Тежки ли са ученическите раници в държавата, в която живеете?

  • 9 139
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 119
Мили мами зад граница . Ние от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" се опитваме да намерим решение на проблема с тежките раници на учениците.
Затова разчитаме на помощта ви да съберем информация как е решен този проблем в другите държави.
Ще се радваме да съберем с ваша помощ  Добрите практики по света Simple Smile


# 1
  • Мнения: 221
При нас също не е решен този проблем,раниците са много тежки,затова купих раница тип куфар с колелца.Синът е трети клас и едва сега им дадоха програма и не носим всички учебници и въпреки това е много тежка.В първи и втори клас носеха всички учебници изобщо нямаха програма.Според мен разрешението на проблема е учебниците и тетрадките да стоят в училище. Децата които ходят на занималня могат там да си пишат домашните,а останалите деца да си взимат за вкъщи само тетрадките в които имат да пишат.

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
При нас (Холандия) до 8 група ( 12 години) в основното училище не носят раници с учебници. Всичко е в училище (домашните се пишат там). Ако носят чанта, тя е за сок и закуска.
Обаче, като станат в средното училище (12-13 години) им се взема акъла и много носят (предимно гимназиалните класове). Аз ги съжалявам предимно, че трябва да стигат до училище с колелото в дъжд и вятър, по 12 км в едната посока, но на тях нито раниците им пречат, нито карането на колело.  Laughing

# 3
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
При нас (Холандия) до 8 група ( 12 години) в основното училище не носят раници с учебници. Всичко е в училище (домашните се пишат там). Ако носят чанта, тя е за сок и закуска.
Обаче, като станат в средното училище (12-13 години) им се взема акъла и много носят (предимно гимназиалните класове). Аз ги съжалявам предимно, че трябва да стигат до училище с колелото в дъжд и вятър, по 12 км в едната посока, но на тях нито раниците им пречат, нито карането на колело.  Laughing
Абсолютно същото е в Англия, само където гимназията, тоест носенето на тежки раници започва от 11 години  Crazy Най ми е мъка, когато синът има физическо и китара + тежката раница ... Този ден аз го карам с колата, не мога да го оставя да мъкне всичко това  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 3 932
I в Кебек до 5-6 клас не разнасят учебници, съответно в раницата иmа един тефтер-бележник и едно mеждинно хапване.

# 5
  • Мнения: 1 526
В Израел в класната стая всяко дете си има шкафче, в което си оставя всички тетрадки, учебници и други помагала, с изключение на тези в които имат домашни. Така че, основно се разнасят по две три тeтрадки и един, два учебника. Доста от по-малките деца ползват раници на колелца.

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 22:49 от Tali Dan

# 6
  • Мнения: 703
И във Финландия е тъй.Всички учебници и тетрадки са в училище.Децата са на училище сутрин,а следобяда са на занималня/повечето/платена,където си пишaт домашните и т.н.т...до 4...5 ч.вечерта!
Имат раници..кои тежки,кои не,ама то и най..леката раница като набуфкаш здраво става тежка за нас ,възрастните,та камо ли за невръстните 6..7 годишни душички... Thinking Thinking

# 7
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
 Област Валенсия, Испания.

 Доста са тежки вече. Детето ми е в 5 клас, но до 4/ти почти всички учебници и тетрадки оставаха в училище. Носеше в къщи само тези, по които има някое домашно, и то не всеки ден. Почти всички по/малки ученици имат ранички с колелца.

# 8
  • Мнения: 3 804
сирия тежки са.Скоро моите 9 и 8 клас ми разказаха за брат на тяхна приятелка-първолак,който се е обърнал под тежеста  на раницата.И според мен тези с колелца са най-доброто решение за малките.

# 9
  • Мнения: 1 119
Мамчета,  Hug за информацията.
А знаете ли дали има някакви норми за тежестта на раниците. В БГ няма такива, Знам, че за евр. държави има изискване раницата да тежи до 10% от теглото на детето. В Русия пък има изисквания колко да тежат учебниците за различни класове.

Ето в  Русия какви норми има

Учебниците в ученическата раница на първокласника не бива да тежат повече от 300 грама, за да не причинят изкривявания на гръбначния стълб, предаде РИА Новости, като се позова на доклад на руската служба за санитарно-епидемиологичен контрол “Госсанепиднадзор”. Книгите в чантите на учениците от 5 до 6 клас не бива да тежат повече от 400 грама, а в тези на горните класове- над 600 грама. Същевременно експертите изчислиха, че минималният комплект от ученически принадлежности, необходими за първолаците, наброява 50 артикула. Руските родители трябва да отделят от семейния си бюджет до 5 хиляди рубли, за да купят на детето си необходимите ученически принадлежности за началото на новия срок./Фокус/

Ние ще се борим за въвеждане на норми в БГ и за целта искаме да съберем повече инфо- как е по света. Благодаря ви Hug

# 10
  • Мнения: 5 183
При нас (Холандия) до 8 група ( 12 години) в основното училище не носят раници с учебници. Всичко е в училище (домашните се пишат там). Ако носят чанта, тя е за сок и закуска.

И тук е така - само в сряда носи тетрадка и учебник по пиано, понеже ходи на урок в самото училище. Иначе в раницата има само ланч-бокс и бутилка вода + книжка.

# 11
  • Мнения: 264
в Германия докато бяхме, първи клас. Децата не носеха тежки чанти, защото вътре нямаше учебници. Имат папки по различните предмети с принтирани листа от учебника на учителката. Според мен това е най-доброто решение, хем децата не мъкнат тежки раници, хем не се чудиш колко пари ще са ти нужни за учебници. След училище имат занималня която струваше 120 евро на месец с обяд и следобедна закуска. Занималнята беше сграда на 5 етажа с стаи за каквото се сетите в тях, компютри, билярдна зала, работилници, стаи с кукленски домове и още много и различни занимания.
В Швейцария сега 3 клас, 3 учебника и една тетрадка, като всичко и е дадено в училище. Та даже и цветни моливи. Програмата им е различна, но в общи линии, започваме в 8.20 сутринта, до 11.45 на обяд. След което децата които живеят на близо се прибират да обядват и в 13.20 започват пак до 15. 30 максимум.
Бяхме и една година в БГ в частно училище и там единствено което ни спасяваше от мъкненето на тежките раници беше, че си ги взимаха само в петък. Аз я карах с колата и носех раницата в понеделник и петък.
Винаги съм се чудела толкова ли е трудно да се взаимаства това с учебниците от Германия, няма да има мъкнене на тежки раници и дилема как да купя всичко необходимо на детето за началото на годината.

# 12
  • Мнения: 1 526
Да в Израел също има закон. Първо раниците на първи и втори клас задължително трябва да са ортопедични и не трябва   да тежат  повече  от 10%  от теглото на детето.

# 13
  • Мнения: 977
На мен също ще ми е интересно да разбера как е в Норвегия /за България - от ясно по-ясно/.

Струва ми се, че и тукашните не са леки... Срещала съм родители на по-малки деца, които им носят раниците.
А понякога виждам децата освен чантите да си носят и ските. Как се справят - незнам...

За ходенето с колело на училищте, барабар с раницата и катеренето на баирите - и тук е практика и като че ли не им тежи.  Shocked

monechka е дала моето разбиране на въпроса как да се справят децата с тежките раници в България -

в Германия докато бяхме, първи клас. Децата не носеха тежки чанти, защото вътре нямаше учебници. Имат папки по различните предмети с принтирани листа от учебника на учителката. Според мен това е най-доброто решение, хем децата не мъкнат тежки раници, хем не се чудиш колко пари ще са ти нужни за учебници...
Винаги съм се чудела толкова ли е трудно да се взаимаства това с учебниците от Германия, няма да има мъкнене на тежки раници и дилема как да купя всичко необходимо на детето за началото на годината.

 Peace

# 14
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Канада, провинция Онтарио. Имам впечатления от 3 училища.
Предучилищна се започва на 4-ри години, по 2,5 часа на ден. В раницата се носи само лека закуска (аз давам плод) + малко шише вода или сок. Учебници няма. В самото училище стоят чифт резервни дрехи и обувки, с които детето стои в самото училище.
Начално училище- от 1-ви до 5-ти клас включително, започва в 8:40 сутрин и свършва в 15:10 след обяд. В раницата се носи кутия с храна (2 закуски и обяд), шише вода. За 5 години единственият учебник, който беше донесен в къщи е по математика и то само в случаите, когато има домашно от него. Когато съм изисквала от дъщеря ми да ми го донесе за да съм наясно какво учат и с какво мога да й помогна, ми беше отговаряно от учителката чрез дъщеря ми, че няма достатъчно учебници за всички ученици и учебника ще бъде донесен, когато е нейн ред. По другите предмети учебници няма до 3-ти клас включително. В 4 и 5 клас се появяват още 2 учебника, но те стоят само в клас и не се изнасят от там (пак има от 1 учебник на 2 ученика). В раницата се разнасят само папки с листа и това само в случаите когато има домашно. Тетрадки и химикалки не се използват до 5-и клас включително, пише се само на листа и с молив. От 1-ви до 3-ти клас вкл. почти всеки ден се донася и книга, която трябва да бъде прочетена вечерта и на другия ден върната в училище. Дрехите и маратонките за физическо се носят само когато имат такъв предмет. В самото училище постоянно стоят "вътрешните" обувки на детето (маратонки).
Средно училище - от 6-ти до 8-и клас включително, започва в 8:40 и свършва 14:55. В раницата се носи кутия с обяд и вода (между часовете има само една почивка от 55 мин., часовете се преливат един в друг без междучасия). За сега съм видяла само учебник по математика (училището почна преди месец), по причина домашно от него. Тетрадки няма, но на всяко дете поискаха по 6 папки тип класьор и тесте от 200 листа за начало, които стоят в гардеробче, което има всяко дете в училище. Дрехите и маратонките за физическо се носят всеки понеделник и се връщат в петък (стоят в гардеробчето). В училище им е забранено да се разнасят раници. Изисква се всяко дете да има чанта за папки, където да ги държи и само тя се носи в клас.

Да обясня за "вътрешните" обувки, защото виждам че само при нас ги има. Не е тайна, че при нас зимата трае по 6 месеца в годината, време хем мокро, хем студено. За удобство на децата те задължително имат чифт обувки, с които стоят в клас (това са обувки, различни от тези с които играят физическо). Положителното е, че хем не им се сваряват краката, хем подовете в училище са сухи и чисти. Задължително изискване е въпросните обувки да са маратонки, в краен случай някаква подобна спортна обувка. Тук всеки месец децата ги обучават как да реагират в случай на пожар и всеки път им се засича време, за което организирано се изнасят от училището. И понеже е ясно, че излизат навън с вътрешните обувки, то те трябва да могат да издържат поне 10 мин. в снега.

Общи условия

Активация на акаунт