Отговори
# 75
  • Мнения: 620
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

МОЛове в момента се строят най-много в бившите сиромашки държави, точно защото знаят, че хорицата малко са забогатели и са луди да харчат.

Аз питам откъде дойдоха, не къде се строят.
Строят се, за да попиваме все повече идеята, че да живееш пълноценно значи да харчиш безразборно. Ами така е, производството трябва да върви, еволюцията и тя да крета след него.

# 76
  • Мнения: 50
И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire

Божеее, толкова злоба срещу народа си, какъвто и да е той  Thinking

НикиФин, ако може само да ми отговориш, като не ти харесва българския манталитет и нация, не се чувстваш БЪЛГАРКА, защо седиш в този форум, за да се опиташ да ни покажеш колко сме зле като нация ли? Датски форуми няма ли? Ей това не мога да го разбера, познавам много хора, живеещи в чужбина, някои от тях от значително дълго време, но никога не съм чула някой да има такова отношение за родината и народа си като твоето. След като говориш тези неща тук, как ли ни представяш пред хората в Дания  ooooh! И за да не се палиш много, ще ти кажа, че с някои неща от първия ти пост съм съгласна, но после преля чашата.

Извинявам се за спама, досега не съм взимала отношения в спорове, но сега запалих и аз Simple Smile

По темата. Според мой наблюдения между 800/1000 за Пловдив, но в тях включвам и някоя дрешка от време на време, един уикенд на не много скъпо място, някое друго ресторантче през месеца, дори да останат малко за море, не много скъпо също, две коли, но без кредити, а със собствено жилище.   

# 77
  • Мнения: 212
Какви силни думи се сипят, какво чудо Laughing Понякога и да отричаш българското, то си проличава колко ти е присъщо точно в такива разговори Rolling Eyes Българския манталитет се откроява най-много с палене за глупости и с желание да обидиш събеседника си (особенно ако е нов в групата) Rolling Eyes

Така е, точно от глупости се паля. Имам алергия, свръхчувствителност към глупости. Забелязвам, че всъщност доста народ, включително и ти сте комплексирани от това, че сте българи. Но не ви стиска да си го признаете дори, а го маскирате зад измислен патриотизъм и гордост с Бай ти Ганя и др подобни, с които никой нормален човек не би се гордял. И понеже ви е гадно че сте българи и гледате да набедите и др хора че са такива за да не ви е гадно само на вас  #2gunfire
Laughing Laughing Laughing Добре, че си ти да ме просветлиш колко съм комплексирана. За мое щастие, намирам смисъл да остана, където съм родена, и благодарение на приятелите ми, въпреки финансовите недостатъци да обичам и да съм щастлива в страната си.Разбира се, злобните ти нападки са ми безразлични.Знам от опит, че по- големи комплексари са тези, които се стремят да обиждат и критикуват (а в твоите коментари има много и от двете).
И за да не спамя прекалено много: около 300 лв.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 735
700-800лв. на човек е поносимо,а колкото повече толкова по-добре. Laughing

# 79
  • Мнения: 1 236
Моля, моля! Откъде дойдоха МОЛ- овете и консуматорският тип мислене?! Невям да са от баба ти Марийка и дядо ти Иванчо.

Какво общо имат "МОЛ-овете" с консуматирския тип мислене? Молът просто събира магазините на едно място за удобство, за да не си губиш времето да обикаляш. Консуматорският тип мислене е това, което го има в България от доста време - меракът за показност съществува още от времето, когато всички се натискаха да пазаруват в Кореком и да се фръцкат с придобивките. Аз не знам в коя друга държава толкова много хора, които се броят за "бедни" ще дават по една заплата за една дънкова пола. Такива неща не съществуват в страните, от които идват "МОЛ-овете".

# 80
  • Мнения: 2 757
Sober_Di , нормално е да стана злобна, когато ме нападат. Явно не си забелязала, че аз никога не нападам първа. Казала съм си мнението и впечатленията от БГ като цяло. Но някои верни на стадото го приеха много лично.

pepa_k, много си наивна миличка. Фактът, че толкова народ е напуснал БГ и не иска да се връща там е показателен за мнението на тези хора за БГ. Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение. Освен това за твоя информация аз представям българите в много добра светлина. Хората като ме гледат и мислят, че всички българи са като мен. Знаеш ли колко народ е проявил интерес към БГ и я е посетил  от как са се запознали с мен. Само дето останаха разочаровани от българите и повече не искат да повторят. Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една птичка пролет не прави

# 81
  • Мнения: 620
[


Какво общо имат "МОЛ-овете" с консуматирския тип мислене? Молът просто събира магазините на едно място за удобство, за да не си губиш времето да обикаляш. Консуматорският тип мислене е това, което го има в България от доста време - меракът за показност съществува още от времето, когато всички се натискаха да пазаруват в Кореком и да се фръцкат с придобивките. Аз не знам в коя друга държава толкова много хора, които се броят за "бедни" ще дават по една заплата за една дънкова пола. Такива неща не съществуват в страните, от които идват "МОЛ-овете".
[/quote]
О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес. А, и дънковата пола не струваше една заплата, ама и тези, които даваха по половин заплата за такава, не се брояха към бедните.

# 82
  • Мнения: 1 236

О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес.

"МОЛ-ът" защо го пишеш като абревиация?
Няма никаква разлика от това да обикаляш из "МОЛ-а" и да се моткаш "из града"т.е. из "центъра". Пазаруването и мотането по кафетата е същото, просто в някои населени места няма "център" и улица с магазини, а има "МОЛ", и обратното. Това че софиянци се вманиячиха да се моткат по Витошка няма нищо общо с навика на денвърци да се прекарват цял ден в "МОЛ-а".

А за "преди" и "сега" - предишните магазини и ресторанти далеч не бяха така привлекателни като сегашните, затова не можеш да сравняваш посещаемостта на сегашните с посещаемостта на предишните.

И пак за консумеризма - там, откъдето идват "МОЛ-овете" това явление отмира и се заменя с уелбиинг и екология, опазване на природните ресурси, самоограничаване и т.н. Като бърз пример ще ти дам нещо което се вижда от пръв поглед - в западна европа преобладават малките автомобили по улиците, в източна европа преобладават джиповете.  Peace

# 83
  • Мнения: 28
Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение.

Това, което говориш наистина няма смисъл: нито си българка, нито ни познаваш добре, нито си говорител на българите живеещи в чужбина. Не трябва да си много смел за да правиш злобни забележки по интернет.

Към другите подкрепящи "конструктивните" ти критики: не сме чак толкова особени, че да бъдем най-лошата нация. За всяка може да се намери нещо за което да се критикува стига човек да има желание. По същия начин може да се дискутират американците за ипотекирането на къщи само да направят традиционна сватба за детето си или за датчаните: нямаха ли навик да използват повторно водата във ваните за да спестяват? Ние сме това, което сме, ако на някой не му харесва: има право, ако говори само за това: има проблем.

Сорри, вече няма да спамя темата и да отговарям на подобни глупости.

# 84
  • Мнения: 50
[pepa_k, много си наивна миличка. Фактът, че толкова народ е напуснал БГ и не иска да се връща там е показателен за мнението на тези хора за БГ. Това, не не им стиска да си го кажат директно тук е типично за много хора, страх ги е да не им наскачат както на мен ми скачат. От мен да знаеш, който е избягал от БГ значи не му харесва там. Изключвам тези, които поради външни обстоятелства живеят в чужбина, но много им се иска да се върнат в БГ.  Пък кво говорят няма никакво значение. Освен това за твоя информация аз представям българите в много добра светлина. Хората като ме гледат и мислят, че всички българи са като мен. Знаеш ли колко народ е проявил интерес към БГ и я е посетил  от как са се запознали с мен. Само дето останаха разочаровани от българите и повече не искат да повторят. Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една птичка пролет не прави

Повече няма да коментирам твойте постове. Аз зададох въпрос, на който ти не отговори. Не съм коментирала нищо от това, което ти се опитваш да ми обясниш.

За последен път сори за спама. 

# 85
  • Мнения: 620

О,не, не подценявай МОЛ-а, МОЛ-ът е начин на живот.
Другото далеч не беше така масово, както е днес.

"МОЛ-ът" защо го пишеш като абревиация?
Няма никаква разлика от това да обикаляш из "МОЛ-а" и да се моткаш "из града"т.е. из "центъра". Пазаруването и мотането по кафетата е същото, просто в някои населени места няма "център" и улица с магазини, а има "МОЛ", и обратното. Това че софиянци се вманиячиха да се моткат по Витошка няма нищо общо с навика на денвърци да се прекарват цял ден в "МОЛ-а".

А за "преди" и "сега" - предишните магазини и ресторанти далеч не бяха така привлекателни като сегашните, затова не можеш да сравняваш посещаемостта на сегашните с посещаемостта на предишните.

И пак за консумеризма - там, откъдето идват "МОЛ-овете" това явление отмира и се заменя с уелбиинг и екология, опазване на природните ресурси, самоограничаване и т.н. Като бърз пример ще ти дам нещо което се вижда от пръв поглед - в западна европа преобладават малките автомобили по улиците, в източна европа преобладават джиповете.  Peace


1.Пиша го така, защото така си мисля, че се пише. Може и да съм в грешка.
2. Самото прекарване на свободното време в пазаруване /изключително/ не е/ не беше традиционно за народопсихологията ни. Сега говорим за шопинг- мания, за пристрастеност сред 60% от възрастното население именно в онези западни, както казваш, държави. Говорим за стремежа да струпаш колкото се може повече престижни вещи, които дори не са ти потребни. Сега те оценяват основно по притежанията ти /материалните/, по лекотата, с която потребяваш - добрият член на обществото е добър потребител, защото потреблението е двигател на икономиката и държавата го стимулира по всички възможни начини. Въздейства се на съзнателно и на подсъзнателно ниво, не ща да влизам в подробности, че ме мързи. Така модерният екологичен уклон също е част от политиката на въздействие върху потребителя- просто старите "зарибявки" изчерпаха привлекателността си и трябваше да се измисли нещо ново, актуално и идейно. И хайде, потръгна еко- бизнесът и уелнес- продуктите.
3. Нека не коментираме предишните магазини и заведения, помня ги добре, посещавани си бяха наред с кината, театрите, читалищата, културните домове. Едничкото частно кино в града ни го закриха, а разполагаме с огромен и модерен /беше, де/ киносалон. Празен, оставен на плъховете. Добре, че кмето поддържа театъра.
4. Съгласявам се, че началото е сложено, добро е /каквито и да са мотивите/, не знам дали не е късно /това относно екологичния аспект/. А що се отнася до джиповете- откъдето ни дойдоха МОЛ-овете, оттам идат и джиповете. Не знам по каква причина тука се "харчи" именно този светоглед, но факт е , че е ашлама, ако знаеш какво значи.   Peace

# 86
  • Мнения: 24
Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една пичка пролет не прави
Peace

# 87
  • Мнения: 22
Та кел файда аз какъв имидж създавам на държавата. Една пичка пролет не прави
Peace


     Тук става все по-забавно и интересно!  Crazy

# 88
  • Мнения: 2 757


 нито ни познаваш добре,

Виж се само какво силно чувство за стадна принадлежност имаш.  Grinning
Не съм говорител на никакви общества защото не съм част и няма никога да бъда от каквито и да било стада, организации, партии и т.под. Аз съм си  башка.
А за повторното използване на вода от датчаните за пръв път чувам. Мъжът ми е сметкаджия, но дори и той не пести вода, даже така разхищава, че ме става яд.

# 89
  • Мнения: 1 236
Сега говорим за шопинг- мания, за пристрастеност сред 60% от възрастното население именно в онези западни, както казваш, държави. Говорим за стремежа да струпаш колкото се може повече престижни вещи, които дори не са ти потребни. Сега те оценяват основно по притежанията ти /материалните/, по лекотата, с която потребяваш - добрият член на обществото е добър потребител, защото потреблението е двигател на икономиката и държавата го стимулира по всички възможни начини. Въздейства се на съзнателно и на подсъзнателно ниво, не ща да влизам в подробности, че ме мързи. Така модерният екологичен уклон също е част от политиката на въздействие върху потребителя- просто старите "зарибявки" изчерпаха привлекателността си и трябваше да се измисли нещо ново, актуално и идейно. И хайде, потръгна еко- бизнесът и уелнес- продуктите.


Това не е персонално впечатление от продължителни лични наблюдения, нали? Все едно да кажем, че софийските пенсионери имат мания да пътуват по рейсовете. Стремежът да трупаш престижни вещи го има само сред най-бедните части на населението, останалите пазаруват каквото им е необходимо (изключвам Елтън Джон от примера  Laughing ) Никъде в медиите не се прави връзка между "добър член на обществото" и "добър потребител", по-скоро се набляга на намаляване на потреблението (на ток, бензин, излишни покупки и т.н.)
Колкото до екологичния уклон - за това пък ще дам пример чужденците, които през последните години се пренесоха да живеят из български села. Те например са много екологично настроени и дават пример в почистването на улици от боклук и т.п. И това е не защото има някакъв икономически келепир, ами защото съзнават че природата е наш дом и трябва да си я пазим, ей така, от едната съвест.
Е, това е моето персонално впечатление от продължителни лични наблюдения  Peace Crazy

Общи условия

Активация на акаунт