Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 033
  • 883
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 131
Здравейте!
Бих искала да попитам след като ми изтекоха и трите болнични(45 дни преди раждането,40 дни след,и после още 60 дни),какво следва?Последният ми болничен свършва на 25.09.2009г. и вече ми е изплатен,но има още 4 дни от септември,които остават неизплатени.Те ще бъдат ли добавени към октомври и кога да чакам следващ превод,за октомври имам впредвид?  bouquet

# 256
  • Мнения: 1
Здравейте.Аз съм почти в осмия месец,но като излезна в болнични за майчинство няма да имам трудов стаж от 12 месеца-това означава ли, че болничните докато се роди мъничето няма да ми ги изплатят?

# 257
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте!
Бих искала да попитам след като ми изтекоха и трите болнични(45 дни преди раждането,40 дни след,и после още 60 дни),какво следва?Последният ми болничен свършва на 25.09.2009г. и вече ми е изплатен,но има още 4 дни от септември,които остават неизплатени.Те ще бъдат ли добавени към октомври и кога да чакам следващ превод,за октомври имам впредвид?  bouquet

Трябва да подадеш Приложение 2 : http://www.noi.bg/content/laws/07/Pril.2.doc + акта за раждане на детето / копие /. Тази декларация се носи в НОИ от работодателя след изплащане на заплатите за м. 09.2009 / в2-дневен срок / и след това НОИ правят плащане в срок от 15 работни дни.

# 258
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте.Аз съм почти в осмия месец,но като излезна в болнични за майчинство няма да имам трудов стаж от 12 месеца-това означава ли, че болничните докато се роди мъничето няма да ми ги изплатят?

Означава, че няма да получаваш обезщетение, докато не набереш 12 месеца стаж. Но този изискуем стаж е изобщо през живота ти.

# 259
  • Мнения: 131
Здравейте!
Бих искала да попитам след като ми изтекоха и трите болнични(45 дни преди раждането,40 дни след,и после още 60 дни),какво следва?Последният ми болничен свършва на 25.09.2009г. и вече ми е изплатен,но има още 4 дни от септември,които остават неизплатени.Те ще бъдат ли добавени към октомври и кога да чакам следващ превод,за октомври имам впредвид?  bouquet

Трябва да подадеш Приложение 2 : http://www.noi.bg/content/laws/07/Pril.2.doc + акта за раждане на детето / копие /. Тази декларация се носи в НОИ от работодателя след изплащане на заплатите за м. 09.2009 / в2-дневен срок / и след това НОИ правят плащане в срок от 15 работни дни.

Мисля,че счетоводителката ми ги е подала.Къде мога да проверя все пак?Имам пик от НОИ.  bouquet

# 260
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте!
Бих искала да попитам след като ми изтекоха и трите болнични(45 дни преди раждането,40 дни след,и после още 60 дни),какво следва?Последният ми болничен свършва на 25.09.2009г. и вече ми е изплатен,но има още 4 дни от септември,които остават неизплатени.Те ще бъдат ли добавени към октомври и кога да чакам следващ превод,за октомври имам впредвид?  bouquet

Трябва да подадеш Приложение 2 : http://www.noi.bg/content/laws/07/Pril.2.doc + акта за раждане на детето / копие /. Тази декларация се носи в НОИ от работодателя след изплащане на заплатите за м. 09.2009 / в2-дневен срок / и след това НОИ правят плащане в срок от 15 работни дни.

Мисля,че счетоводителката ми ги е подала.Къде мога да проверя все пак?Имам пик от НОИ.  bouquet

В сайта на НОИ в Справки по ЕГН - за преводи. А за подадени документи : https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

# 261
  • Мнения: 123
На мен последния болничен ми е до 23.10.09г. включтелно. Каква дата да пиша в Приложение 2?

Благодаря предварително  Hug

# 262
Момичета искам да ви попитам нещо.Преди време работех на трудов договор 6 месеца след това излязох по майчинство 2 години.Сега пак съм бременна в 7 месец и работя от 1 месец.Въпроса ми е следния сега като изляза болничен ще имам ли право на майчинство като имам само 7,8 месеца трудов стаж както и тези две години по майчинство които не знам дали въобще се броят за стаж.

# 263
  • София
  • Мнения: 372
момичета, знае ли някой сега като ми изтече 1 г за гледане на датето ми и от 20.09.2009 вече съм на мин. заплата... та въпросът ми е - Имам ли право на някакви помощи? Чух за 25,00 лв ... малко са, ама ако ми се полагат, ще си ги взимам - все ще са в помощ  ooooh!
какъм трябва да е доходът на семейството ни, предполагам с включена моята минимална? къде и какви документи трябва да подам?
благодаря ви   bouquet

# 264
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
На мен последния болничен ми е до 23.10.09г. включтелно. Каква дата да пиша в Приложение 2?

Благодаря предварително  Hug

От 24.10.2009 г.

# 265
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Момичета искам да ви попитам нещо.Преди време работех на трудов договор 6 месеца след това излязох по майчинство 2 години.Сега пак съм бременна в 7 месец и работя от 1 месец.Въпроса ми е следния сега като изляза болничен ще имам ли право на майчинство като имам само 7,8 месеца трудов стаж както и тези две години по майчинство които не знам дали въобще се броят за стаж.

Ако си била на трудов договор по време на майчинството се брои и то. Тогава ще имаш право на обезщетение.

# 266
  • Мнения: 6
Здравейте!Бях студентка и нямам 12 м.ОС и след раждането ми 4 месеца ще започна да получавам обезщетението.В момента работя и съм осигурявана на 600 лв. ,но това е до раждането ми.Интерисувам се след излизането ми в болничните дали за тези 4 месеца  ще смятат и ще бъдат прибавени сумата от мин.работна заплата за страната или ще получавам 90% - майчинство само от предните 8 месеца?Дано правилно зададох въпроса си  Embarassed  bouquet

# 267
  • Мнения: 240
Здравейте
бих искала да попитам нещо, но първо ще разкажа как стоят нещата:
Бременна съм, наближавам 45 дни преди термина, нямам осигуровки, студентка съм, нямам брак с мъжа ми (живеем в едно домакинство, но адресите са ни различни)

И иска да попитам какви точно помощи ми се полагат сега и дай боже след раждането, аз знам за някои и ще ги изброя:
-Еднократна помощ при бременност-150лв.
-Отпуск на бащата след изписване на майката и бебето от болницата - 15 календарни дни според сумата на която се осигурява
-Еднократна помощ за раждане на живо дете(първо)-250лв.
-Еднократна помощ за редовна студентка - 2 880лв.
-Детски надбавки всеки месец по 35лв.
-Социално майчинство за 12м. по 100лв./месец.

Чувала съм също,че има някакви помощи за самотни майки(ако въобще ще мога да мина за такава) и още, че се полагат и помощи за отопление през зимния сезон, ако може да ми кажете дали е така или не и колко паричките и къде се подават документите? Също ако ми се полага още нещо, а аз не знам за него ще ви бъда благодарна да ми кажете, защото в тази държава ако не си търсиш сам правата никой няма да ти каже какво ти се полага, а знам че тук има отзивчиви и мили хора, които помагат на такива като мен и предварително ви благодаря.

Имам и още един въпрос, понеже мъжа ми е осигурен и има възможност фиктивно да излезе по бащинство, та въпроса е дали така няма да можем да вземем повече ако той излезе по бащинство (МАЙ може чак от шестия месец) до кога (до една или 2 годинки на детето) и дали въобще можем да се възползваме от тази опция след като нямаме брак, но живеем в едно домакинство и детето ще бъде припознато.

Много питах много нещо, ще се радвам ако ми отговорите на многото въпросчета и предварително Ви благодаря

# 268
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте!Бях студентка и нямам 12 м.ОС и след раждането ми 4 месеца ще започна да получавам обезщетението.В момента работя и съм осигурявана на 600 лв. ,но това е до раждането ми.Интерисувам се след излизането ми в болничните дали за тези 4 месеца  ще смятат и ще бъдат прибавени сумата от мин.работна заплата за страната или ще получавам 90% - майчинство само от предните 8 месеца?Дано правилно зададох въпроса си  Embarassed  bouquet

Взема се периодът преди излизане в болничен, но при всички случа за месеци без осигуряване се взема МРЗ.

# 269
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Ползвам въпроса ти, за да не пропусна нещо:

И иска да попитам какви точно помощи ми се полагат сега и дай боже след раждането, аз знам за някои и ще ги изброя:
-Еднократна помощ при бременност-150лв.
-Отпуск на бащата след изписване на майката и бебето от болницата - 15 календарни дни според сумата на която се осигурява
-Еднократна помощ за раждане на живо дете(първо)-250лв.
-Еднократна помощ за редовна студентка - 2 880лв.
-Детски надбавки всеки месец по 35лв.
-Социално майчинство за 12м. по 100лв./месец.

Гореизброените ти се полагат  Peace

Чувала съм също,че има някакви помощи за самотни майки(ако въобще ще мога да мина за такава) и още, че се полагат и помощи за отопление през зимния сезон, ако може да ми кажете дали е така или не и колко паричките и къде се подават документите? Също ако ми се полага още нещо, а аз не знам за него ще ви бъда благодарна да ми кажете, защото в тази държава ако не си търсиш сам правата никой няма да ти каже какво ти се полага, а знам че тук има отзивчиви и мили хора, които помагат на такива като мен и предварително ви благодаря. - Попитай в Дирекция Социално подпомагане - ще ти обяснят, иначе там се подават и декларациите за горните помощи.

Имам и още един въпрос, понеже мъжа ми е осигурен и има възможност фиктивно да излезе по бащинство, та въпроса е дали така няма да можем да вземем повече ако той излезе по бащинство (МАЙ може чак от шестия месец) до кога (до една или 2 годинки на детето) и дали въобще можем да се възползваме от тази опция след като нямаме брак, но живеем в едно домакинство и детето ще бъде припознато. - Не може, защото ти не си осигурено лице и нямаш право на върпосния отпуск, за да го прехвърляш.

Общи условия

Активация на акаунт