До кога да кърмим?

  • 5 174
  • 81
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 36 014
Ба, навила съм се да кърмя до първи клас, а вие ще ме разколебаете ...

# 31
  • Мнения: 854
Дребният беше доскоро с алергия и заради нея реших до годинката поне да го кърмя(а преди кърмене след 6-7 месец ми звучеше странно Rolling Eyes ). Сега алергията отшумя, но аз пак мисля да го кърмя до годинката поне, ако после има желание и аз имам налична кърма не мисля да спираме. Ама до 3 години ми се вижда множко ooooh!

# 32
  • Мнения: 4 629
Ако знаета как завиждам на тези от вас, които са взели решението дали ще кърмят или не. Мен това чудене ме убива, но дано скоро и аз да реша нещо  Praynig На мен най-голямото ми притеснение като, че ли са хормоните ми, които ми спогаждат много кофти номера. Та разчитам като спра да кърмя да се поурегулират нещата

# 33
  • Мнения: 980
Не съм чувала за връзката с хормоните, а това обяснява много неща и при мен. Аз съм за кърмене около година и после постепенна тенденция към прекратяване, макс. до година и половина.

# 34
  • Мнения: 4 629
Не съм чувала за връзката с хормоните, а това обяснява много неща и при мен.

Бременността  и кърменето са периоди свързани с много хормонални промени у жената Wink

# 35
  • Мнения: 6 206
Ако знаета как завиждам на тези от вас, които са взели решението дали ще кърмят или не. Мен това чудене ме убива, но дано скоро и аз да реша нещо  Praynig 
А, недей така, аз съм решила вече да поприключвам, ама и на идея си нямам как, понеже това е единствения начин Спасчо да заспи.
Също и като се буди през нощта, за секунди се унася пак с кърмене.

Добре вечер ще го приспя някак си, ще видя как, ами през нощта какво ще правя, хич не ми се будува....

Ако го бях отбила докато беше по-будаличка, сега си търси и компромиси не прави. Да, ама тогава сигурно щях да му дам биберон и друг проблем.
Идеално няма. Close

# 36
  • Мнения: 590
И аз се чудя до кога да кърмя newsm78  Вече трябваше да сме минали към кърмене само сутрин, вечер и нощем по мои планове. Обаче г-ца Каприз едва от около месец хапва 150-200г твърда храна на  ден. Още не яде почти никакви пресни плодове и зеленчуци. За мен определящо е детето да се храни пълноценно с твърда храна преди да се намалят кърменията. Иначе махнахме обедното кърмене.

За боледуването на кърмените бебета: няма как да се прецени, дали кърмачета които боледуват не биха боледували повече или по-малко, ако не са кърмени. Според мен огромно значение има наследствеността.  

# 37
  • Мнения: 4 242
При мен решението идва от следната логика:
Децата имат нужда от мляко за да растат- неоспорим факт! Аз имам майчино мляко и не мисля че е по-разумно да давам животинско като заместител! Следователно ще кърмя до и след 2 г! Laughing
Дано съм ти помогнала Bambi  Wink

# 38
  • Мнения: 4 629
Много интересни неща споделяте - такива, за които не се бях замисляла   bouquet

Относно заспиването при мен го няма този проблем - Алекс си заспива сам. И вечер не се бъди откакто навърши 3 месеца  Grinning Дано и да не започва - аз знам, че между 7-9 месеца бебета, които са спали през нощта започват да се будят  #Crazy Надявам се, че нас ще ни пропусне този момент. Освен това на тази възраст, ако се буди бебето, то определено не е от глад и не мисля да го приспивам с кърмене. Както казах надявам се при нас да ги няма тези нощни будения, а пък ако се появят тогава ще му мисля Thinking

# 39
  • София
  • Мнения: 2 952
Бамби, само ти можеш да си вземеш решението. Информация и съвети има много и тук и на десетки хиляди други места в мрежата. Но става дума за твоето дете и за теб.

За мен кърменето след годинка е като дългото носене на памперс или ползване на залъгалка.
Ааааа, моля, моля, памперсът до 18-24 месеца не е като другите две неща  Heart Eyes Детето не е готово на годинка да контролира изхожданията - това става най-рано няколко месеца след това.

# 40
  • Мнения: 934
Да отговоря на въпроса - не мисля, че е вредно да се кърми след година, нито пък е вредно да не се. Може би кърмата е най-идеалната храна, но за след годинка и адаптираното, и даже кравето не са толкова зле като алтернатива, и не ми се вярва да има съществени разлики.
А ако кърменето вече ти тежи и това ти влияе, мисля, че е по-вредно за детето (и за теб) да продължиш, отколкото да спреш.
А ако ти е добре и на детето му е добре, защо да спирате?
Най-важното за детето е да има щастлива майка!

# 41
  • Мнения: 4 915
Най-важното за детето е да има щастлива майка!

По-скоро: "Майката да има щастливо дете".  Wink

# 42
  • Мнения: 4 915

Хваща ме яд като си помисля, че аз съм кърмена повече от година и вечно съм била болна, на инжекции, системи, сега също съм доста кекава, а мъжът ми е кърмен три месеца, при това със зор, а никога не е боледувал, нито като малък, нито сега /освен ако не замъкна някой гаден вирус вкъщи  Close/

Относно имунитета и кърменето и аз да кажа:
Кърмата не е панацея. За боледуването на детето влияят много фактори: наследственост, изложеност на рискови фактори (контакти с вирусоносители например), дали детето е било калявано, здравословно хранене, "закаляване" на имунната защита (дали детето се лекува винаги с антибиотици, или с хомеопатия, бабини рецепти и т.н.), здравословна околна среда,  и т.н., и т.н....

Аз например, съм била кърмена до 15 месеца, но до 6 годишната си възраст съм била все болна - просто някакъв ужас е било. Накрая ми изваждат третата сливица и от тогава - без да преувеличавам - 24 години от този момент, сигурно съм настивала 4-5 пъти, веднъж изкарах нищо грипо-подобно (не пих антибиотици, излекувах се с мед, лимони, чесън и пилешка супа  Mr. Green) - друга сериозна болест не си спомням (само морбили в училище).

И наистина никой не знае дали ако не бях кърмена, болестите до 6-годишната ми възраст нямаше да ги изживявам още по-тежко...Демек, подкрепям това мнение:
Цитат
За боледуването на кърмените бебета: няма как да се прецени, дали кърмачета които боледуват не биха боледували повече или по-малко, ако не са кърмени. Според мен огромно значение има наследствеността.

# 43
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
Аз съм решила до 6 месеца със сигурност ще кърмя, но после мисля да започна да отбивам постепенно. Просто с това кърмене сме прекалено зависими една от друга, а на мен това ми тежи. От друга страна пък обичам да я кърмя. Толкова е сладка като засуче Heart Eyes.
По ТВто гледах едно предване. Една майка имаше проблем с дъщеричката си, която беше на 4 год и щеше да тръгва на училище. Проблемът беше, че малката още търсеше гърдата на мама ooooh!. Изпадаше в ужасни истерии, ако и се откажеше.

# 44
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Как ме карате и мен да се замислям защо съм решила да кърмя,докогато бебата сама се откаже Grinning
Мери е казала основното много добре - децата си имат нужда от мляко и не виждам особен смисъл да замествам майчиното с всичките му предимства с мляко,качеството на което е далеч от маминото.
На мен физическия контакт и постоянната близост с детето не ми действат изнервящо - така биха ми действали с първото дете и добре разбирам тези,за които идва задушаващо това 24ч обвързване,но сегашната ми настройка и доста неща,които изчетох по въпроса промениха тотално усещането ми.При нас - говоря само за конкретното ми дете и моя опит,не обобщавам въобще - възпитанието в самостоятелност от ранна възраст(стил д-р Спок и подобните) не даде необходимите резултати - беше много по-самостоятелен на 3г,отколкото е сега на 6г.Имам чувството,че му липсва сигурност и усещане,че може винаги да се опре на някого заради това ранно трениране в самостоятелност и затова сега е изпаднал във фаза,в която е буквално зависим за всичко от нас - в смисъл,не че не може да се оправя сам,но не желае да се разделя от нас (а години наред е ходил с удоволствие и без протести събота и неделя при баба и дядо),нито да бъде оставян самичък дори за секунда и постоянно търси присъствие от един от двама ни.Затова ми се вижда много по-уместно да задоволя тази необходимост от тесен физически контакт и  постоянна опора в ранната възраст,за да може детето постепенно да добие сигурност и като по-голямо да е по-самостоятелно и уверено.Затова привързаното родителство (attachment parenting) е това,което усещам много по-близо до разбиранията си в момента.Излишно е да казвам,че според този стил на възпитание родителите са плътно до децата в ранните години и кърменето е неограничавано по никакъв начин докато детето само не почувства готовност да престане Laughing
Колкото за това,че щяло да стане прекалено зависимо от мен и гърдата - като падне или се удари,все така ще тича да го гушкам - а за мен е безсмислено да му тъпча биберон в устата и да гушкам,когато мога да кърмя и да гушкам - даването на биберон няма да го направи по-самостоятелно и по-малко нуждаещо се от вниманието и прегръдката ми (това от опит с баткото).
В допълнение смятам да я дам на ясли след една година - тогава ще е на 1г9м и определено ще има нужда от всяка капчица имунитет и защита срещу вирусите,които мога да й дам - и ако мога да ги дам чрез кърмата,защо да давам имуномодулатори,билки и прочее щуротии,за които е малко съмнително точно колко имунитет изграждат.
Дотогава кърменето вече ще е само няколко пъти дневно - сутрин,вечер и нощем,ако се събуди,така че няма да ме ограничава по никакъв начин с изключение на това,че няма да мога да я оставям за дни да я гледат,за което нямам и намерение или желание.
Това са моите съображения - освен това кърменето ми е мързеливо-удобно и за успокоение,и за приспиване,и за укротяване и не изпитвам грам желание да си усложнявам живота - с баткото ползвахме залъгалката за същото и не съм го ограничавала,отказа се много лесно на около 4-годишна възраст,така че съм сигурна,че и с бебата ще са подобни отношенията с гърдата - в един момент просто израстват тази необходимост (в края на краищата,независимо от всичките ни бъзици по въпроса,не познаваме никой,който да суче до пълнолетие Mr. Green) и по статистика това е в приемливи за мен срокове (при повечето деца е някъде между 2 и 4г,което съвсем точно отговаря и на опита ми с баткото и необходимостта му от заместител на гърдата).
Изобщо и тук е същото като с памперсите - просто има моменти,в които нещото,на което искаш да научиш детето,става лесно,бързо и буквално за дни,ако изчакаш да покаже готовност.Или може да си усложняваш живота с ранно приучване,ревове и нерви,за да постигнеш същото в горе-долу същия срок,но с месеци отказване и отучване - моят избор е лесния начин Wink

Общи условия

Активация на акаунт