Нормално раждане, второто секцио....

  • 5 249
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 403
Здравейте,  интересува ме има ли майки , които са родили първото си детенце нормално, второто секцио  Peace  
От кое  сте останали по доволни  Peace
Аз първото детенце го родих нормално, но доста трудни4ко , сега съм в 4уденка как да е  newsm78 Всеки вика ти луда ли си секцио
 Rolling Eyes Луда, луда ама как ще ида нормално, като знам какво е  newsm78

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Аз първото също родих нормално, но сега ще раждам секцио, поради медицински показатели. Но повечето които са родили първия път нормално отново предпочитат това. А съм чувала от приятелки които с първото са били нормално , с второто секцио че нормалното раждане е по добре. Но ще се разбере като му дойде времето.

# 2
  • Viena
  • Мнения: 3 584
и аз съм така,преди осем години след 15-часово ужасно раждане си казах,че ако имам още едно дете никога няма да си причиня тази болка и така стана,миналата година с планово секцио родих второто ми момченце и всичко е ок.

# 3
  • Мнения: 2 013
Интересна тема.  Peace Записвам се да я следя.
Ако някога се реша на 2 дете ще е само секцио! janaa777 го е казала вместо мен
и аз съм така,преди осем години след 15-часово ужасно раждане си казах,че ако имам още едно дете никога няма да си причиня тази болка и така стана,миналата година с планово секцио родих второто ми момченце и всичко е ок.
а моето беше 16 часа...

# 4
  • Мнения: 2 960
Родих първото си дете нормално.
Второто по мое желание-планово секцио.
Е за мен няма място за сравнение.Секциото мина като песен ,в сравнение с вагиналното раждане.

# 5
  • Мнения: 1 403
Е.. супер сте, ще  следа теми4ката с интерес да вида и още мнения Peace
И аз така първото 14 часа  Crossing Arms Големи болки , голямо 4удо  Tired

# 6
  • София
  • Мнения: 1 262
Моя приятелка роди преди броени дни близнаци със секцио, второ раждане след много проблемно първо вагинално раждане и е много, много доволна от секциото  Peace

# 7
  • Мнения: 4 555
А защо проcто не поиcкаш епидурална упойка?

# 8
  • Мнения: 17
И аз съм в същата чуденка newsm78,

Първото си дете родих нормално, но доста време продължи около 15 часа и сега съм бременна с второ

и много се чудя дали да не избера секцио. Първия път и бебо беше доста голям и сега пак така се очертават нещата.

Та много се чудя какво да реша, въпреки че още не са ме питали - аз съм в 5 месец.

# 9
  • Мнения: 1 403
О... една приятелка роди преди 7 месеца. С уговорка на екип, с епидурална , познай. Оная и била само малко от упойката, нищо не я хванало и си е изтърпяла вси4ко   ooooh! А уж имали уговорка Peace

# 10
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
15-16-20 часа за първескиня са си съвсем нормална продължителност на раждането. Има и такива които раждат доста в по-кратки срокове, както и такива, които им трябва повече време.

Аз като раждала секцио не го препоръчвам. Ако се сравни едно нормално протекло вагинално раждане с едно нормално протекло секцио, нито болката е по-малка при секциото (само, че я има след това), възстановяването е по-дълго, при това се възстановяваш едновременно от операция от раждане, дълготрайните и краткотрайните рискове са доста по-големи, както и в проценти по-често срещани. При това една последваща бременност след секцио обикновено е по-проблемна - могат да се получат множество усложнения, кръвоизливи, сраствания, невъзможност да се износи бебето, инфекции, сепсис, белодробна емболия, тежка кръвозагуба и т.н. Риска от вторичен стерилитет са по-големи, сега може да не искаш повече деца, ама не се знае какво може да ти щукне след няколко годинки! Simple Smile При секцио задължително се използва упойка, която също може да създаде проблеми, кърменето се затруднява. Бебето се изважда две седмици по-рано, възможно е термина да е сбъркан и детето да съвсем да не е готово за това... Въобще все едни "благинки" от които на мен лично ми настръхва косата и се надявам да не ми се наложи повторно секцио.

Единственото преимущество е че минава бързо (за около 40 минути) и е планирано. Но някак си за мен лично това не са достатъчни неща, че да избера секцио. Особено ако съм имала преди това успешно вагинално раждане.

Каквото и да избереш, успех!   bouquet

# 11
  • Мнения: 2 013
О... една приятелка роди преди 7 месеца. С уговорка на екип, с епидурална , познай. Оная и била само малко от упойката, нищо не я хванало и си е изтърпяла вси4ко   ooooh! А уж имали уговорка Peace


Да,ето заради такива случки никога не бих се навила на вагинално раждане с упойка!
Уж и ние имахме уговорка,но доктора имаше "спешен случай" и когато се появи ме "успокои" с "късно е за упойки,до 30мин си родила"... ooooh!

# 12
  • Мнения: 2 960
. Бебето се изважда две седмици по-рано, възможно е термина да е сбъркан и детето да съвсем да не е готово за това... Въобще все едни "благинки" от които на мен лично ми настръхва косата и се надявам да не ми се наложи повторно секцио.

Бебето се вади ,когато прецени наблюдаващият лекар и изобщо няма такова правило -за 2 седмици преди термина.
Моето секцио например беше 3 дни преди термина.
За възтановяването-също няма правило-едни се възстанояват по бързо ,други- точно обратното.
За мен възтановяването след секцио беше много бързо.Всичко обаче е строго индивидуално.
Иначе си права ,че след секцио едно следващо раждане може и да се усложни.

# 13
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Изключения винаги има. На моя приятелка й направиха плановото секцио без медицински причини на термина, но е факт че повечето цезарови сечения се правят 10-14 дни преди термина.  Peace
Така или иначе секциото без медицински показатели за мен лично е доста рисковано начинание.
Пък всеки сам си решава според това с кои рискове може да е в мир със себе си!  Wink

# 14
  • Мнения: 2 567
Аз пък съм обратно- първо секцио, второ- нормално и за мен вторият вариант беше много по-добър откъм възстановяване и удовлетвореност,  макар че раждах около 26 часа  Wink

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Аз като раждах за около 2 и половина-3 бях готова. Не съм се мъчила много.

# 16
  • Мнения: 7
Здравейте майчета,
Както повечето тук са подчертали - всяко раждане е строго индивидуално.Аз с първото ми дете раждах нормално без упойки и обезболяващи около 8-9 часа .Разбира се не всичко мина по мед и масло...имаше голяма опасност от задушаване на края,а и нямаше от друга страна време за спешно секцио - да благодаря на АГ-докито ,че ми скача и натиска с  ръце корема по специален начин разбира се,та избута бебчо,защото аз вече взимах давах след една безсънна нощ и ходене по  коридорите с мокри кърпи по главата...сега с втората бременност съм решила секцио планово и съм много по-спокойна за бебето ,а и за мен самата.
Всека мама има вътрешното усещане и инстинкта за самосъхранение,за да избира най-добрият вариант за бебенцето и нея.
Успех и здрави мами и бебчовци на финала !  Hug

# 17
  • Мнения: 585
за "ваденето" на бебето преди секцио седмица преди секцио до десет дни е ок , две седмици по -рано е твърде рано ако няма други мед показатели за това например старееща плацента или лош кръвотток на пъпната връв по дръги причини възли например  . Аз съм раждала първо нормално , а след това секцио след една година секциото ми се стори майтап работа в сравнение с нормално раждане , но моето нормално раждане беше много трудно аз съм дребна и доста тесен таз , бебето беше с усукана пъпна връв и доктора даже който ме изражда си призна че е сгрешил и че не трябва да раждам нормално

# 18
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз с вагинално раждане , макар и бързо, се възстанових по-бавно от раждали секцио. НО не бих раждала второто секцио. Бих си взела епидурална упойка.

# 19
  • Мнения: 1 403
Аз също не съм много съгласна , 4е нормално раждащите се възтановяват по бързо от раждалите секцио  newsm78 Аз като родих не ме питайте как ходих по коридорите в Май4ин дом , а тези които бяха секцио - направо си ти4аха девойките, и се 4увстваха отли4но   Peace  Наистина изобщо не преувели4авам Peace

# 20
  • Мнения: 2 013
Аз също не съм много съгласна , 4е нормално раждащите се възтановяват по бързо от раждалите секцио  newsm78 Аз като родих не ме питайте как ходих по коридорите в Май4ин дом , а тези които бяха секцио - направо си ти4аха девойките, и се 4увстваха отли4но   Peace  Наистина изобщо не преувели4авам Peace

Знам,че не преувеличаваш.Сестрата на мъжа ми роди секцио и 5 дена след това,на изписването изглеждаше така сякаш никога не е раждала.А аз цял месец се хранех права и ходех като каубой с 30 годишен стаж...
Какво си говорим просто  Tired

# 21
  • Мнения: 1 403
Аз бях същата работа на 40 ден си седнах на Д-то

# 22
  • Мнения: 2 829
Раждала съм и двата пъти вагинално, но много разлино.
Първия път отидох да се оставя в ръцете на докторите, поисках епидурална упойка. Сложиха ме да лежа, овързаха ме с колани, сложиха ми епидурална и чак тогава видяха че съм с пълно разкритие, пукнаха ми мехура, направиха ми епизиотомия- класика  Grinning И все пак- бих казала че мина леко раждането, още веднага бях готова да стана и да си ходя. Но си имаше болка- и преди и след упойката.

Втория път знаех че искам активно раждане. Отидох в болницата с пълно разкритие, преди това се разхождах, масажирах си кръста, говорех си с мъжа ми- еми много по-леко минаха контракциите, нямаше нетърпими болки. Отидох в болницата и помолих да не ми пукат мехура, да не ми слагат лекарства и да не ме карат да лежа. Съгласиха се. Доктора ме прегледа веднъж за разкритие- видя че е пълно и ме остави да се разхождам. Легнах на магарето няколко секунди преди бебето да излезе. Резултата- силна болка нямаше. Освен около 2-5 минути преди да излезе бебето. Не съм напъвала, то си ми идваше отвътре, без мое участие. Нямах разкъсвания, бях готова веднага да стана и да си тръгна. Всъщност наистина станах, за да се преборя с персонала да ми дадат бебето веднага.
Определено, с две ръце препоръчвам такова раждане. В пъти е по-леко, по-безболезнено, по-приятно дори Simple Smile

Успех на авторката, каквото и да реши, пожелавам ти да имаш леко раждане и най-здравото и прекрасно бебе!

# 23
  • Мнения: 585
да добавя след нормалното раждане освен шевовете имах и счупена опашна кост , която спря да ме боли след 4 месеца , след секциото до около 6 месеца чувствах придърпване на операцията ако вдигам неща по тежки от 10кг, но беше съвсем леко придърпване счупената опашка определено ми създаваше повече проблеми , внимавах как сядам как пренасям тежестта си права и др такива, но сега слава богу не чувствам дискофорт нито от от секциото, нито от последиците от нормалното раждане , но лично аз съм с две ръце за секциото , направено от добър хирург

# 24
  • Мнения: 4 335
Тук всеки ще ти каже различно,едни се вьзстановяват бьрзо,други бавно след едно и сьщо раждане.Различни организми все пак.
Но не е казано,че щом пьрвото ти раждане е било трудно и второто ще е така.
Аз раждах сьс секцио по спешност,но се надявам живот и здраве при втора бременност да родя нормално.

# 25
  • Мнения: 1 403
Аз също си мисля, 4е щом първото е много трудно и второто ще е така  Peace
Мойта майка и двамата ни е раждала по 12 часа, пак много трудно.
Явно и аз ще съм така  Tired При мен проблема си беше , 4е болките си бяха много големи, а разкритие нямах Tired

# 26
  • Мнения: 206
Първото раждане беше вагинално - родих за има няма 2часа, без кой знае какви болки. Второто раждане, въпреки съветите на всички доктори да родя секцио(защото бебето беше доста голямо) , отново мина нормално. Второто раждане беше по-болезнено и по-дълго като процес, с доста шевове, но не съжалявам. Бебето се роди 15дни преди термина, учудващо голямо и имаше готов екип за операция, ако нещо се обърка. И други мамчета са ти казали - всичко е много индивидуално за всеки. Каквото и да решиш - успех  bouquet

# 27
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 328
Първотот си дете раждах нормално,Имах болки ,нямах разкритие ,след 13 часа родих .Много бях уплашена и притеснена за второ раждане .По медицински причини  се наложи секцио,след което получих кръвоизлив ,температура.Наложи се да си постоим по дълго в болницата .Възстановявах се към един месец.Така ,че ако трябва пак да избирам бих избрала нормално ,макар  че беше трудно .Все пак секциото си  e операция и си има рисковете Peace

Последна редакция: пт, 28 авг 2009, 14:58 от galia1231977

# 28
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
То бременност и раждане еднакво няма. Всеки организъм е различен.

# 29
  • Мнения: 405
Реших се на второ дете вече и да си призная от сега се замислям за раждането Confused!!! Хванаха ме болките в 24h в четвъртък, а родих в 23h в петък. И епидурална ми сложиха, и система ми сложиха за разкритие, както и вагинални също за разкритие... Какво да ви кажа... епидуралната не беше пълна а на малки дози и пак имах болки, макар и по-слаби, бях изтощена,  цяла нощ не спах и цял ден.Добре,че една акушерка ме научи как трябва да дишам за да отминават по-бързо и по-безболезнено контракциите.  Накрая като се качих на магарето след около 20 мин припаднах с главата на бебето отвън. Скачаха ми на корема, шамари ми  биха,   два екипа бяха в родилното и си помагаха ( засякоха им се смените)  анестезиолога с помощничката си бяха при нас, детето беше увито с пъпната връв и сякаш не ми стигаше това ами и с тия шевове не можах да седна спокойно за около 20 дни. Не смеех да кихна, не ме питайте как ходих по голяма нужда с извинение!!!Възстанових се напълно след около 1 1/2 - 2 мес. Та кажете ми, посъветвайте ме какво раждане да си избера втория път? Rolling Eyes Пак да сме благодарни че имаме и право на избор и съществуват епидуралните!!!! newsm78 newsm78. А още не съм забременяла!!

# 30
  • Мнения: 4 362
Аз родих първата си дъщеря нормално,но втората със секцио.
Не мога да кажа "от това съм доволна".При нормалното раждане си станах веднага,нямах шевове,леко охлузвания,свалих много бързо килограмите.При секциото станах пак бързо,трудно ми беше 2 дни,възстановявам се все още,малко по бавно свалям килограмите.Не ме е боляло ,нито пък ми е било тежко,спестих си предродилните болки.Но бях по медицински причини.Не съм сигурна,че сама ще поискам секцио,ако не се налага  Blush Ако трябва да решавам сега,сигурно ще е пак нормално  Blush,макар че много ме хваща страх.При секциото сякаш го няма страха,но пък си е операция  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 3 818
И аз съм такъв случай - първото нормално, второто - секцио.
Първото раждане протече за общо пет часа, много леко и безпроблемно, възстанових се изключително бързо.
При второто раждане се наложи секцио по спешност, пак се възстанових изключително бързо и нямах никакви проблеми с операцията. Въпреки това винаги бих избрала нормално раждане и много съжалявам, че ми се наложи секцио.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 1 195
Здравейте скъпи майки, аз също съм раждала нормално първия път, но сега ми се налага да съм секцио. Въпросът ми е каква упойка да избера за операцията - епидорална или пълна? Моля дайте ми вашите впечатления и мнение!

# 33
  • София
  • Мнения: 44 133
Aнтонина - Simple Smile раждане без  системи и вагинални таблетки си избери...т.е. не форсирано...може пак с епидурал....
съвсем болка мисля няма как да няма при никое раждане....но пък тези  медикаменти за по-бързо разкритие доста ти разкатават фамилията така да се каже...
ест ако наистина се налагат..ок...

# 34
  • Мнения: 1 199
Раждала съм и нормално и със секцио, другия есец пак ми предстои и планирам нормално, но без никакви медикаменти, които "ускоряват", предизвикват, обезболяват и изобщо се намесват в нормалното раждане. Иначе секциото е доста по-рисковано и за бебето и за майката, въпреки че българските гинеколози често го премълчават този факт.

# 35
  • Мнения: 1 298
Първото ми раждане не беше хич леко,но пак бих родила нормално  Peace

# 36
  • Мнения: 5 577
И аз съм така, първото нормално, второ секцио по мед. причини.
И двете бяха спокойни и безпроблеми, бързо възтановяване, но сякаш при секциото се чувствах една идея по-добре. По-лесно ставах и се движех, при нормалното ме дърпаше шев, макар и само един и ме притесняваше няколко седмици

# 37
  • Мнения: 289

второто е много по - лесно , аз отидох с 6 см. разкритие ,после още малко болки 2 часа и готово ,даже ми сложиха епидурална ,баз нея след 1 час щях  да съм родила  , но тя така или иначе не ме хвана ,при нас я пускат много слаба за да се усещат напъните

# 38
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 И аз съм раждала по двата начина.Няма място за сравнение, от секциото още не мога да се възстановя напълно.

# 39
  • Мнения: 5 577
Биляна, защо бре?

# 40
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Единственото ми раждане засега беше вагинално ,продължително и завършило с огромна епизиотомия.Възстанових се бавно.Въпреки това се надявам ,че и второто ми раждане ще е нормално,без медикаменти ,т.н. активно раждане.

# 41
  • Мнения: 2 908
Раждах нормално 20 часа, трудно и болезнено. Въпреки това ужасно ме е страх от секцио-някой,дето каза,че нямало страх от секциото-мен ме е страх повече от него-предпочитам отново нормално.

# 42
  • Мнения: 68
Родих секцио - песен. Нищо не разбрах-нито болка, нито придърпвания и други екстри. Станах няколко часа след това. В болницата, ден след мен, в моята стая дойде едно момиче да си накваси устните докато се разхождаше напред-назад за пълно разкритие, понеже докторът не давал да пие вода. Коремът и бе огромен, наистина толкова бременна жена не бях виждала. На сутринта се разправяше за роденото 4,900 кг. момченце - 53 см. По обяд майката си тичаше по коридора все едно нищо не е било.  Shocked   Shocked   А други, родили нормално бебенцата си по 2 кг. и нещо, не можеха въобще да станат два дена и ходеха бетер каубои. Ужас. Зависело от мускулатура, от качени килограми през бременността, от години, ген и какво ли още не. Така, че..

# 43
  • Мнения: 380
Първото беше нормално - 12 часа, второто секцио с пълна упойка, защото мислех, че ще мине по-леко. Да, ама не! Сега като премисля не желая да повтарям нито едното, нито другото. След секциото започват да вливат окситоцин, за да се прибере корема и болките от контракциите са същите както преди раждането.

# 44
  • Мнения: 245
Големия син родих нормално, без проблеми и се възстанових за 1 месец, но малкия го родих със секцио по мед.причини- беше ужасно. Много повече болка и възстановяването е много по-трудно.

# 45
  • Мнения: 1
първото си дете родих нормално и съм много доволна защото има няма след час си ходех без проблем.Сега обаче незнам какво да направя защото бебето е седалищно и неще да се обръща; а имам 2седмици до термина.Моля дайте съвет newsm78

# 46
  • Мнения: 123
Първото ми дете родих нормално и без упойка . В резултат на това бях с епизиотомия, хемороиди и не можех да си седна на дупето две седмици, доста ме боля.
Корема ми след това раждане се прибра по-бързо. Беше много гадно изживяване.
Бебето се роди с голям хематом на главата и с кръвоизлив в едното оченце. Като се замисля въпреки убежденията на докторите, раждането си беше доста травматично за бебето и мен.

Второ раждане - гласяха ме за нормално, но се оказа, че съм вдигнала диоптрите и ретината е изтъняла . Секцио по медицински причини.
Това раждане си е направо песен в сравнение с нормалното .Загубих доста кръв по време на операцията, но всичко беше наред. Бебето се роди живо и здраво, но не изплака веднага, защото си спеше. За него сигурно е било шок да излезе толкова неподготвено, но след аспирация изрева веднага.
След операцията два дена не ми даваха да ставам и бях на системи.  Боля много раздвижването, една седмица ходех превита на две, но въпреки това бях спокойна, защото знаех че бебето е живо и здраво, не се притеснявах.
Корема ми още не се е прибрал напълно за разлика от нормалното раждане.

Ако ме питаш какво предпочитам - определено е секцио. Самата мисъл, че за втори път бих могла да мина през нормално раждане ме разтреперваше от ужас.


# 47
  • Мнения: 1 403
Много ви благодаря за милите отговори, определено са ми от полза Hug

# 48
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 369
Не бих си причинила раждане със секцио без медицински показания! Не съм раждала секцио, но се моля да не се стига до там.

# 49
  • Мнения: 97
Аз пък раждах 30 часа "нормално" Whistling Зор си беше,,,,,,,,,но истината е ,че се забравя в мига, в който излезе бебо Sunglasses
Пак бих раждала нормално Peace

Общи условия

Активация на акаунт