Ще си имам мини заек, имам въпроси...

  • 49 589
  • 199
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 983
Любето, ами незнам марка, че свърши шишето. ooooh! Като купя ново ще ти пиша. Но може да се купи и от силиконовите тоалетни за котки, има ги насипни във всеки зоомагазин. Peace
Шунка, нашата я вдигаме през коремчето. За храната да ти кажа, купуваме различни гранули, но не ги тачи много много. Най-много обича сено, а и трябва постоянно да имат в клетката си. Понякога й купуваме и крекери, които изчезват за 1 час, но не е хубаво да се прекалява и с тях, както и с гранулите, защото пълнеят от този тип храна. На нашата магарица й купихме и креда, която е закачена на клетката и си я гризе и там остри зъбите. Peace

# 151
  • Мнения: 146
Нашият разбойник също е с котешка тоалетна. А тази по-ситната е специално за гризачи. Не съм сигурна, че има друга марка освен една българска със заек и мишка на етикета, но не знам как се казва. А по-въпроса с вдигането - кожата на тила е много нежна и ако опитате да го вдигнете за тила ще го боли. Вдигайте го само през коремчето.
Не съм чувала да има соли за близане. Нашия сме го обзавели с едно калъпче калций, но не го обича.

# 152
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И ние през корема го вдигаме, защото не виждам точно къде ще го хвана аз за врата, но да питам за всеки случай. Simple Smile
От храната на гранулки предишните стопани казаха да даваме по 30 гр. на ден и спазваме. Сено има по мнооого през целия ден, даваме и морков, ябълка, краставичка, а днес и ябълкови клончета - изгриза кората на 2 за отрицателно време.

Много бързо свикна с нас, сега само ми се вре в краката и бута кулите от кубчета на детето съвсем нарочно!!  Joy
Обаче много налита да ми ръфа дрехите (а през тях и мен от време на време).  ooooh!

# 153
  • Мнения: 6 390
може би искаш да кажеш минерални камъни за гризане  newsm78 На нашия зайо сме му сложили един който е за хамстери - според снимката която беше - за всички гризачи се ползват, чешат си зъбите там...

# 154
  • Мнения: 11 315
И аз купувам за нашите (вече са два от Коледа) такива камъни за триене на зъби. При нас ги продават в комбинация със сушени парченца моркови и много бързо биват изгризани. През зимата няма как да им предложа клонки от плодови дръвчета, които са най-подходящи за тях за изтриване на зъбите им. Проверявайте ги редовно, може да се наложи да ги водите на ветеринар да ги подреже. Същото важи и за ноктите, но тях можете сами да режете с подходящи клещи.

За тоалетна - не слагам нищо специално, защото посещават само едното ъгълче и е много лесно почистването след това.
За вдигане и носене - не на тила на между плешките хващам здраво и така ги вдигам или под корема.

# 155
  • Мнения: 2
Здравейте!Мисля да си копувам мини зайче...,но и аз незнам какво точно да правя защото до сега съм отглеждала котки,риби,хамстери и джербили  Simple Smile. Каква клетка трябва горе доло да му взема? И като прочетох въпросите и отговорите на дургите разбрах горе доло какво да правя с мъничето  Laughing . А ще има ли проблем ако зайчето е в една стая с джербилки Thinking ? Моля кажете и по колко ядът на ден?А когато са бебета по колко пъти се хранят? Благодаря предварително   bouquet

# 156
  • Мнения: 0
iskam da popitam zai4etata trqva li da im se davat morkovi ???????/

# 157
  • Мнения: 802
alb3na , не е задължително, но може да им се дават. Добре измити и изчистени.

# 158
  • София
  • Мнения: 1 677
Избягвайте морковите, зелето и всичко зелено и свежо. Зайчетата имат големи проблеми с коремчетата от тях. А наличието на пестициди в много случаи е смъртоносно  Naughty

# 159
  • Мнения: 2
Здравейте,и аз имам зайче на 7 месеца ,кръстих го Зайко -ами че как иначе  Laughing Много ми е миличък и е много любопитен,като го пусна(всяка вечер почти) ходи след мен из апартамента да не би да изпусне нещо важно  Grinning вече изяде няколко кабела на обща стойност около 200 лв , хапна малко от на майка ми цветята,ама какво да го правиш,нали и то е душичка  Hug
Иначе му сменяме талаша през 2 дена,ака и пишка само в единия ъгъл,има две поилки с вода,които пресушава за 1 ден и гледаме често да му даваме сено.Купувам му от лечебницата насипни примеси с гранулки,смесени с тиквени семки,царевица,слънчогледови семки,нещо като жито newsm78 , сухарчета някакви... вечер му давам по 2 супени лъжички и половина,нищо друго.Докторът изрично каза,че няма нужда от нищо друго като храна и че не е хубаво да се сменят марката и видът на храната,с която е свикнал.Сега юни като отидем пак,ще го питам отново,пък да видим... newsm78
Много дере обаче.Ужас,цялата съм надрана и боли Simple Smile Иначе ближе постоянно и обича да го милват между ушичките,а като набара чантата с ябълки и исках да го махна от там,стиска със зъби и не пуска и се опъва като ластик  Joy Общо взето голям цирк с тоя заек,много го обичам и постоянно го наблюдавам и го пазя като очите си Simple Smile Поздрави на вас и на вашите сладки зайчета от нас   bouquet Hug

# 160
  • София
  • Мнения: 1 677
Тигра1024, вдигай кабелите нависоко или ги покрий с нещо, може да го хване ток. От цветята също лесно ще се натрови. Обезопасете мястото където го пускате.
Не е хубаво да яде много семки, вредни са, ако са в голямо количество. Аз на моя му взимам от подуенския пазар от кокошкарите по 1кг жито, 1кг царевица и 1кг ечемик и го смесвам с 1кг само заешки гранули, които ги спечелихме от един конкурс и не можем да ги свършим  Laughing, та стават 4-5 кг смес за около 1,50 лв  Joy Яде, та му пукат ушите!
Сухарите също много ги обича, аз ако остане стар хляб в къщи го нарязвам на квадратчета и го изнасям за 1-2 дни на балкона и стават чудесни лакомства за него.
Ако са му големи ноктите, можеш да кажеш на вета си да му ги изреже. И аз вече се замислям, за тая опция. И моя е на такава възраст.

Поздрави от моя Щурчо за вас!

# 161
  • Мнения: 11 315
Зайчетата не са гризачи и не трябва да им се дават житни култури! Слепват им се червата и страдат от запек.
Те трябва да ядат сено, плодове и зеленчуци. В природата те никога няма да докоснат царевица жито или сухари.
То е все едно да затвориш едно дете и да го тъпчеш само с лакомства.

# 162
  • София
  • Мнения: 1 677
Абсолютно грешно! Зайци има по полетата... там какво има - житни култури  Thinking

Ето списък на храните:
жито - зърна - клас - слама
ориз - зърна
овес - зърна - тяло - клас
грах - зърна - шушулки
житен клас
овесен клас
царевица
царевица – тяло – суха – зелена
трева – само поне 6 часа седяла на сянка
люцерна – само поне 6 часа седяла на сянка
тиква – секва
диня – само корите
чушки – не люти
слънчоглед – рядко – вреден е – дебелеят
тиквени семки – рядко – вреден е – дебелеят
фъстък – рядко – вреден е – дебелеят
леща – стояла във вода – мека – омекнала
сено – меко – без тръни – чисто – без прах
мъртви дървета – острят си зъбките
пресни плодни дървета – белят кората
спанак
целина – горна – долна част
супер полезно – покълнали житни зърна/1лв пакета/деликатес
коприва
лапад
млечка – престояла на сянка 6 часа
зеле – супер малко – глезотии
готови опаковани храни – основна храна + сеното
заешки гранули – основна храна + сеното
сухари – без подправки
трева за котки – купува се на семена.........
овесени ядки – чисти
боб – омекнал – престоял във вода
бадеми – сурови – рядко дебелеят
магданоз
брезова кора
акация - листна маса
млечка - глухарче (полу-суха)
билки - внимавайте с тях (Репей,живовлек,бял равнец,пелин,жълт кантарион
риган,тросък,цикория,копър, магданоз,девесил,див фий,коприва,мъртва коприва,мащерка и др. Тези билки се събират пролетно и лятно време по време на цъфтеж)
http://forum.zoomania.org

# 163
  • Мнения: 11 315
Витаминка, аз пуснах още в началото моите източници за това какви храни се дават на зайчетата.
Не искам да споря.
Зайците предпочитат първо детелина, трева и билки пред житни култури от който и да е вид.
Моите станаха вече на 4 и 2 г и ги виждам какво предпочитат.
От смеските с житни не хапват нищичко.
Само да им сложа глухарче или трева от моркови и полудяват.

# 164
  • София
  • Мнения: 1 677
Да... несъмнено обожават млечка, но и моя ветеринар и всички други казаха да внимавам с прясното зелено, което давам.
А заека трябва да яде твърда храна, за да поддържа в добър вид зъбите си, ако не желаете да станат - такива.

Общи условия

Активация на акаунт