Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Доста злобни изказвания са се събрали... Не разбирам защо? newsm78

И какво? - След като авторът на темата има пари да плати за частно образование следва да се откаже от правото на детето да получи безплатни учебници ли? Или държавата следва да се грижи само за определени деца, тези на хората с пари не са граждани на Република България.

Изказвания от рода пък "Платил си 1000 лв. още 100 няма да ти стане нещо." са смешни. Парите трябва да се ценят. Мога да дам за образованието на детето си не 1000, а 10 000лв. и пак щом държавата е решила, че всички деца до 4-ти клас ще получат безплатни учебници не разбирам с какво моето е по-малко, че да бъде лишено от това си право.  Crossing Arms

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Всяко дете е равноправен член на нашето общество и разлика между децата не трябва да има, особено що се касае до тяхното образование, а държавата ни доста злобничко се опитва да въведе дискриминация между децата. И в крайна сметка - от чий данъци "раздава" безплатно учебници и закуски?

И защо по-точно реши, че държавата е длъжна? Като плащаш безумни такси - искай си закуската от директора на частното училище.
И къде видя равноправието на децата - твоето е в частно училище, моето е в държавно, ама и аз току що дадох 90 лв. за учебници. А, и пари за закуска ще давам  Twisted Evil

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
Доста злобни изказвания са се събрали... Не разбирам защо? newsm78

   
   Не знам, какво не разбираш? Честно!
   Мисля, че трябва да обърнеш внимание на думите "държавата се грижи". Този който е избрал частното училище се е отказал от държавното нали! Т.е. вашето частно училище трябва да се грижи.
    Мисля, че изборът да отидеш в частно училище е абсолютно доброволен.
Всъщност аз мога да ти обясня, доста подробно, защо именно е така, но не виждам смисъл. Не съм си губила времето в университета, за да ограмотявам, озлобели хора по форумите.
 
  И аз мислех да не се намесвам, но честно казано се ядосах!

# 18
  • Мнения: 7 821
щом държавата е решила, че всички деца до 4-ти клас ще получат безплатни учебници не разбирам с какво моето е по-малко, че да бъде лишено от това си право.  Crossing Arms

Иса,
Държавата не е решила подобно нещо за всички ученици,а само за тези, които учат в държавни и общински училища!
Някой по-горе беше дал много добро сравнение със здравеопазването - то и спешното секцио в общинските болници е безплатно, но ако се наложи подобно в частна клиника си го плащаш, нали?
Не бих искала да влизаме в празни спорове и не искам да се чувстват засегнати по-заможните от нас, но е нелепо да се искат безплатни баници в частните училища. Всъщност нека си ги искат, но от собственика на училището.
Мир   bouquet .

# 19
  • Мнения: 857
В частните училища не раздават закуска и учебници/поне според мен/,защото родителите им имат възможност да ги набавят,при положение,че плащат 3000лв такса.По скоро дискриминация е това разделение между училищата-частни и държавни,а не това дали едните имат безплатна закуска и учебници Naughty

# 20
Въпросът ми провокира доста силни емоции, аз  разбирам, че някои са отговорили на `първосигнална`, защото и хабер си нямат от моите проблеми. Но помислете - въпросът е принципен; почти в цяла Европа държавата опрощава част от данъците на родители, които си записват децата в частни училища, защото така те я облекчават.  

# 21
  • Мнения: 4 414
Доста злобни изказвания са се събрали... Не разбирам защо? newsm78
да, изказах се злобно...признавам си без бой...ама ме доядя - обвиняваме държавата за какво ли не...
не зная как стоят нещата с учебниците, но ако всички учебници за учениците до 4-ти клас са безплатни, значи майката трябва да си търси правата в частното училище.
в противен случай/т.е., ако законът е за държавните училища само/, изцяло подкрепям мнението на Ellypr

# 22
  • Мнения: 7 821
Въпросът ми провокира доста силни емоции, аз  разбирам, че някои са отговорили на `първосигнална`, защото и хабер си нямат от моите проблеми. Но помислете - въпросът е принципен; почти в цяла Европа държавата опрощава част от данъците на родители, които си записват децата в частни училища, защото така те я облекчават.  

Нямам нищо против държавата да облекчава родителите плащащи частни училища. Редно е държавата да ми опрощава и парите, които плащам за допълнителна здравна застраховка, но уви тя – Държавата, не го прави. Тя нашата мила Държава малко неща прави  Sad.
Но в темата беше поставен въпроса за баниците , а не за данъците  Wink , може би за това и повечето от нас така реагираха.

# 23
  • Мнения: 1 250
Може би тук трябва да се намеси юрист.

Държавата не ти е отказала безплатни учебници. Просто трябва да отидеш на правилното място да ги получиш - в Държавното училище.

Иначе държавата също не ми е отказала семейна надбавка за деца при доход под 200 лв, само дето в изчисленията не се отчита колко давам на държавата като данъци и тогава да изчисли колко остават като чист доход. Ама ако съм недоволна от държавата ще я сменя с някоя "по-добра"

Иначе по закон всяко дете има ПРАВО на безплатно средно образование, но ти си се отказала от това право.

Трябва да провериш дали законово тези безплатни учебници не са като добавка на безплатното образование, или просто са на всяко дете. То и циганетата дето бягат от училище биха надигнали глас да им носят в катуна безплатните закуски...

# 24
  • Мнения: 1 873

 То и циганетата дето бягат от училище биха надигнали глас да им носят в катуна безплатните закуски...
Това ми хареса много! newsm10

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Но помислете - въпросът е принципен; почти в цяла Европа държавата опрощава част от данъците на родители, които си записват децата в частни училища, защото така те я облекчават.
Явно съм попаднала в грешната държава  newsm78 Ако си в частно си шариш, няма да споменавам и цената на униформата, която е 10 пъти по-скъпа от тази в държавното, но никой не се оплаква от дискриминация. В крайна сметка това си е личен избор.

# 26
  • Мнения: 19
Но помислете - въпросът е принципен; почти в цяла Европа държавата опрощава част от данъците на родители, които си записват децата в частни училища, защото така те я облекчават.
Явно съм попаднала в грешната държава  newsm78 Ако си в частно си шариш, няма да споменавам и цената на униформата, която е 10 пъти по-скъпа от тази в държавното, но никой не се оплаква от дискриминация. В крайна сметка това си е личен избор.

``Почти цяла Европа``не вмества Англия напр. Там гледат по аристократски на нещата, но не вярвам социалната, образователната им  политика да е по-слаба от тази на французите или холандците, германците...  Лошото е, че ние с вас, уважаеми, не сме нито от Европа на французите, нито от Европа на англичаните и с такъв чорлав манталитет няма и да сме... Въпросът ми се отнасяше до децата, а вие така се наточихте, че в един момент се замислих какви ли пишат по форумите, ами ако всички сме такива?: зли и заядливи, безпардонни и груби, жалки, какви деца тогава възпитаваме........

Последна редакция: сб, 17 сеп 2005, 18:18 от Ellypr

# 27
  • Мнения: 7 821
един момент се замислих какви ли пишат по форумите, ами ако всички сме такива?: зли и заядливи, безпардонни и груби, жалки, какви деца тогава възпитаваме........

Е хайде сега, как очакваш да ти отговорят след подобни квалификации ..... И не знам защо се засегна от истината  newsm78 newsm78 newsm78 .

# 28
  • Мнения: 2 792
 Айде, за да не правиме  патаклама да се разберем, реагираме така, защото, ти едва ли не ни държиш сметка и вменяваш вина, за нещо, което очевидно, никой от нас не отговаря.
  чудесно е, че си търсиш правата, но точно тук не е мястото.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
Всяко дете е равноправен член на нашето общество и разлика между децата не трябва да има, особено що се касае до тяхното образование, а държавата ни доста злобничко се опитва да въведе дискриминация между децата. И в крайна сметка - от чий данъци "раздава" безплатно учебници и закуски?

Ами след като частните училища НЕ са на ДЪРЖАВНА издръжка, откъде-накъде ДЪРЖАВАТА ще дава закуската... Wink

Общи условия

Активация на акаунт