6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 413
  • 135
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 932
madchen , на някои родители може просто работното им време да е удобно. Във фирмата ,където работех аз  преди да забременея и надявам се и за в бъдеще да работя, работното време е от 8.00 до 17 часа , за всички служители. Даже понеже има и производство , тези които работеха там , идваха в 7.00 и в 16 часа си тръгваха. Така че има и фирми с удобно работно време, имахм две майки на малки деца по на 3 годинки почти и двете си стояха докрай на работа , не са ползвали никакви привилегии.

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 13:02 от nellyani

# 121
  • София
  • Мнения: 8 940
Понеже виждам, че сте се събрали много осведомени, може ли да попитам нещо, леко в страни от темата. Този прословут неплатен 6 месечен отпуск за гледане на дете как се взима / в смисъл - когато родителят има нужда или когато работодателят реши, че може да си позволи да пусне служителят в неплатен отпуск/? все пак той е за гледане на дете, което става не когато работодателят реши, а когато родителят има нужда.Може ли работодателят да откаже такъв отпуск?
Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 години не може да бъде отказван, освен ако лицето няма право да ползва такъв.

# 122
Значи не се попълва бланка, както е за платения отпуск, а от къде се взима това заявление / от работодателя ли/?

# 123
  • София
  • Мнения: 8 940
Eто ти едно примерно:
      
ДО
………………………………..

…..……………………………







З А Я В Л Е Н И Е

по чл. 167a, ал.1 от Кодекса на труда,

за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст



от ………………………..………………………………………………..ЕГН……………………...


живуща в гр……………………..на адрес…………………………………………………………


на длъжност……………………………..в …………………………………………………………




Уважаеми/а/ господин/жо/………………………..,



С настоящото заявление и на основание чл. 167а, ал.1 от КТ изявявам желанието си да ползвам неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 – годишна възраст на детето ми…………………………………………………………………………………………………………

ЕГН…………………………. родено на ………………………….., в размер на…………… календарни дни, считано от…………………………...

Декларирам, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.

Декларирам, че до този момент отпускът за отглеждане на детето ми до 8 – годишна възраст не е ползван нито от мен, нито от баща му. /когато отпускът се ползва за първи път./

Прилагам:

Декларация за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 8 – годишна възраст от майката /бащата/осиновителката, осиновителя/ - Приложение №5 от НРВПО, тъй като детето ми навърши 2 – годишна възраст преди 01.08.2004 г.

Удостоверение от работодателя за размера на ползвания неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3 – годишна възраст по стария чл.165, ал.1 от КТ /ако лицето е ползвало такъв отпуск/  


Копие от акта за раждане на детето


Удостоверение от работодателя за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 8 – годишна възраст. Приложение №4 от НРВПО /когато този отпуск се ползва за първи път/.




………………………..                                                         СЛУЖИТЕЛ:…………………………….

/дата/


# 124
  • Мнения: 306
Чудя се само наистина ли мислят, че са пълноценни работници и че имат право на каквито и да е било претенции към работодателите си.

Ами като аз се върна на работа, може би и за нашето семейство ще кажеш, че е пълно с непълноценни работници. Защото малката ще отива на градина в 8:45, аз започвам работа в 9 и естествено ще я водя аз. Таткото пък свършва работа в 16:30 и ще я взима в 16:45. И никога няма да се засечем с теб  Mr. Green
Това, че си намерила някакво равновесие за графика на семейството си, не означава, че то е глобално и за всички. И преди да набедиш хората с деца, че са мързеливи, се запитай дали ти не си изключението. Замисли се колко хора работят на смени (напр. заетите в здравеопазването, образованието и просветата и т.н.), колко от родителите са с различен работен график и т.н. И ще видиш, че има и други усърдни майки, освен теб  Mr. Green

# 125
  • Мнения: 804
И преди да набедиш хората с деца, че са мързеливи, се запитай дали ти не си изключението. Замисли се колко хора работят на смени (напр. заетите в здравеопазването, образованието и просветата и т.н.), колко от родителите са с различен работен график и т.н. И ще видиш, че има и други усърдни майки, освен теб  Mr. Green

Не съм искала да обидя никого  Peace Просто е време да слезем на земята и когато претендираме за нещо да даваме нещо в замяна - така има шанс след няколко поколения да има българи с не толкова изкривено съзнание като нашето - преход какво да се прави  Rolling Eyes
Има изключения на родители, които работят на смени, но това със сигурност не са родителите на 85% от децата в яслата. А и при разстоянията в София вероятността да живееш до яслата/градината и до работата си е 0.0000001%. Единични случай има наистина, но болшинството си живее с мисълта, че детето е извинение да не дава нищо на държавата/работодателя и само да иска.
Не съм идеалната майка, нито идеалната съпруга, нито идеалния работник: можеш да си само едното от трите, съчеташ ли ги - и трите куцат. Въпроса е да го осъзнаем и да видим какво можем да дадем, а после вече и да поискаме в замяна.
А относно мързела - ако има конкурс ще съм на едно от почитните места. Мързи ме и какво от това, не се срамувам, просто избирам нещата в които мога да вложа целия си мързел и нещата в които не мога да си позволя и секунда мързелуване. Мързела сам по себе си не е лош - въпроса е да го насочим към по-неприоритетните си деиности и готово.

# 126
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Анна, трябваше и ал. 4 да публикуваш. Това не решава ли проблема:

(4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.

# 127
  • Мнения: 306
но това със сигурност не са родителите на 85% от децата в яслата. А и при разстоянията в София вероятността да живееш до яслата/градината и до работата си е 0.0000001%. Единични случай има наистина, но болшинството си живее с мисълта, че детето е извинение да не дава нищо на държавата/работодателя и само да иска.
Ако направиш статистически издържано проучване и обработиш правилно данните, доста ще те учуди резултата. В момента изводите, които правиш са несъстоятелни, най-малкото защото данните ти се състоят единствено от твоята емпирика. За това, ако не те мързи разбира се  Mr. Green, положи малко повече усилия и стигни до безпристрастна оценка (базирана на правилно събрани и обработени данни) за нагласите на болшинството. Другото са празни приказки  Wink

# 128
  • Мнения: 804
Kazlio, мир  Peace Каквито и да са нагласите на болшинството са си негови. Всеки си знае за себе си. Просто нека сме реалисти  Wink

# 129
  • София
  • Мнения: 8 940
Анна, трябваше и ал. 4 да публикуваш. Това не решава ли проблема:

(4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.

Незнам къде я гледаш тази алинея (можеби е от по-старият вариант на КТ). Ако съществуваше в новият вариант, нямаше да водим този спор.

# 130
  • Мнения: 2 069
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;


и какво излиза че всички които сме сключили брак сме прекарани  Crossing Arms


 Buba Mara и аз не го намирам това

# 131
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст - Кодекс на труда
 
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(8/Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.

Наредба за работното време, почивките и отпуските
Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.
(3) Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.
(4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.
(5) В случаите по ал. 3 работодателят въз основа на представено копие от акта за раждане на детето издава удостоверение съгласно приложение № 4.
(6) Документите, необходими за разрешаване на отпуска, се съхраняват в личното досие на работника или на служителя.
(7) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2009 г.) Отпускът се прекъсва по искане на майката или бащата - с писмено заявление до предприятието.
(8/(Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 10 от 2009 г.) Използваният отпуск по чл. 167а КТ се отчита в специална книга при работодателя.



 

# 132
  • Мнения: 2 069
4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда
(ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 1.08.2004 г.)

§ 39. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител.

ето заради това не може да се прехвърля  Confused

# 133
  • София
  • Мнения: 8 940
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;


и какво излиза че всички които сме сключили брак сме прекарани  Crossing Arms


 Buba Mara и аз не го намирам това
Пропускаш допълнението, че освен че нямат брак, не трябва да живеят и в едно домакинство.
Буба Мара, за другото Калака ти е писала, важи до края на 2006г.

# 134
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Това ми е убягнало и е ... няма да квалифицирам.  Twisted Evil
Ще го обмисля, когато ми остане време, и пак ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт