Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 23

  • 10 025
  • 289
  •   1
Отговори
# 285
  • Varna
  • Мнения: 603
Извинявайте за спама
Звездичка как даваш цветния прашец? Може и на лични да ми отговориш.

Някой беше питал как заспиват кърмачетата в ялсите.Поли миналата седмица спа два дни там.Първия ден е заспала без проблем- дали и да си избере легло и тя доволна е заспала. Втория ден първо малко рев и пак си е заспала (понякога  и у нас се случва първо рев, защото не иска да ляга) За жалост трети ден за сега няма, че вече е болна. Та след седмица пак ще започваме наново с адаптацията, а тъкмо започна да и харесва.И все пак до сега в живота и я беше приспивала един единствен път майка ми, а те са успели цели два пти - така,че има светлина в тунела.

# 286
  • София
  • Мнения: 2 348
Деси, аз съм много опак човек и когато започнаха да изтъкват магическите свойства на яйцето аз някак си по презумпция реших да не давам, защото който ми се зъби на среща, значи бълва простотии. Месото детето го сдъвкваще изключително добре, но накрая го плюеше вместо да го глътне. Спанак, коприва и такива ги ядяхме само с кисело мляко(демек пречка за усвояването на желязото), Други храни като цвеклото по-рядко ги купувах и детето нямаше как да си набави достатъчно желязо. И понеже все околните  оплюваха качествата на кърмата и кърменето, аз я идеализирах до толкова, че не виждах смислъл да предлагам на детето по-често от някои храни. И така се получи. Е, реално хемоглобина е бил по-висок, но излезе толкова, защото детето беше с инфекция тогава.
 Освен това по време на бременността лекаря ми каза да не пия матерна, а и не ми е предписвал желязо. Едва 2 седмици преди да родя в родилното ми се скараха, че не съм пила. Пък и доста от запасите на детето се "вливат" когато се изчака пъпната връва да "умре", за да може детето да си го изтегли от нея, ама в България кой ще ти чака такива работи. То в предродилна имаше две правостоящи, а на магаретата раждахме едновременно.

# 287
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 852
Дошло време за нова тема Grinning

Има много хубави примери за кърмене в повечето големи религии (темата ме интересува, събирам си материал да пиша статия за това от доста време). Току-виж подтикната от новите размисли по темата го направя тези дни  Laughing


Изразявам се просто, защото не мога да мисля сложно  Blush

За християнството:
Цитат
евреи 5:12-14
12 Понеже докато вие трябваше до сега, според изтеклото време, и учители да станете, имате нужда да ви учи някой изново най-елементарните начала на Божиите словеса, и достигнахте да имате нужда от мляко, а не от твърда храна.
13 Защото всеки, който се храни с мляко, е неопитен в учението за правдата, понеже е младенец;
14 а твърдата храна е за пълнолетните, които чрез упражнение са обучили чувствата си да разпознават доброто и злото.

Цитат
21:8 А като порасна детето, отбиха го; и в деня, когато отбиха Исаака, Авраам направи голямо угощение.

Самуил е бил даден в храма след отбиването му:

Цитат
1:22 Но Анна не отиде, защото рече на мъжа си: Не ще да отида докато не се отбие детето; тогава ще го занеса, за да се яви пред Господа и да живее там за винаги.

1:23 И мъжът й Елкана й рече: Стори каквото ти се вижда добро; седи докато го отбиеш; само Господ да утвърди словото Си! И тъй, жената седеше и доеше сина си докато го отби.

1:24 И когато го отби, заведе го със себе си, заедно с един тригодишен юнец, и с една ефа брашно, и с един мех вино, и донесе го в Господния дом в Сило. А детето беше малко.


В исляма (Корана) се казва за кърмене поне до 2 години, но не мисля, че носи задължителен характер (т.е. че след тази възраст трябва да се отбие - въпреки че, ако майката и бащата са разведени, след тази възраст бащата има право да изиска отбиване, ако детето ще живее с него - обичайно ако е момче):

Цитат
"The mothers (including those divorced) shall nurse their children for two whole years if they wish to complete the period of nursing. The father shall bear the cost of their feeding and clothing on equitable terms. No soul has a burden laid on it greater than it can bear. No mother shall suffer because of her child. Similarly the father should not suffer. The same duties rest upon the heir (that is, if the father dies). If they (that is, the parents) both decide on weaning (the child) by mutual consent and after due consultation they are not to blame. Also they are not to blame if they decide on a foster mother, provided they insure, in a fair manner the safety of the child."


По идентичен начин в юдеизма (Тората) се препоръчва - дори повече от силно насърчава - кърмене до 2г. Включително ако майката (бащата, друг член от семейството) се интересува, може да получи насоки в тоя смисъл от равина - че е желателно майката да кърми до 2г. поне, с максимум 4 или 5 години (това важи за майката, не бебето - т.е. то се отбива само, когато пожелае). Причина за отбиване преди 2-годишна възраст може да е нова бременност, без майката да чувства натиск за това, въпреки че и докторите и Тората казват, че кърмене по време на бременност е окей, ако майката е добре.

Само за хиндуизма, конфуцианството и будизма знам по-малко  Blush Но там с кърменето положението е различно, съвсем норма е сред обществото.

За хиндуизма - за богинята Кали се знае, че утешавала сина си, като го кърмела. Много индийци вярват, че като кърмят детето, се отплащат за млякото, което тяхната майка им е давала.
Кърмещите майки се боготворят като индийската богиня Дурга, богинята-майка. Пак там обаче вярват в отлагането на кърменето, докато дойде "истинското" мляко, т.е. без даване на коластра.

В Китай, конфуцианството е разпостранено. Там т.нар. синовна преданост, вярност е много на почит. Според „Двадесет и четири образци за синовна преданост”, номер десет от тях е:

Цитат
Никога не се уморява да храни свекърва си с млякото си: лейди Танг

и това, изглежда, е била много разпостранена практика по това време (древен Китай), а източните традиции умират трудно. По принцип там семейното легло (споделен сън) е практика, както и кърменето до поне 2 години.

В будизма още от едно време е имало сериозна практика да се кърми, като кърменето често е продължавало до 6 или 7 години на детето. Периодът Едо е повлиял силно на днешните обичаи за кърмене (продължително, най-често, вкл. със споделено легло).

# 288
  • София
  • Мнения: 2 348
Някоя от вас може ли при евентуална среща да ми демонстрира как се прави компресия на гърдата? Като чета инструкциите се опитвам да прилагам върху себе си, за да се науча, но не успявам. Пък аз явно съм имала нжда в началото с моето хлапе. Сега дано се науча за второто.

# 289

Общи условия

Активация на акаунт