ИЗРАЕЛ34

  • 19 539
  • 294
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 13
Добро утро ! Честит празник с закъснение на празнуващите !  Wink

Мерси за  снимките на всички ,които качихте   bouquet Удоволствие за ОчОтО Laughing

 Пете , ми тез млади религиозни , те хубаво не се държат ...
Ми децата как стават при тез двойки   Rolling Eyes

# 226
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Закускааааааа


Анди,религиозните двойки не парадират с отношенията си а децата стават както и при нас-не на улицата посред бял ден.Всяка една религия не оправдава показването на интимни отноншения на улицата.Хората са по дискретни може би-знам ли...
Спи ми се,мразя да ставам рано...Един прекрасен ден ви желая  Hug

# 227
  • Мнения: 1 410
Цитат
И как мислите имали случайни неща в живота ни ?
Тц,нищо случайно няма!

Току-що прочетох разказа на Дядо ХАджи.Ама пък така го разказва,че чак усетих болката,заболяха ме краката да ходя боса....Ейй,какъв разказвач,какво нещо.....пренесох се в Йерусалим....

# 228
  • Мнения: 490
Дядо Хаджия много увлекателен разказ  bouquet
     
Цитат
така и не се сетих да попитам дали и в израилтянското вероизповедание няма течения
        Има много течения в юдейската( еврейската) религия, като се започне от консервативна, реформирана, модерна синагога.......та се стига до месиянска( евреи, които вярват и в месията).
         http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%83%D0%B4%D0%B0%D0%B8%D0%B … D0%BA%D0%B8%D0%B9 Реформиран
         http://istok.ru/jews-n-world/Forta/ тук са отбелязани повечето течения в днешно време и други интересни неща за религията.
         На руски език Peace

# 229
  • Мнения: 2 952
 Това , което Боряна каза е верно за всяка религия като замисъл. На снимката обаче са  неженени младежи. Излизат на среща . Това имах предвид. Женените двойки при религиозните  обаче също не показват интимност.Някои може да се държат под ръка ( много рядко , почти не ги виждаш така ) , но за целувка и прегръдка неможе да става и въпрос. Предполагам с времето им свикваме. Шарен свят  е тук в Израел.Някъде бях ела , че по статистика религиозните правят повече  секс от  останалите  Mr. Green ...

 Ха сега Добро Утро!

 Дядо Хаджия , Благодаря от  сърце за разказа . През  твоите очи ...много интересно . Имам чувството , че гледам някакъв  филм , но не като страничен наблюдател , а като участник ...  Simple Smile  Чудя се  -  нямаш ли някоя  снимка да споделиш с нас ? А на  въпросите ти : на първия НЕ , на втория ....трудно ми е да дефинирам думата "случайност" ...Дали е въпрос на възприятие , дали на усещане за случайност ... Дали пък всъщност не е някакво наше изобретение за неразбираемите и необясними неща. Всичко се съпровожда от много фактори ...Случайна среща има ли ? Може би не . Ако аз  не бях решил да мина от тук и ти от там ... какво е случайност? Философиите друг път казваш  Simple Smile.

 Това за белия кон на Мохамед .... Известно е цялото събитие като " Нощното пътуване на Мохамед". А това създание не е било кон , а бурак , който бил избран от 40 милиона бурака , за да бъде язден от Мохамед. Гавраил (Джибрил на арабски) бил изпратен да го доведе на Мохамед. Буракът имал тяло на кон и лице на човек с големи черни очи и меки уши. Цветът на тялото му бил като на паун, чието оперение е било украсено с червени рубини и корали, на които стои глава от мускус и врат от кехлибар. Ушите и раменете му били от чисто бели перли, прикрепени със златни верижки, всяка, от които, украсена с блестящи бижута. Неговото седло било от коприна, обшита със сребърни и златни нишки. Неговият гръб бил покрит със зелен смарагд, а поводът му с чист оливин.Скоростта на бурака е според погледа му. Краката му стигат там, където е погледът му.И Мухаммад се измил с водата от рая. Веднага след като докоснала тялото му, той се покрил се покрил с дреха от фина ангелска светлина и Джибрил му дал да язди бурака.....Той го пренесъл ...Тогава, когато Мухаммад ходел по мястото, където Иса (Исус) учел, той влязъл в Храма на Сюлейман (Соломон) в Йерусалим. Той открил храма изпълнен с ангели, които го чакали. Всеки ангел в храма представял група от ангели в рая. Тогава той видял всички пророци ,стоящи в редица...Друг глас дошъл от ангел, наречен Исмаил, казвайки: „Небесни стъпала, покажете се и се спуснете!” при което небесната стълба се спуснала от Фирдаус, най-възвишения рай, до Храма на Сюлейман (Соломон). Парапетът на стълбата блестял с две небесни светлини, червен аметист и зелен яспис от най-високо качество. Всеки вярващ ще види тази стълба и ще се покатери по нея. Тя има сто стъпала, започва от храма и стига до първото небе...От тук 7 рая  има(7 небета) ....и накрая  най-далечното дърво на крайния предел...Дънерът на това дърво бил огромен ангел...То растяло от безкраен, невъобразим океан от кехлибар. Дървото имало безброй много клони, създадени от небесен елемент без име на сътворените езици. Разстоянието от един клон до друг било петстотин хиляди светлинни години. На всеки клон имало безброй много листа....На всяко листо седял един ангел в многоцветна светлина...От дънера на дървото извирали четири абсолютни извора...Най-далечното дърво съдържа знанието за сътворението ... Има много преобрази , а това е част от  исляма , затова с малки букви го давам ...На който е интересно - моля .

 

# 230
  • Мнения: 310
Ех Бубе какви закуски поднасяш ммммм ....

И аз прочетох разказа на Дядо Хаджия за лека нощ и настръхнах незнам колко пъти, изумително е това, което е преживял и така го разказва, че се пренасяш там на мястото с него чакам с нетърпение разказа за слизането на свещенния огън. 
И според мен няма случайни неща.

Йом тов ве самеах на всички  Grinning

# 231
  • Мнения: 11 607
Дядо Хаджия, благодаря и за разказа!

Възхищавам се как евреите са си запазили хилядолетните обичаи и традиции - съботата, поклонението пред Господ, чистата храна, денонощие от залез до залез слънце.....Въпреки,че съвремието и при тях е навлязло, но и миналото се помни и тачи. Това във връзка,че в събота надали ще видиш нещо - сигурно една част от обектите са затворени.......

Ох...още повече ми се прииска да бъда на онези гладки камъни на Виа Долороса....

Ха...кой хванах,че не знае историята на Страстите Христови.....Там се говори на арамейски, като Мел Гибсън особено много е държал на автентичния език от едно време....Затова и филма е със субтитри на английски - нещо, което не знам как са го приели самите англоговорящи, които все искат другите да знаят техния език.......

Не вярвам в случайността аз......Преди 2-3 години някъде Венета Райкова(хич не я харесвам тази жена, стил и пр., но заради Йерусалим изтърпях) бе направила учудващо хубав филм за Господните места и сега хем си представях нейния филм, хем твоите преживявания.....

За да напишеш този разказ вярвам ти е трябвало специална нагласа....Не може ей така нито да напишеш, нито за кажеш всичко онова, което си видял и преживял....особено Прости ми!

Благодаря,че сподели не само Йерусалим, но и емоциите си! А зазиданата порта Овчата порта ли е? По принцип тя била много ниска и никой не е искал да минава през нея, защото се е смятало за унижение...Казват,че само Исус е минал от там......

Искаааам и азззззз!!

# 232
  • Мнения: 234
Дядо Хаджия,прочетох разказа ти на един дъх!Случайни неща няма,всичко което ти се случва в тоя живот е с някаква цел!Да станеш по-силен,да се поучиш от грешките си и т.н.

Има нещо магнетично в Израел,нещо което наистина те завладява,и те кара да осъзнаеш много неща!

Ментова,Боряна и Петя,да се стягат за гости! Joy

# 233
  • София
  • Мнения: 7 972
....
Ха...кой хванах,че не знае историята на Страстите Христови.....Там се говори на арамейски, като Мел Гибсън особено много е държал на автентичния език от едно време...
Абсолютно правилна забележка маме. Много неподготвен бях когато отидох в Израел. Тогава (разказа ми е за събития от април 1992 година) все още поне аз малко знаех за религията си (за другите не знам и сега дори какво знаят). Светата Библия си я купих веднага след като се върнах в България, Светото Евангелие го имахме, но то си беше на баба и тя много не даваше да го пипам (то остана при майка ми, след време ще дойде при мен, а между другото и ние си купихме наше). Преди две години си купих и Свещения Коран, а преди месец научих, че са издали на български луксозно издание на Талмуда и след празниците ще вървя да го търся (сигурно в софийската синагога).

Знаеш ли ... аз тука избягвам да говоря за сериозни неща за да не натоварвам хората, но всъщност сега като си помисля, май наистина е било по-добре, че съм отишъл без много знания. Имам чувството, че така попивах повече и някак си като малко дете се удивлявах и на най-малкото нещо.

Някой беше попитал за снимки. Нямам за съжаление. Тогава не носех фотоапарат, Сами (напомням, че имената са сменени) снима с видео и фотокамера различни моменти, но там има и други хора, които няма как да показвам без тяхно съгласие. 

Впрочем аз и не разчитам на снимките. Ще избързам малко и ще ви споделя, какво ми каза Сами на разделяне. "Запомни спомените си. Чуваш ли ? Просто ги запомни и другото ще бъде излишно." Не знам дали ги запомних добре.

А за разказите. Права си маме. Тези дни се навършват цели 17 години от тогава. Вярно много често съм разказвал на другите спомените си, но никога не съм ги писал. Първите две части някак си много бързо се изляха. Просто седнах пуснах уърда и се почна. Тази част за Йерусалим е най-трудната обаче. Често си затварях очите за да видя миналото. Преживях някои емоции отново. По няколко пъти прочитах един абзац за да съм сигурен, че точно съм го написал или нещо не е изпуснато. Последната част е съкратена. Пишех, допълвах, режех и въпреки всичко не съм доволен и май никога няма да бъда доволен - нали помниш за Израел не се разказва, той може само да се усети. Пуснах я защото нямаше да я пусна иначе. Сигурно ще си я допълвам ей така между другото. Кой знае може пък да ми е дошло времето вече да пиша мемоари - знам ли.


 

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 10:46 от дядо хаджия

# 234
  • Мнения: 11 607
Извинявам се.......Април 1992г......била съм тогава проекто-булка, нея година се бракувах, но есента......Много вода изтече от тогава, а и тогава бях глупава, зелена(сега съм двойно по-глупава и по-зелена, ама това е друга тема), та......той тогава и Мел Гибсън не е знаел за Страстите Христови.....Извинявай.....Аз мислих,че действието е по-прясно, в наши дни, а не от исторически времена.......

Да.....аз също не знам кой знае колко за Израил, то като знаеш търсиш може би определени места, според знанията си и така току-виж пропуснеш пък нещо хубаво и важно, което не знаеш, но незнанието ти не го прави по-неинтересно.....

А как сте чакали и как са ви учили на смирение и търпение....ми напомня за един крал......Та той май искал да се развежда ли, какво беше с него........Но трябвало одобрението на папата......И папата го е накарал май цяла вечер на студа(май и зима е било) да чака благоволението му и самия крал да се смири.......

# 235
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Бубе, мерси за закуската  bouquetразбудили се вече или още ти е криво Laughing
Дядо Хаджия, три пъти препрочитах разказа ти, голямо удоволствие ми достави Hug. Няма нищо случайно, но ако е така радвай се на случайностите тогава Laughing.Аз 4 пъти съм ходила в Йерусалим и всеки път този град ме пленява и всеки път виждам и научавам по нещо ново.

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 14:50 от jakinik

# 236
  • София
  • Мнения: 7 972
В света на информационния бум, на войни, кризи, свински грипове и не знам още какво има един сайт, който ... публикува само добрите новини.

Нов е, ама има бъдеще. Ето тук може да го видите.

# 237
  • Мнения: 2 952
Дядо Хаджия , аз попитах за снимки , аз съ някойЪТ  Simple Smile .

Джаки, включвай на вълна и започвай описанията  и ти Simple Smile ...Всеки вижда нещата различно .

Наина , не моЙш ни Уплаши ! Mr. Green

Мама Цоцоланка ,  съботата се пази много стриктно в релиозните квартали. Те  дори имат порти , с които затварят  пътя , за да не се реши някой да мине  с колата например. Карането на кола също е една от близо 40-те групи забрани за съботата.Това е друга тема и ако четеш назад ще видиш колко много сме писали за съботата.Никога не е късно да се пише и още разбира се. Ние Тел Авивките (наоколо около ТА) не сме свидетели на някакво особено спазване на съботата.Тук животът е предимно светски, както и в по-голямата част на страната. Израел като цяло има светски облик. А ти защо избра да наричаш Израел - ИзраИл  Simple Smile ? Малко като арабите го изказваш ... и те така  Simple Smile .По-старинно - библейско ли ти  звучи ? Simple Smile

 Ето по темата едно много интересно четиво за Светите земи , обсипано със снимки :
http://povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_cont … 327&Itemid=32

 Исус Христос и Овчата  порта в Новия Завет:
http://www.godrules.net/library/Slavic/bulgarian/bulgarianjoh5.htm

 Овчата порта в Йерусалим, където от време на време един ангел предизвиква вълни, които изцеряват онези, които побързат да влязат във водата. И за чакащия от тридесет и осем годни, излекуван от Христос...


 Ето КОЙ е съградил ОВЧАТА ПОРТА (от Стария Завет /Танах , Неемия 3 глава) :
http://www.ccel.org/ccel/bible/bu.Neh.3.html

 Нарича се така тази Порта , защото от там са прекарвали  в миналото Овцете за жертва / корбан  ( Изход  12:3-6  - Стар Завет) 5  дена преди Песах . Водили са ги от Витлеемските полета към Ерусалим. В годината на смъртта на Христос , той и учениците му са влезли в Ерусалим (Христос на магаре). Минали са покрай маслиновата горичка и към Овчата порта. Христос  нарича себе си "Овчата порта" , а последователите са овцете .

 Via Dolorosa - طريق الآلام - the Way of Suffering / Sorrow - דרך היסורים  :
http://picasaweb.google.com/uriahyaniv/ViaDolorosaTheWayOfSufferingSorrow#   Снимки с обяснения

Една стаааара снимка  от там Simple Smile :
http://daprayer.files.wordpress.com/2008/03/via_dolorosa.jpg


 Ерусалим - снимки:
http://www.flickr.com/photos/45963061@N00/sets/72157600047953483/

 Арабският пазар до Божи Гроб :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/OldCityJerusalem01_ST_06.JPG

 Тази джамия ли си посетил , дядо Хаджия ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Dome_of_the_Rock1.jpg  - Кубба́т ас-Сахра
 Нейни снимки :
http://www.sacred-destinations.com/israel/jerusalem-dome-of-the-rock.htm

 До нея  е Ал - Акса (с  нея  се свързва Исра - Нощното пътуване на Мохамед от Мекка в Ерусалим ):
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%82%D1%8 … D0%BA%D1%81%D0%B0
Това е третата светиня на  исляма след Мекка и Медина . Действащ храм си е.
 

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 12:20 от petia911

# 238
  • Мнения: 234
Пете,стана ми много интересно това дето,си затварят портите в събота.И въобще как изглежда квартал в който живеят религиозни?Ако може някой снимчица,че нямам идея какво да търся!

Абе не се плашиш ти,ама ако наистина вземем та дойдем Joy Joy,ще видиш тогава!

# 239
  • Мнения: 490
http://k53.pbase.com/o6/18/520218/1/71657300.fnbfNiA7.Blessings.jpg
http://www.goisrael.com/vt/
http://static.panoramio.com/photos/original/6680710.jpg

     Наина, ето от мен малко информация. Снимките са от Бней Барак, едно от най- религиозните места в Израел.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт