Отговори
  • Мнения: 961
Това са ми въпросите, като по-конкретно се интересувам дали има лекари в София, които се наемат да водят нормално раждане. А ето на кратко и моята история.
Преди две години и четири месеца поради неправилно поставена диагноза родих дъщеря си със секцио. Бях чела, че две години са достатъчно време да зарасне матката и секциото да не е медицински показател за ре-секцио. Реалността обаче се оказва по-различна, в смисъл, че до момента не откривам лекар, който да поеме вагинално раждане след секцио.
Знам, че има мами, които са родили вагинално след секцио и всичко е протекло добре. Досега не съм чула за случай, в който да е имало руптура на матката, но и истината е, че случаите в Бг, като че са много малко, когато жените са успявали да родят нормално. Четох много и за рисковете и за бебето и за майката, но в мен остава въпроса, наистина ли е толкова опасно?
Освен всичко друго, когато си кажа "Няма начин, това ще е изхода!", започва колебанието, че вероятно цял живот ще се питам "Все пак не трябваше ли да опитам?!"

Благодаря ви за отговорите!

Моля да не се превръща темата в бойно поле, в "За" или "Против"! Отговор на въпроса ми за опасността по-скоро искам да се види от анкетата!


# 1
  • Мнения: 92
Аз съм раждала нормално и двете си деца,но нужно ли е да рискуваш живота на бебето и твоя заради това.Още повече, след като веднъж си раждала секцио не мисля ,че въобще има нужда от дилема,нали не мислиш ,че нормалното раждане е някакво супер удоволствие

# 2
  • Мнения: 48
апрактикува се за съжаление, но ас не бих се подложила на такова не6то както ве4е казах в друга тема, а това 4е не открива6 лекар който да е съгласен съ6то съм го казала , но бях навикана от разни форумки, 4е съм неинформирана за6тото казах 4е е противопоказно това ,ама карай всеки си има глава на раменето за да ре6ава какво да прави. Успех все пак ако си намери6 лекар, който да се съгласи на такова не6то Peace

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Моя колежка забременя три години и половина след секцио и док и предложи естествено раждане .Тя мисли, мисли и накрая пак избра секциото  но поне сама направи този избор.

# 4
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Просто не си намерила подходящия лекар.
Имаш още време до събитието, поговори и с други.
Ако е с избор на екип имаш по-големи шансове да се съгласят да родиш нормално.


Още повече, след като веднъж си раждала секцио не мисля ,че въобще има нужда от дилема,нали не мислиш ,че нормалното раждане е някакво супер удоволствие

Е това що за изказване беше newsm78
Защо реши, че и секциото е песен?

# 5
  • Мнения: 5 183
Моя приятелка роди първото в България със секцио и доста усложнения.
Второто в Щатите - естествено раждане и е много доволна.
Казва, че много по-бързо се е възстановила.
Аз лично съм раждала само веднъж - нормално раждане.

# 6
  • Мнения: 989
Доколкото знам се практикува. Трябва само да мине определен период след секциото.

# 7
  • Мнения: 5 183
В подкрепа на предния си постинг да кажа, че друга моя приятелка, раждала първото си дете със секцио, забременя повторно и лакрите й казаха, че секциото не е оправдано в нейния случай - няма медицински причини. Тя обаче се затръшка и ги убеди да е секцио и второто раждане.

# 8
  • София
  • Мнения: 184
Първото ми раждане беше 2004 година със секцио - имам висок диоптър на очите. Второто беше юни 2009 пак със секцио. Водите ми изтекоха в 8 сутринта, контракциите започнаха веднага след това. В операционната влязох в 11:30. Лекарката каза, че матката е започнала да се разслоява, нямало е да издържи естествено раждане и е щяло да се получи руптура на матката.
Но това, че се е получило така при мен не означава, че и на теб може да се случи.

# 9
  • Мнения: 5 183
ВаняК, съгласна съм с това - случило се е с теб, но не значи че непременно ще се случи на всички останали.
Да не говорим че някои лекари "препоръчват" (да не кажа рекламират) секциото, тъй като е по-високо платената "услуга".
Живея в чужбина, но съм доста наясно с реалността, тъй като сестра ми всеки момент (октомври е термина) ще роди на родна земя второто си дете.

# 10
  • Мнения: 6 323
Първото ми раждане завърши със секцио по спешност.
През втората ми бременност, 4 години след първата, се подготвях за естествено раждане.
Раждането пак беше чрез секцио поради много силни контракции и абсолютно никакво разкритие (точно както и първия път, когато се стигна до губене тоновете на бебето преди да ме срежат).
Благодарна съм на лекарите, че не ме оставиха - след като ме срязаха изтръпнаха, направо им се смениха физиономиите от притеснение - имах 2 см. руптура на матката и се държеше само на тънка ципа.

Имам приятелка, която след две раждания чрез секцио роди третото си дете без никакъв проблем нормално. Ако не се лъжа беше около 5-6 години след второто секцио.

Аз лично обаче не бих рискувала.
Сега отново съм бременна, 8 години след второто секцио, но въобще не си правя илюзии за нормално раждане.

# 11
  • София
  • Мнения: 184
При мен е точно обратното, при първото раждане всички доктори ме убеждаваха, че трябва да родя нормално - бебето беше седалищно, имам висок диоптър и се виждаше че ще е голямо бебе. Аз настоявах за секциото.

# 12
  • Мнения: 5 393
Сега отново съм бременна, 8 години след второто секцио, но въобще не си правя илюзии за нормално раждане.

Мамма- много хубава новина. Лека и безпроблемна бременност ти желая.  Hug

По темата- в България лекарите избягват да практикуват вагинално раждане след секцио, поне такива са моите впечатления, въпреки, че не говоря от личен опит. Имам едно раждане до момента, чрез секцио. Честно казано не знам за евентуално второ раждане какво бих избрала. Дали ще надделее желанието за нещо познато като изживяване, болка и т.н или ще се навия да пробвам друг метод.....

# 13
  • София
  • Мнения: 1 262
Моят лекар ме навива за вагинално раждане след секцио (при това ще са под 2 години между двете събития), но не съм сигурна, че имам куража и ще поема риска. Той изражда в Тина Киркова. Ако искаш координати ми пиши на лични. Успех, каквото и да решиш  Hug Peace

# 14
  • Мнения: 2 567
И аз да се включа, както винаги при подобни теми Laughing
Родих естествено 2г и 6м след секциото без абсолютно никакви усложнения. За да не преразказвам всичко, препоръчвам да прочетеш разказите на майки от форума, минали по този път, моят също е там Wink
http://www.estestveno.com/taxonomy/term/35/b]

Общи условия

Активация на акаунт