До мамите юристки или запознати със законите

  • 2 008
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Току що разбрах, че мъдрите глави са решили: хора защитени от закона по ред причини /майчинство, заболяване, група инвалидност, самотен родител/ ще бъдат преквалифицирани в хигиенисти. Т.е. с една метла ще се разнасяме по цял ден в двора на фирмата пък който устиска нека седи, който не може да си ходи ама по собствено желание без никакво плащане от страна на фирмата под формата на обезщетение ooooh!.

Не могат да те преназначат, без да получат съгласието ти.

Пак ти давам съвет да настояваш за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие с изплащане на обезщетение.

# 16
  • Мнения: 2 100
Така е, не могат да те преназначат без твое съгласие Peace Просто не подписвай нищо! И изобщо, за да те понижат (ако това е понижение някакво), трябва да те изкарат неспособна да изпълняваш задълженията си...абе некомпетентна. И ако не успеят да го докажат (т.е. нямат доказателства черно на бяло) и те уволнят, може да ги спукаш от съдене. Консулитрай се с адвокат ако искат от теб такова нещо. И най-важното - трай си и не коментирай много с колежките си. Който иска да ти казва какво е чул - да ти казва. Но ти си бъди желязна и не позволявай да бъдеш по някакъв начин манипулирана или притеснена.
А при положение, че работите с въпросната колежка на една и съща длъжност и трябва едната да си отиде ти си защитена само ако тя няма дете до 3-год възраст. В противен случай могат да махнат една от двете, както е описано в закона.

На твое място не бих се предала и определено не бих търсила другаде работа. Може в оставащата 1 година до навършване на 3-год на детето си да се оглеждаш за добра работа и тогава да напуснеш по свое желание, а не по принуда.  Peace

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Джиджа, на теория е много лесно.

Аз, за себе си не бих допуснала да работя на място, на което не ме искат, и дори и да остана, в следващата една година да допусна доброволно някой да ме гледа под лупа и да направи трудовия ми ден ад. Имам си достойнство, което не съперничи с ината.

# 18
  • Мнения: 11 007
Nansen е права, напълно съм съгласна с написаното от нея.
В момента съм в подобна ситуация с тази разлика, че конкурентът ми е млад мъж.
В крайна сметка реших да си тръгна с достойнство, вместо да ми правят проблеми и да ме принудят да напусна или пък да измислят удобна причина да ме уволнят дисциплинарно.  Crossing Arms

# 19
  • София
  • Мнения: 30 147
Цитат
Току що разбрах, че мъдрите глави са решили: хора защитени от закона по ред причини /майчинство, заболяване, група инвалидност, самотен родител/ ще бъдат преквалифицирани в хигиенисти.

това нещо колко ще бъде интересно за европейската комисия за защита от дискриминация. Сега е много актуален въпросът с майчинството и дискриминацията на майките- ЕК ги натиска нашите яко, затова измислиха 1 год платено майчинство. Сега ги натискат и за възможност за работа на половин ден, ако си майка.

Ако това нещо стигне до техните уши, ще стане страшно. Нали знаеш, че има в сайта им опция за подаване на жалби.

Не бих се поколебала  Peace

# 20
  • Мнения: 124
Само да допълня още нещо-при необходимост от съкращение на двама служители с еднакв ценз, заемащи еднаква длъжност, работодателят е длъжен да направи подбор, т.е. да определи обективни критерии, на които съкратения не отговаря. Оказа се, че практиката е наложила това и "има право" /както е посочено в чл. 329 ал.1 от КТ, където е уредено правото на побор/, практически се прилага като "е длъжен"-това е инфо от първа ръка от човек, който от 15г. работи ТРЗ. Ако работодателят не го направи и те уволни, според моя източник е почти 100% сигурно, че ще го осъдиш, но разбира се, дано не се стигне дотам.

# 21
  • Мнения: 2 100
Джиджа, на теория е много лесно.

Аз, за себе си не бих допуснала да работя на място, на което не ме искат, и дори и да остана, в следващата една година да допусна доброволно някой да ме гледа под лупа и да направи трудовия ми ден ад. Имам си достойнство, което не съперничи с ината.

Тук става въпрос да си търсиш правата.  Достойнството го има когато си тръгнеш по свой избор, а не по принуда. Жената си е извоювала съвсем честно работното място. Защо трябва с лека ръка да го предостъпва на нечий човек. А и момента не е много подходящ за смяна на работата.

П.С. И говоря от собствен опит, както и от опита на мои колеги.  Rolling Eyes

# 22
  • София
  • Мнения: 30 147
Цитат
Тук става въпрос да си търсиш правата.
   Peace

тръгни си, но си търси правата  Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 1 262
Не си тръгвай без бой. С теб не постъпват коректно, така че недей да имаш скрупули. Ако знаеш правата си и ги отстояваш, най-доброто, което можеш да постигнеш е едно хубаво обезщетение. Според закона минимумът е 4 брутни заплати, но ти можеш да си поискаш 12, та да си стиснете ръцете на 6-9 заплати. Това вече е добра сделка.

Използвай времето обаче и да си търсиш нова възможност за работа след като се разделите с настощия ти работодател.

Помни, че по правило работникът е в по-силна позиция от работодателя според нашето трудово право, така че не се предавай. Работодателите обикновено разчитат на това да потормозят и изнервят служителя, на него да му писне в един момент и да се съгласи на всичко. Затова не подписвай нищо без да се консултираш с човек, запознат с материята, имаш това право  Peace

П.П. Ако сте на една длъжност с въпросната колежка, трябва да се направи подбор задължително (както е написано по-горе).

# 24
  • Мнения: 21
Искам предварително да се извиня, че нахлувам в темата!
Имам въпрос в правната сфера, та затова ще се намеся.
Когато родителите имат брак, детето автоматично ли се "припознава" от бащата. Опасенията ми са, защото мъжа ми няма да бъде в страната, когато родя. Трябва ли да уредим предварително някакви формалности? Благодаря на тези, които ще отговорят!

# 25
  • Мнения: 2 677
Припознаването се прави, когато родителите нямат брак. Детето родено в брак няма нужда да бъде припознавано - бащата е ясен! Simple Smile

# 26
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Искам предварително да се извиня, че нахлувам в темата!
Имам въпрос в правната сфера, та затова ще се намеся.
Когато родителите имат брак, детето автоматично ли се "припознава" от бащата. Опасенията ми са, защото мъжа ми няма да бъде в страната, когато родя. Трябва ли да уредим предварително някакви формалности? Благодаря на тези, които ще отговорят!
ако имате свидетелство за граждански брак - мъжът ти не ти трябва когато родиш.

# 27
  • Слънчевия дом
  • Мнения: 131
Искам и аз да се включа , защото и  при мен нещата горе долу са така .След изтичането на майчинството се завърнах на работа .На мое място по време на отпуска ми по майчинство беше назначена друга жена която по- късно бе преназначена на друга длъжност  , но тя изпълнява моите служебни задължения и до сега , а аз вече четвърта седмица съм на работа и не съм получила никаква такава ,  продължава да ги работи тя а аз седя по цял ден, и започвам да се притеснявам .
Имам ли някакви права или да си мълча  ? newsm78

# 28
  • Майничка
  • Мнения: 12 586
Искам и аз да се включа , защото и  при мен нещата горе долу са така .След изтичането на майчинството се завърнах на работа .На мое място по време на отпуска ми по майчинство беше назначена друга жена която по- късно бе преназначена на друга длъжност  , но тя изпълнява моите служебни задължения и до сега , а аз вече четвърта седмица съм на работа и не съм получила никаква такава ,  продължава да ги работи тя а аз седя по цял ден, и започвам да се притеснявам .
Имам ли някакви права или да си мълча  ? newsm78

Тук няма пряко нарушаване на Вашите права, но е добре да говорите с прекия си ръководител (ако сте в добри отношения) или да пуснете писмено запитване до него какви конкретно задачи очаква да изпълнявате.

# 29
  • Мнения: 835
Само да допълня още нещо-при необходимост от съкращение на двама служители с еднакв ценз, заемащи еднаква длъжност, работодателят е длъжен да направи подбор, т.е. да определи обективни критерии, на които съкратения не отговаря. Оказа се, че практиката е наложила това и "има право" /както е посочено в чл. 329 ал.1 от КТ, където е уредено правото на побор/, практически се прилага като "е длъжен"-това е инфо от първа ръка от човек, който от 15г. работи ТРЗ. Ако работодателят не го направи и те уволни, според моя източник е почти 100% сигурно, че ще го осъдиш, но разбира се, дано не се стигне дотам.

Да, ако те уволни, може да го осъдиш, но това са си разправии.Моя приятелка наскоро спечели делото, върнаха я на работа, даже и изплатиха заплати за времето когато не е била на работа, но си бяха разправии с адвокати и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт