Въпроси за 6-месечно захранено бебе

  • 2 967
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте!
Бебето ми навърши 6 месеца, изключително кърмено, от 5 дни захранвам с купешко пюре моркови. До преди няколко седмици акаше поне по 2-3 пъти на ден, после изведнъж започна да прескача 1 ден, понякога и два. А сега откакто захраних направи една 3-дневна пауза, изхождането беше течно и огромно количество, а днес започва 4-ия ден, откакто не е акал. Съответно пропуснахме моркова за днес. Имах намерение за една седмица да достигна 60 грама и да спра до там, т.е. не смятам да замествам цяло хранене. На 5-ия ден изяде около 40 грама... надявам се да не е много. Не е възхитен, но по-скоро не знае какво да прави, яде го все пак, не съм го насилвала! Кака му имаше дълъг период на запек след захранване с оризова каша, но там си беше мъчително... Не знам, да се притеснявам ли? Започнах да го уча малкото и вода да пие, изпива предимно привечер 30-ина мл. Пак е нещо Simple Smile
Нормално ли е така да не ака с дни и до колко дни да чакам? Не искам лекарства да давам... Да продължавам ли със захранването въобще?

Вторият ми въпрос - възможно ли е да не му достига кърмата без да изглежда гладен?? Вече не знам какво да си мисля... Нощем се буди доста пъти, с носталгия си спомням периода му на новородено като ядеше в 1 и в 5 и после спеше до 9 часа... Сега нощ с 6 будения си е лукс направо, не иска залъгалка, само кърмене го успокоява. Зъбки си го мъчат определено, няма още, но чакаме. Но съвпаднаха периода му с увеличения брой будения и разредените в дните изхождания !!! Петия месец наддаде 370 грама и си удвои теглото от раждането (първите 4 месеца наддаваше доста добре), за 6 месеца не сме били още на консултация и не знам колко е пораснал. Хемоглобина му е 126, няма вид на недоял...
А някакви други идеи какво може да го мъчи малкото нощем - буди се понякога почти веднага след дълго кърмене, плаче със затворени очи, а денем спи само в количката, вече не мога да го приспя с кърмене и да остане заспал - веднага се събужда... Мислех да не е скок в растежа, но продължава прекалено дълго този кошмар.

Третия ми въпрос е как се справяте със захранването в условията на често кърмене и в повечето дни хаотично? Планът ми е до годинката да въведа 3 твърди хранения по около 60 грама едното и да си има кърмения денонощно. Но дните ни минават един с друг не си прилича, познато предполагам Simple Smile Та съвети приемам всякакви!

Четвърти въпрос - това може да го пусна и като отделна тема после!!! - хронично запушвам канали на едната гърда, пия нон-стоп лецитин 1200 мг. Забелязах, че ако от 2 капсули на ден мина на 1, на следващия ден се запушвам. И си пия по 2... До кога мога да пия Лецитин в такива количества и безобидно ли е?

# 1
  • Мнения: 246
1. След захранване е нормално да започне да разрежда акакията. И ние сме така. Стигали сме до 4 дни, но след това се изаква много добре. Ще се промени и гъстотата. Възможно е и запек да получи. Продължавай си със захранването.

2. Детето няма как да е гладно и ти да не разбереш . И съседите даже ще разберат  Laughing, така че не се притеснявай. Зъбките го мъчат и за това става нощем. И ние спяхме непробудно от 40-тия ден до 5,5 месеца, ама от тогава ела и ни виж какви нощни птици сме.
Вече няма да наддавате по толкова много. Ще стигате и по 200гр. на месец.  Това са си мъки от зъбоникнене. Детето ще се успокои след като пробият зъбките ... до следващите напъни.

3. При нас яденето си е ядене, а цоцането си е цоцане. Едното не пречи на другото. След като се захраните ще бъде малко по-сито и няма толкова често да иска да суче. Детето само ще си въведе режим.

Захраних на 6 навършени месеца. След първите няколко въведени храни започнах да разбирам детето и то да ме ръководи. Когато не харесаше някоя храна (например бабана и моркова) изчаквах да премине известно време (близо месец) и след това му я предлагах отново. Никога не съм насилвала детето да яде. В момента в който спре само да си отваря устата спирам и аз да му предлагам.

Първият месец: Леко му докосвах устата с лъжичката за да му напомня да я отвори. Не съм се старала в този период да се наяде с предлаганата нова храната. По-скоро да го запозная, че има и нещо различно от млякото, което суче.
Храната я давах между две кърмения. Целяла съм детето да не е сито, но и да не е гладно. Да прояви интерес без да изпада в напрежение от глад.
Двадесет дни след захранване въведох второ хранене. Първото е след обяд, а второто - на обяд.
Втори месец:Обедното хранене вече е изместило едно кърмене. И до момента то е в 12ч.-12,30ч. Количеството на храната е стабилизирано - около 120гр. Към 14ч.14,30ч. давах малко да посуче и след обяд хранене в 16ч.-16,30ч. Тук изядената храна е наполовина на тази на обяд. До края на втория месец от захранването междинното кърмене отпадна, а количеството на храната се увеличи.
Трети месец:Две стабилизирани хранения (и двете са около 100-120гр). Без междинно кърмене.

И до момента след всяко хранене сучем по малко. Кърмя на поискване.

Детето само си изгради този режим. С малка помощ от мама  Grinning.

# 2
  • Мнения: 11 080
Всичките изброени изглеждат съвсем в реда на нещата  Sunglasses
Повечето деца се запичат около захранването, независимо с какво е, отминава за месец-два. Моята дъщеря премина от 3-4 акания на ден към 1 на 3 дни, но както ти казваш - количествата са огромни, не изглежда да се мъчи. Все пак, морковът е запичащ зеленчук, пробвай след него нещо разхлабващо - тиква, да речем.

Буденето също се оказва чест симптом за тази възраст - страница-две назад можеш да видиш тема по темата  Wink, пусната от мен преди 2 месеца. Може да ги мъчат зъби, а може и да са психологически причините - кой знае - но се будят. Щом даваш да суче когато поиска - не може да е гладно толкова голямо дете.

За храненията - че то 3 по 60 грама си е за третия месец от захранването, не за 1 година Sunglasses Моята е от "злоядите", заместването е някъде в необозримото бъдеще, захранена е на 5.5 месеца, а месец и нещо по-късно яде около 100 грама твърда храна - около 50 зеленчуково пюре и около 50 каша. Има и кърмачета на тая възраст, които набиват по цял буркан и не са заместили, и не им пречи особено на кърменето. До дете е.
На въпроса - можеш да даваш твърдата храна приблизително в едни и същи часове всеки ден - тези, в които вие се храните, или други предпочитани от теб - а кърменето да си остане по усмотрение на детето.

Само за запушванията не мога да ти помогна от опит... може би наистина отделна тема ще ти донесе по-компетентни съвети.

# 3
  • Мнения: 220
Параход е права - до дете е. Моето с междинните количества не се справяше добре, ако дам малко - до 5-6 лъжички си досукваше, като дам 60-100гр не искаше да суче после и караше час-два полугладна. И за да е сита дадох цялото количество, тогава се получиха нещата. Доволна е, играе си, беснее.... каквото може  Laughing Само между двете твърди хранения давам да суче щото не иска да пие вода  Crazy
Опитвай с твоето - предлагай различни храни, без да бързаш много, различни консистенции и наблюдавай какво харесва  То ще ти покаже какво и колко иска Peace
За акането - получава се така докато стомахчето се адаптира към новата храна. Аз лично вечер след банята и правя по-продължителен масаж на коремчето по посока на часовниковата стрелка и не пропуска толкова дни без да ака. От педиатърката си знам че може и пробиотици да се дават ако много се затормози коремчето.
Буденето най-вероятно ви е от зъбки. Има хомеопатия за облекчаване на болките  Peace

# 4
  • Мнения: 2 401
Понеже на другите въпроси са ти отговорили аз да допълня за последното питане: да не е свързано с позата ти на спане или някакви стегнати сутиени, защото на мен когато ми се запуши каналче ми се струва, че причината беше точно  в позата, която кърмя нощем, детето спи до мен и аз давах и двете гърди, без да го местя, но тази, която е по-млечната оставаше от по-далечната страна и може би заради позата в която кърмех  не се изпразваше добре и именно тя се запуши, дано да се разбра какво искам да кажа.
Друга причина за запушванията, може да е прекомерната употреба на маргарин, вафли, бисквити и други подобни.

# 5
  • Мнения: 214
Благодаря ви за отговорите!!!
Днес пак пропусна акане, четвърти ден Sad Наблегнах на масажа, дано утре да свършим работа. Беб не изглежда обезпокоен, за разлика от мен, опитах с термометър - знам, че не е хубаво - но или не го правя както трябва, или просто няма нужда. Дали е малък за лъжичка зехтин на гладно сутрин или за вода с кафява захар? Както споменах, кака му имаше три месеца лют запек след захранването... но там вече и бифидуси и хомеопатия намесих накрая.
Относно захранването, мисля да въведа тиква, чиста, но се чудя как да процедирам - давам 1-2 лъжички и да допълвам ли с морков, който явно е проблемен, или просто да увеличавам плавно тиквата и да не додавам друга твърда храна? Моркова е даван 5 дни, смятам, че е въведен, но като стигна пак до него и там предполагам трябва плавно да увеличавам дозата?
Аз тия планове за три хранения по 60 грама си ги правя, защото с кака му към десетия месец заместих почти всички дневни хранения изцяло с твърда храна и кърмата ми спря... Аз така или иначе исках да я отбивам (пазех ужасна диета заради АБКМ), но не мислех, че ще стане толкова внезапно. Но ако Стеф иска да яде няма да го спирам пък каквото стане Simple Smile Той като че ли нощем суче доста повече от денем... А и аз нямам представа колко изсуква на едно хранене, но едва ли е повече от 100 мл средно! Така че ако му набухам 100 грама твърда храна скоро едва ли ще иска да суче, знам ли... Явно ще трябва да опитваме и да се нагодим Simple Smile
Параход, четох я аз твоята тема, но все не ми остава време да споделя и аз какъв ад е и при нас... Пусти зъби Simple Smile
За режим явно ще трябва да нагодя часовете както на мен ми е удобно...

Звездичка, първото запушване беше след спане по корем, първия мастит след голяма пауза на некърмене... Внимавам много, но нощем кърмя както ми падне, разбрах какво имаш предвид - и аз правя така, но проблемната гърда винаги остава отгоре! ще пусна тия дни тема за лецитин-а.... Пакетирана храна почти не ям, мнооого рядко, а маргарин чист не съм опитвала от дете. Странна ми е тая работа със запушванията.

# 6
  • Мнения: 2 401
Аз точно това имах предвид, че и при мен преди проблемната гърда оставаше отгоре и имам чуство, че така не може да се изпразни добре, обаче дали има нещо вярно в разсъжденията ми нямам представа, но за всеки случай сега спя на другата страна.
Относно захранването, според мен не трябва да бързаш да заместваш хранения поне още няколко месеца, а това не пречи, ако детето има апетит за твърдата храна да си яде колкото иска. Конкретно за въпроса ти за моркова, най-добре не го давай засега повече, просто започни да въвеждаш тиквата.
За проблема с акането виж тези съвети може да са ти полезни!

# 7
  • Мнения: 214
Стеф направи почти 5 денонощия пауза без акане Sad Дори не се опитва да напъва, пръцка от време на време и това е... Правя масаж, гимнастика, той последните дни е доста активен и сам се раздвижва, и с термометър опитвахме - нищо! Не му е подуто коремчето според мен, но като че ли започва да нервничи. Какво следва от тук нататък?
Днес захраних с мъничко пюре от тиква, но за няколко дни едва ли ще достигна такива количества, които да го разхлабят, а не мисля че има и време за чакане повече!
Идеи? Че по празниците ни лекар мога да намеря...

# 8
  • Мнения: 78
Здравей и от мен! Когато започнахме захранването, миналия месец, се бях видяла в чудо! Девет дни не можеше да се изходи, стана нервен и накрая с термометъра му помогнах. Спрях захранването, останахме си само на кърма, но и това не оправи нещата. Нови 5 дни. Накрая с Дуфалак, по една лъжичка сутрин на гладно, коремчето му се нормализира. Сега отново се захранваме, но вече ги нямаме тези проблеми.  Whistling

# 9
  • Мнения: 220
Може да опиташ с Лактофлор или друг пробиотик, при нас това работи. При вас и да не стане няма да навредиш  Hug

# 10
  • Мнения: 214
Ураааааа, свърши си работата сутринта малкото Simple Smile Кашаво е, значи не е точно запек... Надявам се да свикне стомахчето на новата храна и да не прави всеки път такива паузи! Тъкмо бях решила да ходя за Дуфалак...
За всеки случай ще обсъдя проблема с хомеопата ни и ако трябва ще пие пробиотици!
Днес продължих с тиквата, съвсем малко дадох, но той упорито стиска уста и това е. Последните два дена с моркова беше същото, хмм дано да не е като кака си, че тя ме побърква и до ден днешен на тема храна!

# 11
  • Мнения: 220
Браво на малкия   smile3501 Поне си се поуспокоила малко. Явно ще трябва по-бавно и по-постепенно да захранваш, с по-големи времеви интервали, та да му свиква по-лесно стомахчето. Ние сме почти като вас - нова храна я въвеждам по 6-7 дена, нищо че яде твърда храна вече трети месец. Намаля ли дните и спира да ака, почва да хленчи и опирам до Лактофлор  Simple Smile Ама аз съм спокойна, тя си суче, от кърмата си набавя всичко необходимо и с твърдата храна нямаме бърза работа.
Дано това да ви е последната голяма пауза и вече да вървят по-гладко нещата  Hug

Общи условия

Активация на акаунт