Емоционални последствия от секциото, когато НЕ е по желание

  • 17 542
  • 340
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 045
Д-р Бояна Петкова като проповядваш естествено,защо избра секцио?Жените не били информирани и били подлъгвани,питам те аз теб като си лекар кой те излъга теб?Като е толкова лошо и не се дава добър старт на детето защо ощети своето дете?

Само цитирате лекари мъже,знае ли какво представлява раждането някой мъж че да ме убеди колко хубаво е естествено раждане?
Момичета да си сложим картите на масата и кажете какъв ви беше проблема от който се стреснахте?Не може да ми казвате има порочна практика защото сте неграмотни и секунда след това да ми казвате и аз съм родила секцио.Не ви стиска това е!!!Излиза че избирате по-сигурното.Ами нека и другите да си избират,по-малко ли са важни от вас?
За да не ми се зададе въпросът какво е породило поредния ми изблик,най-накрая намерих време да изгледам репортажи и предавания.Установих че по ТВ-то дават нон стоп хора с раздвояване на личността.Отхвърлят едно нещо,а се възползват от същото нещо.Пак да кажа не е диагноза,а тема за размисъл.

# 286
  • Мнения: 3 506
WhimZ, ще кажа само едно, защото не обичам монолога, а за да има диалог насрещната страна трябва малко от малко да си отвори съзнанието и да се опита (поне да се опита!) да схване за какво иде реч. Така че що се касае до теб, GALQ79 и няколко други персони, които просто държат днес да си напишат част от двайсетте хиляди думи във форума, независимо дали са по темата, накратко:

1) На никого нищо не натрапваме. ВСЕКИ непредубеден читател, който се разходи из форума, ще види кой на кого се натрапва и дали някой от нас е отишъл да убеждава някоя майка, пуснала тема, че иска да роди секцио например, да не го прави. Присъствието ни в теми, в които майката се колебае как да роди е информативно и не е по-натрапчиво от присъствието на хора, защитаващи обратната теза. Затова пък в теми, които по един или друг повод (дори по съвсем безобиден такъв) са пуснати от нас, има масирано присъствие на хора с различни от нашите възгледи, които в много случаи се държат грубо и агресивно. Интересно кой на кого се натрапва  ooooh!

2) Всички, които искат да родят по начин различен от този, който ние смятаме за най-добър, са свободни да го направят и в момента и никога никой от Естествено не ги е осъждал под никаква форма.

# 287
  • Мнения: 5 370
Мария, мислех да не пиша повече, но не мога да се въздържа.

Не мислиш ли, че заглавието просто тенденциозно подхлъзва темата в посока "караница"?
Емоционални последствия, и после подчертано НЕ по желание.
И не е необходимо да ми кажеш в прав текст "не ти одобрявам избора", защото аз съм филолог и мога да усещам и нюанси в думите, и в словореда, и в метафорите и скрития смисъл.

Какъв е смисълът, пак да попитам, да се ровичка в емоционални състояния, да речем, отпреди 4-5-6 години???Ей това ми обяснете.
Да му сеем на корена ряпа или някой да се почувства-от по-чувствителните, щото аз не съм от тях-виновен по особен начин? newsm78
Ако никой не ми рови в емоционалното състояние аз съшо няма ' да вадя рога', макар и виртуално.

То не бяха изкуствени млека срещу кърмене, раждане срещу секцио.....

Кога ли, питам, някой ще направи тема "Нормално заченали срещу инвитро"???
Е те тогава ще се почувствам истинска майка. Заченала, при това, от първи опит. Laughing

# 288
  • Мнения: 5 370
Не съм разсъждавала по темата, отдадох се на майчинството и бях щастлива, че и двете сме добре.
Ето, това искам да подчертая!!!

# 289
  • Мнения: 3 506
Не мислиш ли, че заглавието просто тенденциозно подхлъзва темата в посока "караница"?
Емоционални последствия, и после подчертано НЕ по желание.
И не е необходимо да ми кажеш в прав текст "не ти одобрявам избора", защото аз съм филолог и мога да усещам и нюанси в думите, и в словореда, и в метафорите и скрития смисъл.

Или търсиш под вола теле по причини, които само ти си знаеш.

На въпроса - не, не мисля. Темата беше съвсем ясно дефинирана, и многократно призовах да се пише единствено по темата именно, за да се избегне караница. За съжаление нямаше как да го постигна със средствата, с които разполагам. Точно затова беше и НЕ-то, за да не наскачат тези, които съзнателно са избрали секцио да обясняват на другите колко са ненормални, лигави и прочее, както беше станало в друга тема, пусната не много преди моята.

По повод на човъркането в раната - ако раната е заздравяла, не би трябвало да е проблем. Ако не е - не мисля, че конкретната тема е главният проблем, поне не повече от която и да е друга тема, свързана с бременност и раждане. Виж, някои от изказванията по тази тема определено може да са проблем, но вината за това не е у мен.

Последното ти изречение е поредното доказателство за това кой си позволява да обижда, да насажда кавги и да използва груб тон (или груби шегички).

# 290
  • Мнения: 485
Д-р Бояна Петкова вече много пъти е обяснявала защо е родила със секцио и че начинът, по който се води нормалното раждане в момента в България е такъв, че в нейния случай секциото просто е било по-малкото зло.

За терапевтичната група - идеята възникна, защото някои майки сред нас имаха нужда от такова нещо след своите раждания. Първо просто помагахме една на друга, след това решихме да направим тези групи за подкрепа. Не си търсим клиенти, напротив, специално за тази услуга, само ще се радваме ако нямаме такива.  Simple Smile А и нямаме капацитет да поемем много хора. Каква е цената за подобни терапевтични групи, най-добре ще каже психологът ни, но по принцип е доста по-висока от нашата.

За приходите на Естествено - по закон НПО-тата в обществена полза имат право да осъществяват допълнителна стопанска дейност, като приходите от нея се използват за реализиране на посочените в Устава цели. Каква стопанска дейност осъществяваме също го пише в Устава - курсове, срещи, консултации и т.н., който се интересува може да прочете на сайта ни.

И последно, наистина много се радвам, че голяма част от майките се отнасят положително към раждането си, независимо как е протекло то, и се радват на бебето си и на майчинството. В крайна сметка наистина не е толкова важно кой как е родил, важното е и бебето и майката да са добре. Просто има и майки, за които емоционалното възстановяване е по-трудно и отнема малко повече време, и чувствата им не бива да бъдат омаловажавани.  Peace

# 291
  • Мнения: 1 045
Maria.St откъде знаеш дали тона ми е груб или не,след като четеш между редовете?Искам да ти кажа че не е много похвално някой сам да си обижда детето и да намеква колко са неинформирани и прости другите.И защо никой от защитниците на естественото,но родили секцио не ми даде нито един конкретен отговор на въпросите ми?Искаш дискусия а се скатаваш когато не ти изнася.Мериш нещата с два аршина,думитети са объркани и неясни.Сама се объркваш в тезите си.
Аз казах моята теза и ще я повторя пак:каквото станало станало.Човек не трябва да задълбава на едно място,а да върви напред.
Ти какво си заорала и не мръдна и см,нито пък ми даде отговор,ще се нацупя и аз и ще ти кажа че за мен това е по-грубо от фактите които така и не ги постави ребром,а само мрънкаш.
И пак ще попитам теб и останалите,вие насила ли бяхте оперирани,някой ви наби и ви върза на операционната маса ли?

# 292
  • София
  • Мнения: 17 595
Освен това не разбирам опцията "По-скоро отрицателни, въпреки че съм уверена, че секциото спаси мен и/или бебето." и онези 12.1%, които са я избрали. Искам да попитам тези хора, дали биха жертвали собствения си живот или живота на детето си, за да родят на всяка цена вагинално?  Thinking Та инстинктите за самосъхранение и за възпроизвдство са водещи в живата природа, така че подобно мнение звучи крайно противоЕстествено (pun not intended).

Не, не мисля, че е така. Човек може да има отрицателно отношение към много животоспасяващи или животосъхраняващи манипулации / дейности - и все пак да ги прави / прилага / спазва, но без това да му доставя удоволствие. Едва ли ще намериш човек, опериран от апандисит - примерно - който да има положителни емоции от този факт. Ако ти се налага да пиеш АБ ще го правиш, но няма да подскачаш от радост. Ако си диабетик всеки ден от живота си ще включваш създателите и производителите на инсулина в молитвите и благословиите си - но няма да подхождаш с радост към инжекцията и със сигурност ще гледаш с копнеж сладките изкушения - при все, че никога няма да посегнеш. Това, че си щастлив, че ти се е случило нещо, което е спасило живота ти, не означава непременно, че си щастлив, че изобщо се е стигнало до употребата му. И в такъв смисъл има логика да надделява негативната емоция - понеже надделява негативното отношение към причинителя на състоянието, не положителната емоция към добрия изход. И това "по- скоро" вероятно означава "ами не се бях и замисляла до момента, ама сигурно щеше да е хубаво да можеше да е иначе... или поне така мисля, като не съм пробвала..."

# 293
  • Мнения: 33
@Maria.St "WhimZ, ще кажа само едно, защото не обичам монолога, а за да има диалог насрещната страна трябва малко от малко да си отвори съзнанието и да се опита (поне да се опита!) да схване за какво иде реч."
You did it again!  Laughing Или отново го направи...И този път съзнанието ми е затворено, не мога да водя диалог и не мога да схвана за какво става дума. Причините са може би, че съм по-малко духовна от теб или с по-ниско образование (и за образованието на тези от "Естествено" има какво да се спомене, ама пак ще е off-topic)? Ами грешно предполагаш. Ето такива са обидите към другите участници във форума, които пишете, като вече дори не се осъзнавате.
А в една предубедена тема не можеш да очакваш непредубеден читатели. И не са само "няколко" хората, които споделят моето мнение. Поразгледай се да видиш, че на всяка страница повече от половината ви опонират, в това число поне две модераторки.
Понеже стана ясно, че хората с негативни емоции от непланираното секцио са голямо малцинство, предлагам ви да преместите настоящата тема във форума на сайта на "Естествено" и да предотвратите безмислените спорове тук. Какво повече искате да постигнете в тази тема тук? Реклама на "Естествено" и на платената си терапевтична група?

@Duol "За приходите на Естествено - по закон НПО-тата в обществена полза имат право да осъществяват допълнителна стопанска дейност, като приходите от нея се използват за реализиране на посочените в Устава цели. Каква стопанска дейност осъществяваме също го пише в Устава - курсове, срещи, консултации и т.н., който се интересува може да прочете на сайта ни."
Ами щом имате приходи, значи не е редно да използвате форума на bg-mamma като място за безплатна реклама. Има други фирми, които рекламират дейността си тук, но си плащат за това и в темите им пише "рекламна публикация".
От "ПРАВИЛА и ПОЛИТИКА на форумите!":
"7. Не се допускат рекламни обяви и теми, както и аватари, подписи и др. елементи от потребителския профил, които представляват тенденциозна реклама на сайт, фирма, продукт, услуга."
Та питам модераторите и администраторите редно ли е това, което правят "Естествено" във форумите на bg-mamma.

# 294
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 312
вижте, не се карайте... може би трябва да кажа, че аз написах първа секцио по НЕмедицински причини. исках да наблегна на онези причини за секцио, които не са включени в абсолютните и относителни индикации. или по-скоро на изхода от едно такова секцио. това може би провокира и последващите теми с подобен начин на писане.

ако говорим за депресия, редно е да говорим за болест. определението за здраве включва както физическото, така и психическото благополучие. и една депресия, ще ме прощавате, може да продължи повече от един месец. мисля че не е лошо да се говори за това - за онези, които наистина страдат. тези, които нямат проблем, биха могли да подминават темите, които не ги вълнуват.
нека не се караме и не рискуваме да заключат и тази тема.

по-добре да помислим как да се помогне на онези които наистина имат проблем с чувствата си. когато нещата опират до тях не можеш да кажеш кой преекспонира. мисля, че всички разбират необходимостта от спешно секцио за спасяването на тях или на бебето. но това въобще не означава, че няма жени, които са в депресия от това, че не са родили по начина, по койта са си представяли. предполагам, че преди нас всичките им близки и познати са им обяснили как важното е да имаш здраво бебе. ДА, това е най-важното. но въобще не означава, че емоциите на тези хора са излекувани.

и да, всяка ще си прецени сама как да ражда. но струва ми се и двата лагера еднакво пламенно защитават съответния избор.

ПП. 30% не е голямо малцинство! ако от една болест умират 30% то това е множко, нали? е, малко краен пример, но все пак 1/3 от хората не е за пренебрегване.

# 295
  • София
  • Мнения: 17 595

1) На никого нищо не натрапваме. ВСЕКИ непредубеден читател, който се разходи из форума, ще види кой на кого се натрапва и дали някой от нас е отишъл да убеждава някоя майка, пуснала тема, че иска да роди секцио например, да не го прави. Присъствието ни в теми, в които майката се колебае как да роди е информативно и не е по-натрапчиво от присъствието на хора, защитаващи обратната теза. Затова пък в теми, които по един или друг повод (дори по съвсем безобиден такъв) са пуснати от нас, има масирано присъствие на хора с различни от нашите възгледи, които в много случаи се държат грубо и агресивно. Интересно кой на кого се натрапва  ooooh!

2) Всички, които искат да родят по начин различен от този, който ние смятаме за най-добър, са свободни да го направят и в момента и никога никой от Естествено не ги е осъждал под никаква форма.

Това вече си е просто лъжа.
Преди да родя бях пуснала тема с въпрос къде да родя със секцио по мое желание. В коя болница. Накрая темата така се запълни с глупости от ваши сподвижници, че едва можех да следя за съвети по поставения въпрос. Може би ако по- малко се пъхахте на такива места щяхте да виждате по- малко обвинения в този смисъл.

Което пък няма никакво отношение към поставения тук въпрос...

Е те тогава ще се почувствам истинска майка. Заченала, при това, от първи опит. Laughing

Да, ама аз съм след половин година усърдна работа - значи, повече съм се старала от теб и искам по- предно място!  Laughing


По повод на човъркането в раната - ако раната е заздравяла, не би трябвало да е проблем. Ако не е - не мисля, че конкретната тема е главният проблем, поне не повече от която и да е друга тема, свързана с бременност и раждане. Виж, някои от изказванията по тази тема определено може да са проблем, но вината за това не е у мен.


... понеже не знаеш стара рана как боли? И двата ми глезена са били навяхвани в различни моменти - левия - бях на 6 годинки само. Отдавна са заздравели, отдавна не ми представляват проблем - освен по някога. Е, като улуча точно такава крачка ме прерязва - и си боли, ама да ти кажа силно - за миг само, но... пак спира дъха.
Силно се надявам, че не това е било целта ти.

Не отмятай така с лека ръка чуждото страдание. За тези, които са имали подобен проблем, тази тема със сигурност е болезнена - и напълно безполезна. Може би би била от полза само за новите родилки.

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 10:02 от katiABV

# 296
  • Мнения: 33
@mishka_moja
Обаче следродилната депресия се наблюдава не само при жените, родили чрез непланирано секцио, а и при тези, родили чрез планирано секцио, както и при тези, родили вагинално, т.е. при всички родилки. Защо трябва да се концентрираме само на тези с непланираното секцио (както е оформена темата).
А и заглавието на темата не предполага да се коментира следродилната депресия (иначе щеше да пише така), а "емоционалните последствия", каквото и да значи това...

# 297
  • Мнения: 651
Вече всичко много загрубя!Тези теми са ужас!Това е като мъжката тема за и против ходенето в казарма!
Колко съм мъж,защото съм бил в казарма и тоя е лигав,защото не е бил!!!!
Не виждам какво трябва толкова да се травмираме когато всичко е с добър КРАЙ!Та нали това е най-важно  Peace

# 298
  • Мнения: 1 266
Понеже имаше реплика лично към мен.
Д-р Бояна Петкова нееднократно е обяснявала защо е родила, както е родила, и няма да се впусне още веднъж в подробни разяснения.

В България няма възможност да се роди активно в болница, което щеше да ми гарантира, че все пак няма да ми се увредят очите. Защото в Германия това не е показание за секцио, но и практиките са коренно различни. Моята преценка беше, че не желая да настоявам да родя нормално по начина, който се практикува тук (имам база за сравнение).

Това по никакъв начин не означава, че секциото е най-прекрасното нещо, което ми се е случвало. Вероятно, ако имам второ дете, ще се опитам да го родя в чужбина, защото не бих искала да ме оперират втори път.

По въпроса с лечението ще кажа само, че ако всичко се лекуваше с антидепресанти, нямаше да съществува изобщо професията на психотерапевта. Безплатна психотерапия няма и не бива да има, защото заплащането допринася към терапевтичния ефект. Става въпрос за обмен и пациентът също трябва да даде нещо от себе си (дори да е малко), за да получи нещо от терапевта.

Стандартната цена на 45-50 минути психотерапия е 25-30 лв. в момента. Плащала съм/Плащам я и знам. За 4 сеанса месечно това прави минимум 100-120 лв. Останалите сметки, вярвам, можете да си направите сами.

"Естествено" никъде не си е правило реклама. Ако Кати не беше измъкнала обявата за терапевтичната група от сайта на "Естествено", никой от тук присъстващите нямаше и да подозира за нея.

@WhimZ, следродилната депресия и пост-травматичното стресово разстройство (ПТСР) са две различни диагнози. Не знам кое ви навежда на мисълта, че в случая, който разглеждаме в тази тема, става дума за следродилна депресия.

Аз наистина вече намирам пребиваването си в бг-мамма за загуба на време - досега мислех, че това важи само за отчетните теми, но явно съм грешала.

# 299
  • София
  • Мнения: 17 595

ПП. 30% не е голямо малцинство! ако от една болест умират 30% то това е множко, нали? е, малко краен пример, но все пак 1/3 от хората не е за пренебрегване.


Май по- скоро е застрашаваща популацията епидемия...

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт