Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 160
  • 598
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 242
Може би лафките не е нужно да имат голям асортимент - от което бизнесът им ще пострада, но ми е трудно да им съчувствам.
О, аз не им съчувствам, но все пак е хубаво да ги има.

# 46
  • Мнения: 3 835
Тео,може ли 1 въпрос? Би ли ми казала,как тази наредба ще откаже децата да консумират от така наречените от вас "боклучави храни"? Не се заяждам,а просто дискусирам  Peace.
 

Osnovnata cel na naredbata e ne da gi otuchva, a da ne gi nauchava izobshto da iadat boklucite. Izobshto uchilishteto da ne izprashta tova poslanie kam decata i roditelite, che tezi bokluci sa normalna hrana i niama nikakav problem da se tapchat vsekidnevno s tova. V uchilishteto niamat miasto vredni za decata produkti i hrani, tolkoz. Sluchvashtoto se dosega e palen absurd.

# 47
  • Мнения: 298
Тео,може ли 1 въпрос? Би ли ми казала,как тази наредба ще откаже децата да консумират от така наречените от вас "боклучави храни"? Не се заяждам,а просто дискусирам  Peace.
 

Osnovnata cel na naredbata e ne da gi otuchva, a da ne gi nauchava izobshto da iadat boklucite. Izobshto uchilishteto da ne izprashta tova poslanie kam decata i roditelite, che tezi bokluci sa normalna hrana i niama nikakav problem da se tapchat vsekidnevno s tova. V uchilishteto niamat miasto vredni za decata produkti i hrani, tolkoz. Sluchvashtoto se dosega e palen absurd.

Добре,а не мислиш ли,че 4-5-6 часа прекарани в училище не пречат на децата да си носят в раницата или след приключването на учебния ден отново да си хапнат от любимите лакомства? Това,че в училище няма да се продават от тези "боклуци" в никакъв случай няма да откаже децата от тях,а още по-малко пък да заменят чипса с ябълка. Който си е свикнал,обича и иска да яде от тези храни,една наредба няма да го спре,а който си обича плодовете и не иска да яде кроасан,ще си носи от дома портокал и пак няма да си купи. Макар,че много ме съмнява,че има деца които биха предпочели плод пред вафла,да кажем. О знам,веднага ще ме оборят някои,че има такива деца. Не,няма-просто децата са малки и слушат мама какво казва и не смеят да й противоречът. А като пораснат те си знаят  Wink

# 48
  • Мнения: 3 835
тео, я по-спкойно (и на кирилица, ако може). Ако не си забелязала, държа на здравословното хранене и приветствам наредбата, но съм песимист относно прилагането й. Дъщеря ми например закусва предимно овесени ядки и мюслита с мляко, което няма как да се предложи в една лафка. Не яде никакви сандвичи, но салати и чисто месо и риба, кашкавал и сирене - да. И това не го виждам как може да се предлага другаде, освен в стола. Обича и филии с мед и лютеница - и нея няма да й я направят в лафката. Нито прясно изцеден сок. Или варено яйце. Освен млека, банани, ябълки и ядки (но едва ли сурови), не вярвам една лафка да може да й предложи нещо др. полезно! Това мен ме устройва като асортимент, но лафкаджията - сигурно не. Определено би направил по-голям оборот от зрънчовци, близалки, вафли, дъвки и т.н., които въпреки, че на детето ми е говорено, че не са полезни храни и ги избягваме, ще са изкушение за него и покрай др. деца сигурно би ги купувало.

Spokoina sam, zashto smiatash, che ne sam? Sajaliavam za latinicata, vremenno niama vazmojnost da pisha na kirilica.
Osnovnoto iadene za decata e v stola, lavkata e samo da se podkrepiat dopalnitelno s neshto. Moiata dashteria ne si kupuva sandvichi, no mnogo deca si kupuvat. Presni plodove spored sezona i do sega biaha dlajni da predlagat v lavkata, samo che ako izobshto go praveha, to te biaha zabutani otzad, a otpred naredeni vsichkite vazmojni bokluci, koito se proizvejdat. V nashata lavka kato slojiha dve golemi kupi s iabalki i portokali svarshihaa vednaga i ne stignaha. Estestveno sled proverka na RIOKOZ. I ne sa samo tia bokluci, naprimer shto za chovek triabva da si, za da predlagash na deca v 8 chasa sutrinta parjeni kartofi s majoneza i ketchup, i tova da go prodadesh na dete na 7 god.? Kakav e problemat i zashto da ne predlagat surovi iadki? Kato ne im iznasia na targovcite, che da ne gi kara niakoi na sila da rabotiat v uchilishtata, da si vartia targoviata navan. Da, ama v uchilishtata klientelata e tvarda, niama da razchita na sluchaini klienti, ia vlezat, ia ne, tam vinagi ima deca.  

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 09:42 от teo7777

# 49
  • Мнения: 96
Въпросът за лавките е ясен, какво ще се предлага, но когато училището е гимназия и децата са от 8 клас нагоре, а отвън около двора са кацнали 1, 2 а понякога и повече извън училищни лавки, които предлагат всичко, тогава какво??? За тези лавки отвън просто няма закон, а децата ще си излизат и ще си купуват отново каквото си искат.

# 50
  • Мнения: 53
Не, не храня с децата си с боклуци, Тео! Не разбирам и защо толкова се възмущаваш от метафората.
Добре, ако не са боклуци какви са? Диаманти, злата??????
Моите деца също не ядат такива "диаманти".
Чипс, вафли и газирано винаги е имало и винаги ще има, независимо от това дали на нас ни харесва или не. Единственото решение е да им се спре производството, което никога няма да стане.

Ако съм обидила някого, се извинявам. Просто много, много ме озадачихте.  Peace

# 51
  • Мнения: 96
Май е по-добре да напишат наредба какво да се предлага, а не какво да не се предлага, защото се съмнявам, че някои няма да намерят "вратичка" и в тази наредба.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Добре,а не мислиш ли,че 4-5-6 часа прекарани в училище не пречат на децата да си носят в раницата или след приключването на учебния ден отново да си хапнат от любимите лакомства? Това,че в училище няма да се продават от тези "боклуци" в никакъв случай няма да откаже децата от тях,а още по-малко пък да заменят чипса с ябълка. Който си е свикнал,обича и иска да яде от тези храни,една наредба няма да го спре,а който си обича плодовете и не иска да яде кроасан,ще си носи от дома портокал и пак няма да си купи. Макар,че много ме съмнява,че има деца които биха предпочели плод пред вафла,да кажем. О знам,веднага ще ме оборят някои,че има такива деца. Не,няма-просто децата са малки и слушат мама какво казва и не смеят да й противоречът. А като пораснат те си знаят  Wink
Така си е. И аз избягвам да давам на дъщеря ми вафли и чипс, но съм сигурна, че ако има възможност ще си купи и ще ги предпочете пред един плод. Но все си мисля, че ако не се предлагат в училищните лавки ще мога някак си да овладявам ситуацията поне до някое време.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Все някакво начало е поставено. Иначе беше пълно безхаберие,
по отношение на предлаганата храна и като асортимент и като
произход и качество...

# 54
  • Мнения: 47 991
Хм, интересно защо са забранени наркотиците, след като който иска, и сега си намира, а?!?!

# 55
  • Мнения: 698
Не мога да повярвам, че има хора, които не разбират и не виждат смисъла от наредбата. Естествено, че една наредба няма да промени храненето на децата ни изцяло, естествено, че ние, родителите трябва да ги научим на много неща. Но защо не си признаем, че просто е по-добре с нея, отколкото без нея?!
Надявам се...
И между другото, аз съм била от тези деца, които винаги са предпочитали ябълка пред вафла. Дори сега, когато мога да си купя торба с вафли, си купувам торба с ябълки. Но когато съм гладна и няма ябълки, си купувам вафла.

# 56
  • Мнения: 298
Хм, интересно защо са забранени наркотиците, след като който иска, и сега си намира, а?!?!

Стига с този изтъркан лаф "ами тогава да му разрешим на детето да пробва цигари,наркотици....."  Stop   Ще ме извинявате,но и най-простия човек знае,че сравнение м/у цигарите/наркотиците и шоколадовата вафла или паста няма. Нищо няма да ти стане ако хапваш нормално от тези "боклуци".

Не мога да повярвам, че има хора, които не разбират и не виждат смисъла от наредбата. Естествено, че една наредба няма да промени храненето на децата ни изцяло, естествено, че ние, родителите трябва да ги научим на много неща. Но защо не си признаем, че просто е по-добре с нея, отколкото без нея?!
Надявам се...
И между другото, аз съм била от тези деца, които винаги са предпочитали ябълка пред вафла. Дори сега, когато мога да си купя торба с вафли, си купувам торба с ябълки. Но когато съм гладна и няма ябълки, си купувам вафла.

Ами повярвай. Те са много повече от тези дето мислят като теб (то и петицията в този форум показа,а и всички имаме очи за да видим какво става около нас). Аз не консумирам месо и съм изчела милиони материали на здравна тема за вредата от консумирането на меса и месни изделия,но никога не съм си позволила да критикувам или да насаждам мнението си на останалите,нито пък да се опитвам да отказвам околните. Даже напротив,всеки ден готвя месни ястия. И не съм само аз вегетарианка и дай сега да пуснем една петицийка и да спрат предлагането на закуски с колбаси в училищата.Всеки решава как и с какво да се храни-няма проблем,но не и да искаш това и от другите.

# 57
  • Мнения: 3 835


Ами повярвай. Те са много повече от тези дето мислят като теб (то и петицията в този форум показа,а и всички имаме очи за да видим какво става около нас). Аз не консумирам месо и съм изчела милиони материали на здравна тема за вредата от консумирането на меса и месни изделия,но никога не съм си позволила да критикувам или да насаждам мнението си на останалите,нито пък да се опитвам да отказвам околните. Даже напротив,всеки ден готвя месни ястия. И не съм само аз вегетарианка и дай сега да пуснем една петицийка и да спрат предлагането на закуски с колбаси в училищата.Всеки решава как и с какво да се храни-няма проблем,но не и да искаш това и от другите.

Tova, koeto pishesh sa palni gluposti. Parvo ne movesh da sravniavash po nikakav nachin mesoto s chips, snaks, zrancho, blizalki, koka-kola, redbul, i vsiakakvi hiimii i ocvetiteli ot toia rod, po prostata prichina, che v mesoto ima mnogo polezni i nujni za pravilnoto razvitie na deteto veshtestva, dokato v boklucite, niama nito edno polezno neshto, samo kraino vredni. Vtoro, imenno, vseki reshava kak shte se hrani toi i kak decata mu, i nikoi niama pravo da zloupotrebiava s tova ni pravo i da trovi decatata ni, izpolzvaki otsastvieto ni, za da im probutva boklucite si bez da e iskal razreshenieto ni. Treto, decata ne sa 'vseki', te ne sa izgradeni i zavarsheni lichnosti, tochno i zatova nepalnoletni, zashtoto ne sa v sastoianie sami da preceniavat i da se grijat pravilno za sebe si.

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 23:55 от teo7777

# 58
  • Мнения: 3 835
Май е по-добре да напишат наредба какво да се предлага, а не какво да не се предлага, защото се съмнявам, че някои няма да намерят "вратичка" и в тази наредба.

Tochno tova predstavliavashe predishnata naredba, izbroiavashe vsicko, koeto triabva da se pedlaga, vratickata beshe, che ne pisheshe, kakvo ne triabva da se predlaga, kato se pedlagashe pochti samo tova deto beshe zabraveno da se upomene, poneje nosi nai-barza i lesna pechalba, ne se razvalia, laskavo e, reklamira se denonoshtno, decata sa nai-lesno manipuliruemii, osobeno kato gi niama roditelite im, izobshto sLobodia, izcialo za smetka zdraveto na decata.

# 59
  • Мнения: 3 835
... и дай сега да пуснем една петицийка...

Zabravih, ako obichash ne mi obiasniavai s tozi umalitelno visokomeren ton, tochno kakvo sam svarshila az i drugite, za da bade prieta naredbata, prashasvashta ot godini po biurata v MZ. Vijdam, che sledish vnimatelno, sigurna sam, che si mnogo naiasno.

Общи условия

Активация на акаунт