За малките деца и "мръсните" думички?

  • 2 049
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22 430
Здравейте на всички. ))

За да пусна подобна тема, на няколко пъти бях провокирана от лошото и грозно поведение на малки деца.

Ето и случките:
1. Днес стоим с дъщеря ми пред един магазин и чакаме моя приятелка. Тя също си е оставила детето отвън при нас.
Минава едно момиченце на видима възраст 3-4г максимум, с майка си и баба си. Обръща се и казва - "Вие сте путки". Аз останах изумена, а още повече от реакцията на майката. Тя просто го дръпна и прати да си играе.
2. В Градската градина дъщеря ми си играе с момченце на 4-5г, в един момент то заявява - "кучка такава, махай се от тук". Майка му стои на 1крачка от него - реакция никаква.


Защо се позволява на толкова макли деца да използват подобни грозни думи? Защо родителите им просто стоят отстрани и не реагират по никакъв начин?
Съгласна съм, че всяка подобна нова дума е интересна, но и мнението ми е, че трябва внимателно да се обясни, че това са неподходящи думи за едно малко дете и са обидни.
Сблъсквали ли сте се с подобен груб речник у малки деца, какви са били реакциите на родителите, или придружаващият ги човек?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
За щастие не съм се сблъсквала с подобни случки до сега.
Но сина ми се беше научил да говори на БЕ."Стига бе", "Добре бе".
Толкова е грозно от малко дете..Това в резултат от едноседмичен престой при баба си.
Чувала съм малки момиченца да използват МА, също съм отвратена.
Като се случи въпросната случка с баща му няколко дни му повтаряхме, че това е лоша дума и не трябва да я казва.Научи се.Сега като чуе някой да я използва и казва "БЕ е лошо, не се казва"  Laughing
Но трябва постоянство.
А пък има родители, на които тези думи редовно им присъстват в речника и не им прави впечатление когато и децата им ги използват.Което е много жалко.
Най-много се притеснявам с какви деца ще се сблъска сина ми в градината.Дали ще успея да го възпитам да не се влияе от другите и да не им подражава за каквото и да било.

# 2
  • Мнения: 2 587
Случвало се е дъщеря ми да си дойде от градина с някоя лоша думичка,като казвам лоша имам впредвид "Ти си боклук"(това е най-грозното което съм чула от нея).Обясних й че репликата е обидна и не трябва да я използва,понеже може да обиди някого и т.н.Беше за пръв и последен път.
Не се притеснявам от думичките,който ще научи в градината или на улицата-много е лесно да се обясни и да се отучи детето.Лошо е когато тези думи се използват вкъщи от мама,тати,баби или дядовци - тогава много по-трудно е да отучиш едно дете от тях.

# 3
  • Мнения: 9 990
Защо се позволява на такива малки деца да говорят неподходящи неща ли?Еми-питай майката, която си го е дръпнала защо...аз например не знам... Thinking
Дъщеря ми не живее в саксия и знае обидни думи, но е рядко неагресивно дете и изпитва неудобство от използването им.Естествено и моята намеса във възпитанието си казва думата.Малката използва "Бе" , но е доста трудно да го изолорам и ичзистя, при положение, че в разговорната реч и аз използвам...грозно или не-аз лично не влагам нищо обидно и го чувствам различно.

# 4
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз също съм възмутена от подобни деца. Или по-точно от родителите им. Много е грозно.
Но и по-големите имат ужасен език. Такива, които са 1-2-3-4 клас, говорят ужасни неща едно на друго.

# 5
  • Мнения: 9 990
и мръсни вицове разказват...навремето си мислех, че на децата ми първите им думи ще са псувни, защото под прозорците само това се чуваше/до училище сме/..а имаше и една култова тема преди години, за една майка, която си къпеше сина на 7 години в женската баня.Някак пряко свързвам подобно поведение...не знам защо...

# 6
  • Мнения: 372
От каката най -мръсната дума беше "Майка му стара", ама употребена точно на място. Други обидни бяха простачка и глупачка, много си обяснявахме за тях и, че не бива да се употребяват.
А сега от едно съседче на свеки е научила "яко" . Върви и " еййй,че яко е това"  newsm62 и след малко пак. Хич не отива на 5 годишно момиченце.

# 7
  • София
  • Мнения: 175
Синът ми не ходи на детско заведение, но използва думичката "идиот". Дълго се чудих откъде я е чул, докато не установих, че е от филмчето "Цар Лъв"  Shocked Така че внимавайте и какви филмчета пускате на дечицата. Колкото до реакциите на възрастните хора когато децата използват "лоши" думички според мен трябва да е абсолютно игнориране и никакво коментиране на въпросната думичка. Поне в нашия случай всякакви обяснения и забележки водят само да засилен интерес и постоянно повтаряне на думичката.

# 8
  • Мнения: 9 990
Е как няма да изкоментирам лоша дума????? ooooh!Когато се обясни значението на думата и думата стане Позната не мисля, че едно "нормално" и възпитавано дете дълго ще продължи да я намира за очарователна.Децата ми ходят на държавна детска градина, но не са се прибрали с нито една лепната лоша дума от там.Освен аз, като родител, учителките си вършат работата очевидно.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 861
Защо се позволява на толкова макли деца да използват подобни грозни думи? Защо родителите им просто стоят отстрани и не реагират по никакъв начин?
Съгласна съм, че всяка подобна нова дума е интересна, но и мнението ми е, че трябва внимателно да се обясни, че това са неподходящи думи за едно малко дете и са обидни.
Сблъсквали ли сте се с подобен груб речник у малки деца, какви са били реакциите на родителите, или придружаващият ги човек?
"Мръсните" думички са си част от езика и дали ни се иска или не, все някога, все от някъде/някого детето ще ги чуе! И естествено ще ги употреби! Трябва ли да правим драма от това?! Или да си правим някакви изводи за безотговорност или толериране, ако съответната майка не е реагирала "на място" по съответния очакван от околните начин? Ами аз лично също бих предпочела да проведа разговора с детето си примерно вкъщи, на спокойствие, така че наистина да рабере за какво става дума и ЗАЩо не трябва да се употребяват. 'Щото публичното скастряне може да направи добро впечатление на околните, ама какъв ефект ще има .... всеки си познава детето и преценява кога и как.

# 10
  • София
  • Мнения: 175

Е как няма да изкоментирам лоша дума????? ooooh!Когато се обясни значението на думата и думата стане Позната не мисля, че едно "нормално" и възпитавано дете дълго ще продължи да я намира за очарователна.Децата ми ходят на държавна детска градина, но не са се прибрали с нито една лепната лоша дума от там.Освен аз, като родител, учителките си вършат работата очевидно.

Как да я обясня на 3 годишно - няма да ме разбере достатъчно, само ще запомни, че тази дума събужда определена реакция в мен и ще я употребява дори по-често. Като поотрасне ще започна да обяснявам, разбира се, но на този етап ще има точно обратния резултат. За учителките на детето ти мога само да те поздравя, че са свестни.

# 11
  • Мнения: 22 430
M4, никъде не съм казала, че въпросните думи не са част от езика, нормално е след като ги чуват, да ги запомнят и да ги кажат някъде.
Със сигурност не правя драма от това, но е изключително грозно,  дете на 3-4г, да се обърне в посока малко дете и да каже - "ти си путка".
И не, не съм очаквала майката да вдигне скандал, да плесне детето, или нещо подобно. Но и една забележка върши работа.
Какъв е смисълът да се реагира много след като е казана дадена дума, дотогава детето може да забрави какво изобщо е казало.

Beroea, еййй тези деца, на 1г са малки за обяснения, на 2г също, на 3г. Кога децата са достатъчно големи, за да започне да им се обяснява кое е редно и кое не?

# 12
  • София
  • Мнения: 1 861
Със сигурност не правя драма от това, но е изключително грозно,  дете на 3-4г, да се обърне в посока малко дете и да каже - "ти си путка".
И не, не съм очаквала майката да вдигне скандал, да плесне детето, или нещо подобно. Но и една забележка върши работа.
Какъв е смисълът да се реагира много след като е казана дадена дума, дотогава детето може да забрави какво изобщо е казало.
Да, не само изключително грозно, ами направо отвратително, но... от наша "възрастна" гледна точка - детенце надали осъзнава на тази възраст какво точно е казало или че грубо обижда някого... И пак да, забележка отправена на място е добре, но още по-добре е да има и съответното продължение. Не се заяждам с теб, просто коментирам от гледна точка на мама на вече 11-годишен мъжжж, минала през разни ситуацийки, в които ми се е искало в дън земята да потъна... Wink Оказа се обаче, че елиминирането на подобен "речник" не е толкова страшно и невъзможно... По-страшно става обаче при по-големичките, когато ти е ясно, че си е направо модерно да се изразяват по определен начин и хем ти се иска детенце "така да не прави", хем ти е ясно, че няма начин да има перфектен изказ, пък и нали не трябва да го възприемат за задръстеняк!  Wink

# 13
  • Мнения: 3 416
Нерекъснато ставам свидетел на такива ситуации-3-4год.деца псуват като каруцари и ми е грозно..ще ми се дъщеря ми да не попие,ама надали Tired

# 14
  • София
  • Мнения: 175
Мирама, всеки родител от най-ранна възраст трябва да обяснява кое е редно и кое не е. Въпросът ти би трябвало да е кога ще са достатъчно големи, за да го осмислят.

Общи условия

Активация на акаунт