Как приготвяте зимнина?

  • 175 825
  • 775
  •   1
Отговори
# 180
  • под тепетата
  • Мнения: 9 313
desiniko, и аз правя подобни мариновани патладжани, но след като ги измия от горчивия сок ги варя за 5-6 минути в маринатата и изцеждам. След като изстинат потапям леко в олио, подреждам в буркани и ръсвам тук-там магданоз, черен пипер и нарязани скилидки чесън. Така че не ми е суров патладжанът, а след това и се стерилизира.

# 181
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Да споделя една рецепта за домашно кьопоолу, което става особено вкусно и сполучливо.
В буркан от компот се слагат - 1 цял патладжан печен и обелен, върху него се натъпкват печени и обелени месести чушки, най-отгоре - печени и обелени домати, сока им да залее всичко + 1 равна с.л. сол или пък сол на вкус. Нищо повече не се слага. Затваря се и се стерилизира на водна баня 15-20 мин.
После като се отвори, тогава се накълцват патладжана и чушките и се слагат подправките - чесън, олио, чер пипер. Така вкусът се запазва и няма вкус на консерва, а вкусът на зеленчуците е като на току що откъснати. Ама че го обясних Simple Smile

# 182
  • Мнения: 503
Ще ви предложа една рецепта за туршийка

САЛАТА ПАРЕН ПАТЛАДЖАН С ПИПЕР

Продукти:3 кг. патладжан,белен нарязан на кубчета/престоява осолен 3 часа/;
2 кг. печен ,белен пипер ,нарязва се на парчета;
300 гр. захар;
500 гр. оцет/6%/;
1 ч.ч олио;
3 с.л сол;
магданоз, чесън, даф. листа и черен пипер на зърна.

Кипва се марината от оцета, олиото,захарта,даф. листа,ч.пипер и солта.Слага се патладжана само да се попари.Оцежда се.
Смесва се с пипера, магданоза и чесъна.
Пълнят се бурканите плътно.Отгоре се заливат с по една с.л  от останалата марината.
Бурканчетата се стерилизират 10-15 мин.
Излизат 12-13 бурканчета от лютеница -средни.

Много сполучлива рецепта дадена ми преди няколко години от една колежка.

# 183
  • Мнения: 427
Аз приготвям консерви от спанак,лапад ,домати,доматсчушка и моркови,компоти от всичко което има в момента,сладко от смокини ,пелте от дюли,мед от глухарче и борови връхчета ,лютеница и апетитка,много салати и патладжани (пържен и печен)Обичаме и люти чушки.Тиквичките малко си сменят вкуса и затова предпочитам пресни.От няколко години правя салати без аспирини и др.Такива са и парените чушки и камби и тях ги държа на хладно в кофа или бидонче цялото време без да се разцвалят.

# 184
  • Варна
  • Мнения: 924
Обичаме и люти чушки.Т

Мила любЕ,дай насам рецепта за консервиране на люти чушлета с аспирин ... плийз!   

# 185
  • Мнения: 427
Аз ги приготвям без аспирин.Ако искаш твърди чушлета то се правят със солена вода и затварят и варя само за капак.Аз приготвам от сорта шипка като ги запичам на котлон да се препукат правя марина от сол,захар,оцет и олио и заливам врелите чушки с вряла марина и само затварям без да варя.Точни пропорции имам само на око защото правя колкото чушлета имам, но спазвам правилото 1л.захар1л.сол4л.оцет и 1л.олио и около 100мл. вода.

# 186
  • София
  • Мнения: 1 176
 Crossing Arms Започват се зимнините,у дома са в промишлени количества,ужас голям ви казвам.До тук съм с компот от ягоди,череши.кайсии и праскови.(споко идат и крушите).На всички компоти слагам по 5 лъжици захар.Сложих и домати,смляни само със сол и варени.Лошото тепърва иде  ooooh! Чушките!Купувам хм различно ма често по 90 кила.Хич не ми се смейте,че става страшно,част от тях пека,беля и в буркани стерилизирам.другите измивам,изтърбушвам и оставям за 1 ден да позавехнат.Оттам във фризера за нощ,после вадя да поомекнат(за да омекнат леко,редя в пликове и пак във фризера),за пълнени чушки.От другите правя лютеница ма само от чушки и домати,е с идея моркови ма моите не знаят  Joy.Също така правя и паприкаш(нарязани чушки и смляни домати отгоре,варя 15 минути).Пърля люти и чорбаджийски чушки с олио,оцет,сол,магданоз и чесън.Правя кьопоолу(чушки,домати,син домат)затварям и подправки(меля зелена чушка,моркови,целина,магданоз малко сол и в бурканчета от детски храни).И зелето после и царска туршия. Peace И накрая множко ми идва.А за фризера зелен боб,грах,спанак,тиквички,моркови(за шкембе че ги слагам цели) и месо  Grinning
 множко ми иде на моменти ма от домашното по вкусно няма,още повече че част от продуктите са от свеки и е грехота да се хвърлят

# 187
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Диана Крайчева - респект   bouquet  bouquet  bouquet

# 188
  • Мнения: 7
Момичета, как приготвяте люти чушлета от сорта "шипка", но без аспирин, че съм алергична? Ще съм ви благодарна за някоя изпитана рецепта. Благодаря! Simple Smile
Ще ми се да ги сложа сурови в буркана, без да ги запичам преди това на котлона

# 189
  • Мнения: 678
Момичета, как приготвяте люти чушлета от сорта "шипка", но без аспирин, че съм алергична? Ще съм ви благодарна за някоя изпитана рецепта. Благодаря! Simple Smile
Ще ми се да ги сложа сурови в буркана, без да ги запичам преди това на котлона

Измивам чушките,махам дръжките/не пробивай никъде чушките/ и нареждам много старателно в буркани с винт/0,700 гр./Чушките трябва да са наредени много плътно в буркана.Отгоре слагам скилитки чесън,оцет до долното ръбче  на буркана,1 с.л.захар,1 с.л. сол и вода до горното ръбче.Затваряш с капачките и разклащаш добре.Така няколко дни /3-4 /само разклащаш и сваляш в мазата за отлежаване.
Правя такива чушки вече 10 години,даже снощи излязоха 20 буркана.

# 190
  • Мнения: 7
Момичета, как приготвяте люти чушлета от сорта "шипка", но без аспирин, че съм алергична? Ще съм ви благодарна за някоя изпитана рецепта. Благодаря! Simple Smile
Ще ми се да ги сложа сурови в буркана, без да ги запичам преди това на котлона

Измивам чушките,махам дръжките/не пробивай никъде чушките/ и нареждам много старателно в буркани с винт/0,700 гр./Чушките трябва да са наредени много плътно в буркана.Отгоре слагам скилитки чесън,оцет до долното ръбче  на буркана,1 с.л.захар,1 с.л. сол и вода до горното ръбче.Затваряш с капачките и разклащаш добре.Така няколко дни /3-4 /само разклащаш и сваляш в мазата за отлежаване.
Правя такива чушки вече 10 години,даже снощи излязоха 20 буркана.

Снощи майка ми каза подобен начин, но чушките се заливат с вряла марина от вода и оцет 2:1. Видя ми се съмнително вряла вода върху чушките. Май ще се спра на твоята рецепта. Благодаря ти!

# 191
  • Мнения: 70
Знаете ли рецепта за кисели краставички, но такива, които се слагат в бидон и не се стерилизират. Зимата си купуваме от магазина, но много бих искала да си ги направя сама.

# 192
  • Мнения: 38
Здравейте ,моля ако някой може да каже печени и белени чушки в буркани със сол колко време се стерилизират .

# 193
  • Мнения: 144
Момичета, как приготвяте люти чушлета от сорта "шипка", но без аспирин, че съм алергична? Ще съм ви благодарна за някоя изпитана рецепта. Благодаря! Simple Smile
Ще ми се да ги сложа сурови в буркана, без да ги запичам преди това на котлона

аз правя чушките от този сорт без да заварявам бурканчетата: леко ги запичам във фурната след това ги редя в буркани слагам  малко сол , чесънче и магданоз и заливам до горе бурканчето с оцет.Стават страхотни , не са нито много кисели нито много люти.

# 194
  • Мнения: 427
Минимум 35, 40 мин. се стерелизират и с нови капачки се затварят.Също трябва изцяло да са изтинали.Иначе се гърмят като бомби още имам спомен на тавана от първите си чушки дето само 15 мин ги варих и то със едни уж нови ама корави капачки.Необходимо е да се поставят във вряла вода да омекнат и тогава да се затварят.Успех.

Общи условия

Активация на акаунт