погача- може ли по-рано?

  • 7 259
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 678
Поради многото спорове преди или след 40-тия ден се прави погачата, отидох в черквата и попитах попа. ТОй ми каза, че на 40-тия ден се представя детето пред Бога и се чете чистата молитва на майката. Преди това тя просто не бива да ходи в черквата. Неговото мнение беше, че всички други ритуали се правят след като детето е представено на Бог, още повече езическите. За двете си деца постъпих точно по този начин. Направихме погачите в неделята след 40-тия ден. Съботата не е подходяща, тъй като в християнската религия се счита за ден за отдаване на почит на мъртвите.

# 46
  • Мнения: 3 268
На молитви не съм ходила,по принцип гледам Църквата да не е много близо до живота ми.Купона с погачата обаче беше страхотен.Беше на 42 ден.

# 47
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Ние я правихме по-късно на 40-я ден само молитва му четоха.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Аз знам, че през първата година на детето се правят 3 погачи. Първата я правихме на изписването от родилния дом, втората беше на 42-ия ден (тогава бяхме на църква) и 3-тата беше на прохождането на 11,5 месеца Simple Smile
 Молитвата в църквата може да е малко след 40-ия ден, но не и по-рано.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Поради многото спорове преди или след 40-тия ден се прави погачата, отидох в черквата и попитах попа. ТОй ми каза, че на 40-тия ден се представя детето пред Бога и се чете чистата молитва на майката. Преди това тя просто не бива да ходи в черквата. Неговото мнение беше, че всички други ритуали се правят след като детето е представено на Бог, още повече езическите. За двете си деца постъпих точно по този начин. Направихме погачите в неделята след 40-тия ден. Съботата не е подходяща, тъй като в християнската религия се счита за ден за отдаване на почит на мъртвите.

И аз така знам. Peace

Ето малко информация за обичая:
http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=71

# 50
  • София
  • Мнения: 119
На 40-тия ден след раждането - мама, бебе и баба - отидохме на църква за чистата молитва.
Мисля че съботата след 40-тия ден на бебо направихме събирането за сладката пита / погачата /, бяхме само жени и на масата имаше само сладки неща, нищо солено или горчиво, за да е сладък живота на детето.
Според тукашния обичай - отделихме върху кърпа първото парче от сладката питка, всеки сложи паричка, а аз трябваше да вържа кърпата нито много стегнато нито много хлабаво - за да не е нито стиснат нито голям прахосник. След това кърпата с питката и паричките я сложих на високо да пренощува 1 нощ.
Така направихме - къде спазихме традицията, къде я преиначихме Simple Smile

# 51
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
На мен също ми предстои погача ,но попа тогава ще отсъстваV аз го попитах дали може следващите дни т е понеделник или вторникV той ми каза, че може.

# 52
  • Мнения: 83
по нашия край (кюстендил) правим погачата в първата неделя след изписването...  Simple Smile

# 53
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 322
Да кажа за църковния ритуал:

Добре е на самия 40-ти ден майката и детето да отидат заедно на църква. Запазва се час, чете се молитва.

След това гостито може да се направи и в деня, и след това.

# 54
  • Някъде там
  • Мнения: 110
по добре питай в църквата, там всичко ще ти кажат

# 55
  • Мнения: 240
Ние я направихме по- късно- питах в църквата и ми казаха, че не е задължително да е на самия ден, хубаво е само молитвата да е тогава. Погачата, както и всички такива мероприятия знам, че може да се правят по- късно, но не е хубаво да е по- рано- носи лош късмет и нещастие. Всичко това има значение ако си суеверна и вярваш в тези неща.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз пък знам, че е хубаво да се направи до 40-я ден. Самата молитва беше точно на 40-я ден, но погачата я правихме по-рано

Общи условия

Активация на акаунт