Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 979
  • 883
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 288
  Здравейте! Смятам да прекъсна отпуска за отглеждане на дете до 2 години 4 месеца по-рано и да си пусна редовния платен годишен отпуск, който се е натрупал. До днес бях убедена, че ще получавам 50% от майчинството през тези месеци, които остават до двете години, но днес се зачетох в една тема "ясли и майчинство" и там видях, че май не е съвсем сигурно. Обяснили са от НОИ, че ако се ползва отпуск, не се изплаща 50% от майчинството. Споменават се някакви Правила от 09.07 или 09.08.2009г. в сайта на НОИ, но аз не можах да ги намеря. Ще съм много благодарна, ако някой ми каже със сигурност как стои въпроса с тези проценти от майчинството и редовния платен отпуск!  bouquet

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
по време на платения си отпуск със сигурност ще получаваш 120 лв,независимо дали детето ходи на ясла или не

# 662
  • Мнения: 288
по време на платения си отпуск със сигурност ще получаваш 120 лв,независимо дали детето ходи на ясла или не
  Много ти благодаря!  bouquet

# 663
  • Мнения: 2
zdraveite imam 5 meseca staj na MP3 iskam da popitam tova ozna4ava li 4e sled kato deteto mi navar6i sedem meseca az 6te imam pravo na mai4instvo za6toto do sega sam polu4avala samo socialnite 100 lv a deteto mi e na 11 meseca.i drugiq mi vapros e ako eventualno imam pravo na mai4instvo sled sedmiq mesec na deteto mi kade moga da za6tittq pravata si  za6toto s4etovoditelkata mi ne mi obqsnqva ni6to i tvardi 4e noi zakasnqva a az ve4e si mislq 4e nqmam pravoto na mai4instvo ili pak tq ni6to ne pravi(osigurqvam se fektivno vava firmata) molq pomognete mi !!!blagodarq predvaritelno.

# 664
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
mariqvelkova ,ако имаш 5 м стаж преди издаването на 45 дневния и към момента на неговото издаване си работила.Ще имаш право на обезщетение след като детето стане на 7 м,да.За целта трябва всичките ти болнични листове и декларацията от 135 до 410 те дни да са представени в НОИ и те ще започнат да ти изплащата по посочената сметка.Извади си ПИК код,за да видиш чрез сайта на НОИ какво е представено за теб и какво ти е положението.Пиши мейл на НОИ като опишеш ситуацията

# 665
  • Мнения: 3
Измененията в КТ и КСО, влизащи в сила от 01.01.2009 г.

1. Продължителността на отпуска за бременност и раждане - от 315 става на 410 дни, от които 45 дни преди термина на раждане;
Чл. 163. От КТ Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.

Правото на получаване от осигурените лица на обезщетение по времето на този отпуск - необходими са не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство и към момента на излизане в болничен да е осигурена т.е да работи.
Чл. 48а. От КСО Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди раждането не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е.

Когато нямате необходимия осигурителен стаж от тези 12 месеца, но работите няма да имате право на обезщетение, но имате право на неплатен отпуск поради бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и  и от датата, на която придобитият преди отпуска и по време на отпуска осигурителен стаж стане 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска.  Така докато навършите необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението  и сте в неплатен отпуск поради бременност и раждане можете да получавате  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и месечна помощ за отглеждане на дете, ако отговаряте на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2009 г.(ако имате 1 дете това означава, че брутният доход на двамата родители общо трябва да е по-малък или равен от 1050лв. , ако имате 2 деца съответно 1400лв. и т.н.)/
При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който сте били в неплатен отпуск поради бременност и раждане за осигурителен доход за този период, се приема минималната работна заплата за страната.

2.   Начин на изчисляване на размера на дневното обезщетение 
Чл. 49. От КСО Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1.  не е било осигурено за общо заболяване и майчинство
2. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
3. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
(4) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.

Дневното обезщетение се изчислява от среднодневния осигурителен доход за 12-те месеца, предхождащи месеца, в който започва отпускът. То е 90 % от този среднодневен доход, но не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение и да е по - малко от МРЗ.

Какво означава „заварено положение”
§ 3в. От КТ  (1) Работничките или служителките, на които отпускът поради бременност и раждане в размер на 315 календарни дни не е изтекъл към 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 за остатъка до 410 календарни дни.
(2) Работничките или служителките, на които отпускът поради бременност и раждане в размер на 315 календарни дни е изтекъл преди 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 в размер на разликата между 410 календарни дни и сбора на ползвания отпуск поради бременност и раждане и ползвания или полагащия се отпуск за отглеждане на дете за времето до 1 януари 2009 г.
(3) В случаите на ал. 1 и 2 отпускът се разрешава въз основа на писмено заявление на работничката или служителката до предприятието.
(4) През време на отпуска по ал. 1 и 2 на работничката или служителката се изплаща парично обезщетение по чл. 49 от Кодекса за социално осигуряване.
(5) От деня на разрешаването на отпуска по ал. 2 отпускът на работничката или служителката по чл. 164 се прекратява.

-   майките, на който към 01.01.2009 г. не са изтекли 315 дни отпуск за бременност и раждане, този отпуск ще се удължи до 410 дни без да се преизчислява обезщетението на база осигурителния доход 12 месеца назад, след изтичане на 315 дни се подава нова молба декларация за продължаване на отпуска. Тези майки подават заявление до работодателя и Приложение 2 след като им изтекат 315 дни отпуск за бременност и раждане, за остатъка до 410 дни.
-    майките, на който са изтекли тези 315 дни, но не са изтекли 410 дни, могат да ползват остатъка до 410 дни пак без да се преизчислява обезщетението.
Тези, чийто отпуск от 315 дни е изтекъл към 1 януари и ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или пък са се върнали на работа, могат отново да излязат в отпуск за бременност и раждане, за да го ползват до 410-ия ден от датата на издаване на първия болничен лист.

Какво трябва да се направи, ако сте в заварено положение и искате за да ползвате отново отпуск за бременност и раждане
-   ако към 1 януари 2009 г. майката ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст или такъв отпуск не се ползва и майката работи  през този период майката може да подаде заявление до работодателя за ползване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска за отглеждане на дете или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи и започва да получава пак обезщетение за бременност и раждане.
За НОИ - Подава се Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата от лицето, получаващо обезщетение, в срок 3 работни дни от промяната, а от работодателя (осигурителя) - в срок от 7 дни от получаването й. И съответно Приложение 2 за изплащане на обезщетение за бременност и раждане.
     
        За тези, чийто отпуск от 315 дни е изтекъл към 1 януари и искат да ползват отпуск за бременност и раждане до 410 дни, но:
•   са прехвърлили отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на друг;
•   отглеждането на детето да е поето от лице, назначено по програмата „В подкрепа на майчинството".
Ако майката продължи да ползва остатъка до 410 дни от отпуска за бременност и раждане, и в двата случая следва да се прекрати отглеждането на детето от друго лице. Това отглеждане може да продължи отново, а и от същото лице, но след 410-ия ден. Лицето, на което е прехвърлен отпуска, трябва да подаде декларацията за промяна на обстоятелствата, за да се прекрати получаваното от него обезщетение, а при отглеждане по програмата да бъде уведомена АСП, за да прекрати договора на наетото лице. Също така, ако майката сама ползва отпуска за отглеждане и получава обезщетението за този отпуск или се е върнала на работа и получава 50% от това обезщетение, подаването на документите за получаване на обезщетението за бременност и раждане трябва да се предхожда от декларация за промяна на обстоятелствата по отношение на другото получавано обезщетение.
Майка, която ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 години, работи и е заварена в право на обезщетение чл.54 от КСО, прехвърлила е отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на друг или отглеждането на детето да е поето от лице, назначено по програмата „В подкрепа на майчинството" може да прави промените по собствено желание. Така че, ако не подаде заявление за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни до работодателя, тя ще продължи да се възползва от отпускът за гледане на дете до 2 години.
     
      4. Как ще бъде определяно обезщетението за бременност и раждане след 01.01.2009 г., ако майката излезе в нов отпуск за бременност и раждане преди навършване на 2-годишна възраст на предходното дете.
      (49. (2) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.)

Това обаче не се прилага, когато майката се е върнала на работа и получава 50 % от обезщетението за отглеждане на малко дете, тъй като отпуск за отглеждането му е прекратен и не се ползва.

Тогава базата за изчисление на обезщетението за второто дете ще бъде
1)   за месеците, в които майката е работила се взима осигурителния доход
2)   за месеците, в които майката е била в отпуск за бременност и раждане – се взима доходът от който е изчислено  обезщетението за бременност и раждане
3)   за месеците, в които майката е била в отпуск за отглеждане на малко дете се взима МРЗ


Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 10 част

# 666
  • Мнения: 3
  Здравейте! Смятам да прекъсна отпуска за отглеждане на дете до 2 години 4 месеца по-рано и да си пусна редовния платен годишен отпуск, който се е натрупал. До днес бях убедена, че ще получавам 50% от майчинството през тези месеци, които остават до двете години, но днес се зачетох в една тема "ясли и майчинство" и там видях, че май не е съвсем сигурно. Обяснили са от НОИ, че ако се ползва отпуск, не се изплаща 50% от майчинството. Споменават се някакви Правила от 09.07 или 09.08.2009г. в сайта на НОИ, но аз не можах да ги намеря. Ще съм много благодарна, ако някой ми каже със сигурност как стои въпроса с тези проценти от майчинството и редовния платен отпуск!  bouquet

# 667
  • Мнения: 3
Здравейте! Имам един въпрос бремена съм във 2 месец какво трябва да направя за да получавам майчинство.Плащам си редовно здравните осигуровки и имам въобще 2 год. стаж.Но от 2008 съм безработна

# 668
  • Мнения: 3 621
Здравейте! Имам един въпрос бремена съм във 2 месец какво трябва да направя за да получавам майчинство.Плащам си редовно здравните осигуровки и имам въобще 2 год. стаж.Но от 2008 съм безработна

За да получаваш майчинство, трябва да си назначена на трудов договор към датата на издаване на 45-дневния болничен, и да не го прекратяваш докато детето навърши 2 години.

# 669
  • Мнения: 3
Здравейте! Извинявайте ако въпроса ми вече е дискутиран, но искам да знам каква е процедурата по прехвърляне на майчинството и какви документи са необходими за това? Тази седмица ми изтича майчинството (410дни) и ще ползвам платения си годишен отпуск! Благодаря ви предварително!

Намерих информацията, която ми трябваше, благодаря на Аnii ta   bouquet

Последна редакция: пн, 08 фев 2010, 12:55 от bonbonet

# 670
  • Мнения: 2
mnogo blagodarqw za iz4erpatelniq i barz otgovor!

# 671
  • Мнения: 272
Здравейте!
Интересува ме какъв е максимумът на болнични, който мога да ползвам и за календарна година ли се счита той?
Моят случай е следният: от октомври 2009г до февруари 2010г.ползвам болничен по общо заболяване, отпуснат ми от ЛКК. В момента съм бременна в 13г.с и трябва да се върна на работа най-късно през април (т.е болничния, който ползвам може да се продължи максимум до март, това прави общо 6 месеца). В такъв случай за 2010г. ще ми се съберат три месеца болнични. При положение, че ми се събират толкова месеци в  болничен, това означава ли, че ако имам проблеми през бременността няма да мога да изляза отново в болничен?
Предварително ви благодаря за консултацията!!! Hug

# 672
  • Мнения: 3 621
Имаш право на 180 дена болничен за една календарна година. В тези дни НЕ влизат 45 дена преди раждане и тези след това.
Ако наистина бременноста ти е рискова и тези 180 дена не ти стигнат има начин да ти се дадат още болнични, без това да повлияе на обезщетението което ще получаваш след като родиш.

# 673
  • Мнения: 1 193
Здравейте,опитах се да намеря сама отговорите на въпросите които ме вълнуват, но нищо не разбрах.Значи:на 28 февруари 2010г детето ми става на 2 год, т.е. свършва ми платеното майчинство.Във фирмата от където излязох по майчинство бях на срочен договор за срок януари 2007 - до февруари 2009.От 1 март2010г ще съм безработна.Интересувам се на какви платени и неплатени отпуски имам право преди да отида в бюрото по труда.И какви малби и къде трябва да подам. Дано да сте ме разбрали.Благодаря предварително.

# 674
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
bebo4e,трябва да ти платят натрупанат платена отпуска.след това може да отидеш на борсата и ще взимаш 4 м по 120 лв
договора не ти ли е прекратен февруари 2009г

Общи условия

Активация на акаунт