Раждане във вкъщи

  • 4 826
  • 122
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 910
Направо чета и се плаша.Много злоба много нещо.Защо го нападате човека?Всеки си решава сам.Решили са да рискуват тяхна си работа.Защо го плашите и му говорите за умрели деца.Направо настръхвам.

Не става въпрос за злоба. Много си се заблудила. Става въпрос за несъгласие по отношение на очевидни крайности.
 
Това, което мен ме фрапира и предизвика да отговоря е, че този човек е изключително краен в съчетание с неразбираема за мен увереност.
Така де... и там, където раждането в къщи е масов избор, такова нещо, като описаното от него няма. Присъства винаги акушерка.

А това за оргазмите...просто нямам думи. Сред толкова много жени, които познавам и са родили , нито една не е каза, че е стигнала до оргазъм. Всички говорят за силна, но търпяща се до ужасяваща болка при раждане.
За пръв път във форума прочетох за момиче родило без болка ( не съм я питала лично, но аз предполагам става дума за поносимост). Но на нея съм склонна да вярвам, защото каквото е казала до сега е било на място. Освен това  поднася нещата от личен опит, реалистично, а не под формата на приказки от "1001 нощ".
То хората вярват и до ден днешен в чудовището от Лох Нес или че отвличанията в Бермудския триъгълник са извършени от извънземни. За мен това, което е пуснал людмил на първа страница е подобна история...

В заключение ще кажа, че всеки си прави сам избора. Но наличието на капка съмнение никому не е навредила...за разлика от излишния ентусиазъм.

# 76
  • Мнения: 7 186
А това с оргазъма по време на раждане ми се вижда направо извратено. Sick

# 77
  • Мнения: 6 315
Г-н Людмил,

Преди да обяснявате как хората имат повече болести от всички животни взети накуп се поинтересувайте малко и прочетете по въпроса. Гарантирам ви, че животните имат идентични болести с тези на хората. Говоря от личен опит! Животните боледужат от рак, изкарват инсулти и инфаркти, имат дискова херния и какви ли не още заболявания. Котките даже имат и СПИН, който се предава само м/у тях и не застрашава човека. И все пак лекарите са тези, които ги лекуват - в много случаи успешно.

Сега за раждането - моето беше сравнително леко, но мисля, че за една жена е най-важно тя да е спокойна и сигурна. Аз бях спокойна защото при мен имаше 6 души докато раждах - мъжът ми бе през цялото време до мен, имаше лекар, акушерка, неонатолог и детска сестра, както и санитарка. Бог да ги поживи всичките за отношението и за професионализма! Щастлива съм, че нещата минаха спокойно и леко и че не се получиха усложнения, каквито могат да възникнат при всяко едно раждане. Не случайно едно време хората са казвали, че родилката е с единия крак в гроба! И още нещо от едно време - тогава е имало "баби", които не са били на преклонна възраст - те са били спец в израждането и са били викани при раждане - поради това празнуваме бабин ден, драги, не поради друга причина (Бабин ден е празник на акушерите, а не на бабите на децата ни). Замислете се добре преди да пишете врели-некипели. А това с оргазма за мен лично е нелепо и може да го твърди само човек, който не е усетил какво е да родиш!

# 78
  • Мнения: 2 755
....Направо чета и се плаша.Много злоба много нещо.Защо го нападате човека?Всеки си решава сам.Решили са да рискуват тяхна си работа. Защо го плашите и му говорите за умрели деца. Направо настръхвам...
Къде я видя тази злоба? Темата въобще не е излязла от рамките на добрият тон. Просто всеки изказва мнението си, някой по-кротко, други с по-твърд тон. Злоба няма. И никой не иска да плаши автора на темата. По-скоро му обръщаме внимание на някои факти, които явно му убягват.

# 79
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Инфинити, много ми е интересно какво ще правиш ако те бутне кола или ти падне саксия на главата? Може би ще налагаш с билки и ще мажеш с мед? Смешна работа...

А колкото до раждането вкъщи...какво ли ще направи г-н Людмил ако се наложи секцио- може би ще хване кухненския нож, ще кръцне тук, ще кръцне там...ще бръкне с две ръце и ще извади бебето, после ще понамести кое как дойде и айде шев и кройка.

Ненормална работа.

# 80
  • Мнения: 2 978
Всеки си има право на избор....това е от ясно по- ясно.
Не искам и няма да ти давам акъл.

Живота си е твой, както този и на жена ти...НО немога да разбера, защо се гаврите с чужд живот?  newsm78

Искам да напиша много неща, но точно сега не ми се пише.

Само ще дам себе си за пример.
 
Аз съм страхлива и дори да имах възможност пак не бих се подложила на това.

С тесен таз съм, бях с ниска плацента, която се вдигна накрая. Според някои лекари можело да родя и нормално..но с доста разкъсвания.
До тук добре...да кажем, че всичките изследвания за раджане в къщи са ми били ОК...но тук идва една НО...по време на операцията лекаря е видял, че опашната кост накрая ми завърша на вътре Sick..т.е. стесняването е още по- голямо.
Това нещо неможе да се види на видеозон, а само ако си направя рентген Embarassed

Да не споменавам, че и пъпната връв е била омотана около вратлето на бебка 3 пъти!!!
Как ли мъжа ми щеше да я махне незнам Crossing Arms

Е, какво ли щеше да стане тогава с моите екстремни опити да родя в къщи?

Щях да се обвинявам цял живот за това- повярвайте ми.

Радвам се, че избрах планово секцио.

Поздрави на всички решили да опитат този начин на раждане  bouquet

# 81
  • Мнения: 7 186
Не знам как точно процедират с раждането вкъщи на запад, обаче според мен се изисква задължително присъствие на гинеколог, акушерка и неонатолог, освен това трябва да има определени медикаменти, апаратура и стерилен набор с инструменти в случай, че се наложи форцепс, епизиотомия или инструментална ревизия на плацентата. Освен това трябва да има стерилен набор и за бебето- аспирационна помпа, набор за интубация за всеки случай, дихателен апарат и т.н. Също трябва да има в близост оборудвана операционна зала и готовност за спешно секцио, както и анестезиологичен и операционен екип. Ако всичко това липсва аз лично колкото и статии да прочета за този естествен акт- раждането никога не бих била спокойна. Да се навия да раждам в домашни условия по начина, който Людмил предлага това за мен е равносилно на тотална безотговорност към моя живот и този на бебето. Naughty Не напразно най- отговорна е работата с родилки, защото там отговаряш за 2 живота- на млада жена и на бебе.

# 82
  • София
  • Мнения: 8 939
В крайна сметка не мога да разбера смисъла на публикуването на тази тема. Искаш ние да те убедим да го направите или обратното - да се откажете от раждането в къщи. И в двата случая не вярвам, че от тук можеш да получиш точно това. Защото всяко раждане е индивидуално и вие ще носите последиците от решението си. Успех най-вече на жена ти и бебето и.

# 83
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Стига, де хора...
Има смисъл от тази тема, защото е нещо различно и най-малкото е интересно да се прочете.
Ако никой да не дава крайни мнения, всичко е в реда на нещата.

МОЖЕ да се роди без лекари и баби....това е ясно като бял ден. Може и всичко да е ОК....но това не е правило и всеки има право на избор...
Въпросът е по-скоро кой колко е готов да рискува.... и дали преценката за риска е правилна.

# 84
  • Мнения: 1 735
Инфинити, много ми е интересно какво ще правиш ако те бутне кола или ти падне саксия на главата? Може би ще налагаш с билки и ще мажеш с мед? Смешна работа...
Коли и саксии в Природата няма.Те вървят в комплект с цивилизацията и медицината.
Компютърът от който ти пиша също е плод на тази цивилизация,от която и аз съм част.
Ако си закърмен от малък с дивотията,ще живееш друг живот.Мен са ме закърмили с болниците,града,колите и техниката.И да искам не мога да се променям вече-твърде съм дърта за това  Mr. Green НО туй не пречи душичката ми да мечтае за нейните си неща-неща,които както гледам остават неразбрани от мнозинството.Ама това няма значение-това си МОИ мечти и копнежи.
Със здраве(че то е най-важно май):  beer

# 85
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
неща,които както гледам остават неразбрани от мнозинството

....не са неразбрани:)
и аз имам такива мисли понякога....но са неприложими.
Когато не е имало лекари и болници много хора са умирали от болестите си, въпреки природосъобразния живот. Тези болести сега се лекуват и хората оживяват.
Разбира се - не всички.

Фундаменталия въпрос дали трябва да се спасява човешки живот, които Природата е решила да отнеме....вече не е за този форум:)

  bouquet

# 86
  • Мнения: 883
Цитат
Toва е (беше) едно приказно кътче от рая вдън планините, далеч от хорските погледи, същата местност, където ходехме семейно (виж тази и тази снимка. Това е сина от първия брак на жената).


Вадя този цитат, за тези, които не са прочели темата на Людмил за гледането на бебе без памперси. Жена му явно вече е раждала и знае за какво става въпрос, така че раждането на още едно бебе няма да е такава голяма изненада, тя е подготвена в някаква степен.

Иначе по тази тема...рискът според мен е неоправдан, но в никакъв случай не смятам Людмил и жена му за несериозни и безотговорни.

# 87
  • Мнения: 1 735
неща,които както гледам остават неразбрани от мнозинството

....не са неразбрани:)
и аз имам такива мисли понякога....но са неприложими.
Когато не е имало лекари и болници много хора са умирали от болестите си, въпреки природосъобразния живот. Тези болести сега се лекуват и хората оживяват.
Разбира се - не всички.

Фундаменталия въпрос дали трябва да се спасява човешки живот, които Природата е решила да отнеме....вече не е за този форум:)

  bouquet

Моето мнение е че винаги е имало лекари под една или друга форма:разните му знахари,шамани,бабите-акушерки...и заблуди относно лечението винаги е имало и ще има.Не за друго,ами щото сме хора и никога няма да бъдем съвършени.Пък Людмил и жена му така или иначе са си решили какво и как да направят.Та мисля си,вместо да ги плюем,не може ли просто да им пожелаем успешно домашно раждане ?
А ако някой иска да им даде съвет,не може ли по-мило да го направи?   bouquet

# 88
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ми то май всички им пожелаха успех:)
И знам, че никой не иска да се случи нещо лошо...просто хората се притесняват и си казват мнението, страховете....кой по-полека, кой по-рязко...просто сме различни.

А че сме далече от истината за повечето неща от човешкия огранизъм.....е ясно като бял ден.
Просто според мен има моменти, в които риска от неползването на медицината е неоправдан.
Да...много деца са се раждали така, но и много деца и жени са умирали. И това е нещо, което те трябва да знаят.
Когато се прави такова нещо е добре рискът да е преценен правилно.
Кой може да бъде 100% сигурен, че няма да сбърка в нещо, което преди това не е правил?

Така че....нека си родят детето в къщи, но да имат готовност за бърза реакция.
И ще е хубаво ако после разкажат как е минало...ще е полезно много.

Два пъти съм раждала...и двата пъти беше лесно, но знам, че нещата които не знам за раждането са ужасно много и не бих поела такъв риск, ако имам друг вариант.

# 89
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не знам как точно процедират с раждането вкъщи на запад, обаче според мен се изисква задължително присъствие на гинеколог, акушерка и неонатолог, освен това трябва да има определени медикаменти, апаратура и стерилен набор с инструменти в случай, че се наложи форцепс, епизиотомия или инструментална ревизия на плацентата. Освен това трябва да има стерилен набор и за бебето- аспирационна помпа, набор за интубация за всеки случай, дихателен апарат и т.н. Също трябва да има в близост оборудвана операционна зала и готовност за спешно секцио, както и анестезиологичен и операционен екип. Ако всичко това липсва аз лично колкото и статии да прочета за този естествен акт- раждането никога не бих била спокойна. Да се навия да раждам в домашни условия по начина, който Людмил предлага това за мен е равносилно на тотална безотговорност към моя живот и този на бебето. Naughty Не напразно най- отговорна е работата с родилки, защото там отговаряш за 2 живота- на млада жена и на бебе.
Ами не,не се ражда по описания от теб начин Grinning Ражда се с присъствието на акушерка и дула(дулата е опция по желание - това е жена обикновено без медицинско образование,но изкарала специални курсове,за да прилага различни немедицински техники за обезболяване и осигуряване комфорта на родилката като масажи,ароматотерапия,някои хомеопатични средства,акупунктура,точкови масажи и т.н. - имат много различна квалификация).Акушерките на запад имат по-различна квалификация и имат правото да направят и зашият епизиотомия например или да ползват някои упойки,които не са инжекционни(като петидин).Стерилните набори - пълен комплект за раждането с всичко необходимо,включително дреболиите като непромокаем чаршаф за леглото и клампа за пъпчето се продават,могат да се купят и по интернет.Операционни,екипи,анестезиолози и т.н. няма (има само монитор за следене на тоновете) и не се предвиждат - домашно раждане се предприема само при липса на каквито и да е проблеми с бременността(за майката и за бебето) и при нормално предлежание на бебето.
Звучи страшничко въпреки това,обаче статистиките са еднозначни - кривата на смъртността при домашните раждания е същата като сред нормалните бременности,при които ражданията са били в болница (не общо на ражданията в болница,а само сред същите като риск бременности),но при раждане в домашни условия само с акушерка всички манипулации имат драстичен спад,просто не се налагат - само за пример сравнението между приложението на епизиотомия при раждане у дома и в болница е с разлика 80%!,същото е и със спонтанните разкъсвания и в една или друга степен за различните манипулации наистина са в пъти по-малки намесите и това не е случайно.Мисля,че всички ще са съгласни,че едно е да имаш до теб акушерка,която ти обръща постоянно внимание и се занимава само с теб,говори ти,окуражава те,има време да прилага всички техники,които знае и ти осигурява комфорт и поза,която ти е удобна,а съвсем друго е да те сложат на монитор в една болнична стая,да прелитат да погледнат тоновете през час и никой да не те попита човешки даже как си и много ли боли,както се получава в болницата,където в зависимост от деня може да се случи да обслужват още 5 или даже повече жени и нямат време да си поемат въздух.А .Така че не е случайна тенденцията ражданията да се изместват от болниците към родилни центрове и към дома.

Общи условия

Активация на акаунт