Злоядо, прекалено злоядо...

  • 4 176
  • 77
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 404
Ох, вече вдигам бяло знаме и това е!
Вече 2 седмици е на градина. Всеки ден е едно и също - на обяд не яде нищо друго, освен сух хляб. Питат ме - какво го правим вкъщи това дете - ами същото, каквото и там. Или се мъчим, мъчим, накрая вадим лютеницата и сиренето и даваме, защото само това иска, или въртим, сучем и пак дотам стигаме. Побъркала съм се - не стига, че не яде манджи, супи и т.н., меса, ами и плодове и зеленчуци не вкусва никакви - единствено и само банан и то рядко. Какво ли не измислям, приличам на шут вече - не става и не става. Притеснявам се, естествено - сега се формира един организъм, който живее буквално само на едното сирене и кашкавал, но мога ли да "малтретирам" буквално детето ежедневно, за да го накарам да опита лъжица, която да изплюе след това, защото той щом види ядене, което се яде с лъжица, стига до истерии.
В яслите поне супите ядеше, сега и това не иска, нито таратор, защото има краставици, нищо. И аз съм била капризно дете, ама чак пък толкова, то не каприз, то инат и то с голямо И!!!

# 46
  • Мнения: 398
Уф,като чета какво пишат другите майки много се успокоявам.Не сме единствени ,все се чудя как ще ставаме човеци с това еднообразно хранене.

# 47
  • Мнения: 922
Надали ще се оправи скоро Sad
Истински злоядите не са на периоди. Просто не огладняват, нахранват се от съвсем малко или дори от сокче. Могат два дена да изкарат на 5 солети и пак няма да проядат манджа от глад. Трябва много търпение и изобретателност.

Много точно казано!
С големият си син нямам никакви проблеми. Но с малкият Cry От както се е родил имаме проблеми с яденето. Първо се насищаше с много малко като количество. После разредихме храненето. Сега се храни 3 пъти на ден, но винаги в много малки количества. Каже ли че няма да яде, нищо не е в състояние да го накара. Никога не съм го насилвала, оставям го да яде колкото и когато поиска, но проблемът е че той никога не изпитва глад.
При нас помага /ако мога така да се изразя/ единствено разнообразието. Опитвам се да го изкуша с каквото мога. Доволна съм дори ако на закуска хапне една бисквитка, или парченце плод.
Продължавам да се надявам, че с възрастта като гледа другите деца ще го израсте

# 48
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не прочетох темата, а само първия пост.
Впечатлих се от заглавието.
Ако детето е здраво, то ще им аапетит. Колко и кога не е нещо, което може да се претегли или оцени. Повечето деца стават зорлем злояди и това им се натяква, до степен да свикнат с тази мисъл. Не казвай на детето, че злоядо. Давай всичко по малко. Предлагай неопитвани неща. Нека опита да знае дали му харесва, може да дадеш пример с нещо любимо, как не е знаело преди да го опит аколко му харесва...
Нека се храни само и когато пожелае. Но и ако има възможност да сяда с цялото семейство на масата и да си чопли нещо ако трябва. Без натиск, мерене, броене и натякване.
Ако това не помогне идват изборетенията - смешни, забавни, игри и т.н по врем ена ядене.

Има деца и който не се хранят за да наказват майките си, които ги пренебрегват волю или неволю, но показват жив интерес колко с ехрани детето. Много малко вероятно да е това, но и там помага да не се демонстрира интерес и фиксиране върху храненето.

# 49
  • Мнения: 23
Simple Smile и ние бяхме известни със сухия хляб Mr. Green
А аз се сетих за една идея. При нас поне, май и това подейства -
Второто дете! Ако се падне ящно  Praynig може да разяде и голямото.
Още помня първият път когато нашата кака се скри да си изяде яденето бързо - малкото тамън беше проходило и я беше издебнало,  и взе да си пощипша от яденото и, което както обикновено "отлежаваше".

# 50
  • София
  • Мнения: 5 079
Синът ми е точно обратния случай - живее на манджи и супи, но нищо сухо не пожелава да опита.  Tired

# 51
  • Мнения: 472
Детски психолог ще ти отговори на въпросите и ще ти подскаже най-меките начини как да възвърнеш интереса на детето към по-разнообразната храна.Всички деца са различни и колкото и еднакво да изглежда поведението,причината  за проблема може да е много различна на другото дете дето прави "също" като твойто.

# 52
  • Мнения: 3 214
Simple Smile и ние бяхме известни със сухия хляб Mr. Green
А аз се сетих за една идея. При нас поне, май и това подейства -
Второто дете! Ако се падне ящно  Praynig може да разяде и голямото.
Още помня първият път когато нашата кака се скри да си изяде яденето бързо - малкото тамън беше проходило и я беше издебнало,  и взе да си пощипша от яденото и, което както обикновено "отлежаваше".

При нас този вариант не работи  Mr. Green Баткото с радост отстъпва манджите си на ящната си сестра   Crazy

# 53
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Любимата ми тема, с любимите ми АБСУРДНИ мнения от рода: остави го да огладнее и само ще си яде...
Ама знаете ли пътя към б-цата какъв е, след подобен експеримент? А престоя там? А захранването, оводняването и системките с глюкоза (общо казано)...?
Та мааааааалко се поспрете.  Stop

Има злояди и капризни деца. Важно е да се знае. Майките на зляди деца само знаят, през какво са минали или минават. И няма периоди... няма. Все е така...

Пък най-обичах някоя майка на площадката да ми каже, че и нейното (като моето) дете е злоядо, а самото дете да се пръска по шев от килограми  ooooh!
Една такава майка, сега има щерка, тежаща с около 20-25кг. повече от моята.  ooooh! Tired Та така с нейното злоядо дете...

# 54
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 710
Темата, в която обикновено се засичаме с Шани. Аз съм майка на бившо злоядо дете.
Категорично не приемам варианта "Остави го да огладнее и ще прояде". Нищо подобно. И друг път съм ви разказвала, как моето дете не само, че не прояде, ами цяла седмица не сложи нищо в уста. Направи гладен запек, спря да пишка и само седеше и се гушкаше в мен. Коремчето му щръкна като на дете от Африка и само едни ококорени очи светеха на личицето му.
Непрекъснато му настоявахме с упоритост и без умора. Никога не сме давали вредни храни за сметка на полезни с идеята, че по-добре да хапне чипс, вместо да стои гладен. Видяхме, че има някои любими храни и давахме основно тях, но все пак се опитвахме да пробутаме и нещо по-така. Напр. шунка ситно наразяна скрита под кашкавала, палачинка с мед, ама палачинката направена с цяло яйце, за да е по-хранителна, кисело мляко подсладено само с мед и пасиран плод (пие със сламка)...
Прояде чак към третата си година манджи и супи. Майка ми успя да направи договор с него, че на обяд задължително се яде готвено, а за вечеря филия.
Сега вече яде всичко, но вече е голям и се осмелява да опитва нови храни. За насърчение ще споделя, че снощи дори яде печена скумрия.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 047
Аз чета темата с интерес, но като нас не видях: дъщеря ми от 2 години насам отказва млечните продукти все по-упорито  ooooh! Сега е на 5г. Не иска да чуе за сирене, извара, прясно и кисело мляко, независимо в какъв вид са- подсладени, плодови, шоколадови, с Нескуик, купени, домашни...... Никак не мога да я излъжа, даже вече ги разпознава в десерти и храни разни (баници например) и не хапва! Ако на краставицата в салатата има молекула сирене тя вече е "изцапана " и не се яде  Tired Предлагам редовно,  всички у дома ядем тези неща, тя ни гледа и не докосва. А докъм третата си година си ги ядеше без проблем, а и никога не е била злояда. Не мога да си обясня как така изведнъж реши, че не ги обича  newsm78  Не натяквам и не настоявам прекалено, за да не се заинати още повече, но се притеснявам : как да компенсирам тези продукти  Sad нали расте..... По малко кашкавал само хапва върху запечена филия или пица, ама това не замества другите. Яица не яде също: просто не знам това дали е фаза и дали ще отмине скоро или напротив. В градината им дават мляко, ама само отпива да не я наказват или го дава на някое друго дете, което не ме успокоява много..... Идеи?  Praynig

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
A защо трябва да я надлъгваш?
Може да не са й нужни. Всеки организъм е различен. Мелчните продукти затлачват със слузи и много възрастни с мъка се чудят как да ги откажат по лекарска препоръка.

За начало не се фиксирай върху това, ако пък не помогне... протеини и калций има и другаде. И то без хормони и т.н. Малко необичайно, но децата знаят най-добре. Те още не са забравили кога от какво имат нужда и кога какво трябва да избягват.

# 57
  • Мнения: 698
Когато детето отказва определена храна, аз вярвам на вътрешното чувство на детето. Дори да не съвпада с това, което ми се иска. Голямата ми дъщеря обожаваше банани и изведнъж ги отказа напълно. Аз не настоявах, но се намираха хора, които настояваха да хапне. По-късно се оказа, че има алергия към банани /по-точно поради хистамина, се увеличава алергичната й реакция към друго - мляко, яйца.../. Израстна този проблем и сега хапва банани, но само, когато пожелае.
Злояди деца не съм имала. Аз имам обратния проблем. ooooh! Но не бих насилвала детето. Бих се опитала да го надхитря, бих седнала да хапвам пред него, без нищо да казвам, но не с условия, не с уговорки и наказания. Аз съм била злоядо дете и пред чинията се чувствах така, сякаш са ми сипали мазилка в нея, не можех да хапна. Спомнете си как се чувствате, докато сте болни, как ви се повдига от всяка хапка - ето така се чувства злоядото дете. То не е злоядо, за да дразни някого. Майка ми ми даваше витамини, които отварят апетита.

# 58
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Малко офф,

ама и аз искам злоядо. Моето на моменти ушите ще ми изяде. Нон стоп търси да яде....

# 59
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 710
Малко офф,

ама и аз искам злоядо. Моето на моменти ушите ще ми изяде. Нон стоп търси да яде....

В тема като тази, такава реплика звучи меко казано цинично. На сила ще го приема като шега, но това показва, че абсолютно не си вникнала в проблема. Представи си, как всеки ден сервираш на масата полезна и питателна храна, която ти и съпругът ти ядете с удоволствие, но детето ти не близва и яде само сух хляб. Приемаме, че ти си средно интелигентен човек, с богата обща култура и добре информирана майка, която знае, колко важно е за правилното развитие на детето, то да приема съответното количество калории, балансирано разпределени в прием на белтъчини, въглехидрати и мазнини. Е, как ще живееш тогава и все още ли ще искаш детето ти да е злоядо?!

Общи условия

Активация на акаунт