Проблем със записване в предучилищна

  • 2 998
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам, но нещата стоят така. При такива големи мащаби се гледа масата, обичайното положение. Винаги има риск да си от изключенията. Желаещите да пуснат децата си по-рано на училище не са толкова голямо число, че да се направи специална пътека за това. А и историята с делегираните бюджети още повече нажежава положението.

# 16
  • Мнения: 21 455
Закон за народната просвета
Чл. 7. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Училищното обучение започва на 7 години,
навършени в годината на постъпване в първи клас. В първи клас могат да постъпят и
деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие, по преценка на
родителите или настойниците им, позволяват това.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г., бр. 90 от 2002 г., в сила от учебната 2003/2004
година) (1) Подготовката на децата за училище една година преди постъпването им в
първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи към детските градини
или в подготвителни класове в училище, като родителите или настойниците се
освобождават от заплащането на такси.

Никъде не виждам възрастово ограничение за приема в подготвителните класове. В Закона пише "...една година преди постъпването им в първи клас...". Освен това е предвидена възможност за постъпване на детето в първи клас на шест години. Значи няма законова пречка петгодишно дете да бъде записано в подготвителен клас в училище.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 783
Законова пречка няма. За едни пари иде реч. Училищата не получават общинската субсидия, която се плаща на всеки ученик, когато децата са под 6 години. Директорката на едното училище ми обясни, че минала година е имала пет такива деца, за които училището не е получило пари. Тази година няма да запише нито една, аз не бях първата, още 3-4 деца има върнати.
В другото училище пък също не бяха ентусиазирани, точно по финансова причина и първоначално ме върнаха, но явно са по-гъвкави ли, не знам.

# 18
  • Мнения: 25 669

В читалището, където бях проверила, ми се заклеха, че издават удостоверения за завършена предучилищна група, с което се кандидатства в първи клас.


Ооо, много хубаво, че вече издават такива удостоверения! Макар и малка, все е някаква крачка за решаване на проблема с липсата на места в детските заведения.
Извинявай, Имелда, не разбрах, че искаш да я запишеш по-рано на училище. В такъв случай си права да настояваш да я приемат някъде.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 783
За съжаление такива читалища са много малко, това  е направо изключение, защото има хубава собствена сграда, при това доста голяма. Но такива в София са единици. Повечето приличат на катакомби.  Ния ходи на балет в едно такова, което е   ooooh!  А иначе биха могли и трябва да бъдат алтернатива. Там пък е вече въпрос на оправност и заинтересовансот на насоятелствата. Според мен проблемът с местата и в предучилищните групи предстои да се развихри.
Още повече, че делегираните бюджети дават възможност на директорите за доста спорни решения. В училището, където ми отказаха да запишат момата, преди 2 години, когато син ми ходеше там на предучилищна, бяха два класа с по 16 деца. От миналата година едната група е съкратена и в единствената учеха 25 /поддържам връзка с учителката, защото е страхотна, прекрасна жена/. В друго едно голямо училище съкратиха половината щат на библиотекаря, жената напусна, не могат да намерят нов и училище с около 1000 ученици е без библиотека. Масово дъжностите на педагоческите съветници са на половин щат. Сигурна съм, че делегираните бюджети са вариант за подобряване на финасовото управление на училищата и заплащането на училищата, но има едно НО...и аз не знам какво следва след него.

# 20
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
В предучилищния клас на дъщеря ми (в у-ще) имаше няколко деца на 5 години. Иде реч за 08-09 уч. година, т.е. вече делегираните бюджети бяха в сила.

Общи условия

Активация на акаунт