Кажете идеи за къща за почивка в Жеравна !!!

  • 43 227
  • 105
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 572
От този край съм и ми е интересно какво ще прочета за Жеравна от форумските мами Simple Smile

# 46
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
О, Жеравна, Йовината къща - мекици сутрин, чистота, хубава гледка.... Само липсва механа, която не е готова и живият огън на камината. А къщата изглежда досущ като снимките в сайта.

# 47
  • Мнения: 465
 Здравейте, знам ,че темата е за Жеравна ,но тъй като са наблизо ще кажа и за Медвен .Ние ходим на в.с."Синия вир" .Къщичките са нови ,големи и топли /ходим през пролетната ваканция/,огромна поляна ,сутрин разходка до Синия вир ,барбекю до реката , следобед посещение на Котел -природонаучният музей ,извора на Камчия,етнографския и др . Grinning .

# 48
  • Мнения: 4 915
Много интересно за това вилно селище. И басейнче има? А храната как е в ресторанта? Има ли барбекю  за собствена употреба или условия за самостоятелно готвене?

# 49
  • Мнения: 2 096
някой може ли да пусне снимки от извора на Камчия

# 50
  • Мнения: 465
Много интересно за това вилно селище. И басейнче има? А храната как е в ресторанта? Има ли барбекю  за собствена употреба или условия за самостоятелно готвене?
  Басейна е летен ,но не е лош ,в ресторанта има и хубави и  не толкова добри неща за закуска моите си поръчваха от вечерта бухти  Laughing , а иначе те са по скарите.Въпроса с готвенето -няма такива ,ако са направили барбекю ,тъй като постоянно си правят нещо -не знам.Честно казано на моите им приготвих /сама/ Joy покрай реката .За мен минусите са точно тези -няма някоя туристическа кухня и пътя до самото селище беше малко лунен ,но пък реката поляните ,гората ,екопътеката бяха чудесни .

# 51
  • Kyustendil
  • Мнения: 100
Сега видях темата и искам да споделя, че ние с още едно семейство изкарахме няколко незабравими дни в Хаджигергевата къща миналото лято. Ето и линк: http://www.hadjigergy.com/
Къщата е много стара и всичко вътре е автентично. /Без баните и тоалетните/. Много е хубаво и романтично!!! Към къщата има лятна кухня, където хазаите готвят невероятно вкусно всичко, което си поръчате. Сутрин ни глезеха с мекички, банички и всякакви такива вкуснотии. То стана като реклама, но повярвайте ми не е. Пак бихме отишли там с удоволствие. Има страхотен двор-заграден и децата си играха на воля без да ни притесняват. Жеравна наистина е едно райско кътче със запазена невероятна атмосфера.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Някой да има пресни впечатления от къща "Зервона"?

# 53
  • Мнения: 11 926
От много години не съм била в Жеравна, планирам през лятото пътуване, през което и една нощувка там, ще се върна да чета.

# 54
  • Мнения: 2 096
Ние бяхме там на 06 май.. Все още не се беше раззеленило но сутрините и вечерите ухаеха на планина и билков чай.. Къщата е на два етажа.. на първия е стаята на хазяина, който е в къщата през цялото време... също още една стая в типичен жеравненски стил, която има особено очароване.. ние бяхме в нея.. в начлото ми дойде много ретро стила и понеже е доста мрачна, но тъй като ние не стояхме много в къщата никак не ми натежа...на втория етаж има 4 стаи.. имат си санитарни помещения всяка. Кухнята е в нещо като лятна пристройка.. Полянка зелена на разположение на гостите.. бабрбекю (носиш си въглища или от стопанина на някаква символична цена бяха)..по едно време хазяина започна да се нерви леко на нашите момчета и да има прави забележки.. колко са си го заслужили, колко-не, бих била субективна да преценя, но все пак е факт..  други забележки нямам..

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Някой да има пресни впечатления от къща "Зервона"?
Отседнахме там. Доволна съм, тъмни са стаите както каза sky* , но за спане само е добре. Имаше постоянно топла вода. Неприятно беше, че скърцат стълбите и вратите много тракат, изобщо всичко се чува. Имаше и други гости, които оставаха вечер до късно и съответно беше малко неприятно да чуваме шума от разговори и после като се прибират по стаите, но го преживяхме.

# 56
  • Мнения: 1 525
Ето и темата, която търсих!
Имам идея да посетим Жеравна и Медвен през това лято.
Разглеждах до сега "Синия вир" и разни къщи в Жеравна.
Красота!
С удоволствие ще следя и тук за още отзиви, от тази година.
Може ли да кажете какъв е пътя до там?
Дупки? Завои?
Идвам от София  Joy

# 57
  • Мнения: 2 096
Ден  Първи
Тръгване:  8.00ч от Варна
Пристигане в Котел:  10.30ч
Информация за града: Котел е красив малък град в източната част на Стара Планина. Разположен е в китна котловина, заобиколена отвсякъде от стръмни ридове. Предполага се, че името му идва от голям карстов извор, един от многото в района. Околностите на Котел са богати и на много пещери. През вековете след създаването си Котел укрепва и забогатява, благодарение на развитието на занаятите. Местните занаятчии имали относителните привилегии, осигурени им от факта, че доставяли различни стоки за нуждата на имперската войска. Най-голяма известност имали местните тъкани и килими – и до днес котленските килими и китеници са символ за майсторска изработка и красиви шарки. Съвсем естествено замогването на града отворило очите на населението за просвета и култура. Първото светско училище в Котел отваря врати през 1812 г. Градът и до днес пази репутацията си на възрожденски културен и просветен център, дал на България едни от най-известните имена в просветата – Петър Берон, Георги Сава Раковски, Неофит Бозвели, Софроний Врачански, Алеко и Стефан Богориди и др. Котленци са били и много смели революционери – голяма част от четата на Хаджи Димитър е била сформирана от котленски попълнения. След Освобождението голям пожар унищожава по-голямата част от сградите, като оставя незасегнати само сградите в махалата Галата в покрайнините на града. Днес в този квартал могат да се видят чудесно запазените стари възрожденски къщи. Останалата част от Котел също блести с красивите си сгради, но те са представители на архитектурата на късното Възраждане.
Забележителности:
   Пантеонът на Георги Сава Раковски и Музеят на котленските възрожденци (пл. ”Възраждане”, тел. 0453 2549, работно време от 8.00 до 12.00 и от 13.00 до 17.00 часа) се помещават в интересна сграда в центъра на Котел. В музей се проследяват съдбите и делата на над 200 герои, родом от котленския край. Експозициите са разделени в 4 зали и на 4 раздела - Будители, Просветители, Бунтовници и Революционери. Тук се намира и Пантеонът на великия революционер Г.С. Раковски. Най-интересните експонати са Рибния буквар, балсамираното сърце на Петър Берон и криптата с тленните останки на Георги Сава Раковски. В мраморен саркофаг почиват тленните му останки. Тук може да се види и копие от сабята му. Цени на билетите: възрастни – 2лв, ученици – 1лв, беседа – 4лв. Беседата се препоръчва, разказват интересни неща. От музея може да вземете и печат №56, като същия номер е и в ПНМ. Близо до Музея има едно вирче „Вития вир”
   Парк Изворите - в северната част на града - е уникален с трите си извора с общ дебит 2000 л/сек. Църквите ”Св. Троица” и ”Св. апостоли Петър и Павел” пазят красиви дърворезби от Тревненската школа.
   Природо научен музей (в парк Изворите, тел. 0453 2355, работно време от 9.00  до 12.00 и от 13.30 до 17.00) съхранява около 30 000 експоната, представляващи природното многообразие на района. Разработена на екологичен принцип, музейната експозиция е уредена на площ от 1000 кв. м. Единствен по рода си в Югоизточна Европа, музеят е създаден от местния учител Васил Георгиев. Ако не сте взели печат от музея, може да го направите тук – печат №56. Цена на билетите: 2лв възрастни, 1лв деца, 4лв беседа. В близот до Музея има ресторант с хубава кухня и гледка непосредствено до езерце – Старата воденица, където може да обядваме преди да посетим музея
   Гръцки дол – местността където хан Крум разбива византийската армия на император Никифор Лакатник. Пътувайки от Котел към Жеравна вместо табела за добре дошли в града, малко преди Жеравна на един от завоите пред нас се откри огромна статуя на трима изправени войници. Няма как да не привлечи и вашето любопитство. Тази местност се нарича Гръцки дол . От тази местност се открива една страхотна гледка. Можете да стоите и да се радвате с часове на красивата природа, при подходящо време, разбира се.

Пристигане в Жеравна: около 16-17ч. Настаняване в къщата и подготовка за вечерята

Ден Втори

Закуска: в къщата

Информация за Медвен: Медвен е живописно село в Сливенска област отличаващо се с живописната си природа. То е родно място на Захари Стоянов.

   къщата на Захари Стоянов На вратата ни посрещнаха любезно и с интересна беседа за живота идейността на тази историческа медвенска личност. Къщата е на 2 етажа като на първият има неща от бита, но на вторият етаж са личните вещи на Захари Стоянов, които не бива да пропускате дори и негови дрехи. Тук може да видите и написаната от него книга Записки по Българските въстания.
   водопадите Скоковете – Голям и Малък скок (на ляв приток на Медвенска река, от града има маркиран туристически маршрут до там)
   Сини вир (на Медвенска река, непосредствено над с. Медвен) Недалеч от селото е построено екоселище с дървени къщички. Продължите ли по-нататък по еко пътека ще достигнете до водопада. Най добре питайте за посоката още като спрете да разгедате къщата на Захари Стоянов. Поемете покрай бистро поточе по мек живописен път преминаващ през букова гора и обозначен с указателни табели. След около 15 минути ще чуете шум от падаща вода, а след малко ще видите и невероятна и неописуема красота между скалите водопада и чашата на езерото между бели варикови скали . Водата се стича по скалата и в основата и се е образувал голям, дълбок вир,като тези, които виждаме по филмите, само че, тук е забранено къпането.
   Медвенски извори.

Обяд в р-т Караджейката – намира се на пътя от Котел за Градец или от Градец за Ичера (не ми стана много ясно, но е на самия път). Готвят чудесно и наоколо има чудесна природа. Комплекс "Караджейката" се намира на 3 км от село Градец към село Ичера. Покрай него минава река Луда Камчия, която се вижда от терасата на механата.

Информация за Жеравна: В това забързано ежедневие човек посети ли Жеравна все едно е попаднал назад във времето. Просто животът е спрял, никой за никъде не бърза. Вървейки по калдъръмените улички дори и хора не можеш да срещнеш освен тук там някой турист. Жеравна е съхранила около 300 красиви къщи в автентичен вид които са на около 300 години. Особено интересно ми бе, че всички са направени от дърво. Повечето от тях са паметници на културата, които съответно могат да се посещават като родната къща на Йордан Йовков, Сава Филаретов, Руси Чорбаджи и други като входа на всяка е по 3лв. за възрастен и учащи 1.50лв. Понеделник е ден за безплатно посещение на всяка. Има заведения за хранене като се предлагат традиционни Български ястия, кафенета и магазинчета за сувенири. Друга забележителност която не трябва да пропускате е църквата "Свети Николай". Още при влизането в двора ми грабна погледа една камбана както и вековното дърво.  На център на града има информационна табела и обозначителни таблеи за посоката на различни забележителности. Преди да посетите Жеравна препрочетете Йовковите разкази и най-вече Шибил – разказ чието действие се развива именно тук. Хубаво място за хапване е механа Страча и ресторантът срещу църквата (възможно е да е едно и също заведение) и Кринча в зап край на селото  http://dvg1.wordpress.com/

Забележителности:

   Къща музей на Йордан Йовков - почти в края на Жеравна, където се намира родната къща на Йордан Йовков. Отвън не изглеждаше кой знае какво дори от високия зид нищо не се виждаше, но пък вратата бе отворена. Пред нея има информационно табло както пред всяка значима къща в Жеравна. Просто няма как да се сбърка. Когато прекрачихме външните порти се озовахме пред малка едноетажна дървена постройка с градина отпред, обрасла с бръшлян и пейки за отдих. Нещото, което първо забелязахме бе паметникът на Йовков разположен в градината приседнал и потънал в своя свят на мисли.
Къщата е малка с две стаички, в които е добре пресъздаден интериора и бита на семейството. Там са изложени и някои лични вещи на Йовков. Уредничката разказва с голяма любов за автора и годините, които е прекарал в този край, така че беседата е  препоръчителна. Когато излязохме от къщата се озовахме на малък площад с чешма, която навярно скоро бе построена. От там се разкрива прекрасна гледка към цялото село и балканът. Гледайки всичко това разбираме от къде тръгва любовта на Йовков към природата, която той умело описва в своите разкази. Цена на билетите: 3 лв. за възрастен, а за ученици 1лв, беседа – 4лв. В къщата е и печат № 57. Работи без почивен ден от 8-12 и 13-17, а понеделник е ден без входна такса като това се отнася за всички къщи-музеи в Жеравна.
   Църква Св. Николай - Ако сте в село Жеравна и се разхождате по тихите калдъръмени улички, няма как да не забележите едно място с малка чешмичка от пред и да не сте привлечени да си измиете ръцете или да пийнете вода. Всъщност зад стената има църква. Влизайки в двора и първо ме посрещна една голяма камбана на входа и в двора се извисяваше огромно дърво. Църквата не е голяма по своите размери, но в нея има духовност. Иконите са дело на тревненски майстори и са невероятни. Открих тази църква в следобедната си разходка и на другата сутрин се върнах отново, бях там преди да е отворена църквата и поседнах на пейката под голямото дърво, невероятна енергетика.
   В единия край на селото има малък язовир където често можеш да видиш рибари, но по това време на годината риболова е забранен, а и при всички положения, за да ловуваш в БГ ти е нужен риболовен билет. Седмичен риболовен билет за възрастен е 4лв, а за дете е безплатен. Издава се от дата на заявяване до изтичане на срока.

Еко маршрут:
•   До местността Ореша маршрутът е с дължина около 3,5 километра в двете посоки. Препоръчва се за туристи, които не обичат твърде дълго да вървят пеша, а просто да се разходят сред красивата природа
•   Връх Вида - само за опитни туристи. Маршрутът е с дължина 10 километра в двете посоки. За тези, които не искат да прекаляват с ходенето, има възможност да отидат до подножието на върха с автомобил. А когато стигнете до самия връх Вида, ще откриете останки от древно византийско кале. Гледката е очароваща, въздухът - кристално чист. А удоволствието от разходката - неописуемо. И здравословно. И пак ще се върнете отново тук, повярвайте ни! Защото ще искате да проверите истина ли е това, което сте видели и най-вече усетили!
•   

Вечеря в къщата

# 58
  • Мнения: 2 096
Това беше нашия тридневен график.. на който му е плезен да го ползва...
Забележки допълнителни имам..
Нощувахме в Зервона, по напред съм споделила мнението си..
Случайно попаднахме в една борова гора която е точно преди Жеравна в дясно на хълма.. там се провежда фестивала на народната носия и от горе се разкрива чудесна гледка
Парки Изворите в Котел е страхотно място, но ресторанта който съм посочила по горе е тъмен, затворен и бичеше чалга като в дискотека и не го посетихме.. хапнахме в другото заведение там и беше вкусно.
Последните два еко маршрута не сме ги ползвали.. за три дни нямаше време  за тях..
Пропуснала съм ден трети - беше дъждовно и не ставаше за нищо.. целта беше Сливен но горе ни заваля и сняг и нищо не работеше така че ще ходим друг път до Карандила

# 59
  • Мнения: 1 525
sky, страхотно!
Много благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт