Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 028
  • 883
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 68
Goldie, благодаря ти, но аз все още се водя в неплатен отпуск, а минаха повече от 6м.

# 646
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Танчето, целият неплатен отпуск за отглеждане на дете е 12 месеца, но е разделен между двамата родители и не може да се прехвърля. Имате право на всичките 12 месеца, ако нямате брак с бащата и не живеете заедно, ако бащата е лишен от родителски права или е починал. В останалите случаи не може да ползвате повече от 6м. отпуск по чл. 167а от КТ. Може да ползвате неплатен по чл.160 от КТ, като там се признават за стаж до 30 работни дни в една календарна година.

# 647
  • Мнения: 68
Аз не съм сигурна дали не са ми пуснали платените отпуски за двете години по майчинство.Алекс сега е на 2год и 7 месеца, започна градина на 01.03.Тогава ще е на 2год 7 м. и половина. Което пък значи, че мога да не съм на работа до 15,03, когато ще стане на и 8 месеца( ще имам 6 месеца неплатен +2 месеца изчистване на платените, които ще са фиктивни , разбира се.)
Значи шефа ще трябва да започне да ме осигурява след това, така ли е? Или ако ми сметне и другия полагаем неплатен месец ще започне да ме осигурява от 15,04.
Той задължен ли е да започне да ме осигурява след изтичане на тези месеци? Питам, защото искам да му кажа да започне да ме осигурява на по-висока заплата.

# 648
  • София
  • Мнения: 63
Искам и аз да попитам нещо, бременна съм и в момента съм в болничен, обаче по мои сметки няма да стигнат 180 дни преди раждане и ще трябва да се върна за малко на работа. Въпроса ми е следния-тъй като работя нощни смени, които не са подходящи за бременни трябва да ме трудостроят, могат ли при трудострояването да ми намалят заплатата, което ще се отрази евентуално на майчинството и ако да какво ще ме посъветвате. Имам няколко дни платен отпуск останал от мин. година и съответно отпуск за тази година. Предварително благодаря.

# 649
  • Мнения: 37
Здравейте!Не знам дали въпроса ми е за тук,но все пак ще го задам!От 5 месеца,след раждането на дъщеря ми съм на социялни помощи,понеже по време на бременноста не работех!Дочух обаче,че след 6-ят месец можело да се прехвърли някакси майчинството на съпруга ми,за да го получавал той!Та идеята ми е,той като е осигурен,ще му пуснат ли на него да получава майчинство(което до сега не сме взимали всъщност)или се отнася само за мамите,които са с майчинство,а не на помощи!Надявам се да сте ме разбрали правилно! Hug  bouquet

# 650
  • Мнения: 3 621
Liliq Zlatna , когато детето навърши 6 месеца може да прехвърлиш майчинството на съпруга ти. Имате право на това без значение дали досега ти си получавала такова или не. Трябва обаче той да е осигуряван за всички рискове, включително за бременност, раждане и майчинство.
Съпруга ти, трябва да пусне молба до работодателя си. /нямат право да му откажат/

# 651
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Liliq Zlatna ,НОИ отказват бащата да ползва обезщетение за бременност и раждане след 6 я месеца на бебето,защото правоимащия т.е ти,нямаш това право

# 652
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Деси М ,обезщетението за първата година не може да е по-малко от МРЗ,да.Но практиката показва,че през първата година на много майки превеждат по-малко от МРЗ.Пиши мейл на НОИ.Предните месеци колко си получавала.
410 календарни дни се смятат от началото на 45 дневния болничен

# 653
  • Мнения: 17
Редовно си получавах, най-късно до 03.хх. 240лв!
И съм сигурна (поне така си мисля!), че този път грешката не е в мен!

Благодаря...

А да,  при мен случая е малко... - малкият много бързаше да излиза (роди се в първата седмица на 8-я месец след едномесечен престой в болницата), и 45 дневния отпуск го ползвах след раждането. А 410дни ги смятам от 08.12.2008г (датата на раждане) до 21.02.2010г.

Последна редакция: пт, 05 фев 2010, 11:17 от Деси М

# 654
  • Мнения: 134
Здравейте мами, преди 6 дни разбрах че ще ставам майка и доста неща не са ми ясни прочетох темата за майчинството,но имам въпроси и ще съм благодарна ако ми отговорите,пък и по-спокоина.
Роботя в магазин и ме осигуряват на 285лв. от 1 месец преди това нямам осигуровки близо година,бях безработна плащах си само здравните иначе имам 12 месеца стаж от 2007 и 2006 тогава съм се осигурявала и за майчинство,за всичко.Сега съм на временен трудов договор и ме е страх че ако работодателя разбере че съм бременна 6те ме уволни на минутата и няма как да направя 12 месеца стаж преди да излезна в болни4ни преди термина,та въпросът ми е какво майчинство 6те получавам? Мога ли да се самоосигуря или нещо такова?

# 655
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
bebetuuu ,трябватти 12 стаж изобщо и в момента на издаване на 45 дневния да работиш.Може да намериш и фирма,която да те осигурява фиктивно,ако останеш без сегашната си работа.Какъв ти е договор-срочен или в момента си в срок на изпитване.За да се ползаш от защитата за бременни ,ябва да уведомиш работодателят с бележка от лекар и тя да се заведе с входящ номер

Деси М 
,в твоя случай смяташ 410 дни от датата на раждане,да.Пиши мейл да питаш защо толкова пари ти превеждат

# 656
  • Мнения: 3 417
Болничния 45 дена преди термин в какъв срок трябва ад се предаде в НОИ с декларация,че работодателя отказва да изплаща майчинство,поради липса на стаж?
Разбрах ,чеимало срок,иначе социалните отказвали да плащат
  Confused

# 657
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Болничния 45 дена преди термин в какъв срок трябва ад се предаде в НОИ с декларация,че работодателя отказва да изплаща майчинство,поради липса на стаж?
Разбрах ,чеимало срок,иначе социалните отказвали да плащат
  Confused

Работодателят не дължи и не плаща никакво обезщетение. Болничният се представя в 2-дневен срок от изплащане на заплатите за съответния месец.

# 658
  • София
  • Мнения: 63
Никой ли не може да каже нещо за това трудострояване.......

# 659
  • Мнения: 3 417
Болничния 45 дена преди термин в какъв срок трябва ад се предаде в НОИ с декларация,че работодателя отказва да изплаща майчинство,поради липса на стаж?
Разбрах ,чеимало срок,иначе социалните отказвали да плащат
  Confused

Работодателят не дължи и не плаща никакво обезщетение. Болничният се представя в 2-дневен срок от изплащане на заплатите за съответния месец.
Явно аз не съм се изказала правилно.Понеже нямам стаж до придобиването му ще съм на социално майчинство.Знам,че работодателя подава този 45 дневен билничен,обаче има срок.НОИ ми пращат писмо в 3-дневен срокот получаване на последния болничен и аз с това писмо отивам в социалните..

Общи условия

Активация на акаунт