Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 174
  • 598
  •   1
Отговори
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Вафлите, пастите, чипсът, пържените храни и газираните напитки изчезват от училищните лавки от 15 септември. Това предвижда новата наредба за продажбата на храни в училищните столове и бюфети, съобразно изисквания за здравословно хранене в училищата на МЗ, съобщиха от просветното министерство, цитирани от "Фокус".................

ето и цялата тема:
http://dnes.dir.bg/2009/08/20/news4951202.html

# 1
  • Мнения: 156
Това наистина е много добро, като идея, но наистина какво правим със заведенията извън училището? В непосредствена близост до училищата има какви ли не "лакомства", които привличат децата ни. Моят син например не си купува закуска от училище, защото не му харесват, но тича през голямото междучасие за дюнери, банички, хамбургери и каквото още се сетите. Другият проблем за мен са и книжарниците в училищата където има такива. Такива невъобразими глупости се продават, че думи нямам ooooh!

# 2
  • Мнения: 514
Най-накрая да забранят вредните храни, поне в училище. За заведенията извън училището - проблема си остава и не знам как и там мога да забранят вредните за децата храни. Моя син ще бъде втори клас и за сега не си купува сам закуски, а се храни от стола в училище, така че за мен това е наистина добра новина. Дано само наистина да спазват това, което е залегнало в наредбата.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Добре, са го намислили, само се чудя, как ще забранят на лелчето
което продава на отрупаната си лавка извън училищния двор да
зарибява децата с боклуци...
Цитат
Не е въведено ограничение за предлагането на храните, които се забраняват за продажба в училищните столове и бюфети, да се предлагат и в близките до училищата заведения за хранене, каза още проф. Петрова.
това е недомислено пак, ама поне първата крачка е направена.

# 4
  • Мнения: 1 312
Това наистина е много добро, като идея, но наистина какво правим със заведенията извън училището?

 
Close и аз това се питам  Tired

# 5
  • Мнения: 339
Най-после! Ако не остане поредната наредба на хартия, ще повярвам, че има надежда за промяна.

Трудно ще се преборим със заведенията извън училище. Но все пак и това е нещо.

# 6
  • Мнения: 19
Идеята е супер дано не пропадне!

# 7
  • Мнения: 104
Много се зарадвах, като чух новината по телевизията - дано само да се спазва тази наредба!

# 8
  • Мнения: 2 133
Крачката е направена.Поне най-малките със сигурност ще си хапват здравословно в у-щето.

# 9
  • Мнения: 20
Е аз пък като ученичка не съм съгласна. В 9-и клас ще бъда и съм 38 килограма и да, обичам да си хапвам всичко горе изброено. Не мисля, че особено ме засяга, че някой ей там е с наднормено тегло - нека той не яде. И само да попитам в грамаданското голямо междучасие, което е цееели 20 минути какво се предполага да яде един ученик? Предполагам пълно меню с три ястия. И това е добро за учениците от малките класове, които ядат на стол. Но по-големите да гладуваме ли трябва?

Със майка ми именно това обсъждахме, че не храната е решението. Това, че като цяло младото поколение го мързи и не спортува е нещо друго. Защото както майка ми ми каза и тя като малка е ядяла всеки ден за вечеря пържени картофи. Наистина, защо вместо да забраняват храната не се погрижат учениците по физическо вместо да са в кафенето до даскало да спортуват, ами правят простотии.

# 10
  • Мнения: 734
Ура!
Училищните лавки приличат на панаирджийски сергии. На видно място - шарени близалки, чипсове, вафли, марсчета, газирани напитки и оцветени "сокчета" . Там някъде в дъното - някоя баница от вчера. Търговията си е търговия, но не за сметка на здравето на децата.
Дано проработи.
Родителите също трябва да говорят на децата си за здравословното хранене и да въвеждат разумни ограничения.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
Това е много хубаво и наистиан се радвам, но се чудя какво тогава ще се продава в лафките и изобщо те ще просъществуват ли при конкуренцията на заведенията "отвън". Не знам как е в повечето ДУ, но за мен би бил добър вариант, ако малките ученици (до 4-ти клас) нямат право да напускат територията на училището, което наред с другото, ще ги предпази и от нездравословната храна. Предполагам обаче, че няма кой да го реализира. За по-големите ученици съм склонна да се съглася с Forest goddess - от определена възраст нататък, всеки би трябвало да си е изградил култура на хранене и сам да решава какво да яде. Липсата на  чипс, вафли и газирано в лафките надали ще повлияе на начина на хранене на по-големите ученици. Но на по-малките, надявам се - да!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 508
Забраните са напълно конкретно формулирани и е съвсем ясно, че касаят не само храните, но и местата, където се продават.

Цитат
Раздел I.
Общи положения

Чл. 6. В ученическите столове, бюфети и в автоматите за закуски и напитки не се предлагат:
1. пържени картофени и зърнени изделия;
2. екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина;
3. пържени ядки;
4. пържени тестени изделия;
5. захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад;
6. сладкарски продукти с високо съдържание на мазнина и захар - торти и пасти със сметанов и/или маслен крем, сиропирани сладкиши;
7. сухи супи и сухи бульони.

# 13
  • Мнения: 298
"Какво правим със заведенията извън училището?"

Нали не мислите,че това е възможно да стане? Все пак света не се върти около има-няма 500-600 майки които не дават от тези храни на дребосъчетата си.

# 14
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ох, дано наистина се спазва тази нова Наредба! Само, че силно се съмнявам в това. Peace Дано не съм права.

Общи условия

Активация на акаунт