Тежки ли са ученическите раници в държавата, в която живеете?

  • 9 141
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 119
Хубави новини  Peace

Накратко- МЗ работи върху НОВА Наредба за здравните изисквания към училищата. Това е отговорило МЗ на КБМП. Ще се опитаме заедно с тях да се включим в обсъждането на тази наредба, преди приемането й. Писмата и нашите съвместни действия са отразени тук
http://kbmp.org/category/news/

# 61
  • Мнения: 1 119
http://www.zigzag.fm/?p=231
http://www.bnews.bg/article-2181


По нова ТВ ще има репортаж по темата в 15.30 или в централната в 19.30. Hug -за тези от вас, които я гледат

Благодаря на всички вас, които активно се включихте, за да решим заедно проблема. Скоро ще качим становището в сайта на СНБМ и ще пиша пак. bouquet

# 62
  • Мнения: 1 119
Мами, не съм забравила обещанието си, да ви информирам какво става по въпроса

Получихме отговор от МОМН. Него, както и становището , в което представихме основните предложения на родителите,  можете да прочетете в сайта на СНБМ:

http://www.snbm.org/index.php?p=22

Не сме много доволни от отговора. Ако искате да се включите в нашите обсъждание, добре дошли Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=432304.0

Помолихме и учителите да се включат.
Поздрави
СНБМ


А, да кажа също, че нашия вариант на характеристика беше един от одобрените и ще се използва от учителите. Използвах информацията на kiara за степените чудесно,добре и има нужда от подобрение.  Peace

# 63
  • Мнения: 5
Здравейте мили майки в чужбина! Пиша ви с надежда ,че ще помогнете да реша един проблем.Сестра ми живее в Калифорния и има детенце на 1г.и9м. Искам да отида и да и помогна с гледането на детето поне за 3 месеца, но и аз имам малко дете на 5г. Много бих искала за три месеца да го запиша някъде в САЩ, за да понаучи английски език.Моля ви ако имате идеи, споделете ги.Очаквам отговорите ви с нетърпение!

# 64
  • Мнения: 6 713
Здравейте мили майки в чужбина! Пиша ви с надежда ,че ще помогнете да реша един проблем.Сестра ми живее в Калифорния и има детенце на 1г.и9м. Искам да отида и да и помогна с гледането на детето поне за 3 месеца, но и аз имам малко дете на 5г. Много бих искала за три месеца да го запиша някъде в САЩ, за да понаучи английски език.Моля ви ако имате идеи, споделете ги.Очаквам отговорите ви с нетърпение!

Еледа, влез в подфорума по държави и питай мамите от САЩ. Peace

# 65
  • Мнения: 19
По лека не е била никога-вътре има само кутия с закуска и обяд и през ден спортната униформа-тениска и шорти...всичко им стой в училище в чиновете

# 66
  • Мнения: 1 536
И тук са доста тежки чантите.
Най-добрият вариант  е да си имат шкафчета децата в училище и необходимите учебници там.
Но така трябва да са два комплекта учебници (единият за вкъщи)

# 67
  • usa
  • Мнения: 2 113
в щатите чантите стават тежки в гимназията. на голямата ми дъщеря раницата я хващам с две ръце когато искам да я преместя и това не е майтап. в началното училище и в прогимназията носеха чанти, за да не ходят на училище с празни ръце, но в гимназията определено си наваксват. и естествено на тази възраст не е cool да се използва раница с колелца...

# 68
  • Мнения: 613
...Най-добрият вариант  е да си имат шкафчета децата в училище и необходимите учебници там.
Но така трябва да са два комплекта учебници (единият за вкъщи)

Да споделя пример от училището на дъщеря ми (в БГ). Има начин да не са необходими 2 комплекта учебници. В училището на дъщеря ми следобед се подготвят домашните и така от понеделник до петък няма домашно за вкъщи, респ. няма нужда от учебниците вкъщи през това време.
Раница пълна с учебници ние взимаме само в петък, за да се направят зададените домашни за уикенда. В понеделник сутрин се връща обратно.

При нас, например, тъй като дъщеря ми не знае добре български се налага да "разхождаме" през седмицата в повече учебници, но тежестта на раницата е в рамките на допустимото.

Както и преди писах, за мен (личен опит) училищните шкафчета са идеално решение за проблема.

# 69
  • Мнения: 1 119
Благодаря ви мили мами Hug
Да кажа, че Нашето Министерство на здравеопазването подходи много загрижено към проблема. Освен данните, които вие ми изпращате им изпратихме и едно проучване, какво се прави в др държави за решаването на проблема. Оказа се, че се работи в посока предимно за олекотяване на учебниците, както и информираност по въпроса за правилно носене на ученическата чанта, правилна стойка на чина и др.

При нас, както се вижда от отговора на МОМН само един буквар тежи около половин кило. Все още обаче, не сме ориентирани в каква посока трябва да се разреши проблема.

Пак ще пиша, като се задвижат нещата.

Ще се радвам да споделяте всичко, което според вас може да помогне Peace
СНБМ  bouquet

# 70
  • Мнения: 264
Да добавя нещо относно правилната стийка на децата в училище, когато бяхме в Германия в първи клас децата не седяха на столове, а на големи топки, за да могат да седят изправени. Тук в Швейцария не е такава практика, но ако детето иска може да си донесе от вкъщи за да седи правилно.  Peace

# 71
  • Мнения: 560
Тунис
Тук също са мн.тежки.
Сина ми е в 1клас.
Раница на колелца и асансьор в училището.
Всяка сутрин раниците на децата се извозват,
по класове до съответния етаж.
На връщане от училище,процедурата е същата.
В началото на годината всички учебни помагала,
се надписват с името на детето и се носят в училище.
В раницата му всеки ден има 2 учебника по арабски+тетрадка,
2 по френски+2 тетрадки и още една,
в която се записва домашното за следващия ден.
2 седмично учебник по английски+2тетрадки.
Отделно,шише с вода и някаква закуска. Crazy


# 72
  • Мнения: 3 461
Ужасно тежки и им е забранено да ползват раници на колела.

Общи условия

Активация на акаунт