Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 163
  • 598
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 56
Няма да помогне.Точно до училищата има най - много лафки ,които ,независимо от кризата сега ще печелят състояние.

# 16
  • Мнения: 161
според мен ще стане по-лошо, децата ще излизат навън да си купуват каквото им се иска и ще се почне едно закъсняване за часовете, направо не ми се мисли. Все пак междучасието е само 10 мин, а голямото 20 за 10 мин кое по-напред. Според мен трябва да има от всичко както плодове, така и други макар и вредни закуски, защото, който иска ако не от училище ще си купи от близката будка.

# 17
  • Мнения: 2 803
Моето дете е още малко и не ходи на лавката. За училище й приготвям сандвич, ябълка и водичка.
Дори и да ги спрат в училище, това не им пречи на големите деца да отскочат до съседен магазин и  да си купят боклуци.

Всичко е до семейното възпитание и култура на хранене в самото семейство.

# 18
  • Мнения: 342
дъщеря ми е първокласничка от тази есен и аз много се притеснявах како ще си купува в лавката на училището. Знае какво трябва и не трябва да се яде, но страшно  обича всякакъв род буклуци и винаги се хвали как при баба си изпива по 4 чаши кола  Crazy

# 19
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз си мисля, че ако осигурим здравословно хранене и среда без боклучава храна за децата в ранна възраст, те сами после ще я избягват. Защото виждам дъщеря ми колко е малка, но вече сме говорили, че някои храни са вредни и като минем покрай сергия с боклук сама си говори, че са вкусни, но вредни и се старае да се въздържа.
За това си мисля, че веднъж като си изградят навик, после сами ще ги избягват. Поне до 5-6 клас трябва по-малко да се изкушават.
Боклучивата храна за мен е нещо като цигарите и алкохола, след 7-ми клас, проличава дали сме си свършили работата по начина им на употреба, до тогава училището трябва да е среда, която ще ни помага в усилията ни за възпитание.
А вредата не е само в затлъстяването, въпреки че така е най-лесно да се каже в медиите. Нали не си гледаме децата да са здрави само на 16-18 години, а и на 35-40 и до старост.

# 20
  • София
  • Мнения: 184
Вафлите, пастите, чипсът, пържените храни и газираните напитки изчезват от училищните лавки от 15 септември. Това предвижда новата наредба за продажбата на храни в училищните столове и бюфети, съобразно изисквания за здравословно хранене в училищата на МЗ, съобщиха от просветното министерство, цитирани от "Фокус".................

ето и цялата тема:
http://dnes.dir.bg/2009/08/20/news4951202.html

Поздравления!!!  bouquet
Чудесна новина!

# 21
  • Мнения: 9
Време беше... Party
В училище се продават само кроасани,кифли,чипсове...тази храна започна да ми писва и започнах да си нося портокали и ябълки..с тях се наяждам повече

# 22
  • Мнения: 141
Много се радвам на хубавата новина: имаме столова, но тя за вегетарианци не става, така че само лавката ми решава проблема с яденето.. донякъде. Надявам се сега да зареждат по-често кисело мляко или някакви плодове, за да мога да обядвам в училище, а не да ям всеки ден в 4 следобяд за първи път, защото чак тогава съм се прибрала..

# 23
  • София
  • Мнения: 1 654
Крайно време беше да се осъществи някакъв контрол. На родителски срещи сме повдигали въпроса, но директора вдигаше рамене  ooooh!Трябва да забранят и автоматите от които освен мляко и какао, децата могат да си купят и кафе.

# 24
  • Мнения: 698
Е аз пък като ученичка не съм съгласна. В 9-и клас ще бъда и съм 38 килограма и да, обичам да си хапвам всичко горе изброено. Не мисля, че особено ме засяга, че някой ей там е с наднормено тегло - нека той не яде. И само да попитам в грамаданското голямо междучасие, което е цееели 20 минути какво се предполага да яде един ученик? Предполагам пълно меню с три ястия. И това е добро за учениците от малките класове, които ядат на стол. Но по-големите да гладуваме ли трябва?

Със майка ми именно това обсъждахме, че не храната е решението. Това, че като цяло младото поколение го мързи и не спортува е нещо друго. Защото както майка ми ми каза и тя като малка е ядяла всеки ден за вечеря пържени картофи. Наистина, защо вместо да забраняват храната не се погрижат учениците по физическо вместо да са в кафенето до даскало да спортуват, ами правят простотии.


Проблемът не е само в евентуалното затлъстяване на децата, а най-вече в здравословното им състояние при честата консумацията на такива ненужни за организма храни. И аз съм яла пържени картофи като малка, но това бяха домашно обелени и изпържени картофки, в домашна мазнина, а чипсовете, които сега ядете, може да предизвикат дори рак. Помисли си.

За спортуването - съгласна съм с теб. Peace

# 25
  • Мнения: 525
Мисля, че и ние родителите трябва да се борим с този проблем. Всичко е  Peaceдо възпитание.

# 26
  • Мнения: 2
И на мен много ми харесва наредбата, но се опасявам, че просто няма да си пазарят от училищната лавка

# 27
  • Мнения: 21 455
Мисля, че и ние родителите трябва да се борим с този проблем. Всичко е  Peaceдо възпитание.
  Абсолютно вярно. Не е достатъчно просто да се ограничи предлагането на определени храни и напитки на територията на училищата, макар че и това е стъпка в правилната посока. Хранителните навици се възпитават от ранна детска възраст и ние, родителите, трябва да сме наясно с това.

# 28
  • Мнения: 2 803
За мене е важно детето да има алтернатива. То е ясно, че навън дюнерите, пиците и пр. няма как да ги забранят, но ако дете има възможност за избор ще си купи това, което е свикнало да яде в семейството и дано в училище лавката да му го предлага.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И на мен много  ми харесва наредбата. Надявам се да се спазва.

Общи условия

Активация на акаунт