"Искам сам, аз мога"- как се постъпва?

  • 2 099
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 367
valerie ,от прочетеното чудесно си намерила баланса. Аз малко дете   на 3м. катерушка не бих оставила с риск да му убия самочувствието вовеки, целостта на черепа му ми е много по-важна от моментната драма "мога сам".При нас няма рев и тръшкане,предупреждавам,повтарям,казвам какво следва,и то наистина следва (тръгвам си например).Знаят че няма 'лабаво и ревове не минават,точка.
*
корковете,особено ако са малко големшки са наистина по-удобни наопаки,ходи си така 2ро лято човека Laughing

# 31
  • Мнения: 5 940
"Моите обувки ходят все сърдити
без да се поглеждат на страни извити
а пък мама казва грешката е ясна
лявото краченце е в обувка дясна"
Толкова я заинтригува, че постоянно си я пееше докато се обува. Wink
Много сладко
корковете,особено ако са малко големшки са наистина по-удобни наопаки,ходи си така 2ро лято човека Laughing
Ще пробвам Laughing.

# 32
  • Мнения: 801
Каже ли "АЗ", не се натрапвам и не забранявам. Хубаво е децата да се борят за самостоятелност. Предупреждавам и оставям да опита всичко или да се мъчи със задачата си, докато не потърси помощта ни.
Катеря се или го следвам до/под него и съм в готовност да го хвана , но не  му помагам, докато той не ме помоли или не потрябвам. Като опита и разбере, че не го може или че е много страшно (пързалка камикадзе, рискова ситуация) не повтаря. Най- често аз разбирам, че детето ми може и много ограничения отпадат.
Вече е почти на 3г. и досега не е имал раничка, нито се е наранявал на съоръжения, но пък и той е много внимателен, когато отговаря сам за себе си.

# 33
  • Мнения: 9 052

*
корковете,особено ако са малко големшки са наистина по-удобни наопаки,ходи си така 2ро лято човека Laughing

Патентоваш и богатееш  Wink

# 34
  • Мнения: 3 929
За всяко опасно нещо му обясняваме постоянно какви лоши последствия може да има. Обикновено се отказва, когато разбере какво може да се случи. Но за някои неща държи непременно да се "опари". Е, ако е нещо смъртно опасно или твърде опасно, категорично забраняваме да го прави. Не смятам, че с това накърнявами неговата самостоятелност. Но за дребни неща го оставяме. Под "дребни" имам предвид иманно обуването и завързването на обувките, дори да закъсняваме за някъде; миенето сам на чешмата, въпреки че може да се намокри; къпането с шампоан, въпреки че може да му влезе в очите; играта с дистанционното на телевизора, въпреки че малко ще пообърка програмите, но все пак е поправимо. Оставяла съм го сам да се храни с гореща супа например, като предварително го предупреждавам, че е горещо и може да се изгори. Тогава той пробва леко и преценява дали може да яде или ще изчака. Много примери има.

# 35
  • някъде
  • Мнения: 4 955
с опасните неща не давам да се оправя сам, казвам какво може да се случи и го правя аз или с негова помощ Peace, за другите неща щом иска нека ги прави пьк аз оправям след него

# 36
  • Мнения: 798
Цитат
Но не бих се съгласила с това, че е редно да се стои далеч от двуметрова опасна катерушка само, защото детето е пожелало и отстрани да се дават наставления, когато го виждаш, че взима две стъпала за едно и едновременно с това гледа птиците.
Вал, явно децата ни си приличат. При нас взимането и отстраняването от ситуацияте е метод, който ползвам повече от рядко, при наистина застрашаващи ситуации. Това може единствено да обслужва моите страхове, а не да действа възпитателно. Или просто с него да се фиксират предварително зададени граници. А сега да се върна на конкретния пример, който си е препратка към общото. Стоя надалеч, ако детото държи на това, но разговорите започват още от първото стъпало (буквално и преносно). На второто или третото бих го предупредила Дръж се стабилно, не прескачай стъпалата и не се разсейвай по птиците, когато се катериш нависоко. Ако видя, че не се държиш стабилно, ще се приближа, за да съм спокойна, че няма да ти се случи нещо. Така топката е пак в неговите ръце - да избере кое му е по-важно - да бъде сам точно в този момент или да гледа нещо друго. Всяка наша постъпка е въпрос на избор между алтернативи или повече варианти. Насърчавам детето си да вижда избор във всяка ситуация и сам да вземе решение.  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 13 206
Да се качи  и да слезе и по най-витите стълби без парапет. Опасни съоръжения на площадки. Да си обуе обувките -най-често на обратното и да тръгне така. Да си приготви сам закуската. Да изпие без помощ врял чай и още много, много.  Придружено  с "искам сам, аз мога".
Как се постъпва -едновременно да не смачкаш увереността и самочувствието на детето, но и да го предпазиш от опасни ситуации, без да го изнервиш?

Преценявам дали няма нещо опасно за здравето й и позволявам сама като може  Wink Така е от доста малка.. Соред мен се научи на повече неща точно по тоя начин. Например тя сама си закусва от около 3 г., защото ние утрепани от работната седмица изобщо не можехме да се надугнем в 8:00  Tired Та тя неволята учи. Сега е на 6 г. и много иска да помага като приготвям храната. Давам й да реже краставицата за салатата, с беленето се пробва на принципа мога и не можа  Crazy Но всичко почти давам да опита сама щом иска Wink

# 38
  • Мнения: 2 133
Почти всичко съм разрешавала.Изключвам нещата застрашаващи здравето на детето!Даже веднъж се изгори на коприва, но няма как- беше предупредена Peace
Горещ чай не съм давала, но горещо мляко- да и беше изтървано на пода, чашата счупена и голямо вайкане стана(от нейна страна).Втори път не взе гореща чаша.

# 39
  • Мнения: 3 550
Поощрявам самостоятелността, доколкото не застрашава здравето и живота на детето. Опасните неща ги забранявам или се правят с придружител. Беше ми настръхнала косата, когато реши да си реже сам ноктите.

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако не е животозастрашаващо - обяснявам как е правилно и го оставям да простъпи както реши. (примерите с обувките, чая... макар че горещ чай не е виждал, но това е само понеже аз не правя такъв). Ако е потенциално опасно, но предотвратимо - казвам му да опита, но че е още малък и вероятно е рано да успее. Примерите с катерушките. През цялото време се катеря плътно зад него, без, обаче, да го докосвам. Намесвам се само при крайна нужда. За неща, които могат да бъдат опасни и е възможно да бъдат повторени в мое отсъствие - примерно докопване на ножиците - карам се упорито и категорично не давам "за малко" или по какъвто и да било начин.

# 41
  • Плевен
  • Мнения: 854
Разбирам те напълно. И на мен някои неща ми се виждат доста опасни за здравето и дори за живота и не и ги позволявам. Но за някои, дори с риск да падне и да се удари, и позволявам, щом се напъва да го свърши сама, но разбира се, съм на сантиметри и в готовност веднага да реагирам при опасност.

Вярно е, че към 2 г. изживяват бебешкия пубертет и е трудно да им наложиш каквото и да било. Но с малко хитрост и мноооого търпение някакси успявам  Peace
Иначе от 1.7 м. яде сама, не можеш да я нахраниш ти  Crazy Бракувала съм един потник на баща и, връзвам го като престилка отпред и да се капе и залива колкото иска... За по-малко от месец определено задобря и сега си хапва сама всичко и на чистичко  smile3521

# 42
  • Мнения: 2 131
Мдаа, твърде познато  Mr. Green
Иска да се храни сам, да се съблича и облича, да не го държа на пързалките и люлките и т.н.
Айде храненето, как да е - резултатът може да е само грандиозно плескане. Учудващо е, как в яслата се храни чисто, пък у дома... да не разправям. Но това е обект на друга тема.
Сутрин трябва той да си събуе пижамата и да си махне нощния памперс, за да седне на гърнето. Е, да обаче като мнооого сънен, доста време му трябва да нацели лепките и да си махне памперса. Пък обикновено бързаме. Ами, оставям го, иначе - да не обяснявам какво ми чуват ушите  Mr. Green.
Същото е и с обличането. Наскоро на едната си баба такъв грандиозен скандал вдигна  ooooh!, защото не го остави да си обуе сам панталона.
Пък за опасните ситуации, там наистина е по-трудно. Например, една от пързалките на площадката, където ходим, е от старите - стръмна, метална и т.н. Засега овладяваме ситуацията, като плътно седя зад гърба му, докато се качва /без да докосвам нито него, нито пързалката, щото не ми дава/ и съм в пълна бойна готовност.

Общи условия

Активация на акаунт