Пречи ли залъгалката на кърменето?!

  • 2 946
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 444
Здравейте, майчета!  Hug  Имаме си мързеливо бебче, което много обича да заспива на гърдата на мама. Тъй като първия месец наддаде 600гр и ни казаха да я дохранваме, аз реших че ще я мъча да се храни по-добре. Опитвам смяна на пози, махам я от гърдата и после пак я слагам няколко пъти, пощипвам я. Мисля, че има вече ефект. За да суче по-ефективно и да не се отбие, решихме да и спрем залъгалката и бибероните.Ако и давам чайче от копър, го правя с лъжичка. Откакто не и давам залъгалка обаче не спира да си яде ръчичките като и се доспи.Така приспиването, съчетано е колики е голямо изпитание за психиката Sad.Преди залъгалката много облекчаваше процеса. Въпроса ми е дали тя толкова ще ни попречи на храненето или мога пак да и я давам, за да заспива нормално детето. Благодаря предварително за съветите!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 521
На нас залъгалката не ни попречи на храненето.Пък и по-добре залъгалка отколкото ръчичките в устата.Щом си се успокоява с нея по-добре му я давай.Мисля че се отбиват бебчетата по-скоро при дохранване с биберон отколкото от залъгалки.Можеш да опиташ да кърмиш по-често щом заспива на гърдата-едно че така ще хапва колкото може повече,и друго че когато сучат се успокояват при колики(поне при моето беше така)Успех Hug

# 2
  • Мнения: 3 595
Здравей и поздравления за това, което си направила, предприела си чудесни мерки! Залъгалката може да обърка малките бебета, тъй като начина на сучене на гърдата и на бибката/бибероните се различават. Всъщност лапането на ръчичките е един от признаците на огладняване. Останалите са плезенето на езичето и въртенето на главичката все едно търси гърдата на мама. Плача е вече крайна мярка бебето да покаже, че е мнооого гладно. Би било чудесно, ако можеш да и предлагаш да суче още при първите признаци на огладняване. Така тя няма да се изнервя от глад и ще стимулирате по-често гърдите, което пък си е добре за увеличаването на лактацията.

Действително етапа с коликите може да бъде тежък и изтощителен. Ако има някаква възможност, помоли някой да ти помага с домакинската работа, а ти да се отдадеш на бебето и да опиташ да си почиваш във всеки възможен момент. Ако се измориш или изнервиш, би могла да си пуснеш спокойна и релаксираща музика, да си създадеш приятна обстановка, в която да можеш да се чувстваш максимално добре.

Предполагам, че бебето заспива докато суче. Можеш ли да ми опишеш какво точно те притеснява с приспиването?

# 3
  • Мнения: 1 174
Аз съм ползвала залъгалка точно за приспиване, но Марти не заспиваше на гърдата още от съвсем малък, насуква се и остава ококорен и аз давах бибата. После обаче към 2-рия месец започна да си я иска не само за приспиване, а и по време на сън и почна  едно голямо нощно биберонено дежурство - заспива, изтърва бибата и се буди, съответно рев и аз давам бибата и това през 15 минути  ooooh! Не е гладен, щото първо давам гърда - не, иска бибата, абе кошмар. Затова махнах биберони, залъгалки и всичко различно от гърда, няколко дни беше трудно, но после се родих  Peace За съвсем малко бебче не е хубаво да се дава /де да го знаех тогава/, може да обърка начина на сукане и да не суче ефективно от гърдата, при мен мисля нямаше проблем, защото си хапваше и наддаваше добре, но това привикване хич не ми хареса.
Да попитам и аз: нали бебето заспива на гърдата, защо ти е тази залъгалка ?

# 4
  • Мнения: 2 100
Не му давах залъгалка в началото. При нас се получи така, че малкия беше с обърнат режим, имаше доста колики (плачеше почти постоянно) и въпреки това не му дадох залъгалка (въпреки, че много ме натискаха). Към 5-тия месец обаче му дадоха залъгалка, в комбинация с мляко от шише (наложи се да преустановя кърменето за 2 дни) и за 2 седмици се отби. Тъй че дали залъгалката, дали биберона на шишето...А лапането на ръчичките е признак за огладняване.

# 5
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
На нас не ни е пречела.
Кърмих 5 месеца, а със залъгалка беше буквално от РД.

# 6
  • Мнения: 444
Храним се на поискване с малката, имам доста кърма, налага се да се изцеждам много често. Прави ми впечатление, че дори и да е преяла, да повръща, пак си лапа ръцете. храненето продължава 30-35 минути, повече не я оставям да ми дъвче гърдата (накрая само това прави), защото ми просмуква зърната.Преди малко пак се повтори изпълнението.Храни се половин час, после се обтегна доволно, смя се и се заиграва още половин час и след това рев и лапане на ръчичките.Реших да пробвам още да я нахраня ( беше повърнала малко след като я накърмих) и сука още 20 минути.Като се опитах да и махна гърдата нададе ужасен писък! Sad . Сега таткото се опитва да я приспи, но е много трудно. Пак повърна и съм сигурна, че не е гладна! ooooh!

# 7
  • Мнения: 329
Ами те бебетата не сучат само когато са гладни, сигурно знаеш това  Grinning Човечето просто обича да суче  Heart Eyes Предполагам, че с израстването времето на гърдата ще намалее. Аз не бих дала залъгалка, но това си е мое мнение. Познавам бебета, на които залъгалката не им пречи на храненето. Дано да намерите най-добротоз а вас решение  Hug

# 8
  • Мнения: 1 174
Казваш, че бебето е наддало малко и искаш да започне да наддава по - добре, а я махаш от гърдата по своя преценка  Wink Остави детето да пусне само  Peace или да заспи на гърдата Когато бебето захапва правилно, няма да ти направи рани, ако пък ти е трудно, опитай да кърмиш легнала /не знам каква поза използваш сега/, така и ти ще си почиваш.

# 9
  • Мнения: 2 616
Тъй като първия месец наддаде 600гр и ни казаха да я дохранваме, аз реших че ще я мъча да се храни по-добре.

Само за справка - минималното наддаване на кърмено бебе до 4месечна възраст е 600гр - така, че това с дохранването просто не ви е нужно.
Следиш да имате 5-6бр памперса с по 100-120гр течност вътре, да имате 10-тина кърмения на денонощие, да суче ефективно бебето - трябва да виждаш как си мърда челюстта над ущите и да го чуваш да гълта и би трябвало всичко да е наред с кърменето и наддаването ви.

Колкото до бибероните залъгалки - не са много препоръчителни по няколко причини. Това не означава, че даването на биберон е "подсъдно" и че бебетата, които имат и биберони се отбиват на 100%, просто биберонът първо изкуствено задоволява сукателния рефлекс на бебето, който обикновено се използва, за да стимулира млякото на майката. После биберонът се смуче по коренно различен начин от гърдата на мама, което създава предпоставка особено при новородените за объркване и неправилно и неефективно сукане -> което би могло да доведе до ниско наддаване и намаляло мляко при майката. Така, че погледнато глобално - всъщност вредите, които  БИХА МОГЛИ да причинят са далеч по-сериозни от облекчението, което носят на майката.

По повод коликите се сетих за определението за колики: "Появяват се 3 пъти дневно, общо за около 3 часа и продължават около 3 седмици" Smile  - така че колко са 3 седмици Simple Smile Имай предвид, че сукането в тези случаи успокоява много - така че е възможно детенце да не иска да се отлепи от гърдата ти. Понякога дори няма да му е нужно да суче, просто повечето бебета се чувства уютно и сигурни сгушени в мама, когато се чувстват некомфортно. Друг начин да помогнеш на детенце е да опиташ да насочиш топлата въздушна струя на сешоара към коремчето на детенце - внимавай само да не го изгориш  Peace или да сложиш нещо друго топло на коремчето, носенето легнало на ръката ти по корем - тип "тигърче на клонче" или да го сложиш легнало върху твое корем - голяма част от майките споделят, че резултатите често надхвърлят очакванията им.

Още нещо - лично мнение, не обвързвам никого с него, но имам подозрения, че понякога причина за появата и продължителността на колики би могло да е и добавянето на вода, АМ, чай или някакви други неща различни от млякото на мама. Имай предвид, че стомахчетата на малките са стерилни и крайно неподготвени за "удобствата" на съвременния свят, така че защо не опиташ да пиеш ти чаят от копър и анасон - така или иначе съставките му ще преминат през кърмата ти до стомахчето на беб  Peace

За да се чувстваш по-комфортно и да не те заболява гърба по време на дългите кърмения, погледни в бебешките магазини за голяма възглавница за гърмене, вече има български варианти за по около 25лв., а определено са много практични и ще я ползваш дълго време - после може да оставяш бебето да лежи във вътрешната част на подковата, за да не падне от леглото или да я използваш ти по-нататък .....
Другият мой любим артикул е слинга. Също се използва повече от година и е невероятно удобно пособие - освен, че предлага различни позиции за носене на бебето, не натоварва гърба по време на носене, бебето има възможността да гледа от височината на мама и се чувства изключително комфортно, че и то е "като големите" Smile, допирът "кожа в кожа" стимулира лактацията, ще можеш да кърмиш бебето в движение и да използваш ръцете си - няма как да си изкривим душата, че понякога е доста уморително с човеченце, което е любопитно и иска да е все покрай мама, а тя самата също има ангажименти Smile

И двете неща се използват успешно - пак от голяма част от жените - за да се чувстват по-комфортно време на кърмене и за преспиване на бебетата. Всъщност голяма част от кърмените бебета заспиват по време на сукане. Така че ако ти се чувстваш достатъчно комфортно и преодолеете стреса от коликите - в най-скоро време се надявам и вие да успеете да се наслаждавате на едно "нормално заспиване" и на прекрасните мигове от кърменето и майчинството.  bouquet

Последна редакция: пн, 11 май 2009, 13:17 от IvelinaAtanasova

# 10
  • Мнения: 444
Благодаря за отговорите, майчета!   bouquet Ще видим как сме наддали след две седмици, но към момента съм решила да не дохранвам, дори да сме качили пак толкова. Дано се нормализират нещата след коликите и по-бързо да преминем през този период!  Praynig

# 11
  • Мнения: 329
И на нас залъгалката не ни пречи на кърменето. Мони я използва само за заспиване.

# 12
  • Мнения: 3 595
Люби, ако искаш опитай да оставяш бебето само да прецени докога иска да остане на гърдата, освен храна тя му предлага утеха, топлината ти и чувството, че е сигурно и защитено Wink Ако си уморена, можеш да полегнеш с нея, да се отпуснеш, а защо не и да подремнеш (почивката е нещо хубаво, особено, ако и двете се нуждаете от нея   Whistling ) Може да пробваш да се водиш от бебето и да се опиташ да следваш нейния ритъм  Hug

# 13
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
На нас също не ни е пречела залъгалката. Чакаме новини за наддаването.

# 14
  • Мнения: 384
Синът ми беше пристрастен към залъгалката, не заспиваше без нея, но това изобщо не ни пречеше на кърменето. Беше на девет месеца, когато си изхвърли залъгалката през кошарката и повече не я поиска. Продължаваме да се кърмим денонощно. Що се отнася до коликите - при нас всичко се размина с няколко шишенца "Еспумизан", но аз през цялото време се наливах с чай за кърмачки и смятам, че това му помогна да мине този период толкова леко.

Общи условия

Активация на акаунт