Отговори
# 435
  • Мнения: 161
Госпожо  "Гост" от Стара Загора. Ако положението ви е такова, каквото го описвате, обърнете се към АСП, с молба да ви се отпусне персонална помощ и допълнителна помощ за детето (децата). В молбата си ще поискате следните две помощи:

1) ДМД (Диференциран Минимален Доход) на основание Правилника за прилагане на ЗСП (Закон за Социално Подпомагане) член 9, алинея 3, точка 10, букви "а" и "б"

Цитат:
"10. за родител отглеждащ сам дете/деца:
а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД
б) до 16 години, а ако учи до 20 години - 100 на сто от ГМД"


ГМД (Гарантиран Минимален Доход) сега е 65 лв. Значи 120% от него са 78 лв. месечно, на които вие имате право, ако детето ви е под 3 години, но само ако дохода ви в бруто е нула. Ако дохода ви в бруто е примерно 50 лв. месечно на член от сем., ще получите остатъка до 78 лв. или 28 лв. месечно. Разбрахте ли ?

2) Сега за детето ви. То има право на ДМД според Правилника за прилагане на ЗСП, пак член 9, алинея 3. точка 8, буква "а", на 91% от ГМД. Това прави 65 х 91% = 59,15 лв. месечно.
Всички мургави "самотни" майки получават за децата си тези 59,15 лв. месечно.

Но ... има и допълнителни условия, на които трябва да отговаряте, не само да сте самотна майка и да нямате доход бруто. Те са описани в член 10 на Правилника. Ето ги:
- за дву и три-членно семейство, обитаваното от тях жилище да не не е по-голямо от дву-стайно
- да не са еднолични търговци и да нямат капитали в ТД
- да нямат влогове или акции повече от 500 лв. на член от сем.
- да нямат движима или недвижима собственост, която може да бъде източник на доход - (най-често става въпрос за земеделска земя)
- да не са продавали или прехвърляли имот през последните 5 години
- безработните да са регистрирани в Бюрата по труда най-малко 9 месеца преди Молбата за помощ, и да не са отказвали предлаганата им работа


Последното условие (за безработните) не се отнася обаче за родител, който полага грижи за дете до 3-годишна възраст

Научете двата закона - ЗСП и ЗСПД, научете правата си, подайте си молбите и се борете. Пък каквото стане. Нали знаете ..."Детето докато не заплаче, майка му не му дава да суче"

Последна редакция: сб, 29 авг 2009, 20:04 от Загрижен

# 436
  • Мнения: 131
Здравейте!

Кога трябва да чакам първия превод от детските надбавки?Подадох си молба в началото на юли,като заповедта беше готова на 14 юли.На нея пише,че детските за една година трябва да са от 01.07.2009 до 30.06.2010.  bouquet

# 437
  • Мнения: 6
Би трябвало този месец(август) да ги получиш

# 438
  • Мнения: 229
Здравейте, искам да попитам нещо - през януари, живот и здраве, чакам бебе и тъй като аз съм от София, с постоянна регистрация тук, а съпруга ми /имаме официален брак/ е от Созопол, с постоянна регистрация в Созопол, бебето ще се роди в София и въпроса ми е, къде трябва да получа еднократната помощ за новородено? Защото в община Созопол помощта е 2000 лв., а тук е доста по-малко.
Предварително благодаря  bouquet

# 439
  • Мнения: 1 192
Когато отпуснат детски надбавки, трябва ли да ми издадат някакъв документ? А при подновяване?
Досега не съм получавала такъв, а детските ми се привеждаха редовно всеки месец.

# 440
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте, искам да попитам нещо - през януари, живот и здраве, чакам бебе и тъй като аз съм от София, с постоянна регистрация тук, а съпруга ми /имаме официален брак/ е от Созопол, с постоянна регистрация в Созопол, бебето ще се роди в София и въпроса ми е, къде трябва да получа еднократната помощ за новородено? Защото в община Созопол помощта е 2000 лв., а тук е доста по-малко.
Предварително благодаря  bouquet

Еднократната помощ е за раждане и се изплаща по постоянния адрес на майката.

# 441
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Когато отпуснат детски надбавки, трябва ли да ми издадат някакъв документ? А при подновяване?
Досега не съм получавала такъв, а детските ми се привеждаха редовно всеки месец.

Би трябвало да дават решение, но и на мен не са ми давали до сега.

# 442
  • Мнения: 224

Загрижен ти е описал много подробно, но за помощи от Соц. подпомагане можеш да кандидатстваш едва след като си получиш обезщетението от Бюрото по труда, ако имаш право на такова. Полагаемо ти е, стига да си била на трудов договор най- малко 9 мес. през последните 15 мес., да си се регистрирала като безработна до 3 месеца от съкращаването от работа. Тъй като пишеш, че си самотна майка: Самотен родител с припознато дете, самотен родител с дете, без вписан в акта за раждане баща или си вдовица?

# 443
  • Пловдив
  • Мнения: 52
Здравейте, искам да попитам нещо - през януари, живот и здраве, чакам бебе и тъй като аз съм от София, с постоянна регистрация тук, а съпруга ми /имаме официален брак/ е от Созопол, с постоянна регистрация в Созопол, бебето ще се роди в София и въпроса ми е, къде трябва да получа еднократната помощ за новородено? Защото в община Созопол помощта е 2000 лв., а тук е доста по-малко.
Предварително благодаря  bouquet
Аз направо бих си сменила постоянния адрес за такава еднократна помощ. Никой не гледа къде ще се роди бебето, а къде е твоята постоянна регистрация.

# 444
  • Мнения: 229
Благодаря за отговора  bouquet
Честно казано ми се вижда малко несправедливо, нали бащата на детето е роден там, ама какво да се прави...... А адресната регистрация не мога да си я сменя, защото догодина живот и здраве големият ми син е първи клас и в училището, което съм избрала, условието за класиране е постоянен адрес на родителите в близост. Няма как ще мина  с тези 200 лв. , това ни е трето дете и явно че ме приравняват с циганките. Оказа се, че в България, ако имаш 3 деца и не си циганка, си е направо "срамота". Всички лекари, лаборанти и тем подобни ме гледат така странно, че даже ме питат кои брак ми е това. А на отговора ми "един е бащата", направо се подхилват. Ама това е друга тема..... Извинете ме, че пълня темата със странични неща.

# 445
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 381
Когато отпуснат детски надбавки, трябва ли да ми издадат някакъв документ? А при подновяване?
Досега не съм получавала такъв, а детските ми се привеждаха редовно всеки месец.

Би трябвало да дават решение, но и на мен не са ми давали до сега.

В началото, когато започна държавата да изплаща надбавките, ходех чинно да си я взимам тази заповед. И сега, ако ида, ще ми я дадат, но не ходя. Ако не ми преведат парите, ще се юрна да видя защо, но като ми ги дават, значи са разрешили. Не е задължително да си я вземеш заповедта.

За да не пускам нов пост, редактирам този:


За въпроса ми за служебната бележка от у-ще при подаване на молбата - звънях в нашата община и от там ми казаха, че сега искат бележка от у-щето, че детето е посещавало редовно у-ще през миналата учебна година, а до 31,10 трябва да им занеса за новата учебна година. Така че явно всяка община си има свой начин на работа.

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 14:57 от Гита Ог

# 446
  • Мнения: 131
Би трябвало този месец(август) да ги получиш

Благодаря за отговора,и аз така предположих,но още не са ми превели нищо.Някой знае ли,ако случайно съм объркала номера на сметката,какво трябва да направя?

# 447
  • Мнения: 6 274
Аз пък питах за тази бележка, която ми трябва за помощта за първокласничето.
Казаха ми, че директорките са в отпуска, и трябва да отида след 7 Септември, за да ми я издадат.
Което пък е много глупаво, защото дори и да получа помощта, то със сигурност ще бъде след 15 Септември.
Егати държавата!
  Crossing Arms

# 448
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 381
Аз пък питах за тази бележка, която ми трябва за помощта за първокласничето.
Казаха ми, че директорките са в отпуска, и трябва да отида след 7 Септември, за да ми я издадат.
Което пък е много глупаво, защото дори и да получа помощта, то със сигурност ще бъде след 15 Септември.
Егати държавата!
  Crossing Arms

Миналата година срока за подаване на молбата за тази помощ беше края на август. Но да не си помислиш, че нещата са ги дали до 15.09. Неее, до 31.10 е срока да се занесе бележката, че детето посещава у-ще и след това по някое време дават помощите.

# 449
  • Мнения: 6 274

Миналата година срока за подаване на молбата за тази помощ беше края на август. Но да не си помислиш, че нещата са ги дали до 15.09. Неее, до 31.10 е срока да се занесе бележката, че детето посещава у-ще и след това по някое време дават помощите.

Искаш да кажеш, че днес може да е последния срок ли?  Shocked ooooh!
А само молба ли трябва да подам, за да не изпусна срока или?

Редактирам:

Току що се обадих в Общината, че Гитка ме уплаши.
Казаха ми, че документите ще се приемат до края на Септември.
Първо, защото децата все още не са започнали училище и в повечето случаи няма кой да ни издаде такава бележка (както в нашия случай).
Второ, защото "умните глави" в Парламента все още не са решили дали ще се дават само пари или ще има и "материално подпомагане във вид на дрехи"(цитирам).
 Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 16:32 от Джуличка

Общи условия

Активация на акаунт