Международен паспорт на дете

  • 10 311
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 206
Искам да попитам къде и какви документи са необходими да се извади международен паспорт, първи, на дете, живеещо в страна от Евр съюз при родители - майка българка, баща гражданин на трета държава, пак от евр съюз. Родителите нямат брак.
Детето има документи от държавата, в която е родено, но от там не могат да му издадат международен паспорт, понеже ще стане гражданин на държавата като навърши 18 години

# 1
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Би трябвало да може да му се извади български паспорт.
Всъщност, разбирам, че детето не е родено в България, а извадено ли му е българско ЕГН? Тъй като деца, на които единия родител е българин, получават автоматично българско гражданство, но трябва детето да е регистрирано.
Бащата припознал ли е детето, неговата държава как е уредила получаването на националност при негови деца?

# 2
  • Мнения: 1 488
За да се вземе паспорт,първо е необходимо детето да се регистрира съответно в държавата на майката и/или на бащата.
Регистрирането става с чуждестранния му акт за раждане, на които се слага печат апостил, (в Англия например, за др д-ви, незнам).
След което се превежда на БГ или на бащиния език. Отива се в общината по местоживеене (в БГ) и се подава молба и се прилага акта за раждане.
Издават му БГ акт за раждане и се отива в полицията за паспорт.

Това се прави на място в БГ. Но ако въпроса е, как да стигне до БГ без паспорт, отговора е : с временен паспорт, издаден от БГ посолството в страната в която живее. Имат такава услуга. Много е лесно ваденето на временен паспорт, само акт за раждане искат и снимка. Паспорта е валиден само 1 месец. Отиват в БГ или другата държава и там вадят постоянен паспорт, временния се унищожава.

# 3
  • Мнения: 169
преди време имаше подобна тема пусни търсачка и там може да прочетеш други мнения.
 За бг паспор трябва да има ЕГН,-
А може да разпитате как може да се уреди въпросът в държавата която живеете( тъй като разбирам от поста ти вие сте в трета държава- не е родината на бащата)

# 4
  • Мнения: 27 524
Паспорта е валиден само 1 месец.

5 дни беше, когато ние вадихме, става веднага и го правят в деня преди заминаването.  Peace

Каспър, лесна е процедурата по принцип. В цяла Европа, с изключение на Англия, детето нсои гражданството на бащата и придобива след 18 на страната, в която е родено и живее, както каза и ти. Така, че детето е с националността на баща си и международен паспорт лесно ще се извади в неговата държава - отива се в националното ГРАО /в БГ така се води, там - не знам, но е аналогично/, с акта за раждане на детето. Издава му се ЕГН и местен акт за раждане /пак казвам - в БГ е така/ и с него се вади без проблем паспорт. Трябва да присъстват и двамата родители или единия да има пълномощно за всички процедури.
Щом нямат брак, ще се иска и припознаване.
Ако искат български паспорт и акт за раждане - ще трябва сигурно да се мине преди това през процедурата за получаване на гражданство, ако не - не е проблем да си пътува с националността на баща си, ако си има паспорт от неговата държава. 

# 5
  • Мнения: 4 916
Паспорта е валиден само 1 месец.

5 дни беше, когато ние вадихме, става веднага и го правят в деня преди заминаването.  Peace

[.... 

Валидността на пасавана зависи от консулското лице. Мисля, че максимума беше 30 дни.

# 6
  • Мнения: 27 524
Да, може. Ако се пътува много далеч и не със самолет може и 5 дни да не стигнат. Логично е.  Simple Smile

# 7
  • На Дунава
  • Мнения: 268
~ Dannie ~ е описала процедурата много точно. Понеже в момента правя точно това за сина ми, ще добавя само няколко детайла:
1. Чуждестранният акт за раждане е желателно да бъде преведен и заверен в България, тъй като някои общини не признават превод и заверка от БГ посолство в съответната държава. Защо никой не знае, факт...
2. С въпросния преведен акт за раждане, ако живеете в София, се отива на ул. Леге 6, стая 205 и там се преиздава въз основа на чужбинския БГ акт за раждане. Процедурата трае 3-4 работни дни. Готовият акт се изпраща служебно в общината по местоживеене на майката в служба есграон, от където можете да си го получите.
3. Тук следва голямото глупаво чакане. Срокът новоиздаденото ЕГН на детето да влезе в базата данни и на полицията е 14 дни!!!! До тогава не можете да подадете документите за задграничен паспорт!!
Когато най-после ЕГНто ви излезе, ви е необходим БГ акт за раждане - копие и оригинал, 2 бр снимки на детето, пълномощно от другия родител, че е съгласен да издадете паспорт на детето (ако бащата не е с вас), попълнено заявление за издаване на паспорт и платена такса. За нормална поръчка (30 дни) и бърза поръчка (3 дни) документи се подават в паспортна служба по местожителство на майката. За експресна поръчка (24 часа) за София се ходи на бул. Мария Луиза.
Надявам се, че ви бях полезна Simple Smile

# 8
  • Мнения: 994

3. Тук следва голямото глупаво чакане. Срокът новоиздаденото ЕГН на детето да влезе в базата данни и на полицията е 14 дни!!!! До тогава не можете да подадете документите за задграничен паспорт!!


Лятото на 2008 в София чаках само 7 дена. Взех си акта за раждане следобеда, на сутринта подадох за паспорт. Нямаше никакво забавяне.

# 9
  • Мнения: 27 524
3. Тук следва голямото глупаво чакане. Срокът новоиздаденото ЕГН на детето да влезе в базата данни и на полицията е 14 дни!!!! До тогава не можете да подадете документите за задграничен паспорт!!

Отидохме в общината, взехме искането за ЕГН, отидохме в ГРАО-то, взехме ЕГн-то, върнахме се в общината и ни издадоха акта и същия ден подадохме за паспорт  Peace Всичко в рамките на няколко часа  Peace

П.С. Е с, кутия бонбони и бяло вино, но все пак - бързо и лесно  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 488

3. Тук следва голямото глупаво чакане. Срокът новоиздаденото ЕГН на детето да влезе в базата данни и на полицията е 14 дни!!!! До тогава не можете да подадете документите за задграничен паспорт!!


И аз не съм чакала. мисля че подадох молбата за паспорт след 2-3 дни. В полицията имах друг проблем, не искаха да издадат паспорт. експресна поръчка с мотива че някакви цигани ги измамили като извадили паспорт на друго дете а не това на което отговаря ЕГН-то. Трябвало кварталния полицай да направи проверка. И като се възмутих, учтиво ме помолиха да си намеря познат,техен колега,който да гарантирал за мен и детето. Пълна простотия!!!!  Close Close Twisted Evil Shocked Казах им го директно...

# 11
  • Мнения: 4 916
...
И аз не съм чакала. мисля че подадох молбата за паспорт след 2-3 дни. В полицията имах друг проблем, не искаха да издадат паспорт. експресна поръчка с мотива че някакви цигани ги измамили като извадили паспорт на друго дете а не това на което отговаря ЕГН-то. Трябвало кварталния полицай да направи проверка. И като се възмутих, учтиво ме помолиха да си намеря познат,техен колега,който да гарантирал за мен и детето. Пълна простотия!!!!  Close Close Twisted Evil Shocked Казах им го директно...


Никаква простотия не е! Да не ти идва до главата, че да разбереш колко смисъл има в това.

# 12
  • Мнения: 1 488
аргун, не може в другите градове да я има тази поръчка и да я спазват, а в някои да я има и да не я спазват. ми да я премахнат напълно тогава, щом е толкова страшно експресното издаване на  първи паспорт. и между другуто най-много се възмутих не от друго, а от факта, че ме карат да си намеря връзки!!! до кога всичко ще става с връзки в тая скапана държава????? Що правилата не важат за всички?  Close

# 13
  • Мнения: 4 916
аргун, не може в другите градове да я има тази поръчка и да я спазват, а в някои да я има и да не я спазват. ми да я премахнат напълно тогава, щом е толкова страшно експресното издаване на  първи паспорт. и между другуто най-много се възмутих не от друго, а от факта, че ме карат да си намеря връзки!!! до кога всичко ще става с връзки в тая скапана държава????? Що правилата не важат за всички?  Close

Явно само ти не си разбрала, че издаването на първи паспорт на дете е по-сложно, отколкото следващите. Както и да е.

# 14
  • Мнения: 6 390
Искам да ви питам, дадох за превод чуждия акт за раждане, и те не са направили фотокопие, ами оригиналния документ са го защипали към превода с печатите, като подавам док за бг егн ще ми го вземат превода, а после ще ми го върнат ли с бг акта?
Питането ми е дали пак ще си видя ориг. акт за раждане от чуждата държава? Или после и такъв отново ще ми се наложи да си вадя... защото ако е така, нов превод ще давам с фотокопие на чуждия акт за раждане...

Това за ул Леге не  го знаех, преди 4.г. по район отидох и си подадох заверения в бг посолство акт за раждане, и тогава мисля че ми го взеха превода и повече не го видях...

Общи условия

Активация на акаунт