Желание за трето дете,имате ли го

  • 7 567
  • 148
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е табу. Само преди 30 години семействата имаха по максимум 2 деца, а много хора бяха на принципа да имат едно, но да му дадат всичко. И после започна демографската криза. Изненадана съм, че сега все повече хора имат по две, а някои вече искат и три.
Ти на колко години си че говориш само преди 30год. и статистика ли си водила?И не мисля че демографската криза е отминала а напротив предимно циганета се раждат

Някъде да съм написала, че кризата е отминала? Май чукча не читател, а писател.
Наскоро изкараха статистика за демографията. През 80-те раждаемостта е висока, после дойде Преходът и започна да спада. Дъното е ударено с набор `97,98 и 99, когато беше хиперинфлацията. След това започва плавно покачване, а през последните 4-5 години още повече. Може да се свързано с това, че хората относително се замогнаха при бурния икономически растеж или претръпнаха.
И това за раждането на циганета е мит. Може циганите относително да раждат повече деца, но като % от населението са малко.

# 106
  • Мнения: 1 413
Не изчетох цялата тема, но да отговоря:
желание имам, пари нямам. Защото с 3 деца ще ми е невъзможно да работя близките 10 години и таткото ще трябва да изкарва за 5 човека - храна, консумативи, облекло, здравеопазване...напълно невъзможно ми се вижда...

# 107
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Не е табу. Само преди 30 години семействата имаха по максимум 2 деца, а много хора бяха на принципа да имат едно, но да му дадат всичко. И после започна демографската криза. Изненадана съм, че сега все повече хора имат по две, а някои вече искат и три.
Ти на колко години си че говориш само преди 30год. и статистика ли си водила?И не мисля че демографската криза е отминала а напротив предимно циганета се раждат

Някъде да съм написала, че кризата е отминала? Май чукча не читател, а писател.
Наскоро изкараха статистика за демографията. През 80-те раждаемостта е висока, после дойде Преходът и започна да спада. Дъното е ударено с набор `97,98 и 99, когато беше хиперинфлацията. След това започва плавно покачване, а през последните 4-5 години още повече. Може да се свързано с това, че хората относително се замогнаха при бурния икономически растеж или претръпнаха.
И това за раждането на циганета е мит. Може циганите относително да раждат повече деца, но като % от населението са малко.
Как ще е мит бе жена те раждат по 6-7 деца като почнат от 16,а сега в днешно време съвременната жена много филосоства и ражда все малко,не знам каква статистика си изкарала но обезлюдяването на много села,както и застаряващата ни нация са реалност,тук и сега и това нещо е наслагвано с години,поради добрите ни икономически условия.Не ми се спори тъй като темата не е демографския срив и преходът от посткумонизма до демокрацията.  Grinning

# 108
  • В мечтите
  • Мнения: 639
При мен ситуацията е малко по сложна . Имам втори мъж , който много пъти ми говори за дете . Аз имам две , той нямаше . Винаги съм си мислила , че две деца ми стигат , докато не разбрах , че съм бременна . Повече от месец се колебаех дали да задържа това дете ( спираше ме финансовота част най вече а и факта , че дъщеря ми е на 15 синът ми на 13 ) . Всички в къщи започнаха да ме уговарят да родя , че те са на среща и помощ няма да ми липсва . Реших се ! Сега след свършен факт ( бебето е вече на месец и 2 дни ) мога да ви кажа , че се чувствам най щастливата жена . Няма нищо по хубаво от това да си майка и колкото повече деца толкова по добре . Готова съм след година да се опитам да дам на мъжът ми и син (но каквото дойде само да е живо и здраво) и така децата ми ще станат 4 .
Това е много хубаво !Браво !  bouquet
smile3501

# 109
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Винаги съм искала 3 деца,но сега първото е на път и като се роди едва ли ще искам още 2.
Ще видиш че това е най най прекрасното неща на света Wink

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Петруш,

Няма нищо за спорене. Циганите вече не раждат по толкова много, колкото си мислиш ти. А и да раждат, смъртността при тях е висока.

А ти откъде черпиш данни? Най-субективно ли? Твоята сметка ми прилича на онази с Хитър Петър, дето ханджията му поискал за две яйца пари, колкото ако яйцата се бяха излюпили, пиленцата бяха пораснали, а те бяха снесли и излюпиле не знам колко пиленца.

# 111
  • В мечтите
  • Мнения: 639
 Joy Сравнението ми хареса малко не на място, но пак върши работа ,това за циганите е видимо и след години ще стане още по...за съжаление  Peace

# 112
  • Мнения: 4 965
Не изчетох цялата тема, но да отговоря:
желание имам, пари нямам. Защото с 3 деца ще ми е невъзможно да работя близките 10 години и таткото ще трябва да изкарва за 5 човека - храна, консумативи, облекло, здравеопазване...напълно невъзможно ми се вижда...

А защо мислиш, че няма да имаш възможност да работиш? Питам от любопитство само, защото никога не съм спирала да работя /в началото от вкъщи, после в офиса/, но и /почти/ сами си гледаме децата и не съм ги лишила от грижи и внимание, както и баща им. Дори сме си говорили, че с евентуално още 1 дете - няма и да усетим, защото имаме тренинг с 2 накуп. Sunglasses

Пък и напоследък все повече хора около мен имат по 3 или 4 деца. Това с модела с 2-те деца е било популярно само в периода 44-89 г. - все пак, сигурно помните, че за жилище се чакаше разрешението на държавата /вкл. за броя на стаите и много семейства с 2 деца получаваха едва двустайки/, а и всички бяха на някакво еднакво под-средно ниво финансово, което просто беше недостатъчно. Пък и се вярваше, че е "модерно и напредничаво" да не се раждат повече от 1-2 деца. Нормално е човек да реши да има повече деца, когато може да си го позволи, а не самоцелно, заради самите деца...

# 113
  • София
  • Мнения: 3 407
Знаете ли, аз не мисля, че решението едно семейство да има следващо дете, без значение второ, трето и прочие, се базира на желанието да се промени отрицателния прираст, или да си конкурентно способен спрямо ромите.
Това решение е лично и засяга много фактори, част от които са и финансови.
Отговорността не само да създадеш един живот, но и да му осигуриш бъдеще, не е малка и аз не мога да взема подобно решение, без да помисля по този въпрос, да махна с ръка и да кажа, че щом има какво да яде и не е голо и босо, няма проблем и моите ангажименти са приключени.
Може би затова, моите наблюдения са, че семействата, които си позволяват три и повече деца, са заможни и могат да осигурят на децата си бъдеще, без да поставят семейството в затруднено положение да правят компромиси в стандарта си на живот.

# 114
  • Мнения: 4 965
Моята логика е абсолютно същата като на Azzy. Обикновено само първото дете е плода на чистото самосебедоказване, че можеш да имаш деца /наблюдавала съм го лично за себе си, както и при семейства, които по-трудно успяват да заченат/. Последващите деца са резултат от обмисляне на далеч повече фактори, като най-естествено е семейството да пристъпи към увеличаване броя на децата, когато е сигурно, че това няма да повлияе отрицателно на отглеждането на вече роденото/родените им деца, както и да не се налага да се ограницават самите те. Да имаш повече деца, ако това означава да ти спират тока и водата, защото не си ги платил; да не можеш да купиш на децата си необходимото лекарство или да лишиш, примерно, голямото си дете от любимия му курс по рисуване /който то посещава вече от няколко години и има талант, да речем/, за да можеш да плащаш памперсите на бебето, си е пълно безумие. Дори и да не коментираме разните екстри /без които ми се струва невероятно да живеят съвременните млади хора/ - почивки, допълнително образование, поддържана семейна кола и т.н.

# 115
  • Мнения: 2 084
Азаф, един от задължителните въпроси на работодателите е дали имаш деца и дали смяташ да имаш още. Изплащането на болничните в периода, когато пари за лекарства ти трябват спешно не е ясно кога ще стане. Приематето на дете в детска градина е почти като да уцелиш 6 от тотото, или поне 5. А вчера видях детски сандалки за 54 лв...

# 116
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Не изчетох цялата тема, но да отговоря:
желание имам, пари нямам. Защото с 3 деца ще ми е невъзможно да работя близките 10 години и таткото ще трябва да изкарва за 5 човека - храна, консумативи, облекло, здравеопазване...напълно невъзможно ми се вижда...

А защо мислиш, че няма да имаш възможност да работиш? Питам от любопитство само, защото никога не съм спирала да работя /в началото от вкъщи, после в офиса/, но и /почти/ сами си гледаме децата и не съм ги лишила от грижи и внимание, както и баща им. Дори сме си говорили, че с евентуално още 1 дете - няма и да усетим, защото имаме тренинг с 2 накуп. Sunglasses
Пък и напоследък все повече хора около мен имат по 3 или 4 деца. Това с модела с 2-те деца е било популярно само в периода 44-89 г. - все пак, сигурно помните, че за жилище се чакаше разрешението на държавата /вкл. за броя на стаите и много семейства с 2 деца получаваха едва двустайки/, а и всички бяха на някакво еднакво под-средно ниво финансово, което просто беше недостатъчно. Пък и се вярваше, че е "модерно и напредничаво" да не се раждат повече от 1-2 деца. Нормално е човек да реши да има повече деца, когато може да си го позволи, а не самоцелно, заради самите деца...
newsm10 подкрепям мнението ти

# 117
  • Мнения: 1 763
Искам и второ, и трето. За момента не можем да си го позволим от финансова гледна точка, но времето е пред нас! Виждам се след 5-6 години с две деца, след 10-12- с три  Grinning

# 118
  • Мнения: 6 618
Не изчетох цялата тема, но да отговоря:
желание имам, пари нямам. Защото с 3 деца ще ми е невъзможно да работя близките 10 години и таткото ще трябва да изкарва за 5 човека - храна, консумативи, облекло, здравеопазване...напълно невъзможно ми се вижда...

А защо мислиш, че няма да имаш възможност да работиш? Питам от любопитство само, защото никога не съм спирала да работя /в началото от вкъщи, после в офиса/, но и /почти/ сами си гледаме децата и не съм ги лишила от грижи и внимание, както и баща им. Дори сме си говорили, че с евентуално още 1 дете - няма и да усетим, защото имаме тренинг с 2 накуп. Sunglasses
Пък и напоследък все повече хора около мен имат по 3 или 4 деца. Това с модела с 2-те деца е било популярно само в периода 44-89 г. - все пак, сигурно помните, че за жилище се чакаше разрешението на държавата /вкл. за броя на стаите и много семейства с 2 деца получаваха едва двустайки/, а и всички бяха на някакво еднакво под-средно ниво финансово, което просто беше недостатъчно. Пък и се вярваше, че е "модерно и напредничаво" да не се раждат повече от 1-2 деца. Нормално е човек да реши да има повече деца, когато може да си го позволи, а не самоцелно, заради самите деца...
newsm10 подкрепям мнението ти
При условие ,че нямате три деца на различна възраст няма как да заявявате категорично мнение.
Вчера една приятелка с ученичка 2клас май каза ,че нямало занимални и детето или трябва да е с нея след у-ще или само в къщи.Ако  имате и по-малко и сте без баби и детска градина остава варианта частна такава и частна занималня за по -големите .

# 119
  • Мнения: 2 908
А и при положение,че живеете в малък град,където няма надомна работа или не си специалист,който може да работи от вкъщи-да те видя тогава как ще работиш от къщи..
azaf ,аз живея в малък град и съм химик-чудя се как да работя от къщи,като родя... Mr. Green
Всичките ми приятелки в София са на квартири и колкото и да блъскат-със собствени сили и средства-работят на по две работи,се задъхват с изплащания на кредити...да не говорим за жилищни такива..Имам просто чувството,че ми говориш за някакъв друг свят-може би заможен из Бояна,Симеоново...дето имат пари да ходят из чужбина на почивка и да имат 3 деца...ама аз лично имам виждания,че мноого хора не могат да си го позволят.
Колкото за това-2 и 200-аз живея с 2..ето онзи ден купих на детето сандали за 5.50лв...Днес осъзнах,че крачето се измества,изува и не са и удобни-затова отидох и купих на Булдозер за 20лв...Е,няма смисъл да казвам разликата. И 20лв пак се вмъквам в 2,не в 200....Но финансово не се виждам за второ-някои от вас май не знаят други как живеят и остави това,ами си мислят,че май не съществуват такива хора-абе въобще провинция дали има в Бг?Пък тук в провинцията пак сме много добре откъм ясли и градини-там не ви виждам просто-не и моите познати и приятелки...

Общи условия

Активация на акаунт