Ще си имам мини заек, имам въпроси...

  • 49 587
  • 199
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 11 315
За твърда храна се препоръчват клонки от овошки, а по специализираните магазини се продават и специални кубчета за стъргане с парченца моркови или треви в тях.

# 166
  • София
  • Мнения: 1 677
Както казах има голям списък с избор на храни, в зависимост от това кой от къде може да ги осигури.
Примерно в големите градове няма овощни дръвчета, които да са подходящи за храна, защото са целите в прах и какви ли не боклуци.
За зеленчуци да не говорим - бъканите с нитрати в супермаркета ще ги убият за минути.
За това всеки сам преценява какво да дава на зайчетата си.
Но диетолозите препоръчват наличие и на зърнена и на листна храна
Ето виж от тук
Концентриран фураж е зърнените продукти. Зелените и концентрираните фуражи почти винаги се дават 50:50 и малко сено.
Ама ти си виж де Simple Smile
Аз не споря, просто изказвам моето мнение Simple Smile Зайчетата ядат всичко с удоволствие. Моето например обожава зрънчо "Зайо Байо"  Grinning
Бих му го взимала с удоволствие, ако нямаше мазнини и подправки в него.

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Между другото, има зрънчо без сол, подправки и т.н. Не, че препоръчвам да се дават, само споделям.

Странно ми е, като казвате (някои) да не се дават моркови и др. зеленчуци, че били вредни за зайците. Просто не го проумявам (освен за нитратните зеленчуци), точно все едно да храниш дете само с кроасани и бисквити, без плодове и зеленчуци.  newsm78

На моя му давам моркови и тревата на морковите, направо умира за тях, също така сушени боровинки, но после видях, че са със захар, така че спрях да давам. Вчера хапна и една черешка с голямо удоволствие. Но главно го храня със сено, пакетираните хрупки и клонки. И го подкупвам с 1-2 заешки бонбона на ден - към тях е направо пристрастен!

Витаминка, заекът ти обаче е голям сладур, май само моят гледа като сериен убиец....  Rolling Eyes

# 168
  • Costa Rica
  • Мнения: 551

Витаминка, заекът ти обаче е голям сладур, май само моят гледа като сериен убиец....  Rolling Eyes
И моят гледа така.

Да ви се оплача, голям е каприз. Сено не близва, жито и царевица също, на зеленчуци се цупи, минералното камъче изобщо не го поглежда. Давам му ябълкови клончета - изяжда листата и не пипва клончето. От време на време се прежалва да хапне пълнозърнест сухар. Яде само гранули. Почти всеки месец се налага да му подрязваме зъбките, вече съм на път да фалирам от него Sad

# 169
  • Мнения: 6 390
Избягвайте морковите, зелето и всичко зелено и свежо. Зайчетата имат големи проблеми с коремчетата от тях. А наличието на пестициди в много случаи е смъртоносно  Naughty
ами и  аз не искам да споря, но това което си написала не е вярно...
Нашия заек се побърква за моркови с тревата им, както и за листата на ето това
http://www.google.cz/images?um=1&hl=cs&lr=&tbs=isch: … art=0&ndsp=20
Ябълки също много обича...
На сено със жълтурчета се хвърля всеки ден като умрял от глад..., пресни листа на жълтурчета също обожава, но такива му давам през ден - два да не се продриска...въпреки че не знам дали е възможно това да се случи от тях, зеле не съм пробвала, но това е защото по принцип не ползвам...зелените салати не го привличат - не знам защо, но това не е проблем,има достатъчно зеленчуци с който да го радвам...

Според нашата ветеринарка колкото е по богато менюто, толкова по добре, да не го оставям на смеските храни за зайци, да му предлагам ежедневно плодове и зеленчуци... Каза че само на сено е по добре да бъде, от колкото на гранули за зайци...

потърсих и инфо по темата
http://zaiche.bghot.com/hrana.php
http://zaicheta.bulgarianforum.net/forum-f9/topic-t6.htm
http://www.bul-news.com/bg/rabbits/9

# 170
  • Мнения: 11 315
Витаминка, тези препоръки според българските ветеринари за хранене не са за декоративни зайчета, а за зайци за месо.
Вчера говорих отново с моя ветеринар тук и той се спука от смях като изкоментира - остарели социалистически препоръки.
Делфина, спри да му даваш гранули 2 дни и ще видиш как ще прояде сено и други работи.

# 171
  • София
  • Мнения: 1 677
Хубаво, вие си давайте каквото искате. Не съм написала никъде да не се дава, но да се дава масово само зелено ще погуби любимеца ви. Не съм писала мнението само за вас, за да се обяснявате, ами за другите, които ще прочетат вашето и ще започнат да дават само зеления.
И влизат в тъжната статистика на темата - RIP за едно зайче.

# 172
  • Мнения: 6 390
Vitaminka
Подрепям Вечка, че твоя линк е за селскостопански животни, подкрепи твърденията си по някакаъв начин, отворена съм за нови информации, обаче никъде не намерих потвърждение на думите ти, и определно смятам че четеш избирателно, никой не е написал до тук - давайте само зелено, но който иска ще прочете и ще разбере какво се пише...

# 173
  • София
  • Мнения: 1 677
Ох... колко пъти да обяснявам, нужно ли е да давам 100 линка за да потвърждавам думите си. Имам контакти със зайчари, дядо ми е зайчар...  знам какво им дава. И номера моя ветеринар, твоя ветеринар не върви, защото никой не специализира със специалност - Зайци... ветеринарите в най-добрия случай знаят колкото нас.
Та... Байковците трябва да ядат зърна защото е по-добре за храносмилането да има повече груби влакнини, за да поддържат зъбите си, ако нямат аксесоари за гризане, защото спестяват пари на стопанина си, защото не са вредни. Освен, ако не се дава много от тях, зайчето може да затлъстее, но дозирането на храната е друг и още по-оплетен въпрос.
Всички знаем, че зайците много обичат плодове ,но когато са свежи-сочни(не изсушени),предизвикват разтройства (особено ако са повечко) и затова казвам - не давайте, защото мярката на всеки е различна и по-добре да не се дава от колкото да стане беля. Та сушенки му давайте, но пак по малко. При зайчетата храненето е от основно значение, трябва да се стараете да ги храните с храни близки до естествените за тях - сено, кори и семена от някои треви. Храносмилателната система на заека е устроена да преработва основно груба целулоза и ако няма нужното количество да изтиква старата храна се получават проблеми. За това давайте предимно сено и няма да имате проблеми. Знам, че всеки иска най-доброто за животинката си, но все пак трябва да се съобразява с нуждите му. Нещата са като при отровата - в малки дози е лекарство, но ако се прекали...
Всеки сам решава как да си храни любимеца, има написани романи на тази тема,но щом смятате ,че вашата диета е добра и заека ви все още е жив...дерзайте за сега...
Аз лично смятам, че плодовете са за глезене и това си е. И аз давам парченце ябълка понякога, но не давам като основна храна. И също трябва да знаете, че има плодове (банан, сливи,кайсии,праскова), които наистина не се дават, защото разхлабват стомахчето на зайчето. Също и да няма никаква следа от гниене по плода. И вода по него, пак да повторя.
Взимам му на моя Зайко смеска със плодове и той я обича, поне знам, че от нея няма да му стане нещо.
И си има разлика между зелено и зелено. Да... млечката се яде от заека, но това не значи, че трябва да го тъпчете с марули.
Заека е пригодена за по-груби влакнини и тия зелении могат да направят проблем, зелении има в предвид марули, краставици,че и плодове,а треволяци може да си им давате на воля ако разполагате с такива, но аз в панелката си не мога да насадя лехи с магданоз, глухарче, пелин, див фий, бял равнец и всичко което обичат. Говоря оптимално.
И не да го пуснете на двора да окоси тревата, предполагам знаете, че прясно набрана не се дава - слага се на вестник и на слънце за 3-4 часа според количеството...може и на сянка и пак да е на вестник...или найлон...аз принципно в изплаквам веднага след бране и я суша после...ако има коренчета ги махам - ако има някакви лоши тревки ги махам - само най-качественото се дава...
И точно сега е момента да се бере трева, ако искате да си я съхраните.

# 174
  • Мнения: 2
Не се карайте хора   bouquet По-добре всеки да дава снимки на зайчетата и да говорим за нещо друго,по-приятно,защото това ще развали темичката Simple Smile Нали знаете,че колкото и да спорим,всеки си има източници и всеки ще продължи да държи на мнението си,така че...  Wink
Аз лично,както и предполагам другите хора,ще продължа да си слушам ветеринаря и ще правя стриктно каквото ми каже,макар че откривам доста интересни неща и сигурно верни във всяко едно от вашите мнения.Така че щом зайчетата ни поне засега са живи и здрави,значи правим нещата както трябва   Rolling Eyes


 
това е моето зайче Simple Smile

# 175
  • София
  • Мнения: 1 677
Сладурче!  newsm76
Ето още малко снимки от нас  Simple Smile





# 176
  • Мнения: 2
Каква душичка мъничка  Hug А поилката колко вода събира?Доста голяма ми се вижда,което е хубаво,защото мъничето няма да остава жадно,апък нашите са малки и за 0 време свършват  Simple Smile

# 177
  • Мнения: 1 849

Витаминка, заекът ти обаче е голям сладур, май само моят гледа като сериен убиец....  Rolling Eyes
И моят гледа така.

Да ви се оплача, голям е каприз. Сено не близва, жито и царевица също, на зеленчуци се цупи, минералното камъче изобщо не го поглежда. Давам му ябълкови клончета - изяжда листата и не пипва клончето. От време на време се прежалва да хапне пълнозърнест сухар. Яде само гранули. Почти всеки месец се налага да му подрязваме зъбките, вече съм на път да фалирам от него Sad

Може да поробваш с клони от върба, чела съм, че повечето зайци умират за тях.
Лично нашенеца други клони не обича. Давала съм му от черница, но изяжда само листата. Аз за две години не съм имала проблеми със зъбите му и давам само върбови клони.
Клоните от праскова и кайсия са отровни за тях.

Изцяло подкрепям написаното от Vitaminka.

В менюто на заека непременно трябва да присъства тревата. Нашия два дни да го оставя на суха храна и на третия е с разтройство...

# 178
  • София
  • Мнения: 34
Tigra1024   много е сладко мъничетооо Heart Eyes
Vitaminka тази  снимка направо ме разби много е сладкооо...  мисля следващото ми зайче да е такова  Laughing
Много са ви сладки зайчетата на всички!!!
Знаете ли какви породи са зайчетата ви?  newsm78

# 179
  • София
  • Мнения: 34
Ако са му големи ноктите, можеш да кажеш на вета си да му ги изреже. .
Когато го водих моя зайко на вет за ваксина и попитах дали може да се режат ноктите и тя каза, че може и ми показа как да ги режа место секи път да давам по 6/7 лв.  и вместо със специална ножичка или клещи за нокти с обикновенна нокторезачка за хора. Когато моя беше малък можех с нокторезачка, но като порасна си помагам малко с ножичка за нокти ( пак за хора)  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт