: 12 665
Зълва ми има два мъжки заека, и те са ги разделили че ще има трупове ако ги оставят под един покрив... Омайваме ги да си разменим по един заек  Mr. Green

Иначе женска кастрация много рядко се прави, било сложна операцията ни обясни нашата ветеринарка, още до като не знаехме какви са им половете и единия яката налиташе на другия... Отварял се корема, а те все на корем лежат и за това било и опасно така операция. При мъжките само се рязвали тестисите и готово - горе долу това са думите на ветеринарката ни...



Ще ме сбъркат тия доктори. Нашата каза точно обратното. Предложи или кастрация на момиченцето, или някакви хапчета.   

# 194
  • Мнения: 1 047
...Ще ме сбъркат тия доктори. Нашата каза точно обратното. Предложи или кастрация на момиченцето, или някакви хапчета.   
Явно всеки си има силна страна и теория.

Абе за безопасен секс никой ли не е чувал?

# 195
  • Мнения: 6 390
явно си е до доктор, нашата каза че няма в практиката си кастрация на женски заек

# 196
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
...моето дете е с котешка микоза...
Какви са симптомите?
На ръчичката се появи едно петно с мехурчета ( колкото 20 стотинки). След това се спукаха и станаха като корички. Откакто я мажем коричките паднаха, но петното си стои ще го мажем около месец.

# 197
Здравейте..имам си декоративен заек от 1 год..от както го пребрах вътре в стаята на топло забелязвам че по секцията има кафеви петна от заека...не знам как се пояжяжат..дали ги плюе или не знам и аз...но искам да ги махна но не се махат..пробвах със спирт,препарат за дърво,дори и със сода Sad помогнете ми плс

# 198
  • Мнения: 1 849
обезмаслител - аз ползвам Меглио, за всичко което е от органичен причинител.
Моят заек не е оставял петна по секциите, но следи от зъби имам в изобилие.

# 199
ами дано го намеря,защото не съм чувала за него...мерси много..чао за сега от мене отивам да чистя на зайко  Grinning

# 200
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Има го във всеки хипермаркет.

# 201
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
От днес и ние сме със зайче, бяло, на 40-тина дни Grinning

# 202
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Честито!

# 203
  • Мнения: 1 047
Нашия хубавец уикенда се научил да се качва на перваза на прозореца.
Съборил една саксия, кутията със щипки изял и изровил джоджена от другата саксия.
Свалил си кашона със сено и го надробил.
Сега се чудя как да го озаптя.

Кафявите петна ако не са диария, вероятно са от нощните изпражнения, които са меки и зайците си ги изяждат още при изхождането.

# 204
Здравейте имам зайче на 6 месеца от 2 дни но имам малък проблем.Когато го пуснем от клетката с часове след това не можем да го приберем.Помогнете!! newsm45

# 205
  • Мнения: 1 047
Здравейте имам зайче на 6 месеца от 2 дни но имам малък проблем.Когато го пуснем от клетката с часове след това не можем да го приберем.Помогнете!! newsm45
Здравей!
Имам зайци от как се помня.
Проблеми нямам.
Дай точен адрес, ще дойда и ще ти помогна.

# 206
Здравей,ами аз всъщност не съм от София, така че...
Дайте някакъв съвет.Не мога да разбера или го е страх или просто не иска да се прибира щото на отвън му е хубаво.
Много ми е жал за животинката,защото или трябва да я държа в клетката , аз не искам.Искам само вечер и като ни няма да е затворена,или трябва много насилствено и неприятно за животното да я прибирам с триста зора.Заека е мъжки,на 6 месеца ,а е член на семейството от събота.Благодаря предварително. newsm12

# 207
  • Мнения: 12 665
Сипваш храна в клетката, той отива да хапне и хоп.
А майка ми го замеряше с одеало.  Laughing

# 208
А моя заек не е такъв.Ще стой гладен но няма да си влезе в клетката... smile3518

# 209
  • Мнения: 12 665
А моя заек не е такъв.Ще стой гладен но няма да си влезе в клетката... smile3518

Свободолюбива животиняче.  Laughing

# 210
# 211
  • Мнения: 1 849
ще свикне, нашия така буйстваше в началото, сега стои като го слагам там.

# 212
# 213
  • Шумен
  • Мнения: 156
Здравейте!
Имаме зайче от 3 год. и не сме имали проблеми/ да не чува дявола/. Много е любвеобилен, много ни се радва, мъжа ми го гушка като малко бебе и той си трае. Лятото е на терасата, дори и вечер рядко го прибираме, правим му "водни бани" да не му е горещо/ пръскаме му ушите с вода със спрей, че дири и козинката - много му харесва в жегите/, но зимата е в хола, в клетка. Пускаме го от време на време. Поръжения нямаме, освен барбонките. За мен е добър вариант на дом.любимец, не хвърчат косми навсякъде, не се разхожда по два пъти на ден и след това миене/особено сега в кишата и калта/, не ми се мотае в краката. Гледала съм куче, майка ми има коте, та правя сравнение. Дори сме го водили на почивка, с клетката, не се чудиш кой да го гледа. Много обича да го галят, не хапе и може да яде напрекъснато, а талаша сменяме на 3/4 дена. Единственият проблем е, че козината много му се завалва/ангорски е/ и трябва да се подстригва, а той не винаги е съгласен  Joy
Според мен за апартамент е идеален дом.любимец  Peace

# 214
  • Мнения: 5
И аз си имам зайче, но от скоро.Много му се радвам и това е първото животинче (освен рибите) което си имам. Много е сладък въобще не мирише ама въобще .. аз не му слагам талаш защото ме дразни много хвърчи и навсякъде се цапа аз му слагам кърпа която всеки ден се сменя има си паничка с вода и седи в клетката.. водичката с вода мисля да я махам защото понякога доста често като се надига в клетката по погрешка влиза в нея... и  стават мокри лапичките му.Той  е адски сладък и се влюбих  в мига в който  го зърнах. Ако има минуси това са че малко драска и ака и пика не на много подходящи места  като изключим клетката... но има един огромен плюс за разлика от всички  с извинение "вонящи" лайна на всички  животни, неговите нито има вид много много на лайно нито миришат, твърди са и без проблем можеш да ги хванеш и хрърлиш в коша:) приличат на корнфлейкс от кафевия на топченцата. Аз подкрепям предишното мнение и според мен заека е най-добрия домашен любимец, който може да се гледа в апартамент!

# 215
  • Мнения: 1 047
.... водичката с вода мисля да я махам защото понякога доста често като се надига в клетката по погрешка влиза в нея... и  стават мокри лапичките му...
Вземи му автоматична поилка.
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Aksesoari/Poilki/93480099-f … -180-DRINKY.html#

Още скокливковци за подаряване:
http://podariavam.com/4058/zai4e.htm

# 216
  • Мнения: 5
ще му Crazy купя да Simple Smile мерси Simple Smile

# 217
  • Мнения: 0
Здравейте, от днес имам зайче обаче имам и котка от 10-11 години. Та проблема ми е, че изобщо не хареса зайчето още щом го видя и настръхна цялата, но нея не я е страх, защото се приближава към него и го търси постоянно като го преместя в друга стая. Възможно ли е по някакъв начин да свикнат заедно?Знам, че ако са от малки заедно ще свикнат, но на този етап както е сега дали могат да свикнат?

# 218
  • Мнения: 1 047
mimichi, няма невъзможни неща.
Списващите тук могат да ти дадат примери с техните животинки, но за твоите в бъдеще време няма как да знае никой.
Наскоро чух за стар заек домакин и младо коте котарак, което напада зайчето с престъпни намерения.
Според мен има много условности, така, че дерзай.

# 219
  • София
  • Мнения: 1 573
Здравейте, от днес имам зайче обаче имам и котка от 10-11 години. Та проблема ми е, че изобщо не хареса зайчето още щом го видя и настръхна цялата, но нея не я е страх, защото се приближава към него и го търси постоянно като го преместя в друга стая. Възможно ли е по някакъв начин да свикнат заедно?Знам, че ако са от малки заедно ще свикнат, но на този етап както е сега дали могат да свикнат?

Ето ги едното ми зайче и котето ми

Много се обичаха и си играеха постоянно. Дори зайчето имаше разни сексуални мераци към котана, а и тя не му се противеше особено  Laughing За съжаление обаче кучета ми убиха котето и затова си взех още едно зайче за да е компания на Пухи  Cry

# 220
  • Мнения: 1 047
...Дори зайчето имаше разни сексуални мераци към котана, а и тя не му се противеше особено  Laughing ...
Каквото и да си говорим, всичко опира до секса.  Joy
Чувал съм и за плодове на подобна любов.

# 221
  • Мнения: 25 620

Чувал съм и за плодове на подобна любов.


Зайцекот?  Shocked
Стига бе, това го измислиха навремето едни приятели на мъжа ми, за да свалят тъповати момиченца по дискотеките. Преструваха се на много богати, защото имали ферма за зайцекоти.  Joy

# 222
  • Мнения: 1 047
И аз не го вярвам, но човек в зряла възраст го твърди.
Имал зайци, гледани на земята в някакво ограждение. Веднъж видял кот, който онождал една дащна майка-зайка.
След време се родило поколение с къси уши и по-дълги от обикновенно опашки.
Тогава раздал всички зайци на познати и заешко не хапва.
Може и да е от 1002-рата нощ тая приказка, но ...

# 223
  • Мнения: 1 849
Абсолютно невъзможно е от два различни вида, от различни семейства да се роди поколение.
Често срещано явление в природата е индивиди от различни семейства да копулират (бях гледала за носорог и слон), но не се раждат поколения. Този вид копулация е един вид показване кой е водача, кой е по-силния...

# 224
  • Мнения: 25 620
Може и да е от 1002-рата нощ тая приказка, но ...

 Laughing
Ако познатият ти е от Стара Загора, мога да ти кажа името му.  Mr. Green

# 225
  • Мнения: 0
някой има ли представа колко струва рязането на нокти на декоративен заек Simple Smile В Слатина някои добър ветеринар дали се сеща Simple Smile БЛагодаря ПРедварително Wink

# 226
  • Мнения: 13
някой има ли представа колко струва рязането на нокти на декоративен заек Simple Smile В Слатина някои добър ветеринар дали се сеща Simple Smile БЛагодаря ПРедварително Wink
Снощи  водих зайката  и вече е с маникюр и педикюр за 3 лева!

# 227
  • Мнения: 13
А моя заек не е такъв.Ще стой гладен но няма да си влезе в клетката... smile3518

Свободолюбива животиняче.  Laughing
Купих на моята къщичка за зайци от TCM. След като се разходи нагоре - надолу си влиза в къщичката.

# 228
  • Мнения: 1 849
И колко ти струва това удоволствие и от кое ТСМ, защото аз където съм ходила клетки не съм виждала?

# 229
  • Мнения: 0
Здравейте,
през мпоследните няколко дена чета разни форуми и теми за декоративните зайчета.Желая да си взема но колкото позитивни толкова и негативни мнения има  Rolling Eyes бих искал да ме посъветвате.Принципно мн обичам животинките но нещо съм 50/50  за това ви моля за съветче Simple Smileбл. предварително  Peace

# 230
  • sofia
  • Мнения: 1 187
Да ви се оплача - моята зайка получи мастит. Беше разгонена наскоро и аз забелязах по едно време, че едната й гърда е много надута. Помислих си, че е от хормоните. Мина разгонването, а гърдата пак подута. Заведохме я на доктор и се оказа с мастит. Мислила си е , че е бременна и чак има кърма  Shocked. Съответно канала се е възпалил и сега се лекуваме. Три поредни дни ще я водя на инжекции - вчера й биха три. Отделно й мажа мамилите с йодасепт три пъти дневно и някакъв крем - по един път дневно.
Купихме й памперс отдолу на клетката да сложим - тя се побърка - само го рови и прави на топка. Докторката каза да не й даваме много вода, за да намали лактацията. Ужас, каква е тая мнима бременност от нея! От четири години я гледаме и за първи път се сблъсквам с това.

# 231
  • Мнения: 1 849
мирта, съжалявам, че трябва да минете през това, дано се оправи по-скоро!!

# 232
  • Мнения: 6
заек се гледа лесно Simple Smile от трите гризача, които изброихте морското свинче най-много мирише и е най-шумно.преди си мислих, че заека е крехко същество, но след като чинчилата ни почина, мога да ви кажа, че чинчила се гледа по-трудно от заек.по-крехка е, иска по-голяма клетка, много внимание, не че не я обичах чинчилата....заек и куче и котка седят на едно място.нито заека ми е болен, нито котките или кучето, напротив заека се привързва към другите животни и си играе с тях и копира от тях Simple Smile тъй като котешките тоалетни са на две места в апартамента заека ходи в тях и ми спестява чистене Simple Smile пишка в сандъчето, рови си, ака си там Simple Smile по цял ден я държа пусната и гарантирам, че няма никакъв проблем. е яде всичко дет види и е от естествена материя. не обича моркови и чушки, яде повече марули и краставици и ябълки и обожава витаминчетата. не миришат въобще, не знам защо. може би защото ходи до тоалетната в котешката тоалетна или тгриците и са ароматизирани Simple Smile заека е лесен за гледане. иска внимание и компания, ако имате друго животно и сте сигурни, че не е агресивно може да си вземете зайче. общителни са, игрива са, бързо се учат и ако му сложите сандъче с котешка тоалетна да си рови и да се измаря по-бързо, защото си играе вътре пестите от чистене и изяждане на стени ,кабели, хартии и тн Simple Smile

# 233
  • София
  • Мнения: 1 677
Между другото, ние сме женски и мисля да я пусна да се заплоди и да имаме малки зайчета. Някой с мъжкарче от София?  Simple Smile
Ето ни

# 234
  • Мнения: 1 849
Абе, колко му е да ви оправим, но надявам се да си наясно в какво се вкарваш. На каква възраст ти е зайката?

# 235
  • София
  • Мнения: 1 677
На 8 месеца сме Peace

# 236
  • Мнения: 1 047
Много е сладко девойчето.   bouquet  bouquet  bouquet
Ех, ако бях заек....

# 237
  • София
  • Мнения: 1 677
Обаче имаме проблем  Shocked Shocked Shocked
За да съм сигурна, че женитбата ще е добра, исках да се уверя, че зайчето ми е женско.
И питам в един форум за зайцевъдство и един човек ми разправя, че зайчето ми било обратно и не ставало за разплод...  #Crazy
Та... само той ми отговори и не искам още да се шашкам, за това извинете ме, че слагам снимка, но сравнете я с вашите женски зайки и ме успокоете, че всичко му е наред на моето мъниче...  Confused

# 238
  • Мнения: 2 229
Стига бе, и за зайчета ли се говори с "ние" вече  Joy

# 239
  • Мнения: 25 620
Та... само той ми отговори и не искам още да се шашкам, за това извинете ме, че слагам снимка, но сравнете я с вашите женски зайки и ме успокоете, че всичко му е наред на моето мъниче...  Confused
http://i46.tinypic.com/1q33eo.jpg
http://i46.tinypic.com/73mb6v.jpg

Хм, в първи курс акушерство не училите ли още полова система? Откога женските животни имат пенис?  Joy
Я снимай пак, но си дръж пръстите по-настрани да се види добре има ли или няма тестиси.  Laughing

# 240
  • София
  • Мнения: 1 677
Абе... не сме правили преглед на зайци още  Laughing Laughing Laughing
Иначе, зайчето е хермафродит, потвърди се вече. Здраво да ми е  Hug Няма да имаме малки зайчета, ще си бъдем "нежни" Laughing
Ето малко повече инфо:

Цитат
Точно на такова прилича-връхчето е като вулва,а надолу е тръбичка като мъжки полов член.Хермафродити са женски животни при които клиторът е силно развит и наподобява пенис(много често се среща при женски ярета родени от шути кози).Причината да се раждат хермафродити или мъжки животни с аномалии на половите органи са БАЩИТЕ.Имал съм случай при кастрация на женско прасе единия рог на матката да завършва с яйчник,а другия с тестис.За съжаление женските животни с такива аномалии са безплодни,за разлика от мъжките със задържан тестис в корема(крипторхиди) или с херния в скроталната торба.Ако мъжкия заек(бащата) е твой го заколи,а от потомството му не оставяй нищо за разплод.Зайчето ако е декоративно си го гледай като домашен любимец.

# 241
  • Мнения: 25 620
А защо не заведеш зайчето на ветеринар? Така по снимки...

А за генетичните аномалии има едно просто обяснение - кръвосмешението сред домашните любимци е приело огромни размери, къде от безхаберието и невежеството на собствениците, къде от алчността на търговците... Не ми се мисли до какви уродства може да доведе това.

# 242
  • София
  • Мнения: 1 677
Водила съм го на 2ма ветеринари, които ми казаха различен пол  Mr. Green

# 243
  • Мнения: 1 047
По женски заек от този аз не съм виждал досега.
Смело го пускай на момчето и ще се радваш на мъничета.

# 244
  • Мнения: 2 550
моето старче май има кожен тумор, утре ще го водя на лекар
препоръчайте ми добър лекар в софия, който да разбира от зайчета и да не го умори само на прегледа Sad
то всъщност и да има туморче, кой знае дали ще може да се оправи предвид достолепната му възраст от 8-9 години  Sad

# 245
  • Мнения: 24
Здравейте!
Знам,че темата е доста стара,но имам въпрос-приятелка иска да пътува в Холандия със зайчето си, но незнае какви документи и прочие са и необходими.
Моля,ако някой е наясно да ми отговори. Дори и да не е точно Холандия,по принцип нужните документи за пътуване в чужбина.
Благодаря ви предварително!   bouquet

# 246
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
 Марчето много съжалявам за зайчето. Как се развиват събитиоята? Ще се оправи ли?

# 247
  • UK
  • Мнения: 205
Присъединявам се към зайкоимащите.  Peace


Ето я моята красавица.  Heart Eyes Вече е на годинка и малко, казва се Заки и много обича да я гушкат и чешат зад ушичките. Simple Smile Чисто черничка, както се вижда на снимката - само дясната лапичка е бяла.  Взех я от една моя приятелка и първоначално и двете много се бяхме уплашили, защото майка й е дива зайка и е много буйна, постоянно хапе, гризе и драска. Но Заки изобщо не е такава, много обича да си играе с нас, малко се шашва ако види нови хора, но що-годе бързо се адаптира. Лятото я пускам на терасата да си щъка свободно ако не е много горещо, а ако е - в хола на дивана, изолирана от всички налични кабели. Simple Smile
Здравословни проблеми не сме имали, само един-два пъти конюнктивит, но я заведохме на лекар, той изписа капки и тя много добре се възстанови. Simple Smile Голяма е авантюристка - все иска да изследва и да 'пътешества'  Joy
А вие на колко време ваксинирате вашите ушатковци? Защото нашата й бихме вече една ваксина, а е на годинка - дали е време за втора?

# 248
  • sofia
  • Мнения: 1 187
november_rain , много красива зайка си имаш! На 6 месеца се ваксинират зайците.

# 249
  • Мнения: 0
Чинчилата също иска доста грижи и о! ужас! - също прави бели вкъщи.
Авторката явно иска животинче, което да се гледа само и да не изисква много грижи за себе си. Бих и препоръчала да гледа някое квартално птиче или дворна котка - да им хвърля храна, когато и кефне, без да им чисти или да има други ангажименти по тях.  Peace
Ще ме прощавате,но ние живеем в двустаен апартамент с тераса.
Гледаме шест 6 чинчили при това свободно/в клетка само спят/ и не съм съгласен,че са толкова пакостливи.Преди тях няколко години подред гледахме декоративни зайчета,проблема с тях е ,че живеят твърде малко.Освен чинчилите имаме и две персйиски котки.С днешна дата вече имаме и две копринени мишки/благодарение на децата/като подарък за именния ми ден.
Моето мнение е,че човек трябва да има нагласата и сърцето да отглежда каквато и да е животинка в дома си.И едва след това да избере каква да е тя. Peace

# 250
  • Мнения: 63
Не искам да ти се меся, но заека е най - отвратителното животно, което някога съм гледала. Яденето го остави наистина яде денонощно, но с другите неща  е направо ад. Мирише ужасно, независимо колко пъти сменяш талаша на ДЕН той влиза вътре и веднага маркира всичко. Яде кабели където и каквото стигне, не се къпе, цапа - много съм разочарована и иска разходки между другото трябва да го пускаш на вън, което значи, че с излизането веднага почва да ака и да пишка и съответно каквото докопа яде безмилостно.
Това не е валидно за всички зайци, моят ходи свободно из кухнята и пикае и ака само и единствено на терасата,където е и клетката му.Когато го гушна ме ближе по лицето и е много обичлив. Предишният ми също беше много възпитан, но ме хапеше... е лекичко все пак...

# 251
  • Мнения: 63
Чинчилата също иска доста грижи и о! ужас! - също прави бели вкъщи.
Авторката явно иска животинче, което да се гледа само и да не изисква много грижи за себе си. Бих и препоръчала да гледа някое квартално птиче или дворна котка - да им хвърля храна, когато и кефне, без да им чисти или да има други ангажименти по тях.  Peace
Ще ме прощавате,но ние живеем в двустаен апартамент с тераса.
Гледаме шест 6 чинчили при това свободно/в клетка само спят/ и не съм съгласен,че са толкова пакостливи.Преди тях няколко години подред гледахме декоративни зайчета,проблема с тях е ,че живеят твърде малко.Освен чинчилите имаме и две персйиски котки.С днешна дата вече имаме и две копринени мишки/благодарение на децата/като подарък за именния ми ден.
Моето мнение е,че човек трябва да има нагласата и сърцето да отглежда каквато и да е животинка в дома си.И едва след това да избере каква да е тя. Peace
Предишният ми заек живя 8 години, най-вероятно сте му дали нещо нитратно и сте го натровили. Те са капризни на храна и освен това прочетете статии, зайците не се гледат на тераса, не издържат под -10 градуса!!!!

Общи условия

Активация на акаунт