6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 412
  • 135
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 7 263
(а и да не забравяме определението, че съм "тъпа патка"....., ама аз и преди теб си го знаех, още повече щом съм взела да си губя времето в този форум и да се опитвам да ви науча на нещо.)
П.С. Lennyh, слава Богу, че има и хора от управляващите, които мислят като мен, щото ако държавата се съобразяваше с всеки, на който нещо не му е изгодно, без оглед на това дали е икономически и социално обусловано, то съвсем до под кривата круша щяхме да я докараме. Знам, че е трудно да се излезе от личния и частния случай и да се погледне по-глобално на нещата и в перспектива, но то пък и затова не всеки става за държавник....


Остава и да кажеш кой става да речем от тази тема  \ освен теб разбира се\ - любопитна съм  Flutter

Наистина се искат много качества, за да стане от теб държавник - като това да не чуваш, какво говорят и искат "обикновените хора", като това с цената на всичко да прокараш "вярната партийна линия и да я следваш", като това да можеш не само да кажеш на черното бяло, но и в даден момент да започнеш да го виждаш като бяло.
Слава богу аз одавна съм установила, че нямам нужните качества и нямам терзания в тази посока.
Но в тази тема се събраха доста родители, които не виждат нещата в глобалната им переспектива - явно не сме нацелили нужния далекоглед или нужния момент.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 16:31 от Lennyh

# 106
  • Мнения: 40
Aз да си се включа пак, макар че вече само се забавлявам. Мислех, че Скарлет е малко по-властимаща, но сега като й видях дереджето, ми стана вече безинтересна.

Та аз съм спомената в последния ти пост. Скарлет, Скарлет, мила ми Скарлет, на мен държавата изобщо за нищо не ми е длъжна, защото и двете ми деца са в частното образование и ходят само на частни лекари. Но това, което аз и съпругът ми даваме на държавата, нека се ползва за майките, които сега имат нужда. Разбра ли, мила ми Скарлет! Излез си от тъпата рамка на закона. Днес я има тази поправка, утре може и да я няма. И най-вероятно няма да я има. Да се хванем ли на бас?

# 107
  • Мнения: 827
Скарлет, никога не е приятно с твоите камъни по твоята глава - затова коментари за тъпи патки и приятелите ти биха били уместни в личен разговор или друга тема.

И все по-забавно е, че очевидно четейки мненията, не прочиташ написаното, а това, което ти изнася, или това, в което си убедена, когато пък четеш законите.
И, много моля, не му е мястото наистина, да ни учиш, точно ти.
Тук е място да разискваме и споделяме, ама от друг не чух да се опитва да научи някого на нещо.

# 108
  • Мнения: 967
Скарлет, не ти ли прави впечатление, че само ти си с такава позиция. Другите мами всички са против това безумие. Дали се сещам правилно, че имаме демокрация, хората гласуват, партии печелят, сформират правителство, което прокарва волята на народа. Е кво е  това правителство, кви са тия закони - и мамите и татковците са против този nonesence масово - чудно ми е - в чии интерес е въпросната промяна?  Twisted Evil - явно само в твой  Mr. Green и евентуално на други тайни групи!

# 109
  • Мнения: 7 263
Излез си от тъпата рамка на закона. Днес я има тази поправка, утре може и да я няма. И най-вероятно няма да я има. Да се хванем ли на бас?

Мдаааа сега се замислих как някой мастит депутат, който кове родните закони и заработва на фронта "и аз съм човек", зарязва за 6 месеца държавната мандра и остава до печката да върти пюренца, сменя памперси и води наследника си на разходка в парка, докато съпругата му "скромна учителка" \ макар и с три джипа и две къщи на морето\ се връща на работа, за да не и "изгори мястото" ............

 Laughing Laughing Laughing
Май нямаме много поводи за притеснение наистина, разчитам на "държавническото мислене" този път  Peace

# 110
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
На радиото ли говориш - останах с впечатление, че ти си радиото.  ooooh!

Скарлет, попитах те - защо не се даде избор кой да ползва тези 12 месеца неплатен отпуск - и за семейството, и за държавата е по-изгодно това да е членът с по-висок доход? Или и това не е достатъчен аргумент за ТЕБ?

# 111
  • София
  • Мнения: 932
nellyani, теб не те е страх да останеш без работа. (пък и така за момента ти е по-изгодно от финансова гледна точка). Тогава какъв е проблемът? Просто не работиш (доходът ще е същият както и ако си в неплатена). Хайде някой да вземе да обясни защо работодателят трябва да му е длъжен (от доста време го задавам този въпрос и все не получавам аргументиран отговор). Отговорът "защото иначе на семейството ще му е трудно просто не върви", пробвайте с друг.
Понеже си запозната със социалното осигуряване, моля те посочи ми друга страна, където майчинството да е 2,5г, от които 410дни на 90% от брутния доход (но не повече от нетния, което в 98% от случаите се равнява на нетния доход на майката). Ако намериш дори и една страна, която да предоставя повече права на майките, ще се съглася, че държавата законово не се грижи за своите деца.

 

Оооо повярвай ми, ще ни се отрази това че няма да ходя на работа , и затова мислех и исках да се върна на работа сега, когато ми изтича майчинството, на работа в среда и колеги , които познавам и знам че мога да си върша добре работата. Защото с майчинстовто досега , колкото и малко да е , сме връзвали семейния бюджет, до заплата на мъжа ми.
Знам , че никъде другаде ,няма толкова дълго майчинство, както в България, това е коментирано и друг път тук нееднократно. То и никъде другаде няма толква нисък жизнен стандарт и заплати , както в България, поне не в развитите страни ,към които се стремим.
И затова не можем да си позволим лукса , само единия да работи , но да изкарва достатъчно че да живее нормално семейството и след , като плати данъци, сметки , да има пари за храна и дрехи , а не да каже днес няма да купя риба или сирене или каквото и да е , че няма да ми стигнат парите до еди кой си ден. Дори не говоря за луксове, като почивки забележи , само за храна, дрехи и сметки.
Въобще не ми се рови сега , да видя за коя страна ставаше въпрос, но там ао жената реши да си остане у дома да си гледа децата , получава някакви пари от държавата. Ако държиш ще се поровя, мисля че беше Германия или САЩ но не съм сигурна.
Само че аз не искам да си остана у дома , не искам да съм домакиня , сметнала съм колко искам да гледам детето си и кога да се върна на работа, не искам да губя работното си място. Ако и тук майчинството беше само няколко месеца, но мъжа ми взема над 2000 хил. лв. ( за БГ, това е добра заплата, ако работи само единия според мен, но да е минимум), без да му се налага да излиза сутрин в 8 и да се прибира вечер в 1-2 , както е сега.
Казваш да обвиняваме Общината за липсата на детски градини, а Общината не е ли част от структурата на Държавата , финансира се от Държавата , а тя от Нашите Данъци.  

scarlette4444  - ти си от типа хора , поне в тази тема , които като им кажеш в спор, че кафето е черно примерно , те твърдят че е бяло и ти не виждаш добре и не разбираш. Имала съм си вземане даване с такива и знам, че е безмислено да се спори с тях.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 21:02 от nellyani

# 112
  • София
  • Мнения: 932
Освен това , нека не забравяме ,че 90% от работодателите в България , бягат почти като дявол от тамян , от майки на малки деца и ако не са задължени със закон , няма и да вземат отново такива майки на работа, не смея да обвинявам работодателите , говорила съм с такива те просто нямат никакви облекчения от това аз да съм по майчинство (по техните думи), какво от това , че преди това съм плащала данъци.  Какво излиза, че само защото някоя млада жена е решила да роди дете , трябва да се прости с работата си , с развитието си като личност.
Прост пример преди да забременея и родя , колкото пъти съм подавала автобиографията си до фирми , толкова пъти са ме викали на интервюта и винаги съм си избирала къде да работя.
Сега когато забременях , родих и имам дете, което скоро ще е на две , си направих малък експеримент. Пак си пратих автобиографията, на десетина фирми , но в нея пишеше , че имам дете на 1.10 тогава, е нито една фирма не ми се обади, за интервю  Laughing. Махнах, допълнението , че имам малко дете и пак си пратих автобиографията на други фирми, е обадиха ми се за интервюта. Не че отидох , просто исках да видя , как стоят нещата реално , не да ми се говори за  привилегии и социална политика, ориентирана към майките и раждаемостта.
Може и да има такава политика , ама тя явно стимулира определени групи . Всъщност имам и братовчеди в Испания и хем е криза , хем жената не работи , а чакат второ дете , само мъжа работи в семейството и си живеят добре само с неговата заплата, не получават никакви облаги от държавата  Испания, освен първоначалните пари за родено дете там, защото и първото си дете родиха там. Стимулирането , помощта или на кой както му е удобно да го нарече , беше от порядъка на 1000 евро някъде и забележете нямат испанско гражданство , просто мъжа работи там на трудов договор и това беше достатъчно за да получат парите. Ще ги питам за точната цифра.
Аз отдавна съм си направила изводите за семейството ми , ако имам второ дете , то няма да е в България , а ще сме емигрирали. Може и в чужбина хич да не е розово , но поне ако се трудиш много се оценява труда ти и децата родени там. А тук ако си нямаш връзки , ако е нямало кой да ти помогне, ако не правиш незаконни неща , е почти невъзможно да пробиеш, колкото и да си начетен и умен.
Чакаме само да мине така наречената световна криза , че с малко дете не ни се рискува,  а междувременно работим по въпроса как да идем там където искаме и какво се иска от нас.
Най-тъпото е че аз всъщност отглеждам бъдещ емигрант в момента, дори аз и баща й да не емигрираме , ако така вървят нещата в България , то аз не искам дъщеря ми да живее тук и мисля, че не съм единствената.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 21:32 от nellyani

# 113
  • Мнения: 306
[Сега държавата казва: "не е нужно само майката да ги прави тези компромиси, може и бащата да участва", но за мое голямо учудване именно жените скачат против това.....
Поне за България е факт, че когато 1 работодател неама мъже, определено не е планирал си губи работната ръка за 6 месеца и то по майчинство. Такава е нагласата на повечето работодатели, да не кажа на всички. И мислиш ли, че ще му пазят мястото? По принцип е доста лесно да се философства  Tired
А и пропускаш факта, че всеки си има глава на раменете и си решава сам. Винаги правото на избор е за предпочитане.

Конкретно аз също ще "скоча", въпреки, че си имам хубава работа, добре платена, с хубави перспективи. Преди да родя разсъждавах горе-долу като теб. Но когато си взех бебчето за първи път да го накърмя, разбрах, че това е целия ми свят. И грижата ми за нея е най-естесвеното нещо на света, което правя най-добре, което е заложено в женската ми природа. И в това се състои цялата ми женска същност. Винаги е добре жената да се развива и да прави пари, но за мен детето ми е по-важно от правенето на бизнес  Simple Smile Таткото също много я гледа и много ми помага. И много се обичат  Heart Eyes Но все пак мама си е мама  Simple Smile

# 114
  • Мнения: 7 263
Преди да родя разсъждавах горе-долу като теб. Но когато си взех бебчето за първи път да го накърмя, разбрах, че това е целия ми свят. И грижата ми за нея е най-естесвеното нещо на света, което правя най-добре, което е заложено в женската ми природа. И в това се състои цялата ми женска същност. Винаги е добре жената да се развива и да прави пари, но за мен детето ми е по-важно от правенето на бизнес  Simple Smile Таткото също много я гледа и много ми помага. И много се обичат  Heart Eyes Но все пак мама си е мама  Simple Smile

Много точно и много докосващо!  Peace

# 115
  • Мнения: 306
Между другото, Скарлет, сега успях да изчета писанията ти. Не смятам, че си патка  Simple Smile Просто разполагаш с доста ограничена и остаряла база от знания. Все едно отварям учебник по полит-икономия от 1955г. Не е достатъчно само да си прочела КТ и още 2 закона на кръст за да генерализираш така смело. Прочети по-новите статии (от 2006 насам) на академичните светила в България относно човешкия капитал и менажирането му  Wink Няма да ти навреди  Simple Smile И тогава заповядай отново в дискусията  Thinking

# 116
  • Мнения: 804
 100 % съм съгласна, че на държавата й е много по-изгодно да осигури ясла/градина за детето ми, а аз и мъжа ми да работим и да плащаме данъци  Peace
Глупаво е и необосновано всички да плащаме данъци, а само за част от децата да има облаги. Работи си човека "Х" и издържа дъщеря ми, която е в държавна ясла, а неговата жена си стой вкъщи насила, защото детето им не е прието никъде - абсурдна ситуация  ooooh!

НО и друго ми прави впечатление. Водим малката в 7.30 на ясла и я взимаме към 18 - 18.30. Сутрин са 2-3 деца и вечер са пак толкова. За 8 месеца да съм видяла около 10 деца от групата (по списък са около 30). А другите? Тях ги водят по-късно и ги взимат по-рано. Това е и в 4-те групи. Значи сметнете колко трае работния ден на другите родители?! Как да наемеш такъв човек на работа? Как да се съгласиш да си в един екип с някой "скатавко", който пред предлог, че има дете идва по-късно и си тръгва по-рано? Факт е, че може да работиш пълноценно дори да имаш дете, но това не е практика в БГ. Тук като родиш и очакваш, че целия свят ти е длъжен. "Ми аз имам дете и трябва да работя всеки ден по-малко, но за сметка на това през седмица да съм в болничен!" Докато имаме това мислене ще е напълно нормално работодателите да не ни искат - ние българските майки сме с изкривено мислене и докато не осъзнаем, че никой освен държавата на която плащаме данъци не ни е длъжен, ще си патим.

Сега ме убиите с камъни, но това със "стоте години" платено майчинство е най-тъпото и нефункционално нещо, което тази държава е измисляла. Не е ли по-добре да се осигури адекватна грижа в подходящи сгради с многоброен и добре платен персонал за децата над 9 месеца? А родителите - в повечето случай здрави, млади и образовани да се развиват професионално и да плащат данъци. Естествено всеки може сам да избере - дали ще работи или ще си гледа детето по-дълго. Но защо държавата не осъзнае, че трябва да имаме избор, а не по принуда да дремем вкъщи по 2-3 години и със смешните 240 лв. да ни обяснява колко добра социална политика имаме. А като тръгнем на работа ни дават по 120 лв. и ни пренасочват към частни ясли и градини. Не им ги искам 120-те лева. Искам да ми гарантират място в градина, която не е в 180 годишна сграда, а персонала да е под 55 години и да не са 4 лелки за 150 деца.
Към това трябва да се стремим, а не към увеличаване на седенето вкъщи. Който иска нека си стой, но който иска и може - нека да работи!

# 117
  • Мнения: 306
НО и друго ми прави впечатление. Водим малката в 7.30 на ясла и я взимаме към 18 - 18.30. Сутрин са 2-3 деца и вечер са пак толкова. За 8 месеца да съм видяла около 10 деца от групата (по списък са около 30). А другите?

Попитай учителките колко от децата ги водят и взимат родители им и колко някой друг (баба, леля, кака, гледачка).

# 118
  • Мнения: 804
НО и друго ми прави впечатление. Водим малката в 7.30 на ясла и я взимаме към 18 - 18.30. Сутрин са 2-3 деца и вечер са пак толкова. За 8 месеца да съм видяла около 10 деца от групата (по списък са около 30). А другите?

Попитай учителките колко от децата ги водят и взимат родители им и колко някой друг (баба, леля, кака, гледачка).

Питала съм, а и сама мога да видя като отидем на площадките след яслата. Само няколко деца от яслата ги взимат гледачки. А свободните баби май са още по-малко (нали сега се пенсионират на 400 години горките). И аз сега търся жена да взима детето по-рано, защото в 18 часа вече е умряло от глад. Не виня хората, че си взимат децата по-рано (причини си има - най-малкото оскъдната следобедна закуска). Чудя се само наистина ли мислят, че са пълноценни работници и че имат право на каквито и да е било претенции към работодателите си. После се жалват по градинките, че малко пари взимат: еми за толкова работа - толкова пари. Говоря от собствен опит. Преди и аз излизах по-рано за да си взимам детето, ходех по-късно и излизах болнични често. Заплатата ми съответстваше на всичко това. Аз го разбирах и всички бяхме доволни (и аз и работодателя ми), после прецених, че живота е ужасно скъп, че едно боледуване на детето струва поне 50 лв., че обувчиците са 50-60 лева (  #Cussing out ). Имах късмет и започнах нова работа. Сега работя както си работят хората в "нормалните" държави. Има си плюсове и минуси, но избора си е мой. Работя защото държавата е осигурила ясла за детето ми. А ако не осигури градина???? Или голяма част от парите ще отиват за частна градина или някой от нас ще си остане вкъщи и ще спре да плаща данъци. ЗАЩО? Това не е изгодно за държавата! Нито за семейството, нито за детето.

# 119
Понеже виждам, че сте се събрали много осведомени, може ли да попитам нещо, леко в страни от темата. Този прословут неплатен 6 месечен отпуск за гледане на дете как се взима / в смисъл - когато родителят има нужда или когато работодателят реши, че може да си позволи да пусне служителят в неплатен отпуск/? все пак той е за гледане на дете, което става не когато работодателят реши, а когато родителят има нужда.Може ли работодателят да откаже такъв отпуск?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт