Насилието вкъщи

  • 2 479
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 677
Не знам къде може да се отговори по-бързо и динамично, но ми трябва помощ.
Майка ми е жертва на постоянен домашен тормоз от 25 години и ето че преди няколко дни реши да избяга от къщи.
Сега е при роднини, крие се от баща ми, а аз стоя в къщи за да следя неговите реакции.
Първите дни не можеше да повярва че няма да се върне и я чакаше, а сега става все по-изнервен и агресивен.
Майка ми не знае какво да прави.
Имаше една мяра при която баща ми няма право да я доближава, но не знаем къде и какво да се напише в жалбата.
Медицинско не си е вадила, защото от скоро няма по-сериозни наранявания, но баща ми е доста агресивен  всяка вечер я унижаваше, биеше и я гонеше в коридора навън да спи.
Не ми се говори за това, искам нещата да се оправят, защото ми е неясно какво да направя и с какво да помогна. Трябва и правен консултант, но тя пари няма. Не знам какво да направя.
Кажете за тази жалба, моля ви!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 324
Помощ за жени, жертви на насилие

Център "Надя" - София
02/986 47 10
nadja@mbox.cit.bg
Предоставя подслон за жени и деца преживели домашно насилие. Психологически, юридически и психиатрични консултации за жени, преживели насилие.

Асоциация Анимус:
Тел.: +359 2 987 3198; 981 0570
***://www.animusassociation.org/
animus@animusassociation.org
Център за възстановяване на жени, юноши и деца, преживели насилие

Фондация "Джендър проект за България"
02/986 47 10
gender@bulnet.bg
Разработва кампании за борба с насилието над жени и равнопоставеността на половете. Работи за промяна на обществените нагласи по проблемите на равнопоставеността.

От София ли сте?

В България през 2005 г. беше приет закон за защита от домашно насилие. Той позволява жертвите на насилие да се обръщат за съдействие към полицията, както и да сезират районните съдилища. Съдът може да разпореди насилникът да напусне семейното жилище за период от 1 месец до 1 година, както и да ограничи правото му да отглежда своите деца. Отделно насилникът може да бъде и глобен от 200 до 1000 лв.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 677
Обаждахме се на фондациите. Те дават само морална подкрепа, а за подслон...сега мама е при роднини и не е сама.
Въпроса е как да подадем жалба и баща ми да не я доближава?
 

# 3
  • София
  • Мнения: 1 324
Хората дават и юридически консултации, нали казваш, че нямате пари за юрист.
Подава се жалба в полицията и съда. Какво друго да ти кажа?

Съдията издава заповед за защита на жертвата, в която се забранява на насилника да доближава пострадалата, жилището, децата...

Ето ти закона

Последна редакция: вт, 18 авг 2009, 22:27 от кльомба

# 4
  • София
  • Мнения: 16 025
Отидете в местната дирекция на полицията и напишете жалба. След това баща ти ще получи писмо от районна прокуратура да нея доближава. Само дано това не го  изнерви и не стане по-агресивен.  Отидете двете в МВР и питайте с какво могат да ви помогнат.

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Да се разведе! Ще получи половината от общото имущество и ще се устрои някъде. Това е при добро стечение на обстоятелствата до сега....
Да се разведе! И да мизерства някакво време. Това е при лошо стечение на обстоятелствата.

Трети вариант НЯМААА! Дано не се върне при изрода...

# 6
  • Мнения: 28
Аз ще напиша нещо, което няма да ти хареса, но е по-добре тя сама да го направи само с минимална твоя помощ. Нека тя сама се обади на тези организации. Колкото и да е странно, но докато я смятат всички за жертва, а баща ти за чудовище може тя да няма стимул наистина да промени нещата. Някои хора обичат да ги съжаляват, все пак тя е търпяла 25 години. Ако околните спрат да й съчувстват, може би ще се замисли, че това което става е и по нейна вина. Тя е възрастен човек отговорен за себе си и децата си. Тя трябва да се грижи за теб, не ти за нея.

# 7
  • Мнения: 15 379
Това е огромна крачка напред! Търпяла е цели 25 години, как е оживяла, не знам.
Да не се връща назад. Женските неправителствени организации биха могли да й окажат юридическа помощ, която е част от спасението от Изрода.
Късмет и кураж и за теб, и за майка ти Hug!

# 8
  • на чист въздух
  • Мнения: 178
преди години имах подобен момент със съпруга си,тогава отидох в полицията и подадох жалба хората бяха много отзивчиви.нека и майкати отиде те ще й помогнат може би той я заплашва , но има начин да го спрат.пожелавам ти успех,а на нея да бъде силна . newsm10

# 9
  • Мнения: 199
Много съжалявам за това,което ви се случва! Hug
Преди време сестра ми работеше няколко години в център "Надя"като доброволец.От нея знам за подслона,в който настаняват жените в нужда.И наистина ще ви окажат и юридическа и психологическа помощ.Не бива да забравяме,че на жената ще и бъде ужасно трудно да преодолее това,през което ще трябва да премине,и психологическата помощ е МНОГО,МНОГО важна в момента.Това са цели 25години!!!
Исках обаче да ти напиша и нещо друго.Гледах 1такова предаване в "Искрено и лично",където много добре обясниха за някакъв семеен съд(за съжаление не си спомням с абсолютна сигурност дали точно така се казваше),в който се подавала въпросната молба и те действали по най-бързият начин за решаването на проблема(т.е.издаването на това постановление за недоближаване).Казаха,че за съжаление дори в полицията не знаели за него и не винаги можели да реагират.Но би трябвало в тези асоциации да са наясно.
Стискам палци да успеете да се измъкнете!Ще ви бъде много трудно,но ако я подкрепяш и не и позволяваш да се предаде ще успеете!Нека гледа напред!Според мен най-добре ще бъде да се премести в друг град и да си намери веднага работа.Ако решите да го направите-пишете тук.Някой може да помогне с идея къде да си потърси работа,стая. Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 1 677
кльомба , мерси за закона.
Erica, тя каза, че не и трябва нито апартамент, нито нищо което е делила с него...само да и е споконо.
eli* - тя се махна и за мен, и за нея и за всички, които страдат от тази връзка с баща ми. Тя се обажда на организацията преди да избяга от нас и те са и вдъхнали кураж...но само от психологическата консултация. Сега е изплашена, докато говори с юрист.
Sourcherry - днес ще се обади пак в Анимус и те имат косултант през деня...надявам се да и обяснят.
ян  - надявам се да и помогнат в полицията, защото ми е ясно, че в повечето районни не се занимават с домашното...не са запознати. Надявам се всичко да се нареди.
avgusta21 - временно пребиваване не и трябва, има при кого да се скрие.
Просто я е страх да отиде на работа, да излезе навън сама Sad

# 11
  • Мнения: 34
Тя предизвиква ли го с нещо или вече я е отписал като жена и търси повод да я пропъди? Аз пък съм на мнение да му се противопостави и да си отстоява правата и ако иска той да се маха. Изрод небесен! Сега се изнервих, а си бях на кеф...

# 12
  • Мнения: 4 514
Във връзка със зачестилите теми за домашно насилие не мислите ли, че е хубаво да се закове една тема тук с адреси и контакти на всички организации, занимаващи се с този проблем?  Thinking Дали би била нужна подобна тема?

# 13
  • София
  • Мнения: 1 677
Тя е най-добрия човек на света!
И точно за това е на това дередже.
Работи като луда, не ходи на лекар а е много болна, 40 килограма е станала, а беше толкова красива.
Баща ми не работи от както се помня и само и изпива парите, жалка картина е средата в която израстнах... И все пак съжалявам и баща ми, който сега се гърчи като червей и моли майка ми да се върне с предтекст, че повече няма да я докосва и ще работи.
Но тя няма да се върне... аз няма да и позволя и да си го помисли. Върне ли се, той ще я убие. Преди месец и заби нож в ръката в пристъп на ярост... вече ми е ясно, че е превъртял и трябва да я пазя.

# 14
  • Мнения: 15
vitaminka - напиши ми всичко от - до на фаил и ми го пусни на личния. Искам първо да разгледам случая в детайли, а после дати изпратя написана жалба която да подадете или да ти кажа какво точно трябва да се напарви. Има начин и без пари това да приключи.
 До колкото е по силите ми, ще ви помогна да се измъкнете от тази история,   Naughty, но ми трябват пълни детайли.

Общи условия

Активация на акаунт