отлагане от 1клас поради ненавършени 7години

  • 6 339
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11

И моята дъщеря е родена на 31.01.2003 г. ще е в първи клас от следващата учебна година. Доста се колебахме, но накрая решихме да я оставим да си бъде заедно с набора.

# 16
  • Мнения: 413
много зависи от детето. Какво предпочита твоето дете, говорила ли си с него? Аз си спомням когато трябваше да се решава дали да тръгна на 6 или на 7 години на училище, моите родители ме попитаха и аз им отоговорих, че вечи искам да ходя на училище и те ме записаха. Не съжалявах за избора ми, много ми харесваше. На 16 години завърших средно образование, защото взех 11 клас на изпити в 10-ти клас. На 16 години станах студентка - бях най-малката студентка в Германия. На 17 години следвах, живеех в общежитие в гр. Бон, работех и сама се издържах. Това беше моя избор.
Ако детето е зряло да вземе само решение, е готово да тръгне на училище по-рано. Ако то не е сигурно, тогава по-добре изчакайте.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Все пак си зависи от детето, но лично мое мнение е , че е добре да си върви с набора.

# 18
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Заявява се още от сега, че детето няма да тръгне първи клас. Това е най-лесния начин.

Има и още - личната дава лекарски протокол (те знаят как), че детето няма училищна говоност и се отива в РИО и се подава молба от родителя за отлагане. Това само ако е изкарал предучилищната група, но може и да помолите да не му се издаде документ просто. Отивате в РИО и питате. Много си е хубаво особено момчетата да си тръгнат по-късно. Не му се притеснявайте, отлагайте.

Майките на момичетата да не се фукат - друго си е човек да си има момиченце  Joy .  

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 20:42 от (х) Dorothy

# 19
  • Мнения: 1 381
Много добър съвет...
Аз има подобна дилема. Синът ми е роден на 29.02. и се чудя и аз какво да прявя. От една страна мен са ме пуснали на 6 год, и 3 м. и все се чувствам ощетена от към детство, та съм решила и аз така да го питам.
Друг вариант е да го запиша предучилишна в училишето, в което ще бъде вместо в детската градина. И без друго ми се струва, че не има обръщат достатъчно внимание.


много зависи от детето. Какво предпочита твоето дете, говорила ли си с него? Аз си спомням когато трябваше да се решава дали да тръгна на 6 или на 7 години на училище, моите родители ме попитаха и аз им отоговорих, че вечи искам да ходя на училище и те ме записаха. Не съжалявах за избора ми, много ми харесваше. На 16 години завърших средно образование, защото взех 11 клас на изпити в 10-ти клас. На 16 години станах студентка - бях най-малката студентка в Германия. На 17 години следвах, живеех в общежитие в гр. Бон, работех и сама се издържах. Това беше моя избор.
Ако детето е зряло да вземе само решение, е готово да тръгне на училище по-рано. Ако то не е сигурно, тогава по-добре изчакайте.

# 20
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Друг вариант е да го запиша предучилишна в училишето, в което ще бъде вместо в детската градина. И без друго ми се струва, че не има обръщат достатъчно внимание.


   

Можеби не сте разбрали, че едно дете изкара ли предучилищна и получи ли диплома, тогава задължително се записва в първи клас. Документа важи, само за издадената година. А повторението е с отлагане. Мислете ги тези неща задължително преди запичване на предучилищна.

А сперед мен едно дете не може да каже какво иска. Моя приятелка си беше записала детето в първи клас по молба за да не закрият паралелка. Да но след това детето записано искаше да тръгне, а беше точно на шест. Сега се оправдава с това, че е по-малка от другите и затова е с по-лош успех.

Отделно като гледам в един клас има родени януари и декември, ами тези които са декември същата година си личи са са си по-малки.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Предполагам на авторката й стана ясно какъв е начина за отлагане. Та въпросът сега е дали иска да го отложи. Ако няма сериозна причина-здравно-психологическа, бих те посъветвала да си пуснеш детето на училище с наборчетата. Според мен е твърде малко самото ТО да направи такъв избор. Малките нищо не знаят за училището. Само си мислят, че знаят. Такъв избор е отговорност на родителите. Помислете.

...
Отделно като гледам в един клас има родени януари и декември, ами тези които са декември същата година си личи са са си по-малки.


Вярно е, понякога си личи. Но много често се оправят по-добре в учебно-възпитателния процес от други, които са в началото на годината. Въпрос на природа.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 654
Започнахме училище на 6 и половина, вече сме в 5 клас, и нито за миг не сме съжалили. Подкрепям мнението, че 6-7 години е най-подходящата възраст за  започване на училище!

# 23
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И моя първокласник няма 7 още, но това не му пречи да се справя добре. Не съм се замисляла за отлагане макар да не е родено детето на 31.12. Ако децата ви са ходили на ясла, вероятно помните загубата на интерес към 3тата година. Същото е с всяко нещо, което надрастват. И градината е сред тях. Реално ако детето е здраво, стабилно, няма никаква причина. Това са максимум 3 месеца и половина. Е, няма да са като януарчетата вероятно, но реално тази разлика се стопява към 4,5 - 5 годишната вързаст.

Sea_woman също го е написала. Макар аз да мисля, че децата са достатъчно зрели да имат мнение ако са подходящо запознати за какво става въпрос, подкрепям написаното.

# 24
  • Мнения: 2 138
Една година си една година !/От януари до декември/ Ако това нямаше значение,на всички ,родени в една календарна година щяха да издават документи за самоличност !
Мисля,че правото е на родителя,каквито и да са мотивите!
 

# 25
  • Мнения: 21 455
   Чл. 7. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително.
   (2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Училищното обучение започва на 7 години, навършени в годината на постъпване в първи клас. В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие, по преценка на родителите или настойниците им, позволяват това.
Единствената възможност, която открих за отлагане на постъпването в първи клас е, налице да са определени медицински причини. Обикновено става дума за деца със специални образователни потребности. Изисква се протокол от ЛКК, изследване на психичните процеси и на личността на детето, проведено от психолог до един месец преди представянето на документите пред комисията и куп други документи. След тяхното проучване екип за комплексно педагогическо оценяване предлага на началника на РИО протокол за децата, чието постъпване в първи клас ще бъде отложено.

 

# 26
  • Мнения: 7 821
Мисля,че правото е на родителя,каквито и да са мотивите!
Там е работата, че избора не е на родителя, иначе някои родители изобщо няма да пускат на училище децата си.
Моя малкия е роден Декември, върви си с набора, сега е в предучилищна. Справя се повече от прекрасно и с материала и със задълженията си и с концентрацията, изпреварва доста от децата в групата си, които са родени месеци преди него. Догодина ще е първолак.

# 27
  • Мнения: 93
Дъщеря ми тръгна на училище на 6 години. Аз и съпругът ми също сме били от 6 годишните. Наистина, получава се доста голяма разлика във възрастта й съ съучениците (има съученици, които са с година и половина по-големи от нея), но това не й пречи по никакъв начин. Завърши 4 клас с пълно отличие, сега е в 5ти и се справя доста добре.
Родителите най-добре познават своите деца и могат да преценят дали са готови за училище.

Общи условия

Активация на акаунт