Децата от 5 годишни на предучилищна

  • 79 082
  • 2 142
  •   1
Отговори
# 2 100
  • София
  • Мнения: 17 595
Е, специално тази препоръка за задължителната предучилищна подготовка намирам аз за разумна и обоснована.
Локалните условия само на София не трябва да са определящи за цяла България.

Ами в такъв случай това би могло да бъде предоставено за решаване на местно ниво, от общинските съвети.

Примерно в Ямбол, понеже явно може да си позволи подходящи условия - осигурени за всички желаещи деца - ще го има това задължение.
Да речем във Варна, понеже и там има голям недостиг на места за ДЗ, няма да има. И току- виж някои Варненци решили, че може би биха живели по- добре в Ямбол, където животът е уреден... т.е. може да се инициира сила, обуславяща обратна миграция към местата с по- разредено население...

# 2 101
  • Мнения: 167
На мен не ми стана ясно, при навършени 5 ли ще се започва предучилищната,
защото например сега набор 2005, някои вече са навършили 5г, а тези които са родени в края на годината и септември са в предучилищна, определено няма да са на 5г.
Т.е част от децата ще са на 4,5г, други на 5,5г.???

# 2 102
  • София
  • Мнения: 17 595
Май се оказва, че само в София и още някой друг град нещата са зле. Вярно, че в София са два милиона народ, ама и София не е България, че всичко живо по нея да се съобразява! В София, Варна и Пловдив ще има проблеми с местата в градините винаги, защото там се концентрира най-много население. Обаче не може държавата да се превърне в една голяма София! В края на краищата, никой не е казал, че трябва да се живее и гледат деца само в София и някои други градове!  Или пък заради проблемите в няколко града да се спира цял закон!


Какво означава "цял" закон!?
Законите не са по- големи от хората.
Ако става дума за закон, който не удовлетворява повече от половината от популацията - ами да, разбира се, че ще се спре... още повече, че той не носи някакъв особен бонус за останалата част от населението. Никой не спира децата, чиито родители желаят да посещават определени класове от произволна възраст, да го правят, нали?

# 2 103
  • София
  • Мнения: 17 595
А може би политиката трябва да се прави така, щото да се изхожда от селата в Родопите първо  ooooh!

Ами всъщност да, точно така трябва да се прави.
Понеже ако провеждаш политика, която изобщо да забравя за някаква обособена част от населението, рискуваш да се насадиш на много, много големи пачи яйце.

# 2 104
  • София
  • Мнения: 17 595
Иначе да си въведат закона за домашното образование !

Ндам - то и това го има в таз тъй лелеяна Европа...
Не е до Европа-та,а до избора да си гледаме и обучаваме децата както намерим за добре.Разбирам,че така написано,и ромите могат и ще предпочитат да не ходят на училище и да си "учат" дома ради тях и заради лошите условия ли да превием глава? Нищо конструктивно не виждам в този закон!

Някъде там политиците са позабравили, че освен тояга природата е създала и моркови...

# 2 105
  • Мнения: 7 947
Странна си ми Кати - вярваш ли наистина на това, което самата ти пишеш  Thinking

# 2 106
  • Мнения: 9 990
Всъщност Кати е права за притегателната сила на по-малките уредени градове и начина да започне да се връща населението и равномерно да се разпределят по този начин ресурсите.Но аз например няма как да се преселя в Ямбол точно. GrinningПросто в общи линии-трябва да се търси начин в тази посока.

# 2 107
  • София
  • Мнения: 17 595
Странна си ми Кати - вярваш ли наистина на това, което самата ти пишеш  Thinking

Всъщност да.
Във всяка дума.
Нещо повече - никога не говоря неща, които смятам за принципно неосъществими.
За съжаление... практиката е съвсем, съвсем различно нещо.
Аз се отказах от кофата с лайна - пардон, от активната политика преди... ами, повече от 10 години вече, но това не означава, че мечтата ми за истинско гражданско общество е погребана... ами, по- скоро е забутана някъде в дебрите на чекмеджето с вехтории. Но от време на време някой ъгъл се показва и запречва - я отварянето, я затварянето му...

# 2 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, Кати, описваш картина, която изобщо не е така с тези шапки и ботуши! Преувеличаваш, ама много преувеличаваш!

 Първо, никой не пуска малките да се шматкат из училище по шапки и палта, чанти и прочие, да не говорим така екипирани да ходят до тоалетната! Децата се поемат на входа и се дават на изхода! Оставят си дрехи, чанти и прочие в стаята!

 Второ, в ДГ, аз поне нямам спомени някое от децата или учителките да са казали, че проверяват децата как са се избърсали и прочие. Напротив, очакваше се дете на 3 години да може да ползва тоалетната и да си измие ръцете! И говоря за 3-годишни деца, а не за 5-годишни! Кой както е научен вкъщи, така се избърсва! И нищо, че в ДГ има тоалетни със седалка, пак отделих специално време да си науча децата как да я ползват и да се бършат! Едно 5-годишно дете би трябвало вече да може да си избърше задника, а не да чака учителката да го проверява! Ама, това вече е смешно! Остава и учителката да ходи да ги проверява дали са се избърсали или измили!  ooooh! За бебета ли говорим или за големи деца?Тя може да ги заведе до вратата на тоалетната, ама не влиза там!

Между другото, моите като тръгнаха на предучилищна, все още бяха далеч от заветните 6 години като възраст, пък се справяха чудесно с всичко в училище! Никой не е ходил подире им в тоалетната да им проверява дупетата! Не бой се, ще се оправят децата! Подценявате ги!

# 2 109
  • Мнения: 1 698
Момичета, мен силно ме вълнува въпроса с 5 годишните в училище, не в ДГ. Та тези дечица в училище не трябва ли да са отделно от 6 годишните, да учат по програмата за съответната им възраст, а не да учат по програма за предучилищна подготовка? Примерно в нашето училище ще ги смесят децата, няма да има отделни класове? Това силно ме притеснява. Искам моето дете да ходи в училище /по ред причини, които няма да споделя/, но да учи със връстниците си. Следващата година като стане на 6, не желая да повтаря същия материал като от предната година, защото детето ми не е малоумно, а на 6г няма да я пусна в първи клас в никакъв случай. Обаче пак казвам в нашето училище, поне по последна информация, 5 и 6г ще са заедно, с тази разлика че 5 годишните ще повтарят материала още веднъж от 6г и чак тогава ще тръгнат в първи клас от 7г. #Crazy

# 2 110
  • Мнения: 9 990
Ох, Кати, описваш картина, която изобщо не е така с тези шапки и ботуши! Преувеличаваш, ама много преувеличаваш!

 Първо, никой не пуска малките да се шматкат из училище по шапки и палта, чанти и прочие, да не говорим така екипирани да ходят до тоалетната! Децата се поемат на входа и се дават на изхода! Оставят си дрехи, чанти и прочие в стаята!

 .....
Между другото, моите като тръгнаха на предучилищна, все още бяха далеч от заветните 6 години като възраст, пък се справяха чудесно с всичко в училище! Никой не е ходил подире им в тоалетната да им проверява дупетата! Не бой се, ще се оправят децата! Подценявате ги!

Първо, от личен опит -пускат ги и още как.Случва се.В началото им треперят, после започват да ги пускат.При нас се случи няколко пъти да си пусна детето на вътре, а вътре в класната стая да няма учител и аз, като нямам достъп до класната стая да видя си тръгвам.Разбрах от други родители, та се върнах и изисках.Но е факт, че се случва да се случи.Именно с палта и шапки се слува също да търчат до тоалетна, а госпожата не ходи с тях да им държи нещо-тя варди останалите, приготвени да излизат.На 5-6 годишните им се прихожда по причудливо време се оказа. Mr. Green
Тази година, в ПГУ групата на дъщеря ми имаше и 5-годишни, като част от децата се стискаха и не ходеха до тоалетна.Не е да не се научиха, но изработиха рефлекса да стискат по-дълго, та чак по цял ден. Mr. Green
Инак и моето се справя перфектно в училище.Това не значи, че има деца, на които клеченето в турска тоалетна с яке и чорапогащник им се получава. Crazy Peace

# 2 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Кати,
Откъде пък реши, че повече от половината население е неудовлетворено от закона? Ама, спри се малко с тези преувеличения! То не бяха гащи, то не беше население... Точно като политик в опозиция говориш!

Jizzlobber
И какво сега, защото част от децата стискат, да не ходят на предучилищна? Че то, има и първокласници, и по-големи ученици, които стискат по цял ден, ама училището не е отменено по тази причина! Научава се човек да се справя! Не навсякъде и не всички учители са свестни, но това важи и за ДГ. Там пък, какви работи стават, достатъчно е човек да надникне в градинските теми или детето му да е ходило на градина, че да ги знае! В края на краищата, за да се избегнат половината усложнения с тоалетната е достатъчно децата да бъдат облечени в удобни дрехи, а не с разни тиранти, гащеризони, чорапогащи и прочие!

# 2 112
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Като че ли няма смисъл от такъв спор - има или няма нужда от този закон, особено с аргументите и логиката  на katiABV.
Точно както отхвърлиха закона за пушенето на обществени места - на повечето не им изнасяше и хоп, няма го законът.
Обаче никой не пита пушачите искат ли да им вдигат цената на цигарите, нали.

Без да се отклонявам повече, само ще кажа, че образованието не е избор, не е когато и колкото родителите преценят, образованието е еднакво за всички в нашата държава и всички е редно да се съобразят със закона за него.
Това не е като да си храниш ли детето със сухо мляко или не.

# 2 113
  • Мнения: 9 990
...

Jizzlobber
И какво сега, защото част от децата стискат, да не ходят на предучилищна? Че то, има и първокласници, и по-големи ученици, които стискат по цял ден, ама училището не е отменено по тази причина! Научава се човек да се справя! Не навсякъде и не всички учители са свестни, но това важи и за ДГ. Там пък, какви работи стават, достатъчно е човек да надникне в градинските теми или детето му да е ходило на градина, че да ги знае! В края на краищата, за да се избегнат половината усложнения с тоалетната е достатъчно децата да бъдат облечени в удобни дрехи, а не с разни тиранти, гащеризони, чорапогащи и прочие!


Това от къде го измисли?Ти чете ли ми в началото още на темата мнението?
Говорим за 5-годишни и условия в училище.Аз съм ЗА ПГУ-то, както и приветствам целодневната форма.Да го напиша за милионен път все пак.
Пиша, от позицията на майка, на детет минало през ПГУ в училище и разговорите с родители на 5-годишните, също и мнението на дъщеря ми-самата, която е доста оправна и самостоятелна и драми не е имала с кенефа, просто ми заминават мокрите кърпички, защото е редно да се позабърше, елементарна хигиена е това.Та-финансово споделих, и не само за кърпички а принципно,ч е отиват повече пари.Също и за децата-по-малките, а и сред по-големите има случаи-стискат, което си е проблем.Това е знак-от мен-да започнат да си учат децата просто една година по-рано.Т.е.-И финансово да предвидят И да поговорят с децата -една година по-рано.
Та не ми говори на мен-моите деца са минали през ясла/градина/та и до училище стигат, та знам и правя разлика.Да, случва се да са без надзор оставяни много по-често, отколкото си мислим.Децата започват на една определена възраст да разказват много повече от нечленоразделното яслено-градинско.
С последните думи на Лиляна съм категорично съгласна.Аз съм и За наборите.А не на кой когато му кефне, защото се изживява като най-знаещ.

# 2 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, то изобщо не стои въпросът с тоалетните навици и предучилищната в училище! Само това оставаше!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт