Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 054
  • 883
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1
Здравейте,

имам въпрос относно майчинството, което ще получавам. Излизам в болничен (45 дни) преди раждане на 23,01,2010г.
Започнах работа на 16,02,2009г.. Януари 2009г. ми е дупка, а през декември 2008г. имам работни дни до 09,12,2008г. Преди това съм осигурявана. Въпросът ми е следният: Трябва да имам трудов стаж без прекъсване 12 месеца (за да взимам високо майчинство) или общ трудов стаж 12 месеца?
 

# 631
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
jazmina_83 ,за да взимаш мачйинство трябва да имаш 12 м стаж през целия си живот и в момента на издаване на 45 дневния да работиш.Базата ти е януари09-декември09г.За месеците през които не си работила ще ти се вземе МРЗ

# 632
  • Мнения: 3
Мили мами, чакаме бебче средата на Септември!

В момента се осигурявам на 2000 лева (така е вече около година и половина). Искам да попитам дали знаете задължително ли е да съм в България по време на майчинството? Мъжът ми живее и работи в Германия в момента, летенето през 2-3 седмици вече няма как да се случва. Искаме да се установим там, но не ми е много ясно как да го направим по "хубавия" начин.

Не искаме да прекараме бременността разделени до 45 дни преди самото раждане. Просто ще е мъчение да се виждаме само за по няколко дни в месеца.. Ще ми се да замина около 4ти месец (април!), като лекарката ми препоръча да взема постоянен болничен.

Това променя ли по някакъв начин сумата, която бих получавала за по време на майчинството?

Имате ли някакви съвети? От къде се започва цялата организация?... Едва преди седмица разбрахме, че ще имаме бебче и сме безкрайно щастливи Simple Smile Но работата си е работа - за да стане всичко както трябва ще трябва първо да си организираме нещата. Помагаите, мили мами! Благодаря ви предварително!

# 633
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ще ми се да замина около 4ти месец (април!), като лекарката ми препоръча да взема постоянен болничен.


няма да ти се промени обезщетението,ако 6 м преди този болничен си била осигурена на 2000 лв

няма лошо да заминеш в чужбина-но болничните се издавата на всеки тридесет дни лично на теб.

# 634
  • Мнения: 12
Здравейте, искам да попитам нещо ,ако някой може да ми отговори. Какъв е процента върху заплатата на осигуровките общо за работодателя + общо за работника ,тъй като имам прекъснат трудов стаж и ,за да не получавам минимално майчинство ще ме назначат на трудов договор и трябва сама да внасям целият процент осигуровки.Ако някой може да отговори ще му бъда много благодарна.

# 635
  • Мнения: 88
Здравейте мами Simple Smile
този месец ми изти4ат 410 дни, искам да ползвам и времето до 2г., какви документи трябва да се подадат, от кого и в какъв срок?
много благодаря за отделеното време Simple Smile))

# 636
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте мами Simple Smile
този месец ми изти4ат 410 дни, искам да ползвам и времето до 2г., какви документи трябва да се подадат, от кого и в какъв срок?
много благодаря за отделеното време Simple Smile))

преди да ти изтекат 410 те дни т.е тези дни подаваш

1. МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО - (Приложения 3 изтегли от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1296/523/

2. Копие от акта за раждане на детето

3. Заявление, че желаете да получавате обезщетение за отглеждане на малко дете

4.Молба за отпуск до работодателят-свободен текст

5. Декларация по чл. 46 ал. 1 от НРВПО –не е задължителна,само ако ти я поискат

Ето един примерен текст за заявлението:


З А Я В Л Е Н И Е



От ................................., ЕГН: ................. , на длъжност .....................

На основание чл.164, ал.1. КТ и чл.46, ал.1, НРВПО,

Заявявам, че ще ползвам отпуск за отглеждане дете до 2г., считано от ............... до .............. г.


Прилагам:
1. Декларация по чл.46, ал.1 НРВПО за обстоятелствата, свързани с правото ми да ползвам отпуска
2. Акт за раждане на детето. – за справка


                                                                            С уважение:

                                                                                                   ..........................


Дата: ................
гр. Пловдив


Ето и молбата за отпуск до работодателя


                                                                         До Изпълнителния Директор
                                                                          на фирма ………………

М О Л Б А-ЗАЯВЛЕНИЕ
                                                         
От  …………………………………………………………………………………………..
/трите имена на служителя/
на длъжност  ……………………………………., отдел …………………….., дирекция ………………..   /длъжност и място на работа/

Уважаеми Господин ………………,

Моля да ми бъде разрешено да ползвам :
отпуск според чл. 164, ал. 1 от КТ за отглеждане на дете до 2 г. възраст
за детето ми ...
                      /трите имена на детето/
родено на ......................................, в размер на ......................................... календарни
дни за периода от ............................ г. до ............................... г. включително.
   
Декларирам, че детето ми не е настанено в детско заведение и не съм прехвърлила правото си на отпуск за отглеждане на дете на друг правоимащ член на семейството ми.   

Надявам се молбата ми да бъде удовлетворена.

   С уважение:
гр.  ..................                          /................................./






Ето я и декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Долуподписаната ……………………………………………………………… с ЕГН ………………..……… с постоянен адрес : ……………………………… л.карта № ……………………… , издадена на …….……….... от ……………….
на длъжност ………………………………….



ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

Известна ми е предвидената по чл.313 от Наказателния кодекс отговорност за деклариране на неверни данни.


дата: ………………….                                                                     ДЕКЛАРАТОР: ............

град:Пловдив


# 637
  • Мнения: 88
Elfita много Благодаря!!   bouquet

# 638
  • София
  • Мнения: 5 741
Здравейте!
Първо се извинявам ако въпроса ми не е за тази тема!  bouquet
Искам да попитам следното:
Имам син на 2,6 г. и в момента съм  в неплатен отпуск по майчинство до 13 август 2010г. но имам съмнения  за бременност и се чудя дали ще получавам в този случай майчинство,дали ми се внасят здравни осигуровки и какво трябва да направя! Rolling Eyes
Благодаря ви предварително! Hug

# 639
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Първо се извинявам ако въпроса ми не е за тази тема!  bouquet
Искам да попитам следното:
Имам син на 2,6 г. и в момента съм  в неплатен отпуск по майчинство до 13 август 2010г. но имам съмнения  за бременност и се чудя дали ще получавам в този случай майчинство,дали ми се внасят здравни осигуровки и какво трябва да направя! Rolling Eyes
Благодаря ви предварително! Hug

да,ще получаваш майчинство 2 г
ако до термина си изкараш неплатената докрая,после болничен ще е минималното
ако се върнеш на работа-вече зависи от осигуровките ти

# 640
  • София
  • Мнения: 5 741
На мен неплатеното майчинство ми изтича на 13,08,2010 г., а термина ми е за 06,10,2010г. Rolling Eyes
Сега трябва ли да уведомя работодателя?
Благодаря ви!  bouquet

# 641
  • Мнения: 3
Аз съм ученичка и съм бременна в третия месец.
Ще получавам ли майчинство и имам ли право на някакви помощи?

# 642
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз съм ученичка и съм бременна в третия месец.
Ще получавам ли майчинство и имам ли право на някакви помощи?


мила,нямаш стаж и затова нямаш право на майчинство две години

но ако отговаряш на изискванията за доход /350 лв бруто на човек/,имаш право на социално майчинство /100 лв за една година/.Попитай в районната социална служба.Също питай и за помощ за бременност 150лв,помощ за раждане 250 лв,детски 35 лв

# 643
  • Мнения: 68
Неплатения отпуск за отглеждане на дете счита ли се за трудов стаж? Някъде бях чела, че само 6м. се считат.
Ако детето ми започне детска градина,трябва ли веднага да се върна на работа или мога да продължа да съм в неплатен отпуск?

# 644
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Танчето, той целият неплатен отпуск за отглеждане на дете  е 6 месеца, така че да - целият се зачита за трудов стаж.

Общи условия

Активация на акаунт