бременност и хепатит б

  • 36 409
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11
Здравей!

Нямаш никакъв повод за притеснение. Това, че имаш положителен резултат за anti HBeAg и отрицателен за HBsAg, в никакъв случай не означава, че имаш хроничен хепатит В. За да имаш хроничен В хепатит задължително трябва HBsAg да ти е положителен. Това, че антитялото anti HBeAg е положително означава, че някога в миналото си изкарала остър хепатит В и си си създала антитела, които те предпазват от ново заразяване. Антителата са добри - те те пазят!!! Simple Smile
Прочети тази статия - Диагностика на хепатит B вирусна инфекция
 погледни фиг 1. HBV антигени и антитела при остър хепатит В

Виж, че  над 20 години след острата инфекция това антитяло anti HBeAg - остава положително.
Няма никаква опасност да заразиш бебето и не ти е необходимо да се поставя имуноглобулин, а само нормалната ваксина срещу хепатит В, която е задължителна за всички новородени деца!

Успех и леко раждане!

Последна редакция: нд, 13 сеп 2009, 19:29 от Mery_

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Мери, много благодаря за отговора. Страшно ме успокоиха всички, които ми писаха и в другите форуми, бъдете живи и здрави!!!От страх напусках май всичко за Хепатит Б, без този ДНК тест и това са ми резултатите:
Общ белтък 81.87
g/l 62 - 85

АСАТ 18.98
U/I M ( 2 - 40 ); Ж ( 2 - 38 )

Албумин 41
g/l 35 - 53

Билирубин - общ 8
umol/l М ( 2 - 21 ); Ж ( 1 - 21 )

Билирубин - директен 2
umol/l 1,0 - 8,0

АЛАТ 14.68
U/l 2 - 38

ГГТ 17
U/l M ( - 45); Ж (2 - 30)

HBsAg NEGATIVE 0.98
COI 0 - 2 отр

Anti-HBs NONREACTIVE 8.3
mlU/ml ( <10 - Отр.); ( > 10- Пол.)

Анти HCV NONREACTIVE 0.30
U/ml (0-1 Отр.)Cry>1- Пол.)

Анти HBc - Total (CORE) REACTIVE 0.154
S/CO (1.001-3-Oтр.);(0-1-Пол.)

HBe Ag NONREACTIVE 0.11
S/CO (<1.00-Отр.)Cry>1.00-Пол.)

Aнти-HBe NONREACTIVE 1.452
S/CO ( <1-Пол.)Cry>1-Отр.)

Само не мога да разбера защо anti HBs е отрицателен след като съм срещала вируса newsm78 И другата загадка е, че сега излиза и че anti HBe е отрицателен, а точно той беше положителен преди седем години.
А, и искам да поздравя създателите на Хепактив и Хепасист / тях успях да прегледам в паниката си/  за чудесните и пълни с информация сайтове, които дават насока на такива като мен, които сега се сблъскват с проблема и са не особено информирани.

Последна редакция: нд, 13 сеп 2009, 20:43 от Цецинка

# 17
  • Мнения: 11
Може би най-добрият вариант е да се успокоиш и до края на бременността да не мислиш за хепатитите изобщо.
anti HBs би трябвало да бъде положителен, след като HBsAg е отрицателен - може да е лабораторна грешка или пък бременността ти да е повлияла за тези резултати.
Като минат няколко месеца след раждането си направи отново изследване само за HBsAg - ако пак е отрицателно, не го мисли повече този хепатит Simple Smile
Ако все пак искаш да се консултираш със специалист в областта на хепатита си избери някой от този списък Центрове за лечение и си запази час за консултация. Мога да ти препоръчам доц. Антонов от Иван Рилски - преглежда по здравна каса всеки четвъртък. Трябва ти само направление за гастроентеролог от личния лекар.

Благодаря за поздравленията за сайта на ХепАктив  bouquet - направили сме го, за да бъдем полезни на хората и те да бъдат по-информирани за хроничните хепатити, които не са никак редки заболявания и за които доста хора изобщо не подозират, че ги имат!

Поздрави,
Мери

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Благодаря още веднъж за вниманието  bouquet Следващата седмица ще занеса резултатите си на гинеколога ми и той ми беше казал, че след като ги види може да ме насочи за консултация с гастроентеролог или хепатолог.

# 19
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
забравих да ти кажа, че в пловдив има свестен хепатолог - доц. кръстев, шеф на университетската им клиника. той преди това работеше в ИСУЛ (МБАЛ царица Йоанна, софия).
мисля, че нещата при теб са ок.

# 20
  • На високо
  • Мнения: 824
Здравейте!
Искам да попитам задължително ли бебето се заразява с хепатит В при майка с положителен HBsAg ако след раждането е поставена само ваксината без имуноглобулина, който така или иначе не може да бъде закупен в България?
За жалост аз съм такава майка. Знам, че съм положителна за HBsAg от 10г., но едва по време на втората си бременност разбрах на каква опасност съм изложила децата си. Лекарите, които ми следяха бременността не се впечатляваха особено от факта, че съм носител на вируса. А и аз бях достатъчно наивна и неинформирана за да вярвам, че щом лекарите не се тревожат и аз ще съм спокойна. Чудя се защо изобщо се изследват бременните за хепатит В след като за бебетата на заразените майки не се прави нищо по-различно от това което се прави за бебетата на здравите майки? В началото на първата ми бременност АСАТ и АЛАТ бяха в норма. При втората не съм ги изследвала. По-странното е, че в началото но втората ми бременност бях отрицателна за HBsAg  Rolling Eyes. Не беше за вярване при положение, че знаех че съм носител от 1999г и че не съм се лекувала. Повторих изследването в края на бременността си и отново бях положителна. Явно при първото изследване е станала грешка в лабораторията . Аз не знам нито от къде, нито от кога съм заразена. Съпругът ми също вече е инфектиран. Умирам от ужас, че това се отнася и за децата ми. Доколкото съм чела има известен шанс децата да са добре, но не знам кога най-рано мога да ги изследвам. И какво да предприема ако са болни  Praynig?! А и двамата с баща им дали имаме шанс за лечение?  

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 16:12 от Фрея

# 21
  • Мнения: 11
Здравей, Фрея!
В този цитат от HBV Journal - юни 2009 има отговор на въпроса ти
Цитат
Изследователите изчисляват влиянието на хепатит B върху бременните жени и новородените
Моурийн Джонас, експерт в областта на хепатит Б, хепатолог към Детската болница в Бостън – Център за чернодробни заболявания при децата и професор от Медицинското училище в Харвард, наскоро публикува преглед за влиянието на хроничният „Б” хепатит през бременността в Априлското издание на „LiverInternational”.
 
·        Влияние на HBV по време на бременността: Половината от 350-те милиона хронични носители на вируса в световен мащаб биват заразени перинатално (от майка на новородено). Това се случва, тъй като много жени с хроничен хепатит Б в детеродна възраст, имат позитивен „е”антиген (HBeAg) и висок вирусен товар (HBV DNA), което е предпоставка за високия риск за предаване на инфекцията. Незабавната ваксинация на новороденото и прилагането на имуноглобулин (HBIG) предотвратява заразяването в около 90% от случаите, но въпреки това между 5% и 10% от новородените, родени от HBeAg-позитивни майки с висок вирусен товар, биват инфектирани.
Трябва да си направиш изследване за размножаване на вируса - HBV DNA - Какво е HBV DNA и как се измерва? Това е най-важното изследване, което ще даде отговор на въпроса за опасността от заразяване на бебето при раждането. Потърсете специалист от този списък и заедно със съпругът ти е добре да се погрижите за здравето си, защото хроничният хепатит В е коварно и безсимптомно заболяване. И освен това той изисква постоянно проследяване на състоянието - ето тук е описано колко често да става това и с какви изследвания Колко често трябва да се наблюдава (контролира, проследява) хроничния хепатит В?
Изберете си лекар от този списък - Центрове за лечение запазете си час за преглед и той ще ви назначи нужните изследвания.

Поздрави,
Мери

# 22
  • Мнения: 147


Здравей, Фрея!!!! аз също разбрах по време на бременността се, че съм с положителен хепатит б, но никой от лекарите не погледна на това като на нещо нормално, напротив всички лекари, при които ходих ме насочваха да поставя именоглобулин на бебето, така че мисля, че просто не си попаднала на подходящия лекар. По-добре запиши час при лекар, който ще ти обърне внимание и ще ти направи необходимите изследвания, за да се разбере колко опасно е състоянието ти. Това, че HBsAg е положителен не означава, че задължително децата ти са заразени, ако вирусното ти натоварване е ниско и си пасивен носител на болестта, няма риск за децата или поне той е минимален. Така, че потърси специалист, който ще ти назначи изследвания и ще ти каже какво е положението. Ти изследвала ли си децата си и те на колко години са????





Здравейте!
Искам да попитам задължително ли бебето се заразява с хепатит В при майка с положителен HBsAg ако след раждането е поставена само ваксината без имуноглобулина, който така или иначе не може да бъде закупен в България?
За жалост аз съм такава майка. Знам, че съм положителна за HBsAg от 10г., но едва по време на втората си бременност разбрах на каква опасност съм изложила децата си. Лекарите, които ми следяха бременността не се впечатляваха особено от факта, че съм носител на вируса. А и аз бях достатъчно наивна и неинформирана за да вярвам, че щом лекарите не се тревожат и аз ще съм спокойна. Чудя се защо изобщо се изследват бременните за хепатит В след като за бебетата на заразените майки не се прави нищо по-различно от това което се прави за бебетата на здравите майки? В началото на първата ми бременност АСАТ и АЛАТ бяха в норма. При втората не съм ги изследвала. По-странното е, че в началото но втората ми бременност бях отрицателна за HBsAg  Rolling Eyes. Не беше за вярване при положение, че знаех че съм носител от 1999г и че не съм се лекувала. Повторих изследването в края на бременността си и отново бях положителна. Явно при първото изследване е станала грешка в лабораторията . Аз не знам нито от къде, нито от кога съм заразена. Съпругът ми също вече е инфектиран. Умирам от ужас, че това се отнася и за децата ми. Доколкото съм чела има известен шанс децата да са добре, но не знам кога най-рано мога да ги изследвам. И какво да предприема ако са болни  Praynig?! А и двамата с баща им дали имаме шанс за лечение?  




# 23
  • На високо
  • Мнения: 824
Здравейте Мери и Мерилин!
Благодаря ви за бързите отговори. Доста съм се паникьосала и се чувствам ужасно , че не съм направила възможното за да предпазя децата си. Те са много малки - едното е на 2г и 8м, а другото е бебе почти на 3м. За бебенцето знам, че е рано да се изследва, но поне каката би трябвало да може да изследвам. В края на втората си бременност, когато осъзнах цялата опасност от моя хроничен хепатит В питах в една лаборатория тук (в Бургас) дали могат да вземат кръв на детето за тестване за  HBsAg без направление от лекар и ми отказаха  Confused
Моля се наистина вирусното ми натоварване да не е било голямо нито при първата нито при втората ми бременност за да съм свела риска от заразяване на момиченцата ни до минимум!
Но факт е, че никога не съм си изследвала нещо повече от носителство на Австралийски антиген и чернодробни ензими. Същото се отнася и до съпруга ми, който със сигурност е заразен от мен. Чувствам се виновна и отговорна и за неговото състояние, още повече, че той не се отнася много сериозно към общия ни проблем с хепатита.
Може би наистина не съм попадала на добри лични лекари и гениколози, защото нито едните нито другите показаха някакава загриженост относно състоянието ми. Но какво да се изненадвам, когато и собствената ми майка, която също е лекар, макар и не гастроентеролог също ме убеждаваше, че да си с хроничен хепатит В не е нещо особено тревожно  ShockedНо цялата вина разбира се си е моя, че не пожелах да потърся информация за болестта много по-рано. Тъй като живеем в Бургас би трябвало, ако съм разбрала правилно, да вземем направление от личния лекар и с него да се ориентираме към някой от центровете  за лечение на хепатит, а не да търсим специалист гастроентеролог тук. С тези две малки деца трудно ще направим това в най-близко бъдеще, дано не е фатално. За мен е много важен въпроса, ако децата са с хепатит В как се процедира? Лекуват ли се малки дечица и с какво? Може би има информация по този въпрос във форумите, които сте ми посочили, но още не съм търсила. Отново ви благодаря за отзивчивостта  Hug.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 11:43 от Фрея

# 24
  • Мнения: 147
Здравей, не е задължително да си заразила съпруга си, аз също имам хроничен хепатит, но тестовете на съпругът ми са отрицателни, така че това не е гаранция. Потърси добър гастроентерлог в Бургас, който да те насочи къде да направиш изследването за вирусно натоварване, а що се отнася за тестовете на децата можеш да ги направиш във всяка лаборатория, незнам защо ти отказват, като това изследване не се поема от здравната каса. Ако теста на мъжа ти се окаже отрицателен, трябва да си постави ваксина протев хепатит б, за да не се зарази, но тя също се поставя след като си направи изследване за антитела срещу вируса. Ако има такива антитела, значи се е срущал с вируса и организма е изградил антитела срещу вируса. Прочети в сайта на хепактив, там ще намериш отговори на много въпроси и ще се ориентираш. Ако не можеш да намериш добър гастроентеролог в Бургас, по-добре вземи направление за някой от специалистите в София, защото това с хепатита изобщо не е шега и трябва да се следиш и ако е нужно да се лекуваш. Не подхождай безотговорно!!!!! Ако имаш други въпроси питай!!!! Аз в момента съм бременна в шести месец и имам хепатит б, така че те разбирам какво ти е, но когато човек  е осведомен и направил всички изследвания е по-спокоен и сигурен в себе си!!!  Simple Smile

Здравейте Мери и Мерилин!
Благодаря ви за бързите отговори. Доста съм се паникьосала и се чувствам ужасно , че не съм направила възможното за да предпазя децата си. Те са много малки - едното е на 2г и 8м, а другото е бебе почти на 3м. За бебенцето знам, че е рано да се изследва, но поне каката би трябвало да може да изследвам. В края на втората си бременност, когато осъзнах цялата опасност от моя хроничен хепатит В питах в една лаборатория тук (в Бургас) дали могат да вземат кръв на детето за тестване за  HBsAg без направление от лекар и ми отказаха  Confused
Моля се наистина вирусното ми натоварване да не е било голямо нито при първата нито при втората ми бременност за да съм свела риска от заразяване на момиченцата ни до минимум!
Но факт е, че никога не съм си изследвала нещо повече от носителство на Австралийски антиген и чернодробни ензими. Същото се отнася и до съпруга ми, който със сигурност е заразен от мен. Чувствам се виновна и отговорна и за неговото състояние, още повече, че той не се отнася много сериозно към общия ни проблем с хепатита.
Може би наистина не съм попадала на добри лични лекари и гениколози, защото нито едните нито другите показаха някакава загриженост относно състоянието ми. Но какво да се изненадвам, когато и собствената ми майка, която също е лекар, макар и не гастроентеролог също ме убеждаваше, че да си с хроничен хепатит В не е нещо особено тревожно  ShockedНо цялата вина разбира се си е моя, че не пожелах да потърся информация за болестта много по-рано. Тъй като живеем в Бургас би трябвало, ако съм разбрала правилно, да вземем направление от личния лекар и с него да се ориентираме към някой от центровете  за лечение на хепатит, а не да търсим специалист гастроентеролог тук. С тези две малки деца трудно ще направим това в най-близко бъдеще, дано не е фатално. За мен е много важен въпроса, ако децата са с хепатит В как се процедира? Лекуват ли се малки дечица и с какво? Може би има информация по този въпрос във форумите, които сте ми посочили, но още не съм търсила. Отново ви благодаря за отзивчивостта  Hug.

# 25
  • Мнения: 11
Здравей, Фрея!
В кабинета на КАБКИС в РИОКОЗ Бургас би трябвало даможеш да си направиш безплатни изследвания за хепатит В на съпруга и на децата си.
Цитат
Бургас
ул. "Александровска" No 120, ет. 5, стая 38
тел. 056/ 81 62 57, факс: 056/ 81 62 61
Работно време в делнични дни: 09:00-17:00 часа

# 26
  • На високо
  • Мнения: 824
Здравейте!
Благодаря за разясненията.
Съпругът ми беше положителен за HBsAg през 2006г, така че за съжаление и за него е късно за ваксина.
А относно децата струва ми се, че четох някъде че при бебета изследването се прави след навършването на 1г. Но за по-голямото дете не би трябвало да е проблем, макар че се взима венозна кръв и ще е трудничко. Дано пак не се възпротивят в лабораторията.
Честно да си призная не ми се вярва аз или съпругът ми да се вредим за лечение по касата, а още пък по-малко да намерим средства да си го платим. В момента по-важни са децата ни. Но нека първо прочета повече и тогава ако имам още въпроси ще ви питам.

# 27
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Здравейте!

А относно децата струва ми се, че четох някъде че при бебета изследването се прави след навършването на 1г. Но за по-голямото дете не би трябвало да е проблем, макар че се взима венозна кръв и ще е трудничко. Дано пак не се възпротивят в лабораторията.
Честно да си призная не ми се вярва аз или съпругът ми да се вредим за лечение по касата, а още пък по-малко да намерим средства да си го платим. В момента по-важни са децата ни. Но нека първо прочета повече и тогава ако имам още въпроси ще ви питам.
за децата - изследва се анти-HBs за да се оцени дали има имунитет от ваксината. за малкото е рано - поне след третия прием, т.е. след 6 месец. очаква се антителата да са над 100., т.е. правиш го в лаборатория, която изследва с количествен тест, а не само + или -.
за вас е задължително да се изследва вирусното ниво, при нужда да се направи биопсия. и в никакъв случай не е правилно разсъждението ти "Честно да си призная не ми се вярва аз или съпругът ми да се вредим за лечение по касата..." много повече хора неглижират проблема си о начина по който е описан и от теб... отколкото тези, коитоне получават терапия. може да не стартираш лечението веднага, но това не е фатално. вие и без друго сте далеч от такова решение - все пак въобще не е уточнен чернодробния статус. ако приемем, че ти си заразила съпругът ти, то значи си имала моменти с високо размножаване. задължително е да изследваш ДНК. плаща се от касата по пътека. в бургас не знам, но в клиниката на искрен коцев, св. марина варна има специалисти. в пловдив и софия също.
кърмиш ли? това може да се отрази на резултата от антителата при бебето, така че изчакай с малкото детенце.

# 28
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Мерилин, трябва в последните месеци от бременността задължително да изследваш нивото на вируса. ако е високо има стратегии за намаляването му за да се избегне или намали риска от перинатално предаване (т.нар. вертикално) на инфекцията.

# 29
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
освен зъболекаря.Затова съм сигурна че е оттам.
Kъде са законите за тези зъболекари  #Cussing out #2gunfire #Cussing out #2gunfire
Преди повече от 14 год., и аз бях заразена от един такъв нехранимайко  #2gunfire #Cussing out Изкарах го с кома, събудих се, и бях така  #Crazy Живота ми се беше преобърнал. Кога ще престанат тези нехранимайковци в Бг. да съспиват на невинни хорица живота  #Cussing out #2gunfire Извинете ме за тона, но съм много ядосана като чета, че те все още си практикуват и никакви мерки не се вземат да се изхвърлят от зъболекарската практика такива некадърнице  #2gunfire #Cussing out
Мери  Hug

ПС' Вече съм добре и следа няма от вируса в организма ми, само антитела  Grinning Но... ще ме е яд до края на живота ми и ще нося белезите от това кеото ми се случи поради един недърник зъболекар.

Общи условия

Активация на акаунт