Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 175
  • 598
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 835
Не, не храня с децата си с боклуци, Тео! Не разбирам и защо толкова се възмущаваш от метафората.

Koia metafora? Ako imash predvid 'bokluci', to tova e moia metafora, taka gi naricham, taka i ozaglavih temata, ot koiato tragna vsichko. Iavno ima niakakvo nedorazumenie, ne si razbrala pravilno, izviniavai, ako si se pochustvala zasegnata ot moi dumi, imah predvid drugi neshta, vav vrazka s mneniata, che niama da imalo kakvo da se predlaga na decata v lavkata i shte umrat o glad kato ne iadat tia bokluci. Vse edno te izcherpvat pazara, vse edno nie gi servirame na decata si. A oshte poveche, che vnaredbata podrobno sa izbroeni vidovete sandvichi, mlecni produjti, plodove i zelenchuci, iadki, biskviti, shokokad i t.n., ama koi da chete.

# 61
  • Мнения: 298
... и дай сега да пуснем една петицийка...

Zabravih, ako obichash ne mi obiasniavai s tozi umalitelno visokomeren ton, tochno kakvo sam svarshila az i drugite, za da bade prieta naredbata, prashasvashta ot godini po biurata v MZ. Vijdam, che sledish vnimatelno, sigurna sam, che si mnogo naiasno.

с какъв тон ще обяснявам си е мой проблема,а що се отнася до твоя тон-може да си го държиш само в студиото на бтв или излез на градския площад и там казвай кой,какво,как. да,в течение на нещата съм и ги следя много внимателно и другото което съм много наясно с него е,че училището не се посещава само от твоите деца-мисля,че ме разбра.

# 62
  • София
  • Мнения: 4 412
desi1509, струва ми се, че се държиш много провокативно. Ако не беше активното участие на Тео и няколко други майки, Наредбата нямаше да е приета.

За въпросите какво ще се консумира и дали няма да е по-скъпо, от няколко години има европейска програма за насърчаване на консумацията на мляко и млечни продукти, а от тази година и на плодове и зеленчуци
http://drinkitup.europa.eu/index.php?id=7&L=5 . Ако училищата и наемателите на бюфети решат да кандидатстват и да спазват изискванията за предлагани продукти, може да получат субсидии и децата ни да консумират качествена храна на разумни цени.

# 63
  • Мнения: 298
desi1509, струва ми се, че се държиш много провокативно. Ако не беше активното участие на Тео и няколко други майки, Наредбата нямаше да е приета.

За въпросите какво ще се консумира и дали няма да е по-скъпо, от няколко години има европейска програма за насърчаване на консумацията на мляко и млечни продукти, а от тази година и на плодове и зеленчуци
http://drinkitup.europa.eu/index.php?id=7&L=5 . Ако училищата и наемателите на бюфети решат да кандидатстват и да спазват изискванията за предлагани продукти, може да получат субсидии и децата ни да консумират качествена храна на разумни цени.


TanyaMG,някога да съм казвала,че съм против наредбата? Просто не мога да се съглася с високомерния тон на въпросната госпожа. Като не иска детето/децата й да ядът боклуци да не им дава,а да си ги възпита така.Казах,че нямам нищо против редом с боклуците в училищата да има и плодове и зеленчуци. Мойте деца както обожават тези боклуци,то така и със същата сладост и желание си хапват и плодове и зеленчуци. Нали детето й предпочита да яде тези храни по свое желание,а не защото тя иска да яде това,а да не яде онова.

# 64
  • Мнения: 698
Да, наистина, какъв е смисъла да направиш добро, като и за това ще се намери кой да те убие с камъни.

# 65
  • Мнения: 33
Ami az mnogo se radvam za tova , naistina kakvo pravim s zavedeniqta i lafkite okolo uchilishteto??? Golqmata sus suochenichkite tichat za duneri a puk sega i s tezi natravqniq ot dunerite Rolling Eyes #Cussing out

# 66
  • Мнения: 3 835
TanyaMG,някога да съм казвала,че съм против наредбата? Просто не мога да се съглася с високомерния тон на въпросната госпожа. Като не иска детето/децата й да ядът боклуци да не им дава,а да си ги възпита така.Казах,че нямам нищо против редом с боклуците в училищата да има и плодове и зеленчуци. Мойте деца както обожават тези боклуци,то така и със същата сладост и желание си хапват и плодове и зеленчуци. Нали детето й предпочита да яде тези храни по свое желание,а не защото тя иска да яде това,а да не яде онова.


Идиличното положение, което описваш, дето се продават редом и полезните храни и вредните в училище, беше положението съществуващо досега, за съжаление съществуваше само на теория и хартия, а всъщност се продаваха основно боклуците. Дори и да имаше плодове примерно, то те се слагаха някъде назад, не на видимо място, винаги на челно място се подреждаха целия асортимент химии, оцветители и консерванти, в целия им лъскав блясък. Хайде да си изясниш точно позицията и тогава да влизаш да се заяждаш по темите с родителите. Визирам включването ти и в другата ни тема, където се заяде с всички, само аз си замълчах, защото беше очевидно, че точно това ти е целта, а и не ми се занимаваше с глупости. Ама явно още продължава да те гложди и не ти дава мира проблемът, който имаш. Ще споделиш ли накрая какъв е той, лавка ли държиш, произвеждаш ги тия боклуци или имате търговийка с тях, или просто имаш някаква "закачка" с въпросните търговци и производители? Логичното ти мислене е доста зле, защото не схващаш, че няма как хем да нямаш нищо против наредбата, и да ти е все едно дали ще е приета или не, и в същото време толкова старателно, даже повече и от мен да следиш темите ни и всичко по каузата. Няма как да нямаш нищо против наредбата и в същото време да твърдиш, че няма никакъв проблем да се продават тези боклуци в училищата. Причината е очевидна, авторите на наредбата, експертите от МЗ и всички ние, родителите, застанали зад нейното приемане най-накрая, сме на точно противоположното мнение, самата наредба забранява изрично продажбата на въпросните продукти в училищата, това е цялото й основно нововъведение. Т.е. ти хем си за забраната, хем в същото време си против да се забраняват!? Laughing От последния ти пост излиза, че аз съм ти проблема, по-скоро високомерния ми тон, ми кажи си де, ще го сменя. Grinning И последно, но най-важното, не пиши глупости, като тази, че става въпрос само за мен и мойто дете, ако беше така никой нямаше да приеме тази наредба, нито пък щеше да е написана изобщо. Зад каузата застанаха страшно много родители и родителски организации, Инициативен комитет на родителите към Форум Бг-Мама, СБНМ и Асоциация "Родители". Причината за вкарването на наредбата са много тревожните факти и статистики, които всеки от нас може сам да забележи като се огледа, прогресивно нарастващите проценти на затлъстелите деца, вече и сред първолаците, ок. 30%. Но най-тревожното е влошаването на цялостното им здравословно състояние, вследствие и на затлъстяването, и най-вече на отравянето на организмите им с тия химии. Алергии, всяко трето дете сигурно вече страда от тях, разваляне на зъбите, натрупване в организмите им на вредни вещества, точно, когато се развиват и качеството на храненето е изключително важно.

# 67
  • Мнения: 298
Така,аз проблем нямам,а просто виждам и казвам истината и реалността. Казах,че нямам против тази наредба защото съм на мнение,че както трябва да се консумират плодове и зеленчуци всекидневно,така и в границите на нормалното може да се похапва сладко и тестено. Но в разумни граници-аз също съм против с прекаляването на консумацията на сладки неща и подминаването на пресните плодове и зеленчуци,но няма и да ги забраня на семейството си. До тук бях ли ясна? Да,влизам във всички теми и извинявай,но няма как да подмина и да си замълча на някои прекалено смешни мнения и разбира се,че ще си напиша мнението,а който както иска да го разбира. Друго-нито държа лавка,нито произвеждам тези "боклуци". Горе-долу имам нещо общо с тях,но не и с училищното им разпространение - семейния бизнес се състои от магазин за бельо и аптека и от 1 заведение което е доста далече от училищата. Така,че и това не ми е мотив да си излагам мнението по въпроса. И наистина нямам нищо против тази наредба нищо,че в същото време не съм от родителите дето забраняват това-онова. Не съм защото нищо няма да им стане на децата ми ако нямат възможността да си купят от училище примерно чипс и кока-кола. Ще го направят след училище или ще си вземат в раницата и ще си го хапнат в междучасието. И не,не си ми ти проблема-слава богу нямам чак такива проблеми,че да седна да си гриза ноктите. И последно-не ставаше въпрос точно за теб и за твоето дете,а както се казва в разговорния език-в този момент ти ми се беше изпречила на пътя и дадох теб за пример,а не че си единственната.

# 68
  • Мнения: 3 835
...че както трябва да се консумират плодове и зеленчуци всекидневно,така и в границите на нормалното може да се похапва сладко и тестено. Но в разумни граници...

И как точно спред теб се случва този контрол в училищата, нормалното похапване в границите на нормалното, при положение, че се продаваха предимно тези боклуци? Всекидневното похапване нормално ли е според теб? Статистиките нормални ли са според теб? Хиляди пъти вече писах, и тук дори, че училището е държавна институция, длъжна да се грижи за цялостното добро развитие на децата, там място за свободна и агресивна търговия няма. Там важат държавните правила и отговорности за всички деца и тяхното правилно израстване, извън училището децата са отговорност на родителите си, така че ако ти нямаш против те да си купят кола и чипс, жалко, но това е частен и личен проблвем, а не държавен и национален.

# 69
  • Мнения: 298
...че както трябва да се консумират плодове и зеленчуци всекидневно,така и в границите на нормалното може да се похапва сладко и тестено. Но в разумни граници...

И как точно спред теб се случва този контрол в училищата, нормалното похапване в границите на нормалното, при положение, че се продаваха предимно тези боклуци? Всекидневното похапване нормално ли е според теб? Статистиките нормални ли са според теб? Хиляди пъти вече писах, и тук дори, че училището е държавна институция, длъжна да се грижи за цялостното добро развитие на децата, там място за свободна и агресивна търговия няма. Там важат държавните правила и отговорности за всички деца и тяхното правилно израстване, извън училището децата са отговорност на родителите си, така че ако ти нямаш против те да си купят кола и чипс, жалко, но това е частен и личен проблвем, а не държавен и национален.

Е нали точно заради това казах,че не съм против тази наредба?-разбира се,че трябва да има контрол.Точно защото смятам,че трябва всекидневно да се консумират плодове и зеленчуци.както казах и ,че съм съгласна редом с 'боклуците' да се продават плодове и зеленчуци. А че са криели плодовете,проблема не е мой. Аз съм за това в училище да има и сладкарски изделия и плодове и зеленчуци. Нито пък аз ще му мисля как да се упражни този контрол. Ти (споменавам теб защото отговарям на твоите въпроси) нали казваш,че така си възпитала и научила детето си,че то самото подминава тези храни. Тогава какъв е проблема-пак казвам,редом с сладкото,ДА се предлагат и пресни плодове и зеленчуци. Детето ти ще продължава да си предпочита ябълката,банана или портокала,а не вафлата или чипса.Забравих да отговоря на въпроса ти 'Всекидневното похапване нормално ли е според теб? '-да,нормално е,но ако детето не се тъпче със сладко по цял ден и ако то не е основното му хранене. Извинявай,но намирам за по-нормално детето ми да изяде 1 вафла споко,а не да се тъпче с житни кълнове. Който както иска да го разбира.

# 70
  • Мнения: 3 835
Ami az mnogo se radvam za tova , naistina kakvo pravim s zavedeniqta i lafkite okolo uchilishteto??? Golqmata sus suochenichkite tichat za duneri a puk sega i s tezi natravqniq ot dunerite Rolling Eyes #Cussing out

Вазможностите и решенията са три. Първо, във възможностите на всяко училище е да затвори и да не разрешава на учениците си да излизат извън територията му, нямат работа навън, особено, ако има стол и бюфет. Ако няма тогава е сложно. Но напускането на училищната територия свободно е огромен проблем, за учителите най-вече, и особено за безопасността на децата. Малките ученици не могат да излизат и сега, а те са най-важни за възпитанието в хранителна култура. Второ, надяваме се колкото се може по-скоро, въпросните боклуци да се забранят точно като цигарите и алкохола, да се продават на определен периметър около училищата.

И трето, най-важното, трябва да се въведат национални образователни програми по здравословно хранене и култура изобщо сред децата. Тяхната цел е простичко на разбираем и достъпен език, съобразен с всяка възрастова група ученици, да им се обясни защо в училище не се предлагат тези продукти, защо са вредни за тях, какво следва при всекидневна и прекомерна употреба за здравето им. Какво съдържат тези боклуци, и какво съответно съдържат другите продукти, какво им е полезното за развитието на децата. Чисто и просто продължаване и в училището на хранителното възпитание, започнато в семейството, а не саботажът му. Ако такова възпитание е липсвало в семейството, то тогава тези образователни програми в училище са повече от всичко необходими, на всяка цена. И надали бих винила толкова родителите за това, защото денонощно са облъчвани с реклами на всевъзможни хранителни продукти за деца, в съчетание и с училището досега, където посланието беше същото като в рекламите.

# 71
  • Мнения: 3 835
Ти (споменавам теб защото отговарям на твоите въпроси) нали казваш,че така си възпитала и научила детето си,че то самото подминава тези храни.

Кога и къде съм го казала това? То мойто дете да не е извънземно някакво, та да подминава на тази малка възраст всички лъскави боклуци? Да не е куче, че да го дресирам? Нали за това са родителите и възрастните, за да възпитават в правилната посока, това е и ролята на училището. Ако детето можеше само да отговаря за себе си и беше завършена личност, за какво сме ние, за какво е училището?

# 72
  • Мнения: 298
Ти (споменавам теб защото отговарям на твоите въпроси) нали казваш,че така си възпитала и научила детето си,че то самото подминава тези храни.

Кога и къде съм го казала това? То мойто дете да не е извънземно някакво, та да подминава на тази малка възраст всички лъскави боклуци? Да не е куче, че да го дресирам? Нали за това са родителите и възрастните, за да възпитават в правилната посока, това е и ролята на училището. Ако детето можеше само да отговаря за себе си и беше завършена личност, за какво сме ние, за какво е училището?

Извинявай,че съм те объркала с някои от другите майки. Това само е доказателство,че не следя васяка твоя дума и,че не съм се заяла персонално с теб.

# 73
  • Мнения: 3 835

Извинявай,че съм те объркала с някои от другите майки. Това само е доказателство,че не следя васяка твоя дума и,че не съм се заяла персонално с теб.

Няма с кого да ме объркаш, просто са ти объркани писанията, защото няма такъв родител, който да е в състояние да дресира така детето си. Ако имаше, нямаше изобщо да я има каузата против боклуците, просто щяхме повечето да сме дресирали децата си да ги подминават с презрение и да нямаме никакъв проблем.  Родител, който е успял да дресира така детето си, нямаше да има проблем и съответно нямаше да се притеснява и да протестира, че се предлагат в изобилие тия боклуци дори и в училището.  Laughing

# 74
  • Мнения: 298

Извинявай,че съм те объркала с някои от другите майки. Това само е доказателство,че не следя васяка твоя дума и,че не съм се заяла персонално с теб.

Няма с кого да ме объркаш, просто са ти объркани писанията, защото няма такъв родител, който да е в състояние да дресира така детето си. Ако имаше, нямаше изобщо да я има каузата против боклуците, просто щяхме повечето да сме дресирали децата си да ги подминават с презрение и да нямаме никакъв проблем.  Родител, който е успял да дресира така детето си, нямаше да има проблем и съответно нямаше да се притеснява и да протестира, че се предлагат в изобилие тия боклуци дори и в училището.  Laughing

тео,ти си уникална.незнам моите писания дали са объркани,но виж ти си повече от...........ето за това мама не ми даваше да се показвам по телевизора  Mr. Green не си мисли,че аз ще съм тази на която ще си излееш отровата и злобата.незнам дали чипсовете,вафлите и кроасаните са боклуци,но яко ти се е размътил мозъка около тази твоя инициатива .извинявай,но няма как да бъда любезна с теб,просто имах друго мнение,но ето,че съм се излъгала. и колкото и да те боли истината е една-'боклуците'може да изчезнат от училищата,но живота извън тях продължата,а детето ти не е летящия холандец за да ги пропусне и тогава усилията ти ще се окажат едно нищо.в този случай го казвам точно на теб,а не на другите майки и ако щеш си мисли,че се заяждам...абе мисли си каквото искаш  Mr. Green успех в напразната битка с вятърните мелници  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт