За и против присъствието на деца на погребение

  • 16 451
  • 167
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 111
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.

# 76
  • Мнения: 356
И аз съм против.На мен и досега ми е много трудно да ходя по погребения и то не защото ме е страх от смъртта, а просто ми е много трудно да понеса мъката на хората.
Баба ми почина когато бях на 8 годинки, не присъствах на погребението но и до сега в паметта ми са се запечатали мъката и сълзите на мама.

# 77
  • Мнения: 248
protiv..pogrebeniata v bg sa ujasni daji i za vyzrastni, naprimer grobi6tata ni sa sram za naziajata ni, a pri malki deza moje da e naistina travmira6to, az samata sym ot tiah, otkakto biah predi 15 godini na pogrebenieto na diado mi ne iskam i da stypia pove4e, nezavisimo na koi e........ tuka pri nas niama delikatnost, niama ni6to podobno, ima zigani grobari, na koito se nosi bira i kebap4eta, nepoznati babi4ki koito oplakvat i hora koito se 6turat v razli4ni posoki, iska6ti da pomognat......tova opredeleno triabva da se spestiava na deza.....oooooo zabravih i popa koito si pribira torvata s razdadenoto i parite sled 3 min. opelo

# 78
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коконито,
Както съм споменала по-горе моите дядо и баба починаха един след друг. Гробарите бяха цигани, но за второто зариване въобще не взеха допълнителни пари. Бяха потресени, че може да има такава любов....От фирмата им бяха платили таксата и това е.
Много се  Shocked на някои разкази тук. Моето впечатление е друго (дори и за свещенниците, които опяват). И на баба ми и дядо ми бяха много отговорни. И преди 2 години в Св. Георги в София. Непознати хора не е имало....И пирове също.

# 79
  • Мнения: 5 468
Съвсем излишно е дете да стои на погребение. То за голям, зрял човек е неприятно, неловко и разтърсващо, а какво остава за едно дете. Ще навлезе в живота и като му се спестят тези изживявания.

# 80
  • Мнения: 562
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.


А в някои краища монети се слагат, за да придържат клепачите и да се затворят очите добре, защото покойният си е отишъл с отворени очи.

# 81
  • Мнения: 431
На 10 години бях на погребението на баща си, не мога да кажа, че ме е травмирало самото погребение. Майка ми нищо не ми е обяснявала или спестявала. Травмираща беше загубата на човека, а не ритуалите. Виж, отвратих се от ресторанта след погребението, където всички се изпонапиха, започнаха да се хилят и да се натискат. А, и гадният обичай да се правят снимки на погребение, все едно е сватба. Но това е в чужбина.

Зависи от възрастта на детето и от желанието му, както и от семейната "култура" на скърбене, според мен.

# 82
  • Мнения: 1 507
Така се случи, че за кратко време починаха баба, мой близък приятел и дядо ми.
Не съм взимала дъщери ми с мен на нито едно от погребенията.
Когато  за първи път й разказвах за смъртта и това, че баба си е отишла, беше объркана, но не тъжна. По-късно я водихме на помен и тя беше някак горда.
Когато дядо почина и й събщих, се разстрои и плака Cry

# 83
  • Мнения: 46 540
... А, и гадният обичай да се правят снимки на погребение, все едно е сватба. Но това е в чужбина ...

На един по-далечен дядо имаме при баба ми, не знам за какво ги пази  Rolling Eyes починал е през 70-те, след това не съм присъствала на погребение със снимки.
А за веселието след самото погребение и аз се отвращавам, 1 път съм видяла, но ми беше много странно, хилят се, пият, все едно са на сватба  Sick

# 84
  • Мнения: 2 388
Не е само в чужбина, това със снимките.
Преди няколко години много се чудех, дали да не изхвърля една такава, направена преди много години. Confused

А за веселието след самото погребение и аз се отвращавам, 1 път съм видяла, но ми беше много странно, хилят се, пият, все едно са на сватба  Sick

И вицове накрая съм чувала да си разправят. Tired

# 85
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
Често си спомням замръзналата и физиономия с отворени очи, в които имаше монети от по 10ст. и така ми изглеждаше още по-страшна.

Какво е това чудо?  Shocked

В някои краища на България слагат монети на очите на мъртъвците. Доколкото знам е аналог на древногръцкия обичай, при който се слага монета в устата на мъртвия, за да си "плати" на лодкаря превозването през реката Стикс. Била съм само на едно такова погребение, но очите на мъртвата бяха затворени.


А в някои краища монети се слагат, за да придържат клепачите и да се затворят очите добре, защото покойният си е отишъл с отворени очи.
Да, ако не се затворят веднага след смърта очите става трудно, да се направи после.

# 86
  • Мнения: 248
zdravei kalinka, toku 6to pro4etoh pisanoto ot teb..... dobre e 4e ima6 dobri  spomeni ot pogrebeniata na baba ti i diado ti, za sravnenieto za smyrtta na kotkata Crazy, vypros na razbirania, az jiveja v germania i hodia poniakoga da se razhojdam v grobi6tata, ne zastoto sym perverzna, a zastoto sa kato parkove, obstanovkata e druga...pri smyrtta na niakoi ima firmi i instituzii koito se grijat pogrebenieto i blizkite da polu4at nujnata im prakti4eska i emozionalna podkrepa, v bg ne e taka!.... tova koeto go pisah e prijiveliza, nenavijdam pomenite i razdavaneto na soletki i gito v salfetka, a sym bila i na pomen po vreme na posti, kydeto babite se typ4at s riba ot konserva nasred grobi6teto, da si umre6 ot pognusa....a za zabelejkite i replikite da ne govorim , myja mi e zagubil ba6ta si kato malyk i zastoto tova ne mu e bilo obiasneno, kato na dete, e stradal i strada i do sega, ne mi se misli kakvo e prejivial........ a pri skoro6no minavane krai goliamo plovdivsko selo vidiah 4e smeti6teto i grobi6teto sa izvyn seloto, edno do drugo i na praktika svyrzani.....da nastryhne6 kato se zamisli6....taka 4e ne mi govori za pinokio, 4e e malko nelepo...

# 87
  • Мнения: X
dobre e 4e ima6 dobri spomeni ot pogrebeniata na baba ti i diado ti
Още малко ще излезе, че има приятни спомени...

# 88
  • Мнения: 161
Не бих завела детето си, дори и на 12 да е на погребение, особено тук в БГ.
Наистина зловещият вой е ужасен. А и не е нужно да вижда умрелия. Тук винаги ковчега е отворен... Имам спомен от първото погребение на което бях /бях на 12/... видях мъртвеца в ковчега и после няколко години изпитвах страх от тъмното и навсякъде виждах мъртвеца.... ooooh!

Наистина не разбирам хората, които вият /особено пък тези, които не са чак толкова близки на покойния/....  #Crazy

# 89
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коконито,
горе вдясно има бутон за кирилица. Ще е много полезно да го използваш, че нали все пак сме българи.
Отново се убеждавам, че явно сме присъствали на различни видове погребения. Но това е естествено : градове различни, хора различни и т.н. Дали хората, които присъстват ще ядат риба от консерва или само кафе и парче кекс (както е тук) е решение на семейството.
Не съм за обилните обяди, които се правят в България, но разбирам почерпката (скромна), защото е базирана (доколкото знам) на Библията.   
За едно дете смъртта, независимо дали на човек или животно, с което си израстнал, може да е равна. Свързана е със загубата на любимо същество.

Общи условия

Активация на акаунт