За сватба - подарък или пари ???

  • 8 828
  • 136
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Добре, де, за тези, които предпочитат да дават пари вместо подарък: Как определяте сумата? Дали да е 100 или 1000лв?

Според мен няма/и не би следвало да има/ разлика дали ще дадеш пари или с парите,които си определил за случая ще купиш подарък.Каква ще е сумата зависи най-вече от собствените ти доходи,а не от стойността на куверта,която организаторите на събитието сами са определили колко да бъде според възможностите им.

# 61
  • Мнения: 4 435
Добре, де, за тези, които предпочитат да дават пари вместо подарък: Как определяте сумата? Дали да е 100 или 1000лв?

Според мен няма/и не би следвало да има/ разлика дали ще дадеш пари или с парите,които си определил за случая ще купиш подарък.Каква ще е сумата зависи най-вече от собствените ти доходи,а не от стойността на куверта,която организаторите на събитието сами са определили колко да бъде според възможностите им.

На абсолютно същото мнение съм.

# 62
  • Мнения: 332
Не давам пари на сватби, това не съвпада с идеята ми за подарък. Подаръкът трябва да е нещо, което е израз на личното ми отношение и едновременно с това нещо, което дълги години да напомня на младоженците за деня на сватбата.  Това с парите е някак безлично и винаги оставя вкус на прекалено прагматично отношение към гостите...

# 63
  • Мнения: 1 263
Това с парите не мога да го приема. Простее ми е и това си е. Tired Никога, ама нигога не бих подарила пари, дори и да ми ги поискат в прав текст. Подарявам картини. Това можем да правим със съпуга ми - това подаряваме. На моята сватба също предпочитах картините на приятелите ми. Получихме пари от близки роднини на съпруга ми, хора с добри финансови възможности, които живеят в един от най-скъпите градове в света. По-голяма обида не мога да си представя... За мен това беше отвратително...Израз на надменност и пренебрежение, бездушен жест, демонстарция на незаинтересованост... Предпочитам нещо дребно, което да показва отношение, отколкото да ми пльоснат една пачка. Съжалявам не го приемам.

# 64
  • Мнения: 66
Здравейте, Предстои ни след 2 седмици да сме гости на сватба на близки приятели.Те са заявили на всички ,че искат да им се дадат пари ,а не подаръци. Но все пак е сватба ...не е ли по-добре да има поне няколко подаръка,за да има все пак нещо за спомен. Парите много бързо ще ги изхарчат...Скоро ходили ли сте вие на сватба?И ако ДА - какво подарихте или дадохте за подарък? newsm78 newsm78 newsm78

Ако хората директно са ви казали какво предпочитат, се съобразете с тях, те може да имат планове как точно да похарчат средствата и тези начини да не са удобни да бъдат поискани като подарък от един или дори от няколко гости.
Ако все пак много ви се иска да добавите някой и друг подарък/предмет по ваше усмотрение, направете го в добавка.


Това с парите не мога да го приема. Простее ми е и това си е. Tired Никога, ама нигога не бих подарила пари, дори и да ми ги поискат в прав текст. Подарявам картини. Това можем да правим със съпуга ми - това подаряваме. На моята сватба също предпочитах картините на приятелите ми. Получихме пари от близки роднини на съпруга ми, хора с добри финансови възможности, които живеят в един от най-скъпите градове в света. По-голяма обида не мога да си представя... За мен това беше отвратително...Израз на надменност и пренебрежение, бездушен жест, демонстарция на незаинтересованост... Предпочитам нещо дребно, което да показва отношение, отколкото да ми пльоснат една пачка. Съжалявам не го приемам.

Всичко зависи от това, как приемаш нещата, ето ти си искала да получиш подаръци, а някои от гостите ти не са се съобразили с това, и с право се чувстваш обидена.
Постави се на мястото на другата страна.
Еднакво е.
Нека да уважаваме избора на близките ни, пък дори и да не го одобряваме.

# 65
  • Мнения: 1 732
зимата бяхме на сватба,младоженците също искаха пари,но ние купихме красива икона и дадохме пари.и аз не го разбирам това даване на пари,какъв спомен ще ти остане от това събитие,никакъв.

# 66
  • Мнения: 66
зимата бяхме на сватба,младоженците също искаха пари,но ние купихме красива икона и дадохме пари.и аз не го разбирам това даване на пари,какъв спомен ще ти остане от това събитие,никакъв.
Споменът обикновено е нещо нематериално.  Wink

Иначе и аз така бих постъпила на ваше място.

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Пари или много личен за семейството подарък. Някои младоженци започват да си правят и списък с желани подаръци.

# 68
  • Мнения: 1 263

Всичко зависи от това, как приемаш нещата, ето ти си искала да получиш подаръци, а някои от гостите ти не са се съобразили с това, и с право се чувстваш обидена.
Постави се на мястото на другата страна.
Еднакво е.
Нека да уважаваме избора на близките ни, пък дори и да не го одобряваме.

Струва ми се че се изразих ясно, ама явно не е така  Laughing Не аз не съм искала да получа подаръци. Очаквах от тези мои приятели, които са художници , да ми подарят нещо което са направили те, защото тяхната творба за мен има много по-голямо значение, а ако не са имали възможност да направт нещо - по-добре нищо, но...пари е обидно

# 69
  • Мнения: 6 604

Всичко зависи от това, как приемаш нещата, ето ти си искала да получиш подаръци, а някои от гостите ти не са се съобразили с това, и с право се чувстваш обидена.
Постави се на мястото на другата страна.
Еднакво е.
Нека да уважаваме избора на близките ни, пък дори и да не го одобряваме.

Струва ми се че се изразих ясно, ама явно не е така  Laughing Не аз не съм искала да получа подаръци. Очаквах от тези мои приятели, които са художници , да ми подарят нещо което са направили те, защото тяхната творба за мен има много по-голямо значение, а ако не са имали възможност да направт нещо - по-добре нищо, но...пари е обидно
Чак пък обидно newsm78.
Много млади семейства започват да градят живота си от нулата. Според мен е по-добре да получат пари на сватбата си и да преценят за какво да ги похарчат,а не куп ненужни неща ,които да се чудят в кой шкаф да набутат.
Но това си е лично мое мнение. На последните няколко сватби,на които сме били младоженците са предпочитали пари. И никога не ми е минавало през ума ,че ги обиждам като им дам или ,че те ме обиждат като предпочитат. Все пак така не се притеснявам и ,че подаръка ми няма да им хареса или да не им влезе в употреба. Последно бяхме на едни приятели и знам,че парите им са нужни и няма да ги похарчат за глупости. Още повече ,че чакат и бебче. А колко да дадеш-зависи до колко са ти близки и какви са ти възможностите. Даваме ги инаги в плик с картичка и букет.
П.с. Ние не сме правили сватба. Но ако направим и аз бих предпочела пари. Не си представям да получа още сервизи(имам си за едно заведение почти),картини(живеем в 90 кв. и сега стените ми са пълни) и т.н. Виж-екскурзия -може Mr. Green

# 70
  • Мнения: 66

Всичко зависи от това, как приемаш нещата, ето ти си искала да получиш подаръци, а някои от гостите ти не са се съобразили с това, и с право се чувстваш обидена.
Постави се на мястото на другата страна.
Еднакво е.
Нека да уважаваме избора на близките ни, пък дори и да не го одобряваме.

Струва ми се че се изразих ясно, ама явно не е така  Laughing Не аз не съм искала да получа подаръци. Очаквах от тези мои приятели, които са художници , да ми подарят нещо което са направили те, защото тяхната творба за мен има много по-голямо значение, а ако не са имали възможност да направт нещо - по-добре нищо, но...пари е обидно
Добре, не си искала пари, имала си ясно желание, казала си им, а те не са го уважили, обидена си.

И аз мисля, че бях ясна
Цитат
Нека да уважаваме избора на близките ни, пък дори и да не го одобряваме.
под близките имах предвид младоженците, защото в една сватба е ясно, че те са най-важните все пак Simple Smile

# 71
  • Варна
  • Мнения: 25 254
На 11 юли  и на мен ми предстои ходене на сватба...и заявих на младоженците, че пари няма да им дам, а подарък и им казах...да обиколят малко и каквото си харесат да ми кажат, защото вместо да им взимам нещо, дето няма да им е толкова от ползва...по-добре, те да си изберат нещо...което ще го използват...И сега ги чакам да се обадят да кажат..какво са си избрали.., Но категорично пари няма да им дам. Предпочитам да бъде нещо, което ще им пстане за спомен, от колкото пари, който ще прънат за 2-3 дена и не се знае и какво точно ще си вземат...може да ги прънат и за глупости (е това по принцип си е тяхна работа..).
аз не бих се обадила на тяхно място.

Е защо???? Какво лошо има? Ако не се обадят, им звъниш ти и им казваш идеите си. Да си изберат. Някои от нашите приятели постъпиха точно така, защото аз определено не исках да натрапвам идеите си на когото и да било. Обадиха се, изредиха няколко неща и ние си избрахме.
Ео, идеята ви за подарък е страхотна, много бих се изкефила Grinning Всъщност и на нашата сватба една от гостенките ни направи филмче. Абсолютно любителско, но при положение, че нямахме професионално видео, е страхотен спомен Peace

Последна редакция: сб, 23 май 2009, 08:13 от Месечинка виторога

# 72
  • Мнения: 224
С приятеля ми също сме канени на сватба, много странно, че на повечето хора им се вижда селско да се дават пари, на мен това в края на сватбата да се окажеш с 5 тостера, 3 домакински робота и възгледите тип "да се помогне за началото на младото семейство" ми се струва селско, понеже повечето хора, които се женят преди това са поживели доста време заедно и съответно са си уредили домакинството по техен вкус и предпочитания, явно е въпрос на възгледи.  Laughing За мен най-добрият вариант е списък с предпочитани подаръци от страна на младоженците, но за съжаление ми се струва, че не е много разпространено в България.  Thinking Ние мислим да дадем пари, но естествено и аз мисля да се поднесат по по-интересен начин, така че да се покаже, че не е просто отбиване на номера или нещо друго, ако те са разумни след сватбата ще си купят нещо по-стойностно с всичките пари и след време също ще имат предмет, някоя красива маслена картина например, към която да погледнат и да кажа "това ми е от сватбата".  Hug  Peace

П.П. Това с обикалянето за парите и на мен не ми харесва между другото, най-добре една голяма кутия и там който когато иска да пусне.  Peace

# 73
  • Мнения: 156
На 11 юли  и на мен ми предстои ходене на сватба...и заявих на младоженците, че пари няма да им дам, а подарък и им казах...да обиколят малко и каквото си харесат да ми кажат, защото вместо да им взимам нещо, дето няма да им е толкова от ползва...по-добре, те да си изберат нещо...което ще го използват...И сега ги чакам да се обадят да кажат..какво са си избрали.., Но категорично пари няма да им дам. Предпочитам да бъде нещо, което ще им пстане за спомен, от колкото пари, който ще прънат за 2-3 дена и не се знае и какво точно ще си вземат...може да ги прънат и за глупости (е това по принцип си е тяхна работа..).
аз не бих се обадила на тяхно място.

Е защо???? Какво лошо има? Ако не се обадят, им звъниш ти и им казваш идеите си. Да си изберат. Някои от нашите приятели постъпиха точно така, защото аз определено не исках да натрапвам идеите си на когото и да било. Обадиха се, изредиха няколко неща и ние си избрахме.
Ео, идеята ви за подарък е страхотна, много бих се изкефила Grinning Всъщност и на нашата сватба една от гостенките ни направи филмче. Абсолютно любителско, но при положение, че нямахме професионално видео, е страхотен спомен Peace
не бих се обадила, защото би ме било срам и би ми било неприятно, аз сватба не съм имала и вероятно е никога да нямам. но ако имам все пак, от поканените хора не бих очаквала подаръци или пари или каквото и да било. сигурна съм, че ако поканя приятелите си на сватба, биха ни питали някои какво искаме. единственият отговор от нас би бил "искаме да присъствате и да си изкарате добре". не бих казала "пари" или "пералня" или нещо друго материално, понеже да кажа пари би ми било адски неудобно. материални неща не ни трябват, понеже съжителството ни датира от няколко години и още на втората бяхме в собствено жилище със собствени мебели, уреди итн. не бих казала "пътуване", понеже съм претенциозна и имам собствена визия къде, кога, как итн. бих искала да отида (това в никакъв случай не значи, че ми излизат супер скъпи почивките, държа да е ясно). ако някой ми каже да се обадя като си избера подарък, не бих се обадила дори да си намеря подходящ, понеже би ме било срам и по-скоро бих потънала в земята, отколкото да кажа "ей тука намерих два страхотни еди си какво, мини да ми ги купиш тая седмица". просто много ще ме е срам, честно - дори и да имам възможност да си поискам някакви дълго мечтани от мен предмети.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 25 254
А, затова си права. Аз ти изтълкувах думите в съвсем друг смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт